Cili është trajtimi kundër Psila africana?

Trajtimi i psilës afrikane

Dëmtuesi i psilës afrikane ka shkatërruar kulturat e agrumeve që nga fillimi i viteve 2000 në Ishujt Kanarie dhe në brigjet e Atlantikut të Gadishullit Iberik. Është një insekt fluturues që mund të shkaktojë grumbullim të gjetheve, të pengojë fotosintezën që redukton rendimentin e limonit, ndër të tjera. Të Trajtimi i psilës afrikane nuk është aspak e lehtë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për murtajën dhe trajtimin e psilës afrikane.

Çfarë është psylla afrikane

insekt fluturues dëmtues

Efekti i tij në agrume dhe shkurre zbukuruese është i dyfishtë:

 • dëmtimi i drejtpërdrejtë: Grumbullim i gjetheve, deformim, pengim ose pengim i fotosintezës së agrumeve; zvogëloni rendimentin e limonit ose frutave të shëndetshëm.
 • dëmtim indirekt: Përhapja e sëmundjeve të agrumeve: HLB (Huanglongbing) ose gjelbërimi, që rezulton në vdekjen e pemëve.

Psilida afrikane është një insekt fluturues i rendit Hemiptera të familjes Psyllidae, emri shkencor: Trioza erytreae. Që nga viti 2000 është klasifikuar si një dëmtues i detyrueshëm karantinor nga Bashkimi Evropian.

Kontinenti i origjinës së këtij insekti, Trioza erytreae, është Afrika. Nga rajoni sub-Saharian, një shtrirje kontinentale që nuk ka kontakt të drejtpërdrejtë me Detin Mesdhe. Madeira është vendi i parë i njohur për të shpjeguar futjen e psilideve afrikane në Evropë. Ekzistenca e tij u zbulua në vitin 1994. Në Spanjë, pika e njohur e hyrjes së psilës afrikane u krijua në Valle Guerra (Tenerife) në 2002.

Zgjerimi i këtij insekti përgjatë bregut të Atlantikut shpjegon praninë e tij në Galicia gjatë vitit 2014, duke regjistruar disa raste në Pontevedra dhe A Coruña.

Masat kundër kësaj murtajeje

insekt dëmtues në agrume

Ndër masat që janë marrë kundër këtij dëmtuesi për parandalimin e përhapjes së tij, kemi:

 • Ndalohet shitja e agrumeve në Galicia, ndër masat e miratuara për të ndaluar zgjerimin e Trioza erytreae.
 • Midis 2014 dhe 2015, Karta Galiciane ndalonte shitjen e agrumeve në çerdhe dhe parcela të mëdha toke.
 • Bashkimi Evropian vendos një karantinë të detyrueshme për këtë dëmtues dhe në ato vite pritet të zgjasë minimalisht 5 vjet.
 • Xunta de Galicia hoqi ndalimin e shitjes së agrumeve në vitin 2020, edhe pse ka marrë një sërë masash në përpjekje për të mbajtur të shëndetshëm pemët në vetë pikat e shitjes.

Efektet e dëmtuesve në agrume

Citrikultura apo kultivimi i agrumeve, ka matur ndikimin e psilideve afrikane në plantacionet e saj, duke filluar nga manifestimet e para të sëmundjes që lë pas.

Për shembull, ne gjithmonë do t'i referohemi shtetit të Floridës dhe të gjithë prodhimit të portokallit dhe agrumeve në këtë rajon të SHBA-së, i cili ka përjetuar një reduktim prej 74% të prodhimit që kur sëmundja HLB u zbulua për herë të parë në 2005.

Nëse marrim shembullin e veprimit të drejtpërdrejtë të Trioza erytreae në pemët e limonit, mund të kuptojmë ndikimin e tij në agrumet dhe shkurret zbukuruese (të gjitha llojet Rutaceae) që lidhen me të dhe shërbejnë si strehëza.

Psilidet vendosin vezët e tyre në gjethet e pemëve të limonit. Ata zakonisht vendosin vezët e tyre në pjesën e poshtme të gjetheve të agrumeve në një vijë të lehtë që shkon paralelisht me venat. Megjithatë, një karakteristikë që mund të zbulojmë në klimat e lagështa është se psilidet i përhapin vezët e tyre në të gjithë pjesën e poshtme të gjetheve në vend që t'i rreshtojnë ato paralelisht me venat.

