Si të hiqni ujin e tepërt në një tenxhere

Uji i tepërt është problem për tenxhere

Siç e dimë të gjithë, uji është thelbësor për jetën. Por ashtu siç mund të na dhemb stomaku kur pimë shumë, Edhe bimët në vazo e kanë të vështirë kur i mbiujdisim, me ndryshimin se ata janë në mëshirën e kujdesit që ne u japim; Dhe sigurisht, nëse këto janë të gabuara, ata do të kenë më shumë vështirësi për t'u rikuperuar.

Por mos u frikësoni, sepse unë do të shpjegoj Si të hiqni ujin e tepërt në një tenxhere dhe, në këtë mënyrë, mundësitë që ata të përmirësohen janë më të mëdha.

Cilat janë simptomat e ujitjes së tepërt të bimëve në vazo?

Uji i ujitjes mund të acidifikohet lehtë

E para është e para. Para së gjithash, ne duhet të dimë nëse bima jonë në vazo po mbytet apo nëse diçka tjetër po i ndodh. Dhe mirë, për të është e rëndësishme të mbani mend se cilat janë simptomat që zakonisht shfaqen kur toka është shumë e lagësht apo edhe e ngopur me ujë, dhe rrënjët e kanë të vështirë:

Gjethet e poshtme të verdha

Është një nga simptomat më të zakonshme, dhe është ajo Nëse rrënjët u dërgojnë gjetheve më shumë ujë sesa u nevojitet, të parët që do të gabojnë do të jenë ato më të ulëtat, sepse janë të parët që marrin atë lëng të çmuar.. Por menjëherë pas kësaj do të shohim që edhe gjethet e tjera fillojnë të zverdhen. Përfundimisht ato marrin ngjyrë kafe dhe ndonjëherë, në varësi të specieve bimore në fjalë, bien.

Pamja e përgjithshme e trishtuar

Kjo vërehet në disa bimë, të tilla si shumë që mbahen në ambiente të mbyllura, të tilla si spatiphyll, për shembull. Kur kanë shumë ujë, gjethet “bien”. Duket sikur kërcejtë humbën forcën dhe nuk ishin më në gjendje të mbështesin gjethet e përmendura.. Por duhet të keni kujdes, sepse këtë simptomë do ta shohim edhe nëse ajo që ndodh është që bima ka etje. Për të mos u ngatërruar, do të duhet të shohim se çfarë shenjash apo dëmesh të tjera tregon.

Toka është e lagësht dhe e rëndë

Kur ujitim rritet pesha e tokës që ka bima. Prandaj, po te marrim tenxheren do te veme re qe peshon me shume se kur nuk e kemi vaditur prej disa ditesh. Përveç kësaj, në varësi të llojit të substratit që kemi vendosur mbi të, pesha do të jetë më e madhe ose më e vogël. Për shembull, ato me torfe të zezë ose mulch peshojnë më shumë se ato me torfe bjonde, fibra kokosi dhe/ose vermikulit.

Gjërat fillojnë të ndërlikohen kur ka një tepricë të ujit, ose lagështisë në tokë. Pikërisht atëherë do të vërejmë se tenxherja peshon praktikisht njësoj për shumë ditë. Y po ta kishim edhe brenda një tenxhere, madje do të shihnim që vetë kjo e fundit, nga jashtë, laget.

shfaqen kërpudhat

Kur kërpudhat shfaqen, kjo ndodh sepse problemi është përkeqësuar shumë. Në këto raste, ajo që duhet të bëni është të krasitni gjithçka që është prekur (d.m.th. kërcell të kalbur, gjethe që nuk janë më të gjelbra, rrënjë të zeza) dhe të ndryshoni dheun dhe tenxheren.. Po kështu duhet aplikuar një fungicid sistemik si p.sh kjo të ketë ndonjë shans për të rikuperuar bimën.

Si të hiqni ujin e tepërt në tenxhere?

