Pse thahen palmat?

Palmat mund të thahen për arsye të ndryshme

Imazh - Flickr / Lon & Queta

Pse thahen palmat? Këto bimë, të cilat në dukje janë shumë rezistente dhe mund të përballojnë edhe goditjet më të forta të erës nëse janë të rrënjosura mirë në tokë, mund të kenë edhe disa probleme të tjera gjatë gjithë jetës së tyre.

Dhe kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të mësojmë për speciet që do të donim të kultivonim, pasi vetëm në këtë mënyrë do të shmangim humbjen e parave dhe kohës së kotë. Megjithatë, edhe bima më e përshtatur mund të thahet nëse nuk i mbulon nevojat.

Ka disa arsye pse një palmë mund të thahet. Më pas, Ne do të shpjegojmë secilën prej tyre në detaje. për ta bërë më të lehtë për ju të identifikoni problemin e bimës suaj:

Po digjet

Kentia mund të ketë probleme të ndryshme

Imazh - Flickr / Scot Nelson

Ose sepse është e ekspozuar drejtpërdrejt në diell, ose sepse reflekton diellin, për shembull, kur jeni në shtëpi. Simptomat do të shfaqen së shpejti, pas disa orësh ose të nesërmen, por vetëm ato fletë që janë ekspozuar do t'i shfaqin ato; pjesa tjetër do të mbetet e paprekur. Këto simptoma janë:

 • Njollat ​​që shfaqen shpejt në disa gjethe, dhe mund të jetë e verdhë ose kafe në varësi të ashpërsisë së saj.
 • Në disa pëllëmbë, gjethet mund të duken "të varura".

Për të korrigjuar këtë problem, do të mjaftojë për të ndryshuar impiantin e vendit, në një vend më të mbrojtur.

Ftohte

Edhe pse ka shumë palma që mund të përballojnë temperaturat nën zero, ka shumë të tjera që nuk munden. Dhe është se shumica dërrmuese e specieve gjenden në rajonet tropikale dhe subtropikale të botës. Prandaj, nëse doni të rritni disa në kopsht, fillimisht do të duhet të zbuloni se cila është fshatarësia e tyre. E megjithatë, duhet të keni parasysh se nëse janë të rinj, mund të kenë nevojë për mbrojtje.

Por Si mund ta dimë se një palmë po ndjen të ftohtë? Simptomat mund të ngatërrohen me ato të ujitjes së tepërt, por ndryshimi kryesor është se sa kohë duhet që ato të shfaqen dhe sa shpejt bima mund të përkeqësohet. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Njolla të verdha, kafe ose të zeza -Gjithçka do të varet nga sa ka vuajtur palma- që shfaqen në gjethe dhe rrjedhin pak kohë pasi ekspozohen ndaj temperaturave të ulëta.
 • Bima ndalon së rrituri. Kjo shihet lehtësisht te bimët që janë vërtet të shëndetshme dhe jeshile. Temperaturat bien dhe rritja e tyre fillimisht ngadalësohet dhe më pas ndalet.

Zgjidhja? mbroje atë, sigurisht. Mund ta bëni me një leckë kundër ngrirjes ose duke e vendosur brenda shtëpisë.

Sed

Pamje e palmës bambu

Imazh - Wikimedia / Forest & Kim Starr

Uji është jetë siç thonë ata, por vetëm në masën e tij të drejtë. Ato palma tipike për rajonet e thata ose gjysmë të thata, të tilla si Washingtonia, shumë Phoenix (si P. dactylifera), ose Nannorhops, janë përshtatur mirë me këto kushte, por jo Dypsis, Chamaedorea, Chambeyronia dhe shumë e shumë. të tjerët.

Për të zbuluar nëse palma është e etur, do të duhet të shikojmë gjethet dhe gjithashtu tokën:

 • Leaves: në fillim mund të palosen, dhe nëse situata vazhdon, do të fillojnë të thahen nga skajet në pjesën e pasme. Ata që e kalojnë më keq janë të rinjtë, meqë janë ata që janë më larg rrënjëve, janë të fundit që marrin ujin që këto i dërgojnë nëpër enët përcjellëse.
 • Tokë: toka e një palme që po vdes nga etja është shumë e thatë. Mund të jetë me cilësi të dobët dhe për këtë arsye e ka të vështirë të thithë ujin dhe/ose thjesht mund të mos ujitet mjaftueshëm shpesh.

Në raste të caktuara, mund të ndikohet edhe nga insektet e miellit ose dëmtuesit e tjerë. Për shembull, nëse në atë kohë është verë dhe palma është jashtë, ka të ngjarë që ajo të bëhet viktimë e një prej këtyre insekteve patogjene.

Zgjidhja është rihidratimi i tokës dhe rritja e shpeshtësisë së ujitjes. Mund të jetë gjithashtu e nevojshme të ndërrohet nënshtresa nëse është e cilësisë së dobët.

Ju jeni duke u mbytur (ujë i tepërt)

uji i tepërt mbyt rrënjët dhe i jep fund jetës së palmës. Bazuar në përvojën time, është shumë, shumë e vështirë për të rikuperuar atë që ka marrë shumë ujë, dhe aq më tepër nëse kërpudhat tashmë janë shfaqur. Për këtë arsye, është e rëndësishme jo vetëm të kontrollohen rreziqet, duke kontrolluar lagështinë e tokës përpara ujitjes, por edhe të identifikohen simptomat e para të dobësisë së palmës.

Për të kuptuar nëse e keni këtë problem, Do të shikojmë edhe gjethet dhe tokën:

 • Leaves: do të fillojnë të thahen, fillimisht ato "më të vjetrat", e më pas ato të tjerat. Kjo është kështu sepse të parët që marrin ujë janë ato që janë më afër sistemit rrënjor, domethënë gjethet e poshtme. Përveç kësaj, ato gjithashtu mund të palosen, por kur kjo ndodh zakonisht është për shkak se rrënjët janë dëmtuar shumë. Kërpudhat shfaqen së shpejti.
 • Tokë: është shumë i lagësht dhe është mjaft i rëndë në krahasim me atë kur është i thatë. Mund të rritet e gjelbër.

Përpjekja për të shpëtuar palmën duhet të ndaloni menjëherë lotimin dhe të aplikoni një fungicid. Po kështu, nëse është në një vazo pa vrima ose brenda një tenxhere që nuk i ka, do të duhet ta heqim që andej dhe ta mbjellim në një enë që ka disa vrima në bazën e saj.

Shpresojmë t'ju ketë shërbyer juve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.