Pse gjethet e bimëve bëhen të kuqe?

Në vjeshtë, shumë bimë bëhen të kuqe

Imazh - Wikimedia / Jorge Franganillo

Si ndodh që disa bimë bëhen të kuqe kur vjen vjeshta? Dhe pse ka të tjerë që e bëjnë këtë në periudha të tjera të vitit? E vërteta është se arsyeja do të varet shumë nga stina në të cilën gjendemi, dhe nga gjendja shëndetësore e vetë bimës.

Kështu që unë mendoj se është interesante t'i shpjegojmë ato në mënyrë që, në këtë mënyrë, t'i dini Pse gjethet e bimëve bëhen të kuqe?, dhe nëse duhet bërë diçka për këtë.

Është reagimi i tij ndaj rënies së temperaturave

E kuqja e gjetheve zakonisht shfaqet në vjeshtë

Ose çfarë është e njëjta: është vjeshtë, fillon të ftohet dhe pastaj pak nga pak ndalon së ushqyeri ato gjethe. Pse? Sepse Nëse do të vazhdoja t'i ushqeja, po t'u dërgoja vazhdimisht sheqerna dhe niseshte nga rrënjët, kur të vinin ngricat do të vuaja shumë.: jo vetëm që do të humbiste gjethet, por do të duhej të shpenzonte edhe energji duke mbyllur sythat - nga ku mbin gjethja -. Dhe sado e shpejtë të jetë ajo nuk mund të mos e kalonte keq. Në fakt, do të guxoja të thosha se mund të humbisni edhe degët më të buta.

Por si behen te kuqe? Kjo për shkak të pigmenteve që ato kanë në gjethe.: kryesorja dhe më e njohura është klorofil, e cila është ajo që i bën ata të duken të gjelbër, por ato gjithashtu kanë karotenoidë dhe flavonoidë, duke përfshirë antocianin. Epo, i pari që filloi të prodhojë gjithnjë e më pak është klorofili; Për këtë arsye, dy të tjerët, ndonëse edhe prodhimi i tyre bie, e bëjnë këtë me ritme më të ngadalta.

Tani, do të ishim të shkurtër nëse do ta linim këtu, sepse, po, i ftohti është një arsye, por... pse disa kanë gjethe të kuqe dhe jo një ngjyrë tjetër? Epo, studiuesit amerikanë e zbuluan këtë është për shkak të sasisë së azotit në tokë ku po rriten Nëse është e varfër në këtë lëndë ushqyese, bimët do të priren të prodhojnë më shumë pigmente të kuqe., të tilla si anthocyanina, kështu që me humbjen e klorofilit, pigmentet e kuqe do të ekspozohen më shumë (këtu ju keni lidhjen me zbulimin).

Ai ka shumë etje

Nëse kemi një pemë që bëhet e kuqe në vjeshtë, por ka shumë etje në verë, gjethet e saj mund ta marrin atë ngjyrë para kohe.. Natyrisht, kjo do të ndodhë vetëm nëse toka, përveçse është e thatë, është e varfër me azot, siç e kemi diskutuar sapo.

Por megjithëse një bimë e kuqe është shumë e bukur, Është e rëndësishme që ta ujitim nëse ka etje, sidomos nëse e kemi në një tenxhere pasi atëherë nënshtresa thahet shumë më shpejt se toka e kopshtit.

Ata përdorin pigmente të kuqe për t'u mbrojtur

Cordyline fruticosa kërkon pak kujdes

Imazh - Flickr / barloventomagico

Ka disa bimë që janë të kuqe, ose pjesërisht të kuqe, gjatë gjithë vitit. Për shembull, ai Kardilina fruticosa e gjethes së kuqe, ose Fagus sylvatica var atropurpurea (ahu me gjethe të kuqe). Madje ka edhe sukulente që, si pasojë e ekspozimit të vazhdueshëm në diell, përfundojnë me majat e gjetheve të tyre të kuqe, si p.sh. sedum palmeri.

Rrapi japonez bëhet i kuq në vjeshtë
Artikulli i lidhur:
10 bimë me gjethe të kuqe

Epo keto nuk jane keshtu per shkak te te ftohtit, por per shkak te diellit.Dhe eshte ashtu ajo që bëjnë pigmentet e kuqe është mbrojtja e gjetheve nga rrezet ultravjollcë dhe gjithashtu parandalimi i tyre nga prodhimi i radikaleve të lira. -Këto janë molekula të paqëndrueshme që kur prodhohen në sasi të mëdha dëmtojnë molekula të tjera, duke përshpejtuar plakjen-. Pra, sa më shumë antocianina dhe pigmente të tjera të kuqe të prodhojnë, aq më gjatë mund të zgjasin. Por a do të thotë kjo se ne duhet të mbrojmë bimët e gjelbra? Jo.

Bimët, secila prej tyre, janë gjenetikisht të përgatitura për t'u rritur ose në hije, në gjysmëhije ose në diell të plotë. Pavarësisht nga ngjyra e gjetheve të saj, është e rëndësishme që ne të dimë se ku t'i vendosim ato në mënyrë që të rriten siç duhet.. Natyrisht, do të duhet të jemi më të kujdesshëm nëse kemi një të tillë që duhet të ekspozohet në diell, por nuk e kishte goditur kurrë më parë, pasi të mos mësohej do të digjej. Në këtë rast konkret, ajo që do të bënim është ta vendosim në gjysmëhije dhe ta ekspozojmë ngadalë dhe gradualisht në diell.

Siç e keni parë, ka tre arsye shumë interesante pse bimët mund të kthehen të kuqe në një kohë të vitit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.