Pse bien gjethet jeshile?

Gjethet e gjelbra bien për arsye të ndryshme

A jeni ngritur ndonjëherë në mëngjes, keni prekur një bimë dhe keni parë se si, vetëm duke e prekur atë, ju ka rënë një gjethe jeshile? Kjo është ajo që më ndodhi një ditë me fikun e nënës sime; a ficus lyrata që e ka blerë nëse më kujtohet mirë në Lidl para disa muajsh. Duke i dhënë disa goditje të buta pjesës tjetër të gjetheve, shumë prej tyre pësuan të njëjtin fat si të parët, deri në atë pikë sa pema e re i mbeti vetëm ato më të rejat.

Menjëherë mendova se çfarë mund të ndodhte me të, sepse me sa duket ishte shumë e shëndetshme, me gjethe të forta dhe jeshile. Por pas ekzaminimit të mëtejshëm, pashë se cili ishte problemi. Në këtë artikull Unë do t'ju tregoj pse bien gjethet jeshile dhe çfarë mund të bëni që të mos humbasë më shumë gjethe (ose, të paktën, në mënyrë që rreziku për të vazhduar humbjen e tyre nuk është aq i lartë).

Ka në thelb pesë arsye pse një bimë mund të bjerë gjethe jeshile:

 • Toka: mund të jetë shumë kompakt, dhe për këtë arsye, mund të mbajë lagështinë për një kohë të gjatë.
 • Ujitja: ose si parazgjedhje ose, mbi të gjitha, me tepricë.
 • Drafte, ngrohje: kjo ndodh kryesisht në ambiente të mbyllura. Asnjë impiant nuk duhet të vendoset pranë rrymave ose ngrohjes nëse është në shtëpi; dhe me pjesën tjetër, duhet të përpiqeni të njihni nevojat e tyre themelore për ta vendosur atë në vendin e duhur për ta.
 • Ftohte: Bimët e rritura jashtë që janë paksa në skajin e qëndrueshmërisë së tyre në zonën tuaj, ose bimë shtëpiake që janë të ekspozuara ndaj rrymave të ftohta që vijnë nga jashtë. Në çdo rast, gjethet e gjelbra mund të bien.
 • ka dëmtues: E vendosa të fundit por në asnjë mënyrë nuk është më pak e rëndësishme. Ka dëmtues që mund të kalojnë pa u vënë re, si morri i San José, i cili është një lloj mealybug që duket si një gunga e vogël; ose cochineal pambuku, i cili duket si një top pambuku. Është shumë e rëndësishme të inspektohen gjethet për insekte patogjene.

Tani le të shohim se çfarë të bëjmë.

Toka nuk është e duhura

Edhe pse ka bimë që rriten në toka shumë kompakte dhe për më tepër me pak lëndë ushqyese, e vërteta është se edhe këto ato mund të kenë probleme serioze kur rriten në vazo me nënshtresa me cilësi shumë të ulët. Kjo është arsyeja pse më pëlqen të insistoj kaq shumë se sa e rëndësishme është krahasimi, testimi dhe shikimi i rezultateve. Dhe është se marka e substrateve për bimët që gjejmë kudo nuk është gjithmonë më e mira.

Nëse nuk është në gjendje të filtrojë ujin shpejt, rrënjët mund të mbyten si pasojë e lagështirës së tepërt. Kështu, këshillohet që, nëse toka ka kullim të dobët, të përzihet me perlit, argjilë vullkanike, akadama, shtuf ose substrate të tjera minerale.. Dhe nëse synojmë ta mbjellim në tokën e kopshtit, ndonjëherë gjëja më e arsyeshme për të bërë është të bëjmë një gropë shumë të madhe dhe ta mbushim me nënshtresa cilësore të bimëve të vazove.

Por Çfarë duhet të bëjmë nëse bimës sonë i bien gjethet e gjelbra për këtë arsye? Hiqeni nga atje me shumë kujdes, hiqni tokën që është e lirshme (mos i prekni rrënjët) dhe vendosni tokë të re cilësore. Ndoshta do të vazhdojë të humbasë gjethet pas kësaj, por të paktën do të ketë një shans për t'u rikuperuar.

Ujitja po shkon keq

Ficus duhet të ujitet shpesh

E pranoj: ujitja është gjëja më e vështirë për t'u mësuar. Dhe kjo nuk është diçka që është matematikore. Ju nuk mund të thoni: "Unë do ta ujit këtë bimë çdo 4 ditë në verë dhe çdo 30 ditë në dimër" (për shembull) sepse nuk mund ta dini vërtet. Ka shumë faktorë që ndikojnë: lloji i tokës, vendi ku ndodhet, klima... Dhe nëse kemi bimë në ambiente të mbyllura, është edhe më e vështirë të dimë se kur duhet ujitur, pasi dheu kërkon më shumë kohë për t'u tharë.

