Agrocybe aegerita

Agrocybe aegerita

Sot do të flasim për një lloj kërpudhe që konsiderohet një ushqim i mirë dhe i mbledhur nga të gjithë ata adhurues të kërpudhave. Ata njihen me emrin e Agrocybe aegerita. Emri i saj i zakonshëm është kërpudha e plepit dhe është mjaft e kërkuar për ruajtjen dhe konsumimin e saj në pjata të ndryshme.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, habitatin, konfuzionin e mundshëm dhe ruajtjen e Agrocybe aegerita.

tipare kryesore

Kërpudha Agrocybe aegerita

Kapelë dhe fletë metalike

Kjo kërpudhë ka një kapelë që mund të ngatërrohet me atë të specieve të tjera. Madhësia e tij normalisht varion nga 4 deri në 10 centimetra në diametër. Në disa kopje ne shohim një kapelë me një madhësi disi më të madhe, por është më normale. Kur ekzemplari ishte i porsalindur, ai ka një formë gjysmësferike dhe evoluon ndërsa zhvillohet. Mostra po arrin fazën e saj të të rriturve dhe kapelja bëhet konvekse. Më në fund, kur është një i rritur, kapela ka tendencë të rrafshohet, edhe pse jo plotësisht.

Në fillim ka një ngjyrë kafe çokollate, megjithëse mund të jetë gjithashtu një ngjyrë krem. Ndërsa plaket, ai kthehet në disa hije më të butë dhe të zbehtë. Buza e kapelës zakonisht përkulet për një kohë të gjatë në tërë jetën e saj.

Pllakat e saj mund të theksohen me sy të lirë. Ata kanë një ngjyrë të bardhë ose krem ​​kur janë ekzemplarë të rinj. Kur ato zhvillohen ato kthehen në një ngjyrë më okër dhe janë fletë të tipit adnate. Mund të diferencohet nga speciet e tjera të kërpudhave që nga i njëjti grup ato i kanë fletët disi të shtrënguara me njëra-tjetrën.

Byrek dhe mish

Sa i përket këmbës, zakonisht është një këmbë e tipit të lakuar. Në lidhje me kapelën është mjaft e gjatë edhe pse ka një qëndrueshmëri disi më të hollë. Ndryshe nga kërpudhat e tjera, baza e të cilave është më e trashë se pjesa tjetër, në këtë rast, Shtë një këmbë që zbutet në zonën bazale. Ngjyra e këmbës është e qartë dhe ka një pjesë të veçantë që është thelbësore. Dhe është se ajo ka një unazë membranore në pjesën e sipërme të këmbës që ka një ngjyrë të bardhë.

Kur kërpudha është e vjetër mund të shihni se si unaza merr një ngjyrë okër. Kjo unazë mund të afrohet, megjithëse zakonisht është e vazhdueshme me kalimin e kohës. Megjithëse kërpudha është më e përkeqësuar, unaza mund të gjendet shumë lehtë.

Së fundmi, mishi i saj ka ngjyrë të bardhë dhe kompakte. Zakonisht është më i fortë në pjesën e kapelës dhe më fijor në pjesën e këmbës. Meqenëse konsiderohet si një ushqim i mirë, ka një shije dhe erë të këndshme.

Habitati i Agrocybe aegerita

Kjo kërpudhë mund të shfaqet në çdo kohë të vitit. Për shkak të kësaj, ne mund ta ndihmojmë veten të mos e ngatërrojmë këtë kërpudhë me të tjerët që kanë një morfologji të ngjashme. Thjesht duhet të shikojmë kohën e paraqitjes. Për sa kohë që shiu dhe lagështia janë të favorshme, kjo kërpudhë do të jetë në gjendje të zhvillohet në kushte të mira.

Habitati i tij zakonisht gjendet në një mënyrë tërheqëse në trungje ose pemë të gjalla. Kryesisht pema me bollëkun më të madh të Agrocybe aegerita ka është plepi. Prandaj emri i saj i zakonshëm kërpudha plepi. Mund të gjejmë edhe disa ekzemplarë rreth shelgjeve dhe elmave.

Kjo kërpudhë ka nevojë për shumë shi dhe lagështirë. Kështu, ato zakonisht zhvillohen në zona me një sasi të madhe mbeturinash. Pjellë është sasia e gjetheve që bien nga pemët gjetherënëse në tokë dhe që zbërthehen me kalimin e kohës. Këto gjethe në gjendje dekompozimi shtojnë lëndë organike në tokë dhe ushqejnë lëndë ushqyese për të gjitha qeniet e gjalla që lidhen me to. Një nga avantazhet që pjellë ka mbi llojet e tjera të tokës është se ato janë të afta të mbajnë një sasi të madhe lagështie. Kjo lagështi përdoret nga kërpudhat për të qenë në gjendje të zhvillohet në kushte të mira.

Nëse reshjet e verës janë të bollshme dhe lagështia ruhet në një shkallë të lartë, kjo kërpudhë mund të japë fryte në sasi të mëdha.

Konfuzionet e Agrocybe aegerita

Shumë prej këtyre mostrave mund të gjenden në shelgjet që vendosen në zonat urbane. Këto mostra kanë një cilësi më të ulët se ato që rriten në mjedisin natyror. Normalisht mund të verifikohet se zakonisht jep midis 9 dhe 10 sythave vjetorë në një mënyrë riprodhuese. Ka muaj kur bollëku i saj është shumë më pak. Në përgjithësi, këto muaj janë zakonisht janari, korriku dhe gushti. Ato përkojnë me muajt në të cilët ka një reshje të tepërt ose, përkundrazi, mungesë uji.

Një nga konfuzionet kryesore që Agrocybe aegerita është një kërpudhë e grupit të vet. Bëhet fjalë për Agrocybe praecox. Kjo kërpudhë është pranverore, e lakmueshme dhe tokësore. Isshtë një specie e ngrënshme, prandaj nuk ka pse të shqetësoheni për konfuzionin e saj. Thjesht duhet të shikoni unazën që ndodhet në majë të këmbës. Easyshtë e lehtë të identifikosh vetëm me habitatin. Sidoqoftë, meqenëse mund të gjendet në çdo kohë të vitit dhe pas stuhive me reshje bujare, ajo tashmë mund të shërbejë si një karakteristikë.

Kultivimi dhe mirëmbajtja

Kjo kërpudhë mund të rritet artificialisht. Thjesht duhet të dimë disa karakteristika dhe kërkesat e nevojshme për ta bërë atë të rritet në gjendje të mirë. Gjëja e parë që na duhet është një substrat organik i llojit Bulk. Ky substrat karakterizohet nga kolonitë e baktereve dhe i hidratuar dhe i gatshëm për kultivim. Isshtë substrati ideal për rritjen e kërpudhave.

Kërpudha e plepit duhet së pari të merret në majë të trungut dhe të kultivohet në këtë substrat. Zakonisht ka një kolonizim mjaft të shpejtë ndërsa është në një ambient me lagështirë afër vlerave 85 dhe 95%. Ecessshtë e nevojshme të keni tokë mbulesë në mënyrë që ato të mund të mbijnë lehtë. Temperatura e inkubacionit duhet të mbetet ndërmjet 20 dhe 26 gradë. Që të rritet fillimisht, lagështia relative duhet të jetë më e lartë.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Agrocybe aegerita.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.