Pemë frutore ekzotike që mund të mbillni në kopshtin tuaj

Pemë frutore ekzotike që mund të mbillni në kopshtin tuaj

Kush ka një kopsht ka një parajsë dhe një thesar që përmblidhet jo vetëm në bukurinë dhe qetësinë për të admiruar dhe kënaqur shqisat tuaja, por edhe në një burim interesant ushqimi nëse vendosni të përfshini pemë frutore ose kultura të ndryshme. Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë një listë të pemë frutore ekzotike që mund të mbillni në kopshtin tuaj. Ata do të mbushin mushkëritë tuaja të vogla jeshile me ngjyra dhe aromë dhe, në të njëjtën kohë, do t'ju japin shumë lojë në kuzhinë, nëse ju pëlqen të përfshini edhe fruta në recetat tuaja. 

Frutat janë një burim i fibrave, vitaminave dhe mineraleve, duke e bërë atë një ushqim thelbësor për të gjitha moshat. Mund të merret i freskët, në lëngje, smoothie, në sallata dhe në ëmbëlsira apo ëmbëlsira të ndryshme. Dhe, nëse është edhe frut ekzotik, do të keni atë bonusin e shtuar të rritjes së frutave në shtëpi që nuk mund t'i gjeni kaq lehtë në supermarkete dhe që nëse i blini, ju kushtojnë shtrenjtë.

A doni të dini se çfarë pemë frutore ekzotike A janë ato që mund të keni në kopshtin tuaj? Këtu shkon lista.

Hurma ose pema e hurmës

Pemë frutore ekzotike që mund të mbillni në kopshtin tuaj

El pemë hurmë Është një nga pemët frutore që mund të mbillni në kopshtin tuaj sepse, pavarësisht se është ekzotike, përshtatet në mënyrë të përkryer me klimën mesdhetare. Kjo specie e ka origjinën në tokat aziatike, por mund të jetojë në mënyrë të përsosur në Spanjë, madje edhe në klimat veçanërisht të ftohta si ato që gjenden në veri të gadishullit. 

Nëse vendosni të mbillni hurmë ose hurmë, duhet të keni parasysh përmasat e tyre, sepse Pema e rritur mund të arrijë deri në 12 metra, edhe pse ka disa që janë gjysma e madhësisë. Trungu i tij është relativisht i shkurtër, por kurora e tij është shumë voluminoze, aq sa mund të tejkalojë 9 metra e gjerë, ndaj do t'ju duhet t'i siguroni hapësirë, duke mos menduar vetëm për lartësinë, por mbi të gjitha për gjerësinë. 

Si një pemë e mirë tropikale, do të duhet shumë diell. Për më tepër, preferohet ta mbroni mirë atë nga ngricat, veçanërisht kur pema është e re, sepse pasi të rritet, megjithëse ngrica nuk e favorizon atë, ajo megjithatë mund të përballojnë temperaturat shumë të ftohta

Nuk do t'ju japë as dhimbje koke të mëdha për sa i përket ujitjes, sepse është një specie që toleron mirë thatësirën. Megjithatë, më shumë ujitje, do të japë më shumë dhe më të mira fruta. Sasia dhe cilësia e frutave do të varet gjithashtu nëse ka një të mirë tokë e pasur me lëndë ushqyese, me pleh adekuat dhe, themelor, është kullimi, pasi a tokë e drenazhuar Do të parandalojë akumulimin e ujit, një faktor thelbësor për të shmangur kalbjen e rrënjëve.

Sa i përket krasitjes, është një tjetër avantazh që ka hurma, se nuk do të keni për ta krasitur. Kështu do të keni më pak punë. Është një pemë shumë mirënjohëse.

krem molle

Pemë frutore ekzotike që mund të mbillni në kopshtin tuaj

El krem molle Është më kërkues se ai i hurmës, sepse ka nevojë për nxehtësi dhe nuk duron as temperatura të ulëta. Jo gjithmonë nëse është shumë ftohtë në kopshtin tuaj, sepse do të shembet me temperatura nën -1 gradë. Megjithatë, nëse jetoni në një zonë të ngrohtë, mund të përballoni ta rritni atë për të shijuar frutat e saj. 

