Passiflora caerulea, lule pasioni blu

lule passiflora caerulea

La Passiflora Caerulea Njihet zakonisht si passiflora, lule pasioni blu, fruti i pasionit blu ose lule pasioni. E gjejmë gjithmonë në listat e bimët më të mira shumëvjeçare ngjitëse, dhe shquhet për lulet e saj spektakolare, sa të mëdha aq edhe të bukura.

Për më tepër, nëse ju pëlqejnë ilaçet natyrale, me siguri tashmë e dini se kjo bimë mund të jetë një aleat i shkëlqyeshëm për shëndetin tuaj, pasi nxit pushimin. Dëshiron ta njohësh pak më mirë? Le të zbulojmë sekretet e saj!

Tiparet dalluese të Passiflora Caerulea

passiflora caerulea ngjitje

Kjo bimë ngjitëse është bërë një nga më të dëshiruarat gjatë realizimit të projekteve të kopshtarisë. Edhe pse është vendas në rajonet tropikale, e vërteta është se përshtatet shumë mirë me klimat e ftohta, duke e bërë atë një opsion të mirë për kopshtet e vendosura në vende ku dimrat janë të ashpër. Në fakt, shpesh është kurioze të gjesh një lule të tillë me pamje tropikale në rajone ku moti i ftohtë është i zakonshëm për disa muaj të vitit.

Karakteristikat e pasiflora caerulea ose lules së pasionit janë si më poshtë:

 • Gjatësia. Siç e kemi theksuar edhe më parë, kemi të bëjmë me një bimë ngjitëse që nuk e ka të vështirë të ngjitet në sipërfaqe të ndryshme. Për më tepër, nëse ka mbështetjen e duhur, rritja e saj do të jetë shumë më e shpejtë dhe mund të arrijë dy metra në rreth tre vjet.
 • Varietetet. Kjo varietet njihet si lulja e pasionit, sepse duke pasur parasysh kompleksitetin e saj konsiderohet simbol i pasionit të Krishtit. Edhe pse lulet e saj zakonisht kanë ngjyra midis blusë dhe vjollcës, ka varietete që janë plotësisht të bardha dhe të tjera që kanë një bazë rozë, megjithëse janë më pak të zakonshme.
 • Fletë Ka gjethe jeshile të errët me tre lobe. Në zonat e buta Passiflora Caerulea është me gjelbërim të përhershëm, por në rajonet më të ftohta është një varietet gjetherënës. Është pikërisht kjo aftësi për të menaxhuar praninë e gjetheve në kërcellin e saj që e lejon atë të përshtatet me klimat shumë të ndryshme.
 • Lulëzimi. Lulja është gjëja më e habitshme e kësaj bime dhe mund të arrijë deri në 10 cm në diametër dhe me një strukturë komplekse në të cilën gjejmë petale të bardha ose kremoze në pjesën më të jashtme, një kurorë blu ose vjollcë dhe një qendër struktura filamentoze. . Ashtu si me gjethet, në klimat e ngrohta lulëzimi vazhdon gjatë gjithë vitit, ndërsa në rajonet më të ftohta është i kufizuar në mes të verës dhe deri në fillim të vjeshtës.
 • Frutat. Disa varietete të passiflora prodhojnë fruta shumë të njohura si frutat e pasionit ose shega kineze. Lulja e pasionit prodhon një frut të rrumbullakët me diametër rreth pesë centimetra, i cili kur piqet kthehet nga jeshile në të verdhë. Edhe pse është e ngrënshme, aroma e saj e ëmbël dhe e thartë nuk është aq popullore sa frutat e tjera të lulepasionit.

Përdorimi i Passiflora Caerulea si një bimë mjekësore

lulja e pasionit

Kjo bimë është përdorur për mijëvjeçarë lehtëson pushimin, meqenëse ka veti pak qetësuese. Aq shumë, saqë është një nga speciet më të përdorura në infuzione dhe suplemente që përdoren për t'ju ndihmuar të bini në gjumë.

