Lonicera etruske

Karakteristikat e Lonicera Etruske

Sot do të flasim për një fabrikë të njohur që përdoret për të dekoruar kopshtin tonë. Bëhet fjalë për Lonicera etruske. Ajo i përket familjes Caprifoliáceas dhe njihet gjithashtu me emrin e dorëzonjës etruske. Emri etrusk vjen nga vendndodhja e tij ku gjendet në sasinë më të madhe dhe është në Etruria. Isshtë një nga 100 speciet e shkurreve dhe bimëve ngjitëse që përbëjnë gjininë Lonicera. Vjen nga Evropa Jugore.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë gjithçka për të cilën duhet të dini Lonicera etruske, nga karakteristikat e tij dhe përdorimet kryesore te çfarë kujdesi i nevojitet për ta pasur atë në kopsht.

tipare kryesore

Këto janë shkurre ngjitje me gjethe gjethe. Nëse kushtet janë të mira dhe rritja ka qenë e përshtatshme, Shtë i aftë të matë rreth 4 metra lartësi. Ka gjethe në formë eliptike, me një ngjyrë të gjelbër kaltërosh dhe ato rriten përballë kërcellit. E mira e kësaj bime është se jo vetëm dekoron vizualisht, por edhe lë një aromë të pabesueshme. Dhe është se lulet e saj kanë një parfum unik. Forma e saj është me tuba dhe me petale të verdha të bardha.

Kjo bimë lulëzon nga mesi i pranverës derisa vera të fillojë e fortë. Temperaturat e larta por të buta janë të preferuarat e saj, pasi ekstreme të verës nuk i shkojnë mirë asaj. Sa për frytet e saj, Ato janë manaferra të kuq të pangrënshëm, por mjaft dekorative.

Jeton natyrshëm në pyje më të lagështa me pisha. Nëse duam ta gjejmë në natyrë duhet të shkojmë në malet përreth Banyeres de Mariola, duke qenë më të shumtë në zonat e Sierra de Fontanelles.

Përdorimet më të shpeshta

Frutat e kuqe të lonicera

La Lonicera etruske jo vetëm që shërben për të dekoruar, por gjithashtu ka efekte medicinale siç do të shohim më vonë. Si zakonisht, Ato përdoren shpesh në shtëpi për të mbuluar mure të caktuara ose për të zbukuruar pjergullat. Për t'i ndihmuar ata të ngjiten dhe të rriten, duhet t'i udhëzoni përmes disa mbështetësve. Ato janë gjithashtu të përshtatshme për tenxhere të mëdha dhe për vendosjen si në oborre ashtu edhe në tarraca. Grumbullimi i tij për përdorime medicinale ndahet në: gjethet mblidhen gjatë periudhave të lulëzimit dhe lulet pak më herët. Fruti mblidhet kur ka një ngjyrë të kuqe të thellë.

Ndër parimet e tij aktive ne gjejmë vaj esencial, acid salicilik, derivate të iridoideve monoterpenike, saponozide dhe mukozë.. Ata gjithashtu kanë tanine që janë shumë të dobishme të përqendruara në kërcell. Karakteristikat medicinale të luleve janë stimuluese të përgjithshme, një laksativ, antitusiv, diuretik, qetësues, sudorific, dekongjestant i mukozave, ekspektorant, antirheumatik dhe antiastmatik.

Nga ana tjetër, gjethet kanë veti të ngjashme me ato të luleve dhe shquhen për të qenë diuretik dhe aromatik. Përdorimi i tyre nuk rekomandohet shumë pasi ato mund të jenë disi më toksike. Lonicera etruske Zakonisht përdoret për të trajtuar disa sëmundje ose patologji si shpretka, hepatiti, përdhes, reumatizma, mbajtja e lëngjeve, rënia, bronkiti, ftohjet më të forta, kolla, migrena, astma, nervozizmi etj. Përdoret gjithashtu për trajtime të jashtme të tilla si dermatoza, plagë, plagë, ulçera ose stomatit.

