Pse po vdes bima ime? Shkaqet më të zakonshme dhe si ta shmangni atë

Pse po vdes bima ime Shkaqet më të zakonshme dhe si ta shmangim atë?

Nëse ju pëlqen kopshtaria, ka të ngjarë që në më shumë se një rast të keni pyetur veten "pse po vdes bima ime“. Ka shumë arsye pse bimët mund të vdesin, por në shumicën e rasteve kjo ndodh sepse ne nuk po u japim kujdesin që ata kanë nevojë.

Ne ju rekomandojmë të hidhni një sy në blogun tonë për të parë kujdesin specifik të llojeve të ndryshme të bimëve. Por së pari, vazhdoni të lexoni dhe zbuloni shkaqet më të zakonshme të vdekjes së varieteteve të të gjitha llojeve të bimëve.

Mungesa ose teprica e ujit

Problemet me lotimin janë një nga shkaqet kryesore që shpjegojnë pse bima ime vdes. Uji është thelbësor që bima të kryejë funksionet e saj jetësore, veçanërisht fotosintezën, transportin e lëndëve ushqyese dhe rregullimin e temperaturës.

Nëse një bimë nuk merr ujë të mjaftueshëm, ajo dehidratohet dhe, nëse dehidratimi është i rëndë, mund të përfundojë duke shkaktuar vdekjen.

Po aq e keqe sa mungesa e ujit është edhe lotimi i tepërt. Sepse lagështia e tepërt në rrënjë mund të përfundojë në kalbjen e tyre ose të bëhet një terren mbarështues për kërpudhat që të kolonizojnë bimën dhe ta gllabërojnë atë.

Për të shmangur këtë problem, Ju duhet të gjeni frekuencën e duhur të ujitjes për çdo varietet. Për shembull, succulents kanë nevojë për shumë pak ujë, por hydrangeas preferojnë që nënshtresa e tyre të mbahet gjithmonë e lagësht.

Përdorni gjithmonë një nënshtresë me kapacitet të mirë kullues, në mënyrë që lagështia të mos grumbullohet. Dhe sa herë që është e mundur, përdorni enë balte në vend të materialeve të tjera, pasi balta ndihmon në evakuimin e lagështirës.

Filloni duke ujitur pak një herë në javë. Nëse shihni që bima kërkon më shumë ujë, filloni ta bëni dy herë në javë. Në përgjithësi, edhe bimët që kanë më shumë nevojë për ujë janë të mjaftueshme për të marrë ujë dy ose tre herë në javë.

Gjithashtu, mbani në mend se nevojat për ujitje ndryshojnë gjatë gjithë vitit. Gjatë sezonit të thatë (në verë) Të gjitha bimët vlerësojnë marrjen e ujit pak më shpesh sesa gjatë dimrit.

Mungesa e dritës, një shkak që shpjegon pse bima ime po vdes

Mungesa e dritës, një shkak që shpjegon pse bima ime po vdes

Drita natyrale është diçka si karburanti i bimëve, pasi pa të ato nuk mund të kryejnë një proces jetik siç është fotosinteza.

Nëpërmjet fotosintezës bimët prodhojnë ushqimin e tyre. Prandaj, Nëse nuk marrin dritë të mjaftueshme, ato përfundojnë duke u dobësuar dhe mund të vdesin.

Kur bima është jashtë është e vështirë që të ketë problem mungesën e dritës. Kjo zakonisht ndodh në rastet e bimëve të brendshme, të cilat lihen pa marrë rrezet e diellit që u nevojiten për t'u rritur dhe zhvilluar nëse nuk i vendosim në vendin e duhur.

Gjëja më e lehtë në këto raste është vendosja e tenxhereve në një dhomë të ndriçuar mirë. Për të qenë e mundur, mos e vendosni bimën përpara dritares, dhe sigurohuni që drita të arrijë e filtruar përmes një perde.

