Si kujdeset lulja e kozmosit?

Lulja rozë e kozmosit

Lulja e njohur si gjithësi eshte e bukur. Me një lartësi maksimale prej 1 metër, ajo prodhon lule me ngjyra të vogla që mund të jenë rozë, vjollcë ose të bardhë, të cilat shkëlqen kopshtin ose oborrin nga pranvera në fillim të vjeshtës.

Veryshtë shumë elegante dhe e lehtë për tu kujdesur, aq sa është një bimë e përshtatshme për fillestarët. Edhe kështu, nëse do të mos keni ndonjë problem, unë do t'ju tregoj çfarë kujdesi duhet të ofroni.

Origjina dhe karakteristikat e bimës së kozmosit

Grup lulesh të kozmosit

Lulja e kozmosit, emri shkencor i së cilës është Kozmos bipinnatus, Shtë një bimë barishtore me origjinë nga Meksika që arrin lartësinë deri në 1 metër. Gjethet e saj ndahen në segmente lineare-filiforme dhe mbijnë nga një kërcell shumë i degëzuar. Lulet e mrekullueshme kanë një disk qendror të verdhë, me ligula periferike rozë, vjollcë ose të bardha.

Njihet gjithashtu si mirasol, coreopsis ose luledielli vjollcë, dhe si një kuriozitet t'ju them se ajo u prezantua në Evropë nga fundi i shekullit të XNUMX-të edhe pse, megjithë popullaritetin që kishte në kohën e saj, sot është më e rrallë.

Varietetet e Kozmosit

Ka shumë varietete, të tilla si ndjesi që mund të arrijë një metër në lartësi, Versajës që nuk i kalon 45 centimetra, ose Ëndërroj Ajo prodhon lule të bardha me një qendër rozë.

Cilat janë kujdeset që ju nevojiten?

Nëse guxoni të keni një lule kozmos në kopshtin ose oborrin tuaj, ju rekomandojmë të siguroni kujdesin e mëposhtëm:

Vend

Kështu që të mund të rritet dhe zhvillohet normalisht, është shumë e rëndësishme që ajo të mbillet në një vend me diell, pasi nuk i përshtatet mirë jetesës në gjysmë hije. Gjithashtu nuk është një ide e mirë ta keni atë brenda, përveç nëse është në një dhomë me dritare përmes të cilave hyn shumë dritë natyrore ose një oborr i brendshëm i ndritshëm.

Tokë

 • Tenxhere me lule: nëse duam ta kemi në një tenxhere, këshillohet që nënshtresa të ketë kullim të mirë, pasi mund ta keni duke përzier për shembull torfe të zezë pearlite në pjesë të barabarta.
 • kopsht: Në rast se do ta kemi në kopsht, nuk do të kemi nevojë të bëjmë ndonjë ndryshim, pasi nuk është kërkues.

Ujitja

Lule e Kozmosit të Bardhë

Ujitja duhet të jetë e shpeshtë: rreth tre herë në javë në verë dhe 1-2 / javë në pjesën tjetër të vitit. Shtë e rëndësishme të mos lagni pjesën ajrore, domethënë gjethet, lulet ose kërcellin në mënyrë që të shmangni problemet.

Nëse do ta keni në një tenxhere me një pjatë poshtë, mos harroni të hiqni ujin e tepërt 30 minuta pas lotimit pasi rrënjët nuk u pëlqen të kenë kontakt me ujë të ndenjur, dhe në fakt ato mund të kalben lehtë.

pajtimtar

Këshillohet të përfitoni nga dhe fekondoni bimën gjatë gjithë sezonit të lulëzimit me plehra për bimë lulëzuese, ose me guano (lëng, për shitje) këtu), duke ndjekur indikacionet e specifikuara në paketim.

Shumëzimi

Dhe nëse na duhen më shumë kopje, mund t'i shumëzojmë mbjellja e farave tuaja në farën e farës gjatë dimrit dhe pranverës duke ndjekur këtë hap pas hapi:

 1. Së pari, ne do të mbushim një tabaka fidanësh (për shitje këtu) me substrat universal ose për fidanë.
 2. Pastaj, ne do të vendosim maksimumi 2 fara në secilën fole.
 3. Tjetra, ne do t'i mbulojmë ato me një shtresë të hollë (jo më shumë se 0,5 cm të trashë) të substratit.
 4. Më pas, ne do të ujisim plotësisht me një spërkatës, ose më mirë, duke vendosur farën brenda një tabaka tjetër që nuk ka vrima dhe duke e mbushur atë me ujë.
 5. Më në fund, ne do të vendosim gjithçka jashtë, në diell të plotë, dhe do ta mbajmë substratin të lagur, por jo të mbushur me ujë.

Kështu ata do të mbijnë për dy javë në një temperaturë prej rreth 18ºC.

Plagët dhe sëmundjet

Isshtë mjaft rezistent në përgjithësi, por mund të sulmohet nga Miza e bardhë o Merimangë e kuqe. Të dy janë insekte që duan ambiente të thata dhe të ngrohta, kështu që ato janë të zakonshme gjatë pranverës dhe veçanërisht gjatë verës.

Miza e bardhë
Artikulli i lidhur:
Miza e bardhë

Ata ushqehen me qelizat e gjetheve, megjithëse mund të gjenden edhe në kërcell. Por nuk do të jetë e vështirë për ne t'i kontrollojmë ato, apo edhe t'i eleminojmë pasi së pari, bima është relativisht e vogël dhe së dyti, ka produkte natyrale shumë efektive.

Nga përvoja ime personale, ajo që unë rekomandoj më shumë është toka diatomace (ne shitje Nuk u gjet asnjë produkt.), e cila ka pamjen e një pluhuri të bardhë shumë të imët dhe të lehtë. Ajo është e përbërë nga alga mikroskopike që përmbajnë silicë, e cila sapo bie në kontakt me insektin, e shpon atë, duke bërë që ai të vdesë i dehidruar.

Për më tepër, nuk lë asnjë mbetje, por pikërisht për këtë arsye duhet të përdoret kur nuk ka parashikim të shiut. Mënyra për të vazhduar është e thjeshtë: ne e lagim bimën me ujë - padyshim, kur dielli nuk e godet më - dhe pastaj e spërkasim me tokë diatomace.

Sytë: nuk ka pse të duket e bardhë. Do të mjaftojë pak, sikur të kemi shtuar kripë në sallatë.

Nëse ky produkt nuk na bind, ne mund ta përdorim sapun kaliumi ose vaj insekticid, të cilat janë gjithashtu shumë efektive.

Rusticiteti

Reziston në të ftohtë dhe acar deri në -4ºC, megjithëse preferon klimat e ngrohta dhe tropikale. Nëse jetoni në një zonë ku temperatura e dimrit bie shumë, mbajeni bimën tuaj të kozmosit brenda ose në një serë të nxehtë.

Cili është kuptimi i luleve të kozmosit?

Pamje e lules së kozmosit

Shtë e zakonshme që njerëzit të japin ose të marrin lule të caktuara për kuptimin që u është caktuar atyre. Kozmosi është një prej tyre, pasi është simboli i modesti, Nga integridad dhe gjithashtu të paqe.

A guxoni të keni disa Kozmos? 🙂


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.