Rrënjët e shkopit të ujit nuk e mbajnë ujin e tepërt

Imazh - Flordeplanta.com.ar

Pasi të kemi identifikuar problemin, duhet të veprojmë sa më shpejt që të mos përkeqësohet. Kështu që, ajo që ne do të bëjmë do të jetë si më poshtë:

 1. E nxjerrim bimën nga tenxherja.
 2. Merrni letër thithëse kuzhine (të trashë) dhe mbështillni me të bukën me rrënjë. Nëse shohim që letra ngjyhet shpejt, e heqim dhe vendosim një tjetër. Pra, derisa të shohim që nuk ndodh më.
 3. E lëmë bimën kështu në një dhomë me shumë dritë indirekte dhe të mbrojtur nga të ftohtit dhe shiu për një natë.
 4. Të nesërmen do të vazhdojmë ta mbjellim në një vazo të re me një nënshtresë që nuk e kemi përdorur më parë.
Lule Camellia, një kaçubë spektakolare
Artikulli i lidhur:
Udhëzues i plotë për nënshtresat: si të zgjidhni më të përshtatshmen për bimën tuaj

Tani, Kjo tenxhere duhet të ketë vrima në bazën e saj. Kjo është shumë, shumë e rëndësishme. Uji, nëse nuk del dot, do të mbetet i ndenjur aty, mes rrënjëve dhe shëndeti i bimës do të vazhdojë të dobësohet.

Për këtë arsye As tenxherja nuk duhet të vendoset në një tenxhere që nuk ka vrima në bazën e saj; edhe nëse zgjidhni të vendosni një pjatë poshtë saj, duhet të kujtojmë që ta kullojmë pas ujitjes, sepse në të kundërt është sikur të mos kishim bërë asgjë.

Dhe siç thamë më parë, nëse ka pasur kërpudha, ose nëse dyshojmë se ka dhe nuk duam ta rrezikojmë, duhet të aplikojmë fungicid sa më shpejt të jetë e mundur., meqenëse këta mikroorganizma janë shumë të rehatshëm në një mjedis të lagësht, dhe më shumë nëse temperaturat janë të buta. Ndaj sa herë besojmë se kemi ujitur shumë, nuk bën dëm të kryejmë një trajtim antimykotik.

Në çdo rast, është më mirë të bëjmë atë që është në fuqinë tonë për të shmangur problemin.

Si të ujisni siç duhet bimët në vazo?

Truku që më ka funksionuar më mirë dhe që do t'ju tregoj, me siguri tashmë e dini, përdoret për të ditur se kur është koha për të ujitur: është ai me shkop. Merr një shkop druri ose një kunj për bimë plastike dhe e fut në tokë deri në fund. Më pas, e nxirrni me kujdes dhe shikoni nëse është e thatë - në këtë rast do të shihni se ka dalë praktikisht e pastër-, apo nëse është e lagur. Nëse është e thatë, atëherë duhet të ujisni. Por si ujitet?

Epo, është vërtet shumë e thjeshtë: Thjesht duhet të derdhni ujë në tokë derisa të dalë nga poshtë tenxhere. Por nëse shihni që nënshtresa e përmendur nuk thith ujë, është më mirë ta zhytni tenxheren në një legen me ujë për rreth njëzet ose tridhjetë minuta, pse? Sepse kur kjo ndodh, është për shkak se toka është tharë aq shumë sa është bërë pothuajse e papërshkueshme; prandaj është e nevojshme që të zhytet për një kohë.

Siç mund ta shihni, është e nevojshme të mësoni të ujitni pak a shumë mirë bimët në vazo, sepse kjo minimizon rrezikun e dobësimit të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Idalina Torales dijo

  Më pëlqen faqja, i ndjek të gjitha publikimet tuaja, janë shumë interesante dhe të dobishme, mësoj të kujdesem për bimët e mia, faleminderit shumë!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Një mijë asgjë Idalina 🙂
   Faleminderit që na ndiqni.