Pra, për të ditur se kur është koha e duhur për të ujitur, ajo që duhet të bëni është kontrolloni lagështinë e tokës. Dhe unë rekomandoj ta bëni këtë me diçka të thjeshtë si një shkop druri, ose nëse keni një copë kunji për bimët, mund ta përdorni gjithashtu. Pasi ta keni, ngjiteni në tokë, futeni në fund dhe më pas tërhiqeni me kujdes. Dhe tani, shikoni nëse ka shumë tokë të ngjitur në të, ose nëse, përkundrazi, është pothuajse njësoj si më parë. Në rastin e parë nuk duhet të ujisni, por në të dytin po.

Por Çfarë duhet të bëni nëse gjethet në dukje të shëndetshme tashmë po bien nga bima? Epo, a ju kujtohet që ju thashë në fillim të artikullit që gjethet e fikut të nënës sime po binin? Epo, sepse toka ishte shumë, shumë e lagësht dhe se ai e kishte ujitur atë tre javë më parë, para se të shkonte në një udhëtim. Tre javë dhe ende e njëjta gjë! Këtu zgjidhja është të bëni sa më poshtë:

 • Sigurohuni që tenxherja të ketë vrima në bazën e saj: nëse nuk i keni, duhet ta mbillni vazonë në një tjetër që i ka.
 • Nxirre tenxheren nga ajo tenxherja e bukur: Vazot pa vrima janë të bukura, por mund të shkaktojnë vdekjen e bimës.
 • Nëse është në tokë, ndaloni lotimin dhe aplikoni fungicid sistemik; dhe nëse është në një tenxhere me vrima kullimi dhe ka vetëm një pjatë poshtë, ajo që do të bëjmë është ta kullojmë pas çdo ujitjeje.

Impianti është i ekspozuar ndaj rrymave dhe/ose ngrohjes

Bimët mund të mbillen mirë në tenxhere

Jo të gjitha bimët e mbështesin erën; Dhe nëse flasim për ato që mbahen brenda, nuk ka asnjë që të mos dëmtohet nëse vendoset shumë afër ngrohjes, ose ndonjë pajisje që gjeneron rryma. Dhe është se ajri, kur fryn me një forcë të caktuar dhe mbi të gjitha, nëse është konstant, e thajnë shumë mjedisin dhe gjithashtu gjethet.

Pra, zgjidhja është e thjeshtë: ndryshoni uzinën e vendit. Në këtë mënyrë, gjethet e gjelbra do të ndalojnë së rënë "pa asnjë arsye të dukshme". Dhe në rast se e kemi në kopsht, nëse është e mundur është mirë të mbillni bimë të tjera që shërbejnë si mbrojtje - por pa hequr dritën - ose nëse është dimër, mbrojeni me një pëlhurë anti-acar.

po ftohet

Pema e kokosit është një palmë shumë e kërkuar

Imazhi - Bredhi / Anastasiia Tretiak

Një arsye tjetër e mundshme pse bima po humbet gjethet jeshile ka të bëjë më shumë me temperaturat e vendit ku ndodhet, qoftë jashtë apo brenda shtëpisë. Për shembull: nëse është jashtë, këto gjethe mund të bien më shpejt, pasi përveç pikave, bima është e ekspozuar ndaj erës, shiut, borës ose akullit (nëse bie) etj.; nëse jeni brenda shtëpisë, ai proces në përgjithësi do të jetë më i ngadalshëm.

Por si mund ta kuptojmë se një bimë po ftohet? Epo më e shpejta është kërkoni në internet për rezistencën e tij ndaj të ftohtit dhe shikoni se çfarë temperaturash kemi në vendin ku kemi thënë bimë. Për shembull, supozoni se kemi një pemë limoni në oborr. Kjo është një pemë frutore që mund të përballojë ngricat deri në -6ºC, por nëse është hera e parë që ekspozohet ndaj temperaturave kaq të ulëta, ose nëse termometri bie edhe më shumë, do të pësojë dëmtime.

Syri, gjithashtu, siç them unë, mund të ndodhë me bimët që janë në shtëpi. Një shembull i qartë i kësaj është pema e kokosit, e cila rritet aq shumë në ambiente të mbyllura. Kjo pemë palme mund të jetojë mirë - dhe të mos mbijetojë - nëse temperatura minimale është 15ºC. Nëse bie në 10ºC, tashmë fillon të kalojë keq; dhe nëse zbret në 0º, ai vdes. Prandaj, idealja është të blini bimë rezistente, të cilat e dimë se do të durojnë.

ka dëmtues

Bimët mund të kenë insekte

Imazh - Flickr / Katja Schulz

Siç e përmenda, ka shumë dëmtues që mund të kalojnë pa u vënë re. Prandaj, nuk është e dëmshme të blini një lupë dhe ta keni gjithmonë pranë (ose ruhet në një vend të arritshëm), pasi do t'ju ndihmojë të identifikoni ato insekte që shkaktojnë probleme për bimët tuaja, të tilla si insektet e miellit, afidet ose thrips, ndër të tjera.

Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë është, Unë ju rekomandoj të shkarkoni aplikacionin Plantix, në dispozicion për pajisjet android. Nga atje, ju mund ta luftoni atë me insekticidin më të përshtatshëm.

Pra, tani e dini pse bima juaj në dukje e shëndetshme po humbet gjethet jeshile.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.