Ajo që të gjithë duhet të dinë për borzilokun

origanum majorana

La borzilok Shtë një bimë barishtore që është përdorur për mijëvjeçarë për vetitë e saj interesante, përveç që është shumë dekorative. Prekja e butë e gjetheve të saj dhe lulet e saj të bardha të çmuara e bëjnë atë një mundësi shumë të rekomanduar për të zbukuruar oborre, tarraca, ballkone dhe, pse jo? Gjithashtu kopshte.

Kultivimi i saj është i përshtatshëm për fillestarët, që nga borziloku është shumë rezistent ndaj dëmtuesve dhe nuk kërkon ndonjë kujdes të veçantë. Por akoma, ka gjëra që janë sekret për shumë njerëz, të cilët nuk guxojnë shumë të marrin një tenxhere në shtëpi. Pas leximit të këtij artikulli, me siguri se mosbesimi tashmë do të jetë zhdukur 😉.

Karakteristikat e borzilokut

Lulet e marjoramës

Marjoram, emri shkencor i të cilit është Origanum marjoram, është një bimë shumëvjeçare si shkurre me origjinë nga India dhe Lindja e Mesme, edhe pse në kohërat antike ajo u përhap në të gjithë Mesdheun, duke përfshirë Egjiptin, Romën dhe Greqinë. Ajo rritet në një lartësi prej afërsisht 60 cm, me kërcell shumë të degëzuar. Gjethet janë të kundërta, të plota, ovale dhe petiolante, dhe janë tomentoze, domethënë ato janë të mbuluara nga qime të bardha të bardha.

Lulet shfaqen të grupuara në tufa terminale, domethënë kur thahen, edhe kërcelli që i mbështeste vdes. Këto janë shumë të vogla, me diametër më pak se 1 cm dhe kanë katër fragmente tomentoze. Renda është e bardhë, rozë ose vjollcë, dhe duhet shtuar se është a bimë mjalti.

Sapo të pllenohen, fruti fillon të piqet dhe të marrë formën e një akini katërkëndëshe, e cila do të ketë ngjyrë kafe kur të përfundojë procesin e pjekjes, e cila do të ndodhë pak a shumë drejt vjeshtës nëse klima është e butë ose e ngrohtë.

Si kujdesesh për veten?

Nëse dëshironi të keni një borzilok në shtëpinë ose kopshtin tuaj, merrni parasysh këto këshilla:

Vend

Vendoseni këtë fabrikë në një zonë ku merr rrezet e diellit direkte, ose, duke dështuar, në një vend shumë të ndritshëm., nëse është e mundur jashtë, megjithëse mund të rritet mirë në ambiente të mbyllura me shumë dritë.

I reziston ngricave deri në -3ºC.

Ujitja

Ujitja duhet të jetë e shpeshtë dhe e rregullt. Gjatë muajve të ngrohtë, ajo do të ujitet deri në 4 herë në javë, ndërsa pjesa tjetër e vitit do të jetë deri në një maksimum prej 3 herë. Frekuenca do të ndryshojë në varësi të klimës në të cilën bima jeton: sa më e thatë dhe e ngrohtë, aq më shpesh do të duhet të jetë lotimi.

Sigurisht, duhet të përpiqeni të shmangni mbytjen e ujit, sepse nuk ju pëlqen të keni "këmbët e lagura". Për ta bërë këtë, në rast dyshimi, kontrollon lagështinë e substratit ose tokës futja e një shkopi të hollë prej druri në pjesën e poshtme dhe pastaj shikoni nëse ka dalë praktikisht i pastër - që do të thoshte se është i thatë -, ose me shumë tokë të bashkangjitur.

pajtimtar

Abonimi është, si lotimi, një nga detyrat më të rëndësishme për bimët, duke përfshirë borzilokun, veçanërisht nëse ato janë në vazo. Ushqyesve që janë në tokë ose në substrate gradualisht zhduken, kështu që është e nevojshme t'u jepet atyre një kontribut shtesë i "ushqimit" kështu që ata mund të vazhdojnë të rriten.

Fekondoni borzilokun tuaj në pranverë dhe verë me të Plehra organikëSi plehu ose humus krimbi, pasi që duke qenë një bimë që mund të përdoret për konsum njerëzor, ne nuk duhet ta vendosim shëndetin tonë në rrezik.

Transplantimi

Borzilok

Pavarësisht nëse doni ta zhvendosni atë në kopsht ose në një tenxhere të re, e cila nga rruga duhet të bëni çdo dy vjet, mund ta transplantoni atë në pranverë, pasi të ketë kaluar rreziku i ngricave.

riprodhim

Ju mund të merrni ekzemplarë të rinj duke blerë një zarf me fara në pranverë, dhe mbjellja e tyre në të njëjtin sezon ose drejtpërdrejt në tokë ose në tenxhere. Thjesht duhet t'i mbuloni me pak tokë, aq sa era nuk mund t'i marrë me vete dhe ujë. Ata do të mbijnë në një maksimum prej dy javësh duke e mbajtur zonën ose enën të lagur.

