Afidet

Afidet në pjesën e poshtme të fletës

L afide Ata janë një grup mjaft i gjerë insektesh në të cilat mund të përfshijmë afide, mizat e bardha dhe mollëkuqe. Këto insekte janë pjesë e shumicës dërrmuese të dëmtuesve të të lashtave dhe bimëve të kopshtit. Ato i përkasin rendit të Hemipterave dhe nënrenditjes Homoptera. Ndër aphids që më shpesh sulmojnë kopshtet kemi aphids.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë karakteristikat e këtyre insekteve që formojnë dëmtues dhe dhimbje koke të vërteta për të korrat, ciklin jetësor të tyre dhe mënyrën se si duhet t'i trajtoni për t'i eliminuar ose parandaluar ato.

tipare kryesore

Afidet në pjesën e poshtme të fletës

E para nga të gjitha është të dimë se si janë afidat që të mund t'i identifikosh ato pasi të fillojnë të përhapen nëpër të korrat tona ose bimët dekorative. Afida mund të ketë disa ngjyra: ka të verdhë, jeshile, portokalli, të zezë, etj. Zakonisht, Ata janë aq të vegjël sa duhet të afrohesh për t’i parë. Madhësia e saj është 1 deri në 6 mm. Mund t’i gjejmë me sy të lirë nëse i shohim nga afër.

Zakonisht gjenden në zona me temperatura më të larta dhe lagështirë të ulët. Prandaj, bimët që janë më të lagështa dhe që kërkojnë një mjedis të freskët, zakonisht nuk sulmohen nga aphids. Afidet janë më aktive në stinët e pranverës dhe verës e cila është kur temperaturat janë më të larta dhe avullimi i ujit shkakton që të ketë shumë më pak lagështi. Tokat që janë fekonduar tepër mund të jenë ideale për shumim të shpejtë. Prandaj, siç do ta shohim më vonë, është thelbësore të kontrollohen mirë dozat e plehrave që shtojmë dhe gjithmonë mbani një minimum lagështie, për sa kohë që bima e lejon atë.

Cikli jetësor

Afidet në bimë

Cikli jetësor i tij mund të jetë i ndryshëm në varësi të bimës në të cilën është vendosur. Mbani në mend se ata i përmbahen pak ciklit jetësor të bimës në të cilën po jetojnë. Ne kemi aphids monoecia, të cilat mund të jetojnë vetëm në një fabrikë dhe heteroecia, të cilat jetojnë në disa bimë në varësi të stinës së vitit dhe temperaturave. Kjo do të thotë se është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje nëse kushtet mjedisore që kemi janë ideale për riprodhimin dhe zgjerimin e tyre ose, nga ana tjetër, ne po kontribuojmë në zhdukjen e tyre.

Në lidhje me riprodhimin, aphids kanë dy lloje: gjallë dhe vezak. Kolonitë e këtyre insekteve kanë tendencë të rriten me shpejtësi marramendëse. Ata përhapen shpejt dhe kolonizojnë gjithçka brenda një kohe të shkurtër. Vendi ku gjeni afidet më saktë është në pjesën e poshtme të fletës. Mbi të gjitha, ata pëlqejnë gjethet më të reja dhe sythat e butë. Një mënyrë tjetër për të identifikuar praninë e infektimit të afideve në bimën tonë është të shohim nëse bima në fjalë ka simptoma tipike si gjethet e rrotulluara dhe ngjitëse, njolla të guximshme, jeshile dhe të verdha ose prania e shumë milingonave.

Ka afide pa krahë dhe të tjerë me krahë. Si zakonisht, brezi i parë që çel vezët pas dimërimit zakonisht nuk ka krahë. Sidoqoftë, pas disa gjeneratave, duke pasur më shumë hapësirë ​​të kolonizuar në impiant, është e mundur që një brez të lindë me krahë që shërbejnë për të qenë në gjendje të migrojnë në bimë të tjera dhe të kolonizojnë edhe më shumë territor.

