Pse dracaena marginata ka gjethe të varura?

Drakena krasitet herë pas here

Dracaena ose dracaena marginata është një nga bimët më të përfolura kur rekomandon disa që mund të mbahen në dhoma me pak dritë, ose për t'i bërë dhuratë dikujt që nuk ka shumë përvojë në kujdesin e vazove. Dhe kjo ka arsyen e saj: Është shumë i adaptueshëm dhe shumë i lehtë për t'u kujdesur.. Kjo është arsyeja pse kur gjethet fillojnë të bien, mund të na mungojë njëri-tjetri.

Dhe pikërisht atëherë pyesim veten pse dracaena marginata ka gjethe të varura. Çfarë ndodhi me të? A kemi bërë diçka të gabuar? Mos harrojmë diçka të rëndësishme? Le të flasim për të.

Ka disa arsye pse gjethet e dracaena mund të fillojnë të bien, dhe ato janë si më poshtë:

Dritë e ulët

Dracena marginata është një bimë që ka nevojë për dritë

Imazhi – Flickr/CroDigTap

Edhe pse është një nga bimët që jeton më mirë në kushte me dritë të ulët, duhet të dallojmë termat “e paqartë” dhe “e errët”. Megjithëse mund të supozojmë se e dimë se çfarë do të thotë secila, nuk do të ishte e çuditshme të mendonim se a dracena marginata Mund të jetoni në një dhomë të errët kur shumë bloge dhe libra ju thonë se nuk keni nevojë për shumë dritë për të qenë mirë.

Ne në Jardinería On e themi gjithashtu këtë, pasi nga përvoja jonë e dimë se i reziston kushteve të dritës së ulët më mirë se të tjerët. Por kujdes: duhet të ketë një minimum drite, një minimum qartësiePërndryshe, gjethet do të bien. Cili është ai minimum?

Po pra Është ai në të cilin në vendin ku do ta vendosim, gjithçka shihet mirë pa qenë nevoja të ndezim një llambë.. Nuk duhet domosdoshmërisht një dritare nga e cila hyn drita nga jashtë, por duhet të jeni në gjendje të lëvizni dhe të dalloni gjërat me dritën natyrale që është në atë vend. Nëse është më e errët, gjethet e bimës suaj do të bien sepse do t'i mbarojë forca për t'i mbështetur dhe ushqyer ato.

Për të bërë? Ky është një problem që ka një zgjidhje shumë të thjeshtë: thjesht duhet ta çoni bimën në një vend tjetër ku ka më shumë qartësi. Por kini kujdes: mos e vendosni aty ku drita e godet drejtpërdrejt, përndryshe do të digjej.

Mungesa e ujit

Mungesa e ujit është një nga arsyet më serioze pse gjethet e dracaena bien ose fillojnë të bien. Siç e dini ndoshta, uji është jetë, dhe kur është i pakët, problemet lindin shpejt. Për këtë arsye, edhe pse protagonisti ynë nuk është nga ata që kanë nevojë për ujitje të përditshme, madje as të shpeshta, ne duhet të parandalojmë që toka të qëndrojë e thatë për një kohë të gjatë.

Por si mund ta dimë me siguri se ajo që po ndodh me të është se ai ka etje dhe jo diçka tjetër? Epo atëherë Simptomat më të qarta, përveç rënies së gjetheve, është se toka do të jetë shumë e thatë. Mund të jetë edhe aq i thatë sa është, është ngjeshur dhe nuk thith ujë. Gjithashtu, nëse bimën e kemi në vazo, nëse e marrim do të vërejmë se peshon pak ose shumë pak. Dhe përveç kësaj, mund të shfaqen dëmtues, të tillë si insektet e miellit.

