Kujdesi për orkidën phalaenopsis schilleriana

Orkideja dhe kujdesi i saj i nevojshëm phalaenopsis schilleriana

Orkidet janë bimë shumë të njohura në mesin e adhuruesve të kopshtarisë, por ne tashmë e dimë se ato mund të jenë disi delikate për t'u kujdesur për to. Megjithatë, jo të gjitha varietetet janë të njëjta. Të Phalaenopsis Schilleriana Është disi më rezistente dhe mund të jetë një zgjedhje e mirë për ata që duan të fillojnë të kujdesen për këtë shumëllojshmëri bimësh.

E njohur edhe si orkide flutur, alevilla ose orkide goje, për lulet e saj me pamje ekzotike. Nëse ju pëlqen dhe dëshironi ta keni në shtëpi ose në zyrë për t'ju ndriçuar ditën, kushtojini vëmendje karakteristikave të tij dhe kujdesit që ka nevojë.

Origjina dhe karakteristikat kryesore të phalaenopsis schilleriana

Nga vjen orkideja e bukur phalaenopsis schilleriana?

Ka shumë lloje brenda familjes Orchidaceae, por orkideja flutur është një nga më të njohurat. Ka të tijën origjinën në Filipine dhe në disa rajone të Australisë, ku mund të rritet në zona të lagështa dhe malore.

Meqenëse është një varietet epifitik, nuk ka nevojë të ankorohet në tokë. Rrënjët përdorin pemë ose bimë të tjera për t'u ngjitur pas tyre dhe për t'u rritur prej andej, por pa marrë lëndët ushqyese nga bima që vepron si "bazë" e tyre. Kjo shkakton tyre rrënjët janë veçanërisht të forta dhe se kanë aftësinë për të kryer fotosintezën. Në fakt, nëse kontrolloni rrënjët e saj, do të vini re se ato janë të gjelbra, diçka që nuk është e zakonshme në bimët e tjera.

Për sa i përket pamjes së përgjithshme të bimës, mund të veçojmë:

  • Fletë Kjo orkide ka gjethe të trasha, me mish, jeshile të errët. Ata rriten në një zonë afër rrënjëve, por nuk janë shumë të shumta. Për sa i përket madhësisë së tyre, ato mund të arrijnë deri në 50 cm gjatësi dhe gjerësia e tyre është rreth 10 cm.
  • Lule. Pa dyshim, gjëja më spektakolare e phalaenopsis schilleriana janë lulet e saj. Çdo lule përbëhet nga disa petale dhe sepale, me një buzë qendrore që na kujton një qese të vogël dhe që është pika qendrore e lules, pasi zakonisht ka një ngjyrë të kundërt me pjesën tjetër.
  • Zakoni i rritjes. Kemi të bëjmë me një bimë monopodiale, që nënkupton se ajo rritet vertikalisht nga një pikë e vetme. Një kërcell i gjatë zhvillohet nga baza ku janë gjethet dhe shpesh duhet të vendoset në mënyrë që të mund të qëndrojë i ngritur.
  • Madhësia Kjo orkide ka një madhësi shumë të moderuar, zakonisht nuk i kalon 30-45 cm në gjatësi, gjë që e bën atë ideale për t'u rritur në vazo dhe në ambiente të mbyllura.

Kujdesi bazë për phalaenopsis schilleriana

Çfarë kujdesi duhet t'i kushtoni phalaenopsis schilleriana që të lulëzojë në tenxhere?

Ky nuk është një varietet që duhet ta mbjellim thellë në substrat siç bëjmë me bimët e tjera, dhe kjo e bën atë kujdesi juaj është pak më ndryshe të cilave jemi mësuar t'u japim llojeve të tjera bimore që kemi në shtëpi.