Të gjithë ata që janë çelur nga vezët në pranverë janë femra. Këto femra mund të jetojnë deri në 25 ditë, në të cilat lëshojnë më shumë se 80 vezë. Riprodhimi i pranverës dhe verës është plotësisht aseksual, kështu që mashkulli nuk ndërhyn fare.

Kontrolli i afidit

Kontrolli biologjik

Një nga mënyrat më efektive për të trajtuar natyrshëm afidet është rotacioni vjetor i të korrave. Ne mund të mbjellim disa bimë gjithashtu që kanë rezistencë ndaj afideve si p.sh. dorëzonjë etruske, hithër ose livando.

Nga ana tjetër, ne gjithashtu mund të përdorim disa insekte si armiq natyralë. Njihet gjithashtu si fauna ndihmëse:

 • Llojet e gjinisë Aphidius
 • Larvat e neuropterave dhe të rriturit
 • Brumbujt e koksinelidit
 • Larvat e dipterave
 • Disa Hymenoptera ata janë gjithashtu grabitqarë të afidës

Gjëra të tjera që mund të bëjmë për të kontrolluar përhapjen e këtyre insekteve është përdorimi i ujit me sapun. Shtë një trajtim i përsosur ekologjik për të luftuar ata. Bimët e prekura duhet të spërkaten me një lugë gjelle sapuni neutral të holluar në një litër ujë. Mund të ziejmë edhe dy gota ujë me lëvozhgën e një portokalli. Duke e lënë të pushojë për 24 orë, duke e kultivuar dhe duke shtuar 50/50 sapun të bardhë, mund të spërkatni në bimët e prekura.

Ne do të analizojmë disa ilaçe shtëpiake që kanë punuar mjaft mirë. Siç përpiqemi gjithmonë këtu, është më mirë të trajtojmë dëmtuesit dhe sëmundjet me mjete juridike ekologjike dhe natyrore. Në këtë mënyrë ne nuk përdorim asnjë kimikat që mund të kontaminojë kopshtin tonë. Ne kemi këto mjete shërimi:

 • Ata kapin dy qepë të mëdha për çdo litër ujë. Zieni për 10 minuta dhe i lini të ftohen. Kur e kullojmë, mund të spërkasim me këtë lëng.
 • me hudhra ka disa mundësi. Gjëja e parë është mbjellja e tij pranë zonave të prekura. Mund t’i presim në gjysma ose në tërësi. Nga ana tjetër, mund të përgatisim një ujë për të spërkatur bimët, ne ziejmë 8 thelpinj të mesëm hudhre në një litër ujë për 20 minuta. Këshillohet që ta lini të pushojë për rreth një ditë para se ta përdorni.
 • Me hithren, Mund të makerojmë 100 gramë gjethe për 15 ditë. Ne do ta lëvizim përzierjen çdo ditë. Pasi t'i kullojmë të gjitha, mund ta përdorim. Kjo përzierje, megjithëse e ngadaltë, jo vetëm që shërben për të vrarë afidet, por gjithashtu forcon bimët dhe ndihmon për t'i bërë ato më rezistente ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve.
 • Gjethet e domates mund ti ziejme per 15 minuta. Duke i lënë të pushojnë brenda natës dhe t'i kullojmë, mund të spërkasim afide.
 • Bishti i kalit Jo vetëm që rekomandohet të forconi bimën, por edhe të luftoni këtë dëmtues. Isshtë ideale të aplikoni në kohën e pranverës për t'u përballur me temperaturat e larta të verës.

Siç mund ta shihni, ka ilaçe të shumta natyrore për të luftuar këtë dëmtues. Ajo që duhet të kemi gjithmonë në mendje është se është thelbësore të ruash kushte të mira në kopsht. Nëse shohim gjethe ose fruta në gjendje të keqe, është më mirë t'i heqim ato menjëherë, para se të kontaminojë pjesën tjetër. Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë në trajtimin e afideve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.