Plehu i deleve, karakteristikat dhe përdorimet në plehrat bimore

Plehu i deleve është më i miri që ekziston

Plehu është një nga materialet më të mira të mbeturinave për të marrë pleh për bimët për shkak të vetive të saj kimike, duke përfshirë përmbajtjen e ulët të azotit inorganik. Përdorimi i saj në fekondimi i tokës Shtë shumë e vjetër dhe gjithmonë për të përdorur mbeturinat e bagëtive dhe për të rivendosur lëndët ushqyese në tokën e punueshme. Ai gjithashtu përmban sasi të moderuar të kaliumit dhe është shumë i pasur me klorur kaliumiMe këtë lloj plehrash shmangni djegien e bimëve që rriten.

Të gjithë ata që kanë një kopsht, pa marrë parasysh sa i vogël mund të jetë, e dinë nevojën për lëndë ushqyese që i duhen dhe që formë më e mirë dhe më natyrale për ta siguruar atë sesa me pleh, pasi që kjo vjen nga kafshëtsi dele dhe nuk kalon pranë asnjë lloj procesi kimik; Për më tepër, ekspertët theksojnë se plehrat më të mirë natyral vijnë nga mbeturinat e kafshëve barngrënëse.

Karakteristikat e plehut organik

derdhur për ruajtjen e plehut organik

Cilësitë e tij ushqyese ndryshojnë në varësi të llojit të bagëtisë nga vjen, në rastin aktual, plehu i deleve Konsiderohet si një nga më të mirat për proceset e fekondimit.

Duhet të merret parasysh që plehu nuk zbatohet në kulturë, përkundrazi, shtuar në tokë para procesit të mbjelljes në mënyrë të tillë që të ndodhë procesi i zvogëlimit të materialit organik që përmbahet në të. Rekomandohet që të jetë së paku 15 ditë përpara.

Një tjetër pikë e rëndësishme është sasia e plehut organik, nuk duhet të kalojë 170 kg për hektar, sipas asaj që tregon ligji.

Për të gjeneruar të korra të mira, toka kërkon një sërë kushtesh të tilla si mbajtja e ujit dhe gjithashtu ajrosja e nevojshme dhe ka nevojë për lëndët ushqyese dhe mikroorganizmat që përmbajnë plehu i deleve, në këtë rast, për të krijuar mjedisin e nevojshëm për rritjen e bimëve.

Plehu i deleve konsiderohet një nga më të pasurit me lëndë ushqyese dhe i ekuilibruar, natyrisht, ky kombinim plotësohet kur delet ushqehen me bar në fushë.

Nëse plehu është shumë i freskët, duhet t'i nënshtrohet a procesi i fermentimit që zgjat të paktën tre muaj në mënyrë që të degradohet pak dhe më pas është i përshtatshëm për përzierje me tokën. Kjo pleh organik do të kontribuojë në substratin ose tokën azot, kalium, fosfor dhe elementë gjurmë.

Si një fakt kurioz, ne ju themi se 300 Kg pleh dele është e barabartë me 1000 KG pleh lope; një tjetër avantazh i saj është se përmban kashtë të cilat janë shumë të përshtatshme për të ajrosur tokën, përmbajnë qime të cilat japin një furnizim shtesë të azotit dhe është mjaft ekonomike në rast se duhet ta blini.

Nëse flasim për metra katrorë, sugjerimi është furnizimi 3 deri në 5 kg plehrash të plehut organik për çdo metër katror tokë.

Si të ruhet plehu i deleve

mal për të ruajtur plehun e deleve

Këto rekomandime vlejnë për ruajtjen e plehut organik, pavarësisht nga burimi i saj.

Rekomandohet mbajeni në vendet ku humbja e lëngjeve është minimale, meqenëse ekziston rreziku i humbjes së azotit, një nga përbërësit e rëndësishëm të plehut dhe duhet të shmanget me çdo kusht që të thahet.

Një derdhje është ideale për ruajtje, pasi shmangni humbjen e lëngut ose shpëlarjen dhe zvogëlon humbjet në zbërthimin e materialeve organike vetëm, duke mbajtur kështu vetitë natyrore të plehut praktikisht të paprekur.

Pasi jam të pjekur siç duhet dhe të gatshëm për përdorimSugjerohet që ajo të hiqet nga derdhja dhe të përzihet një herë me tokën, pasi që nëse lihet në terren për përdorim të mëvonshëm, humbjet e azotit do të jenë të rëndësishme dhe gjithashtu do të humbasë gradualisht kaliumin dhe fosforin.

Kur është e nevojshme ta hiqni atë nga derdhja për arsye të hapësirës, ​​sugjerohet të grumbulloheni plehrat duke bërë grumbuj sa më të lartë të jetë e mundur dhe mbulojeni me kashtë ose plastikë për të shmangur sa më pak rrjedhje të lëngjeve dhe lëndëve ushqyese.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Tomas dijo

  Maksimumi 170 kg për hektar dhe doni të shtoni 3 deri në 5 kg për metër katror? 10000m (një hektar) x 3 ose 5 jep midis 30000 dhe 50000 kg për hektar, jo 170

  1.    Arthur Peris dijo

   Unë besoj se 170 kg për hektar i referohet përmbajtjes së azotit në pleh, jo për të gjithë plehun.

 2.   JOSE dijo

  NGA 10000 deri 12000 KILOS PER HEKTARE

 3.   Gabriel dijo

  Mendoj se është tepër vonë për këtë koment por ja që shkon ...
  Aty thuhet: »nuk duhet të kalojë 170 Kg për hektar, sipas asaj që tregon ligji»
  SIPAS ÇFAR IND TREGON LIGJI ... është një maksimum i përcaktuar me ligj ... jo nga personi që shkruan udhëzimet për përdorimin e plehut

  1.    ALDO dijo

   Pra, duke aplikuar midis 3 dhe 5 kg për metër katror, ​​do të ishte 30.000 ose 50.000 kg për çdo hektar, domethënë, çdo 10.000 m2, kështu që ata do të shkelnin ligjin ...

 4.   Imazhi i mbajtësit të vendit Fernando Carbajal dijo

  Përshëndetje, a mund të më thoni se cila pleh organik është më e mirë për lëndinë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Fernando.

   Lëndinë ka nevojë për një përzierje plehrash të ngadaltë, kështu që ne rekomandojmë plehu i kalit.

   Përshëndetje!

 5.   Reyes dijo

  Pershendetje jam i perkushtuar per kultivimin e limonit dhe me kane thene qe ky eshte nje pleh shume i mire per bimen, problemi eshte se nuk e di sa mund te aplikoj per peme...apo sa mund te aplikoj. duke e tretur në 200 litra ujë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Reyes.

   Për metër katror shtohen rreth 3-5 kg ​​plehrash; pra pak a shumë 500 gram për pemë, duke supozuar se është rreth 2 metra e lartë dhe ka më shumë se një vit në tokë.

   Përshëndetje!