Potus (Epipremnum aureum)

Potos është një bimë e ndjeshme ndaj të ftohtit

Kush nuk e di poto? Kjo është një hardhi fantastike që rritet zakonisht në ambiente të mbyllura pasi nuk e duron dot të ftohtin. Careshtë shumë e lehtë për tu kujdesur, aq sa nëse nuk keni shumë përvojë me bimët dhe dëshironi të keni një me të cilën mund t'i jepni pak më shumë gëzim shtëpisë tuaj, ky është një nga më të rekomanduarit për të filluar me .

Sidoqoftë, pasi mund të keni dyshime se si ta mirëmbani atë, atëherë do të të tregoj gjithçka për të.

Origjina dhe karakteristikat

Gjethet e pothos janë të gjelbërta dhe të mëdha

Protagonisti ynë është një hardhi, emri shkencor i së cilës është epipremnum aureum, por që të gjithë e dimë si poto ose potos sepse më parë ishte klasifikuar brenda gjinisë Pothos. Nativeshtë vendas në Azinë Juglindore, veçanërisht Malajzinë dhe Indonezinë, dhe gjithashtu Guinea e Re. Mund të arrijë një lartësi maksimale prej 20 metrash nëse ka një mbështetje për t'u ngjitur, dhe rrjedhjet e tij janë me diametër deri në 4 cm..

Gjethet janë me gjelbërim të përjetshëm, alternative dhe në formë zemre. Në fillim ato janë të plota, por ndërsa arrijnë pjekurinë ato shpesh bëhen me majë dhe arrijnë 1m të gjatë me 45 cm të gjerë. Lulet janë pothuajse të pamundura për t’u parë, pasi bima zakonisht ka probleme me lulëzimin, por duhet ta dini se, si një arace e mirë, ato janë të përbëra nga një kërcell i bardhë në fund të së cilës ka një lloj kapuçi të bardhë.

Cilat janë kujdeset e tyre?

Poto është një bimë me rritje shumë të shpejtë

Nëse guxoni të keni një ekzemplar poto, ju rekomandojmë ta siguroni atë me kujdesin e mëposhtëm:

Vend

 • I brendshëm: në një dhomë të ndriçuar mirë, por pa rrezet e diellit direkte.
 • Jashtë: nëse klima është e butë pa ngrica ose shumë e lehtë, ajo mund të mbahet në gjysmë hije duke u rritur në trungje pemësh ose palma.

Tokë

 • Tenxhere me lule: nënshtresa e kulturës universale e përzier me 30% perlit. Ju mund të merrni të parën këtu dhe e dyta nga këtu.
 • kopsht: duhet te jete pjellore, me kullimi i mirë.

Ujitja

Frekuenca e ujitjes do të ndryshojë në varësi të klimës dhe vendit ku e keni, por në parim këshillohet të ujiteni rreth 3 herë në javë në verë dhe çdo 3-4 ditë pjesën tjetër të vitit. Përdorni ujë shiu ose pa gëlqere.

Nëse nuk mund ta merrni, mbushni një enë me ujë rubineti dhe lëreni të qëndrojë brenda natës. Ditën tjetër mund të përdorni atë që është në gjysmën e sipërme të enës në fjalë për ujë.

pajtimtar

Nga fillimi i pranverës deri në fund të verës është e këshillueshme që të fekondoni potos me plehrat ekologjik mundësisht një herë në muaj. Sigurisht, nëse e keni në një tenxhere, përdorni lëngje në mënyrë që toka të vazhdojë të filtrojë ujin.

Shumëzimi

Poto mund të shumëzohet me copa të vendosura në ujë

Shumëzohet shumë lehtë me prerje në pranverë. Për ta bërë këtë, thjesht duhet të prisni një copë dhe ta vendosni në një gotë me ujë. Ndryshojeni dhe pastroni gotën çdo ditë. Sapo të ketë emetuar rrënjët e veta, diçka që do të ndodhë pas 2-3 javësh, mund ta mbillni në një tenxhere me një mjedis universal në rritje të përzier me 30% perlit.

Dëmtuesit

Mund të ndikohet nga:

 • Bugs të butë: ato mund të jenë pambuku ose si gungë. Ata ushqehen me qelizat e gjetheve, të cilat duken të çngjyrosura, të deformuara ose të verdha. Ata mund të hiqen me një furçë të lagur me alkool që fërkon farmacinë.
 • Merimangë e kuqe: ato janë marimangat e kuqe që matin vetëm 0,5 cm. Ata gjithashtu ushqehen me qelizat e gjetheve, duke shkaktuar njolla të çngjyrosura dhe njolla të verdha në tufë. Ata luftohen me akicide.

Sëmundjet

Nëse ujitet me tepricë mund të dëmtojë kërpudhat si Pythium dhe Rhizotonia, të cilat shkaktojnë kalbjen e kërcellit dhe rrënjës. Nuk ka shërim, por mund të parandalohet duke kontrolluar rreziqet dhe jo me spërkatje.

Probleme të tjera që mund të keni janë bakteret e gjinisë Erwinia dhe Pseudomonas, të cilat shkaktojnë njolla ujore në gjethe. Gjithashtu nuk ka shërim.

Krasitja

Veryshtë shumë e rëndësishme që ta krasitni atë, veçanërisht nëse mbahet brenda, pasi në këtë mënyrë kontrollohet zhvillimi i tij. Mënyra për të vazhduar është shumë e thjeshtë: me gërshërë të dezinfektuar më parë me alkool të farmacisë ose me disa pika pjatalarëse, rrjedhjet shkurtohen aq sa është e nevojshme.

Pastrim

Nëse rritet në ambiente të mbyllura gjethet duhet të pastrohen të paktën një herë në javë, ose me një leckë të thatë ose të lagur me pak ujë pa gëlqere. Kështu që do të duket bukur dhe ju mund të vazhdoni të merrni frymë dhe të fotosintezoni pa problem.

Rusticiteti

Bima poto është shumë dekorative

Shtë shumë e ndjeshme ndaj të ftohtit. Temperatura nuk duhet të bjerë nën 10ºC, por duhet të dini gjithashtu se nëse është, për shembull, në një kopsht shumë të mbrojtur, ajo mund të qëndrojë mirë deri në 0º dhe madje edhe një acar sporadik deri në -1ºC. E vetmja gjë që duhet të kihet parasysh është se në këto kushte gjethet janë dëmtuar, dhe se ato madje mund të bien, por në pranverë ajo mbin fort.

Çfarë mendove për poto? Veryshtë shumë bukur, apo jo?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alexander dijo

  Faleminderit për artikullin. Po, është shumë e bukur!
  Përshëndetje.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alejandro.

   Dhe gjëja më e mirë është se është shumë e lehtë për t'u kujdesur për të: ka nevojë vetëm për disa lotime në javë dhe pak më shumë.

   Shumë e rekomanduar.

   Përshëndetje!