Pavarësisht nga lloji i bimës, nëse merr nga katër deri në gjashtë orë dritë natyrale çdo ditë, duhet të jetë në gjendje të fotosintezojë pa asnjë problem.

Ekspozimi ndaj temperaturave ekstreme

Qeniet njerëzore nuk e përballojnë mirë të ftohtin ose nxehtësinë e tepërt, dhe as bimët. Edhe pse ka varietete që mund të mbijetojnë në kushte ekstreme, Ato që kemi zakonisht në kopsht në shtëpi nuk janë të këtij lloji.

Nxehtësia e tepërt do të shkaktojë tharjen e bimës për shkak të dehidrimit dhe djegiet nga dielli do të shfaqen në gjethe. Përkundrazi, ngrica i ngrin indet e bimëve dhe mund t'i bëjë ato plotësisht të padobishme.

Një bimë e ekspozuar ndaj kushteve ekstreme të të ftohtit ose nxehtësisë Mund të vdesë shpejt, kështu që është më mirë të shmangni atë ekspozim.

Nëse jetoni në një zonë me verë shumë të nxehtë, sigurohuni që bimët tuaja të kenë pak hije gjatë orëve më të nxehta të ditës. Në dimër, Zhvendosni bimët në një vend ku ato janë të sigurta. Nëse kjo nuk është e mundur, aplikoni pak mulch rreth kërcellit dhe mendoni nëse është e nevojshme të mbuloni gjethin me një rrjetë mbrojtëse.

Konkurrenca me bimë të tjera

Tokë e varfër ose e ndotur

Ju keni një kopsht të bukur plot me lule dhe, befas, vëreni se disa prej tyre tregojnë shenja të dobësisë. Pra, ju pyesni veten, pse bima ime po vdes?

Në këtë rast shpjegimi zakonisht qëndron në konkurrencën midis bimëve. Nëse nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme midis tyre, Ata të gjithë konkurrojnë me njëri-tjetrin për të hyrë në ujin, dritën dhe lëndët ushqyese që u nevojiten.

Meqenëse ka gjithmonë varietete që janë më të forta se të tjerat, këto janë ato që arrijnë të arrijnë burimet dhe të lënë pa asgjë.

Për të parandaluar që kjo të ndodhë, gjithmonë përpiquni të lini një distancë të caktuar midis disa bimëve dhe të tjerave nëse ato nuk janë të së njëjtës specie. Përveç kësaj, sigurohuni që toka të përmbajë një sasi të mirë të lëndëve ushqyese, ose duke shtuar lëndë organike ose pleh.

Gjatë ujitjes, sigurohuni që toka të marrë ujë në mënyrë të barabartë, në mënyrë që të gjitha bimët të kenë në dispozicion lagështinë që u nevojitet.

Tokë e varfër ose e ndotur

Konkurrenca me bimë të tjera

Nëse mjedisi i mbjelljes nuk është i përshtatshëm, nuk duhet shumë kohë që bimët të tregojnë shenja se diçka nuk është në rregull. Në këto raste mund të vërejmë se gjethet zverdhen, madje bien para kohe. Nëse është një varietet që prodhon lule, Është e zakonshme që lulëzimi i tij të reduktohet apo edhe të ndalet plotësisht. Kjo është një shenjë se bima nuk mund të thithë lëndët ushqyese që i nevojiten dhe, për rrjedhojë, nuk mund të rritet.

Për të shmangur këtë problem, mos e ricikloni kurrë nënshtresën. Sa herë që shkoni në bimë ose transplant një bimë përdor një substrat të ri, cilësor. Sigurohuni që të ketë lëndë organike të mjaftueshme dhe, nëse jo, shtoni atë përmes humusit ose fibrës së lëvores së kokosit.

Pse po vdes bima ime? Tani i dini pesë nga shkaqet më të zakonshme dhe si t'i shmangni ato. Zbatoni këshillat tona dhe do ta bëni kopshtin tuaj më të bukur se kurrë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.