Meqenëse doza e saj është e vështirë të merret me mend nëse nuk jeni specialist ose mjek, përdorimi i brendshëm nuk rekomandohet aspak. Kjo sepse, duke qenë i pasur me saponina dhe me parime të ngjashme me nikotinën, mund të bëhet varësie dhe të ketë efekte anësore si diarre, të vjella, kriza, probleme të zemrës dhe madje edhe vdekje. Ne gjithashtu duhet të jemi të kujdesshëm me manaferrat nëse kemi fëmijë ose kafshë shtëpiake që nga ajo kohë ato janë toksike për shkak të përmbajtjes së lartë të saponozideve. Ky parim aktiv i pajis frutat me veti drastike emetike. Nga kjo bimë, e vetmja gjë që nuk konsiderohet toksike janë lulet.

Kujdesi për Lonicera etruske

Lonicera etruske

Kjo fabrikë ka nevojë për një ekspozim ndaj gjysmë hije. Dielli i drejtpërdrejtë nuk e favorizon aspak pasi mund të dëmtojë lulet e tij. Mbi të gjitha, mos i vendosni në diell në orët qendrore të ditës. Nga ana tjetër, nëse e vendosni në hije totale, ajo mund të përparojë, megjithëse nuk është më e përshtatshme. Në mënyrë ideale, duhet të ketë disa orë me diell në ditë dhe gjithashtu të jetë në hije. Kur është ende në zhvillim, është i përshtatshëm për ta mbrojtur atë në fazën e lulëzimit ose afër verës në mënyrë që të mos dëmtohet.

Nuk është një bimë kërkuese me llojin e tokës ku rritet. Megjithatë, ka tendencë të rritet më mirë nëse toka ka një pH alkalik dhe një kullim të mirë. Kjo është thelbësore nëse duam një impiant të mirë ngjitjeje në kopshtin tonë. Nëse toka është e ngopur dhe nuk e kullon ujin mirë me një shkallë të lartë të ngjeshjes së tokës, kjo do të bëjë që uji i ujitjes të ruhet dhe të përfundojë duke mbytur rrënjët.

Lidhur me ujitjen, idealja është që ta ujitni rregullisht. Në verë, një lotim më i thellë është i nevojshëm një herë në javë pasi që nxehtësia është më intensive dhe nevoja për ujë rritet. Treguesi që ju ndihmon të dini se kur duhet të ujitni është se toka nuk thahet plotësisht. Kur të jetë tharë gjysma, është koha për të ujitur përsëri.

A la Lonicera etruske Një plehrash e mirë me humus ose plehrash është e dobishme në kohën e pranverës dhe një tjetër në vjeshtë. Kjo shërben për t'i dhënë asaj një furnizim të mirë me lëndë ushqyese kur lulet po zhvillohen dhe mbështesin temperatura më të larta tipike të pranverës dhe verës.

Mirëmbajtja e Lonicera etruske

Bimë ngjitje për kopshte

Meqenëse është një bimë ngjitje, ajo mund të rritet pa kontroll. Convenientshtë e përshtatshme ta ndihmoni me një lloj udhëzuesi në mënyrë që rruga e saj të përqendrohet më shumë në objektivin që duam. Rrjedhat që janë shumë të gjata ose kanë humbur një numër të madh gjethesh duhet të krasiten. Ne gjithashtu duhet të kryejmë një krasitje të mirëmbajtjes në fund të dimrit, kur ngricat kanë mbaruar plotësisht. Nëse dëshironi, mund ta lini atë krasitje për pas lulëzimit dhe të mos shkaktoni stres.

Ato nuk janë bimë që sulmohen nga dëmtuesit ose sëmundjet tipike të kopshtit. Ata janë mjaft të guximshëm, përgjithësisht.

Nëse doni t’i shumëzoni, mund ta bëni përmes farave të mbjella në pranverë ose përmes prerjeve Vendosur për të rrënjosur në një tokë mjaft të lagësht me një strukturë ranore. Prerjet mbillen më së miri në pranverë ose në mes të verës.

Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë të dini më shumë rreth Etrusk Lonicera.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.