Me Google Lens ju mund të dini emrin e bimëve dhe pemëve

Me Google Lens ju mund të dini emrin e bimëve dhe pemëve

Lente në Google Është një nga revolucionet më të fundit kur bëhet fjalë për teknologjinë. Një sistem që na lidh si kurrë më parë me mjedisin tonë dixhital dhe real, sepse mjafton të bësh një foto për të aksesuar sasi të mëdha informacioni. Një mjet që mund të ketë shumë aplikime të ndryshme dhe mund t'ju ndihmojë të kuptoni bimët dhe pemët përreth jush.

Sistemi i ri i Google përshpejton kërkimet e imazheve dhe është i disponueshëm për telefonat Android dhe iOS. Nëse nuk e keni provuar ende, ju inkurajojmë ta bëni këtë, sepse është shumë intuitiv dhe i thjeshtë për t'u përdorur.

Çfarë është Google Lens dhe për çfarë shërben?

Çfarë është Google Lens dhe për çfarë shërben?

Siç thamë më parë, ky është një mjet kërkimi vizual. Gjithçka që duhet të bëni është ta drejtoni kamerën drejt një objekti, një kafshe ose një bimë, dhe Motori i kërkimit Google do t'ju tregojë informacionin që gjen në lidhje me këtë.

Është një aplikacion shumë i dobishëm për të mësuar më shumë rreth bimëve, luleve dhe pemëve. Sepse na lejon të aksesojmë lehtësisht informacionin rreth numrat dhe kujdesi për speciet që kemi në mjedisin tonë.

Ne zakonisht kërkojmë në Google duke përdorur tekst. Për shembull "Si të kujdesemi për një orkide" o "Çfarë vetish ka maca?" Por ne mund të gjendemi në një situatë ku kemi parë një bimë që na pëlqen dhe nuk e dimë se çfarë është. Atëherë, si të kërkojmë informacion në lidhje me të?

Mund të përpiqemi t'i japim Google një përshkrim sa më të saktë që të jetë e mundur për atë që po përjetojmë. Por ka shumë bimë që ndajnë tipare të përbashkëta, dhe Identifikimi në këtë mënyrë mund të jetë jashtëzakonisht i ndërlikuar.

Nga ana tjetër, me Google Lens ne e zgjidhim këtë problem në vetëm pak sekonda. Mjafton të aktivizojmë aplikacionin, të ndezim kamerën e celularit dhe ta drejtojmë nga bima ose pema që na intereson. Në vetëm pak sekonda, Google do të bëjë një kërkim në internet dhe do të na japë informacion saktë për atë që po shohim.

Si funksionon Google Lens?

Si funksionon Google Lens

Një nga veçoritë e të gjitha shërbimeve të Google është se ato synohen të jenë sa më të aksesueshme për të gjithë. Kjo do të thotë, ato janë të lehta për t'u përdorur. Në këtë kuptim, Lentet nuk bëjnë përjashtim, kështu që nuk duhet të keni "frikë" prej tij.

Shkarkoni aplikacionin

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është hyni në Google Play Store ose në Apple App Store për të shkarkuar Google Lens. Nëse keni një pajisje mjaft aktuale, mund ta shkarkoni pa asnjë problem.

Për t'ju dhënë një ide mbi popullaritetin e tij, ai ka grumbulluar mijëra shkarkime në mbarë botën dhe përdoruesit i kanë dhënë një rezultat mesatar prej 4,6 yje nga gjithsej 5. Është e vërtetë që në disa raste mund të dështojë, por në terma të përgjithshëm është mjaft i saktë.

Pasi të keni shkarkuar aplikacionin në celularin tuaj, mos harroni t'i jepni leje për të hyrë në kamerën tuaj, përndryshe ky mjet nuk do t'ju ndihmojë.

Shkoni të eksploroni botën

Tani që keni Google Lens në pajisjen tuaj, mund të eksploroni gjithçka rreth jush. A keni qenë në një muze dhe dëshironi më shumë informacion rreth një pikture? Hap aplikacionin, Drejtoje kamerën drejt saj dhe do të marrësh menjëherë informacione për të. Sigurisht, sigurohuni që muzeu t'ju lejojë të përdorni kamerën tuaj!

A po ecni nëpër një park dhe a keni parë një bimë që nuk e dini se çfarë është? Drejtoje kamerën dhe Google do t'i përgjigjet pyetjes suaj në disa sekonda.

Logjikisht, kështu që ky mjet mund të funksionojë, Është e nevojshme që telefoni juaj celular të ketë lidhje interneti.

Google Lens bazohet në Deep Learning

Ne kemi parë tashmë se përdorimi i këtij mjeti është vërtet i thjeshtë, sepse e gjithë puna e vështirë e kërkimit të informacionit do të bëhet nga Google. Thjesht duhet ta drejtojmë kamerën drejt objektit për të cilin duam të dimë më shumë. Dhe ne themi “qëllim”, sepse as që është e nevojshme ta bëni foton. Me çfarë kamera që po aktivizohet është më se e mjaftueshme.

Nëse po pyesni se si është e mundur që ky sistem të funksionojë kaq mirë, përgjigja qëndron te Deep Learning. Ky është një variant që rrjedh nga Machine Learning, një disiplinë shkencore që lidhet me inteligjencën artificiale dhe që është e aftë të krijojë sisteme të mësimit të makinerive.

Pra, sa herë që njëri prej nesh përdor Google Lens, Po e ndihmon këtë sistem të mësojë gjithnjë e më shumë dhe të bëhet më efektiv.

Google Lens mund t'ju ndihmojë të kujdeseni për bimët tuaja

Google Lens mund t'ju ndihmojë të kujdeseni për bimët tuaja

Ka mundësi që t'ju kenë bërë dhuratë ose të keni blerë me dëshirë një bimë që e njihni në mënyrë të përsosur, por për të cilën dini shumë pak për kujdesin e saj. Nëse e keni celularin në dorë, Mund të përdorni Google Lens për të hyrë në më shumë informacion rreth tij.

Për shembull, nëse keni një gardiania dhe kërkoni përmes Lens, mund të përfundoni në një nga artikujt tanë, ku ju japim informacion të plotë për gjithçka që duhet të bëni për t'u kujdesur për këtë bimë dhe për ta bërë atë të rritet e fortë dhe e shëndetshme.

Google Lens është një portë e thjeshtë për në një botë informacioni. Me avantazhin e shtuar që nuk keni më nevojë të shkruani asgjë, As nuk duhet të flisni me Google Assistant.

Ndërsa mësoheni me përdorimin e këtij aplikacioni, do t'ju duket gjithnjë e më i dobishëm. Mund të identifikoni qentë e racave të ndryshme, të mësoni më shumë për librin që lexon personi përballë jush në tren, të konsultoheni me informacione rreth bimëve që ju pëlqejnë...

Madje mund t'ju ndihmojë në punën tuaj, sepse ka një opsion për të zgjedhur tekstin dhe për të dixhitalizuar diçka që keni shkruar me dorë. Dhe gjithashtu mund të nxirrni tekstin nga një foto dhe ta modifikoni sipas lehtësisë suaj.

Për kohën e lirë ose për punë, Google Lens është një mjet shumë praktik që duhet të filloni ta provoni që sot. A e njihnit? A ju ka dhënë rezultate të mira kur identifikoni bimët?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.