Preparate të bazuara në këtë bimë nxisin relaksim dhe përmirësojnë cilësinë e gjumitAto madje mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të stresit dhe ankthit.

Dobia e tij është studiuar edhe kur lehtësimin e simptomave të menopauzës të tilla si ndezjet e nxehta ose nervozizmi, dhe aftësia e tij për të ulur presionin e gjakut, madje edhe si një relaksues natyral. Në disa raste, atij i atribuohet një efekt i butë antidepresiv.

Megjithatë, ky ilaç natyral, në vetvete, nuk zgjidh problemet shëndetësore, ndaj këshillohet gjithmonë që të konsultoheni me një specialist dhe të merrni infuzione me lule pasioni vetëm si plotësues të trajtimit të përshkruar.

Kujdesi për lulen e pasionit

passiflora caerulea me lule

Dëshironi ta kishit këtë bimë ngjitëse në shtëpi për të shijuar bukurinë e saj çdo ditë? Pastaj kushtojini vëmendje kujdesit thelbësor që ju nevojitet.

Kushtet e ndriçimit

Passiflora caerulea ka nevojë për sasi të mëdha të dritës natyrale që të rritet e fortë dhe e shëndetshme. Vendndodhja ideale për të është ajo që është diell i plotë ose, nëse nuk ka, që merr shumë orë dritë çdo ditë.

Mos kini frikë ta ekspozoni në diell nëse jeni në një zonë ku është shumë vapë në verë, mos harroni se po flasim për një bimë me origjinë tropikale.

Vendndodhja e Passiflora Caerulea

Një nga karakteristikat e kësaj bime është se ajo është alpiniste dhe, për rrjedhojë, kërkon një sipërfaqe në të cilën mund të rritet. Nëse vendosni tutorë mbi të, ai do t'i mbajë këta përmes gjilpërave të tij.

Nëse e mbillni në kopsht, gardhi mund të shërbejë si një mbështetje për të. Nëse bie shumë diell, nuk do të duhet shumë kohë për të mbuluar shumë prej tij. Mund ta mbillni edhe pranë pjergullës dhe në këtë mënyrë do të merrni një çati vegjetale natyrale.

Toka për këtë bimë

Një nga avantazhet e mëdha të rritjes së luleve të pasionit është se ajo nuk është kërkuese për kushtet e tokës, mundet përshtaten mirë edhe me tokat më të varfra.

Ajo që rekomandohet është që mjedisi i rritjes përmban pak argjilë, sepse ndihmon në ruajtjen e lagështirës. Mund të shtoni pak argjilë të zgjeruar në substrat dhe bima juaj do të ketë atë që i nevojitet për t'u rritur.

Lotimi i lules së pasionit

Kjo bimë ka nevojë për lagështi, por nuk duhet ta tejkaloni atë, sepse mbytja e rrënjëve mund të shkaktojë vdekjen e saj.

Frekuenca e ujitjes do të varet nga koha e vitit dhe madje edhe nga zona në të cilën jetoni. Sigurohuni që substrati është gjithmonë pak i lagësht dhe ujë para se të thahet plotësisht. Në dimër, kur bima është në gjumë, mund të lini pak më shumë ujitje.

Shkurtimi i këtij alpinisti

Edhe pse nuk është e nevojshme ta krasitni, mund ta krasitni formësoni atë dhe mbajeni nën kontroll, meqenëse është një bimë me rritje të shpejtë. Nëse shihni se disa kërcell kanë një pamje të vjetër, krasitini ato pak më mirë dhe do të mbijnë përsëri.

Passiflora Caerulea është një bimë ngjitëse e aftë për t'i dhënë një prekje ekzotike kopshtit tuaj. Përveç kësaj, ju mund ta riprodhoni lehtësisht përmes prerjeve dhe farave. A guxoni ta keni në shtëpi?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.