Ata janë insekte thithëse që kafshojnë dermën e gjetheve dhe ushqehen me lëngjet e frutave dhe bimëve agrume. Çelja e vezëve prodhon nimfat e insektit, të cilat mblidhen dhe mbyllen në një kapsulë mbrojtëse dhe fillojnë të thithin lëng të freskët nga gjethet. Këto kapsula janë lytha të dallueshme ose ndryshime në gjethe.

Të gjitha pemët e agrumeve të infektuara me psilën afrikane të vezëve humbën aftësinë për të fotosintezuar për shkak të deformimeve dhe humbjes së konsiderueshme të gjetheve në tendë.

Përveç kësaj, në një gjendje dobësie ekstreme, rritja e lastarëve të rinj kërkon përpjekje shtesë dhe vit pas viti vërehet degradimi i vetë pemës, siç ilustrohet nga humbja e prodhimit të agrumeve. Megjithatë, efekti i drejtpërdrejtë i psilideve afrikane në pemët e limonit nuk besohet të jetë përgjegjës për vdekjen e pariparueshme.

Trajtimi i psilës afrikane

Trajtimi i psilidave afrikane në agrume

Kështu, me një kalendar të kontrollit të sëmundjeve që fokusohet në trajtimet parandaluese, krasitjen e kontrolluar dhe ushqimin e mirë, është e mundur që agrumet të kalojnë periudhën e aktivitetit më të madh të psilideve.

Ne po përballemi me një nga dëmtuesit më të lehtë të bimëve për t'u identifikuar me sy të lirë. Gjethet e agrumeve janë plot me lytha dhe deformime, rritje të ngadalësuar, tëmtha... Përveç kësaj, ju do të jeni në gjendje të shihni se si gjethet gradualisht humbasin ngjyrën e tyre të gjelbër dhe bëhen të verdha.

Nëse të gjithë ne që kemi një pemëtore ose pemë frutore e kishim të qartë për këtë, kurthet kundër velutinas janë një nga ilaçet më të mira kundër grerëzës afrikane në kopshtet dhe hapësirat tona të mbjelljes pasi riprodhimi i saj është shumë i rëndësishëm. Pra, ne duhet të marrim një qasje të ngjashme për psilidet në kopshtet e agrumeve.

Kurthet ngjitëse plastike të verdha janë një zgjidhje e lehtë për të minimizuar sjelljen e çdo insekti fluturues ose kërcyes; nga psilidet tek minierat e gjetheve të agrumeve, përmes afideve ose mizave të bardha të bezdisshme.

La kurth kromatik është një trajtim i psilës afrikane:

 • 20×15cm 50 fletë.
 • I përshtatshëm për psilidet, të gjitha llojet e mizave dhe mushkonjave, si dhe për çdo insekt që fluturon ose kërcen nga një bimë në tjetrën: afidet, gjethet...
 • Ngjitësit i rezistojnë lagështirës dhe temperaturave të larta.

Falë kurtheve me ngjyra ju do të jeni në gjendje të identifikoni dëmtuesit që shfaqen shpesh në të mbjellat tuaja dhe të merrni masa parandaluese kundër tyre ose të përdorni trajtime insekticide shumë aktuale dhe efektive.

Kjo praktikë e thjeshtë përdoret dhe rekomandohet në agrumet në mbarë botën, pasi na lejon të njohim insektet drejtpërdrejt në çdo kohë dhe të kapim ekzemplarë për analizë dhe të verifikojmë që ato janë bartës të baktereve. Ashtu si me çdo produkt tjetër për mbrojtjen e bimëve, çdo trajtim me insekticid kundër psilideve afrikane duhet të kryhet në përputhje me udhëzimet e prodhuesit.

Një ilaç tjetër është Aspid 50WP:

 • Vret insektet nga kontakti dhe gëlltitja.
 • I përshtatshëm për psilidet, gjethet, mizat e bardha, vemjet, mizat e frutave...
 • Ndiqni udhëzimet për përdorim të dhëna nga prodhuesi.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth trajtimit të psilës afrikane dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.