Afidet

Afidja arrin madhësinë e dëmtuesit për disa ditë

El afide është një nga parazitët që më shpesh shkakton dëme në bimë (nëse jo më së shumti). Ai i do mjediset e ngrohta dhe nëse të korrat janë të etura ... ato do të mbesin pa të mendo për këtë dy herë.

Shumëzimi i tij është gjithashtu shumë i shpejtë, deri në pikën që një ditë të shihni një ekzemplar të vetëm, dhe pas dy javësh tashmë keni një murtajë të konsiderueshme. Por mos u shqetëso çfarë mund të shmanget. Ne ju tregojmë se si.

Çfarë është ajo?

Afidet janë parazitë shumë të dëmshëm për bimët

Afida Shtë një insekt që hemiptera që i përkasin familjes Aphididae (aphids ose aphids), e cila është e përbërë nga 4700 specie të përshkruara. Ajo filloi shumë kohë më parë, në Kretace, 100 milion vjet më parë, dhe është përshtatur aq shumë saqë me siguri do të vazhdojë të ekzistojë përgjithmonë.

karakteristika të

Kjo është një insekt i vogël, pothuajse i vogël, me përmasa jo më shumë se disa milimetra, dhe me një trup që zakonisht është jeshil, i verdhë ose kafe, por mund të jetë gjithashtu i zi. Ka formë vezake, dhe koka, toraksi dhe barku duken se nuk dallohen. Në varësi të specieve, ajo do të ketë ose nuk do të ketë krahë; në rastin e parë ato do të jenë krahë membranore, transparente dhe përgjithësisht me një njollë.

Kah fundi i barkut ajo ka dy sifone që janë shtojca të ngritura përmes të cilave ata derdhin substanca të neveritshme nga grabitqarët e tyre natyralë. Përmes anusit sekreton një produkt me substancë me sheqer të tretjes që tërheq milingonat, me të cilët ka krijuar një marrëdhënie simbiotike që përfiton të dyja (ai i mban ata të ushqyer ndërsa ata kujdesen për ta mbrojtur atë).

Llojet e afideve

Afida prek të gjitha bimët

Afidet klasifikohen në varësi të bimës / eve të tyre pritëse ose mënyrës së tyre të riprodhimit:

 • Sipas impiantit pritës:
  • Monoecia: janë ato që jetojnë vetëm në një fabrikë.
  • Heteroecia: ato janë ato që alternohen.
 • Sipas mënyrës së saj të riprodhimit:
  • Viviparous: janë ata që "lindin" për të jetuar të rinj.
  • Oviparous: ato janë ato që lëshojnë vezë. Këto e kalojnë dimrin si vezë, dhe ato që shohin dritën në pranverë. Thuhet se kanë një cikël jetësor holociklik.

Cikli biologjik

Specie monoecious dhe me cikle holociklike

Këto specie të afideve gjithmonë jetojnë në të njëjtën bimë dhe prodhojnë një brez të seksit, të cilat shfaqen në pranverë dhe aseksuale, të cilat shfaqen më vonë në vjeshtë.

Specie heterocitike dhe me cikle holociklike

Këto gjenerata afide fillojnë duke dalë nga vezët në pranverë që ishin depozituar nga një femër në një bimë të caktuar. Pastaj, këta migrojnë në nikoqirë të tjerë, ku do të shkaktojnë një plagë tjetër nga e para në vjeshtë.

Çfarë simptomash dhe dëmtimesh u shkakton bimëve?

Afida ushqehet me lëngun e bimëve

Afida, duke qenë një insekt që ushqehet me lëngun e gjetheve, sythat e luleve dhe degët e buta, mund të shkaktojë probleme serioze për të mbjellat dhe bimët në përgjithësi. Përveç kësaj, mjalti që sekreton tërheq milingonat, të cilat duke shërbyer si një mburojë mbrojtëse lejon që ajo të shumohet shpejt. Kështu që, simptomat dhe dëmtimet që shkakton janë:

 • Dobësi e përgjithshme
 • Wilting e gjetheve
 • Ngadalësimi ose pezullimi i rritjes
 • Vështrim i trishtuar

Pse ndikon në të korrat e mia?

Afidet janë parazitë oportunistë që nuk hezitojnë të përfitojnë nga shenja më e vogël e dobësisë së bimës për t'i dobësuar ato. Kështu që, teprica ose mungesa e ujitjes, mungesa e lëndëve ushqyese, temperaturat e larta dhe / ose një mjedis i thatë janë arsyet pse nuk do të kemi zgjidhje tjetër përveç trajtimit të tyre, pasi që përndryshe nëse murtaja përparon, ne mund të gjendemi në situatën e përfundimit të hedhjes së tyre në grumbullin e plehut. Dhe më besoni, nuk është një përvojë e këndshme, le të themi.

Si të eliminojmë afidet?

Mjetet juridike në shtëpi

Mollëkuqe është një armik natyral i afideve

Ato janë veçanërisht të efektshme si për të parandaluar ashtu edhe kur murtaja nuk është akoma shumë e përparuar, domethënë kemi afide por ka pak:

 • Bimë të neveritshme: si hithër, lupin, dorëzonjë ose dhelpra. E bukur, e lehtë për tu kujdesur dhe mbrojtëse ndaj afideve, çfarë mund të kërkoni më shumë? 😉
 • Infuzion i hithrës: marrim 500 gram hithra të freskëta dhe i vendosim në një kovë 5l me ujë. Pastaj, ne e mbulojmë enën e përmendur me një plastikë dhe po trazojmë. Kur të zbërthehet, e kullojmë dhe e lëmë të pushojë ndërmjet 12 dhe 24 orë.
 • Armiqtë natyrorë: mollëkuqja është një gllabëruese e afideve, por edhe e rrobave dhe grerëzave. Mos dyshoni mbjellin lule që i tërheqin.
 • Uji dhe alkooli i farmacisë: me një furçë të lagur në ujë dhe alkool, ne po pastrojmë bimët e afideve. Sigurisht, kjo është e mundur vetëm nëse bima është e vogël.
 • Krasitja: nëse dëmtuesi prek vetëm një pjesë të veçantë, siç janë sythat e luleve, ajo që mund të bëjmë është të presim këto sytha. Pastaj ne spërkatim me tokë diatomace (për shitje) këtu) dhe gati.
 • Kurthe ngjitës të verdhë: Këto janë kurthe që vendosen pranë bimëve që tërheqin afide dhe dëmtues të tjerë, siç janë mizat e bardha. Ata janë shitur këtu.

Mjetet juridike kimike kundër afideve

Kur murtaja të jetë shumë e përparuar, ne do të duhet të përdorim insekticide specifike, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim në letër.

Shpresoj të keni mësuar shumë për këto insekte.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.