Ne e gjejmë origjinën e saj në zona të tilla si Peru, Ekuador dhe Indi. Duke marrë parasysh këtë, është e lehtë të imagjinohet se ato nuk përballen mirë as me ngricat, as me lagështinë. 

Përkundrazi, kjo pemë frutore ekzotike ka nevojë për shumë dritë, që nuk është e njëjtë me diellin, sepse nëse jetoni në një zonë ku dielli është intensiv, rekomandimi më i mirë është mbilleni në gjysmëhije, në mënyrë që dielli i fortë të mos djegë gjethet ose frutat kur dalin.

Për sa i përket përmasave, është një pemë e vogël, kështu që mund ta vendosni në çdo hapësirë ​​të kopshtit tuaj. 

Kujdes me ujin e tepërt! Mbyllja e ujit mund të jetë katastrofike. Pra, sigurohuni që toka të ketë kullim i mjaftueshëm dhe përkëdhele pemën tuaj me një plehrash të mirë dhe derdhje krimbash ose një kompost po aq i pasur në mënyrë që të prodhojë frutat më të mira.

Avokado në kopshtin tuaj

Pemë frutore ekzotike që mund të mbillni në kopshtin tuaj

Nuk është aspak e lehtë rritet avokado, sidomos për shkak të përmasave të mëdha, sepse mund të arrijë 20 metra e lartë. Dhe për shkak se kërkon një klimë shumë tropikale për të lulëzuar, ashtu si klima që gjen në vendet e saj të origjinës: Amerika Qendrore dhe Meksika

nevojë nxehtësia dhe lagështia në pjesë të barabarta, megjithëse nuk toleron temperatura më të larta se 40º. Ajo që kërkon është shumë rreze dielli, një tokë e drenazhuar mirë e pasur me lëndë ushqyese, e cila është edhe pak acid.

Mbillni një fëstëk në kopshtin tuaj

Pemë frutore ekzotike që mund të mbillni në kopshtin tuaj

Nëse bie në dashuri me këtë frut, si shumë prej nesh, do të jeni të lumtur të dini se mundeni mbillni një pemë fëstëk në kopshtin tuaj. Në fakt, në zonën e Cuencas kultivimi i tij është i bollshëm, ndaj pse të mos e provoni? Origjina e kësaj peme përrallore është në Azi dhe, tani, ju mund të kujdeseni për pemën tuaj të fëstëkut. Sigurisht, duhet të jeni të durueshëm, sepse një defekt në Pema e fistikës eshte vetem kaq jep korrje të mira frutash çdo dy vjet dhe ju do të duhet të prisni që ajo të pajtohet 5 vjet për korrjen e parë. Megjithatë, ju mund të keni ruajtjen tuaj të fistikëve dhe të përfitoni nga vetitë dhe shijen e tyre.

Ju do të duhet të keni pemë mashkullore dhe femërore që të ndodhë pllenim efektiv. Dhe përgatitni një tokë të thellë, të drenazhuar mirë. Për pjesën tjetër, ka nevojë për shumë lotim dhe shumë dritë.

pemë mango

Pemë frutore ekzotike që mund të mbillni në kopshtin tuaj

Një frut tjetër ekzotik thelbësor, pema e të cilit është e përshtatshme për kopsht është mango. Ai vjen edhe nga Azia dhe zakonisht rritet mjaft i madh, madje arrin 30 metra, por ka disa lloje që mund t'i blini që janë më të vogla dhe të përshtatshme për kopsht. 

El Pema e mangos ka nevojë për shumë diell, ngrohjes dhe ujitje të moderuar, sepse është më shumë një mjedis i thatë, kështu që kullimi do të jetë thelbësor që pema të lulëzojë mirë. Nëse, përveç kësaj, toka është pak acid, aq më mirë.

Për ta bërë më të fortë, do të ishte mirë ta krasitni herë pas here. Në këtë mënyrë do të keni një pemë të bukur dhe të fortë që do t'ju japë fruta të hollë.

Estos son los pemë frutore ekzotike që mund të mbillni në kopshtin tuaj. A keni provuar ende ndonjë prej tyre? Na tregoni përvojën tuaj. 


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.