Korrja

Pas lulëzimit, ju mund të shkurtoni disa kërcell rreth 4-5 cm të larta mbi tokë. Vendosini në një dru, në një vend të ajrosur dhe me një temperaturë nën 23ºC, derisa të thahen. Pasi të jenë tharë, ato mund të ruhen në kavanoza qelqi hermetike deri në një vit.

Përdorimet e borzilokut

Marjoram është përdorur si një zbukurues, si një bimë kuzhinës ose si një bimë medicinale për shkak të vetive të saj interesante.

Bimë zbukuruese

Shtë një nga ato bimë që pëlqejnë më shumë të kenë në oborre dhe ballkone, pasi që nuk zë pothuajse asnjë hapësirë ​​dhe gjithashtu lulet e saj janë shumë dekorative. Për të gjitha ato që janë thënë deri më tani, duhet shtuar se gjethet e saj japin një aromë shumë të këndshme, kështu që rritja e tij në shtëpi është një nga vendimet më të mira që mund të marrim.

Bimë kulinarie

Gjethet dhe rrjedhjet e luleve të tyre përdoren gjerësisht për të kompletuar shumë pjata, të tilla si pjatat me makarona, sallata domate, sanduiçe pule, apo edhe si meze së bashku me anchovies zbukuruar me lëng limoni dhe vaj ulliri.

Bimë medicinale

Marjoram përdoret kryesisht për të lehtësuar dhe / ose trajtuar çrregullime të tretjes të tilla si ulçera në stomak, spazma të zorrëve ose ngërçet. Por jo vetëm kaq, por ajo posedon vetitë antibakteriale, Dhe mund të përdoret gjithashtu për të lehtësuar simptomat e ftohjes dhe gripitSi antirust, antidiabetik y antikancer.

Mund të përdoret ose si infuzion (5 gramë gjethe për 250 ml ujë pesë herë në ditë), ose si një vaj esencial që do ta gjeni për shitje te mjekët e bimëve.

Bimë origanum majorana

Marjoram është një nga bimët më të veçanta që mund të rriteni në një tenxhere, nuk mendoni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   JUAN dijo

  ka një kaçubë që duket shumë e ngjashme me borzilokun, quhet bora, a është e njëjta gjë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Juan.
   Jo, nuk është e njëjta gjë. Marjorami (marjanoja Origanum) ka gjethe dhe lule më të vogla me një ngjyrë tjetër se ato të bores (Borago officinalis). Lule Borage janë me ngjyrë të kaltërosh, ndërsa lulet e borzilokut janë rozë shumë të çelët.
   Një përshëndetje.

 2.   Macarena dijo

  Mirembrema. dhe në kuzhinë për çfarë përdoret?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Macarena.
   Mund ta përdorni si infuzion dhe si salcë
   Një përshëndetje.

 3.   Nelly Martinez dijo

  Përshëndetje Monica, ju jeni shumë i dashur t'i përgjigjeni pyetjeve tona dhe të na jepni një informacion kaq të vlefshëm, shumë faleminderit! Ju lutem më tregoni se kjo bimë e mirë më ndihmon për gastritin dhe nëse po, si duhet ta marr?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Nelly.
   Po, mund ta përdorni për të trajtuar gastritin. Ju duhen 15 gramë lule që duhet t’i futni në 250ml ujë.
   Një përshëndetje.

 4.   maria dijo

  Përshëndetje, faleminderit për mësimet tuaja mbi bimët, është e vërtetë që borziloku quhet edhe rigon italian? Përshëndetje dhe faleminderit shumë. Maria

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.
   Jo, rigoni italian është origjina e origjinës. Marjoram është Origanum majorana.
   Ata ndajnë një gjini, por ato janë lloje të ndryshme.
   Një përshëndetje.

 5.   Aura Batista dijo

  Hey.
  Unë e kam borzilokun në një tenxhere dhe nuk mbaj mend që prej muajsh ta kisha parë të lulëzonte. Unë dua ta riprodhoj dhe kam vërejtur se disa kërcell që janë ngjitur në tokë kanë zënë rrënjë. Këta "fëmijë" i prera dhe i vija në vazo veçmas sot. Në atë mënyrë gjithashtu riprodhohet, apo jo?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Aura.
   Po, nëse ata kanë rrënjë pa problem
   Një përshëndetje.

 6.   Ndalesa Nubiane dijo

  Mirëdita
  Në vaktet, si përdoret për ta përmirësuar atë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Nubia.
   Përdoret si erëza, ose për të bërë salca.
   Një përshëndetje.

 7.   Angela Roldan dijo

  Në një studim që ata bënë për mua për shkak të problemeve me alergji, doli që unë jam alergjik ndaj majoranës, por hej as nuk e dija se çfarë ishte, vetëm tani e zbulova. Unë nuk e konsumoj, por mendoj se nëse rigoni i zakonshëm, a nuk po më dëmton?