Çfarë duhet të bëjmë? Uji, sigurisht. Por nëse është në tenxhere, do ta zhysim në një legen ose enë me ujë., dhe do ta lëmë kështu për gjysmë ore e ca. Në rast se mbillet në kopsht, ne do të bëjmë një hekura e pemës lartësia e të cilit është rreth 4 ose 5 centimetra dhe do ta ujitim duke hedhur ujë të bollshëm. Dhe nëse keni dëmtues, ne mund të aplikojmë tokë diatomace (për shitje këtu) siç e shpjegojmë në këtë video:

Teprica e ujit

Uji i tepërt është një problem shumë serioz. Do të guxoja të them se është shkaku kryesor i vdekjes së bimëve që kultivohen, veçanërisht nëse ato janë në ambiente të mbyllura. Pse? Mirë sepse Për të mos ndotur mobiliet, vendosim një pjatë poshtë tenxhere dhe sigurisht që kur ujitim uji qëndron në të. Dhe nëse në vend që t'i vendosim një pjatë, i mbjellim direkt në vazo që nuk kanë vrima, problemi është edhe më i ndërlikuar.

Dhe kjo është arsyeja pse, sado i rëndë të jem, ju do të më lejoni të them këtë, ju lutemi qëndroni larg tenxhereve që nuk kanë vrima kullimi. Janë të bukura, po, por janë të rrezikshme për çdo bimë tokësore (në to mund të jenë vetëm ato ujore). Dhe jo vetëm kaq: Nëse do të vendosni një pjatë poshtë tyre, mbani mend se duhet ta kulloni gjithmonë, pas çdo ujitjeje.

Tani, si mund ta dimë se dracaena marginata ka shumë ujë/lagështi? Mirë, Epo, menjëherë do të shohim se gjethet kanë rënë, se toka është shumë e lagësht dhe se, nëse e kemi në një tenxhere dhe e marrim, vërejmë se peshon shumë.. Në raste të rënda, kërpudhat mund të jenë shfaqur.

Çfarë duhet bërë për ta rikthyer atë? Sigurisht, ndaloni lotimin për një kohë. Duhet të prisni që toka të thahet. Por, që të mos zgjasë shumë, nëse e kemi bimën në tenxhere, e nxjerrim dhe bukën e dheut e mbështjellim me letër thithëse. Nëse shohim që ngjyhet shpejt, e heqim dhe vendosim një tjetër të thatë. Më pas, do ta lëmë në një vend të mbrojtur nga dielli, shiu, era etj., dhe të nesërmen do ta mbjellim në një vazo të re - ose të vjetër por që do ta kemi pastruar para se të bëjmë ndonjë gjë - me të re. dheu.

Që atëherë, Para ujitjes, rekomandohet të kontrolloni lagështinë me një shkop siç e shpjegojmë këtu:

Dhe për çdo rast, nëse tashmë keni kërpudha apo jo, Rekomandohet shumë - madje do të thoja se është shumë e rëndësishme - të aplikoni një fungicid sistemik, ose një veprim të trefishtë., si ky që ata shesin këtu.

Ftohtë dhe/ose skica

Dracaena marginata jeton mirë në një sallë

Imazh - Wikimedia / David J. Stang

Si temperaturat e ulëta ashtu edhe rrymat mund të shkaktojnë rënie të gjetheve të dracaena marginata. Së pari, do të flasim për të ftohtin. Kjo është një bimë tropikale, pra kur ekspozohet në një temperaturë nën 10ºC, qelizat e tij fillojnë të vdesin sepse nuk janë në gjendje t'i rezistojnë.

Dhe nëse e kemi në ambiente të mbyllura, pranë kondicionerit, radiatorit, ventilatorit ose një dritareje që zakonisht e hapim dhe nga e cila hyn shumë erë, atëherë edhe gjethet do të pësojnë dëmtime dhe do të bien.

Për të bërë? Në secilin rast, zgjidhja është ndryshimi i tij. Nëse jetojmë në një zonë ku dimri është i ftohtë, ne do ta sjellim atë në shtëpi; dhe nëse është tashmë brenda, por afër një pajisjeje që gjeneron rryma, do ta çojmë në një dhomë tjetër.

Shpresoj që dracaena marginata juaj të nxjerrë përsëri gjethe të shëndetshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.