Drita dhe vendndodhja

Orkideja flutur preferon një vend ku merrni disa orë dritë të ndritshme, por jo të drejtpërdrejtë, çdo ditë. Sjellja e bimës do t'ju tregojë nëse ajo po merr dritën e nevojshme. Nëse shihni se gjethet fillojnë të shfaqin dëmtime, kjo ndodh sepse rrezet e diellit po i arrijnë me një incidencë të lartë.

Një vend i mirë për një phalaenopsis schilleriana në vazo është afër një dritareje që shikon nga lindja ose perëndimi, dhe më mirë nëse drita filtrohet përmes një perde.

Temperatura

Për shkak të origjinës së saj, do ta keni kuptuar tashmë se kjo është një bimë që i pëlqen temperaturat e ngrohta. Ajo rritet mirë në vendet ku diapazoni i temperaturës është midis 18º dhe 27ºC. Rekomandohet gjatë natës Mos e lini tenxheren në një vend, temperatura e të cilit bie nën 16ºC.

Kjo është një varietet që nuk e duron aspak të ftohtin, ndaj është e rëndësishme t'i jepet një mbrojtje e mirë.

Ajo që kërkon është pak lagështi. Për ta siguruar atë, mund të vendosni një tabaka me disa guralecë dhe pak ujë afër. Ndërsa uji avullon, ai do t'i sigurojë bimës lagështinë që i nevojitet.

Lotim phalaenopsis schilleriana

Lotim i orkideve duhet të jetë veçanërisht i butë. Ju duhet të siguroni ujë në mënyrë të moderuar, duke e lënë substratin të thahet pak ndërmjet ujitjeve. Në praktikë, kjo do të thotë, në shumicën e rasteve, ujë një herë në javë.

Ajo që është thelbësore është që tenxherja të ketë vrima kullimi, për të siguruar që rrënjët të mos ngopen me ujë.

Nënshtresa dhe plehrat

Këto bimë kërkojnë një mjedis mbjellës shumë i lehtë me kapacitet të jashtëzakonshëm kullues. Gjëja më e thjeshtë në këtë rast është blerja e një substrati specifik për orkide, i cili ka cilësi të mira kullimi dhe ajrimi.

Gjatë sezonit aktiv të rritjes, që zgjat nga pranvera në vjeshtë, rekomandohet të shtoni pak pleh në bimë. Mund ta bëni përmes një pleh specifik dhe aplikohet gjithmonë sipas udhëzimeve të prodhuesit.

Shkurtimi i kësaj orkide

Një nga avantazhet e phalaenopsis schilleriana është se nuk ka nevojë për krasitje. Lulet dhe gjethet e zbehura bien natyrshëm dhe është mirë t'i lini aty ku kanë rënë, sepse kështu u japin rrënjëve lëndë ushqyese.

Transplantimi i këtij varieteti

Mësoni si të transplantoni fëmijët e një phalaenopsis schilleriana

Phalaenopsis schilleriana kërkon një enë në të cilën rrënjët e saj janë pak a shumë të ngjeshura, pra tenxherja nuk duhet të jetë shumë më e madhe se diametri i rrënjëve.

Për më tepër, në këto raste zakonisht zgjidhet të tenxhere plastike të pastër, pasi në këtë mënyrë rrënjët mund të marrin dritë dhe të kryejnë fotosintezën, duke e ndihmuar bimën të rritet më e fortë dhe më e shëndetshme.

Duhet t'i afroheni vetëm transplantit gjatë sezonit të pushimit vegjetativ, pra gjatë muajve të dimrit. Mundohuni të mos i shtrydhni shumë rrënjët, lëreni bimën të përshtatet me mjedisin e ri në një mënyrë sa më natyrale.

Pas ndërrimit të tenxhere, kontrolloni me kujdes lotimin në mënyrë që të mos e teproni, mos aplikoni pleh për disa javë, dhe përpiquni ta mbroni bimën nga dritat shumë intensive.

Me kujdesin e duhur dhe me shumë dashuri nga ju, phalaenopsis schilleriana do të duket spektakolare. A guxoni ta provoni tani?


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.