Qitro (Qitro)

Pamje agrumesh

L agrume janë pemë frutore që i përkasin gjinisë Citrus, të cilat janë pemë ose shkurre me gjelbërim të përhershëm që rriten në kopshte dhe pemishte të vogla dhe të mëdha, madje edhe në tenxhere.

Ato kanë një rëndësi të madhe për njerëzit, pasi që përveç që prodhojnë fruta me aromë të këndshme - përveç limonit 😉 -, ato janë gjithashtu medicinale dhe shumë, shumë dekorative.

Karakteristikat kryesore të agrumeve

Gjinia e Agrumeve është natyrshëm e pranishme në Azinë tropikale dhe subtropikale. Ata rriten midis 5 dhe 15 metra në lartësi, me një trung pak a shumë të drejtë, dhe një kurorë mjaft të degëzuar.. Gjethet janë jeshile, heshtak, me të gjithë kufirin. Ata zakonisht çelin në pranverë, me lule të vogla, të bardha, aromatike. Por pa dyshim, ajo që na pëlqen më shumë është fruti, i cili është një kokrra të kuqe e modifikuar, me lëkurë të ngurtësuar dhe tul me mish, me një aromë disi acidike.

Shembuj agrumesh

Citron (Medica e agrumeve)

Medica e agrumeve

Imazh - Wikimedia / H. Zell

I njohur si qitro, qitro, grejpfrut, limon francez ose limon poncil, është një kaçubë mes 2,5 dhe 5 metra e lartë, me një bagazh të ngurtë dhe të përdredhur. Gjethet janë të thjeshta, alternative, eliptike deri në heshtak. Prodhon lule hermafrodite dhe aromatike, të grupuara në grupe. Frutat janë të zgjatur në tokë, me një lëkurë të trashë të verdhë ose jeshile, dhe tul të ëmbël ose acid.

Mandarinë (Retikulata agrumesh)

Pamje e Citrus reticulata

Imazh - Wikimedia / douneika

Shtë një pemë e gjatë deri në 7-8 metra, me gjethe të thjeshta, alternative dhe jeshile. Lulet janë të vogla, të vetmuara ose në tufë lulesh, të bardha dhe shumë aromatik. Fruti është një hesperidium i vogël, me lëkurë dhe tul normalisht të hollë me një aromë paksa acidike, por shumë të këndshme.

Bleni këtu.

Pemë portokalli (Citrus x sinensis)

Pema e portokallit është një pemë frutore

Njihet si naranjero, pemë e ëmbël portokalli ose portokalli, është një pemë e lartë deri në 13 metra e cila zakonisht lihet me deri në 5 metra. Trungu është i drejtë dhe cilindrik, me një kurorë të rrumbullakosur të përbërë nga gjethe mesatare dhe të gjata. Lule janë të vetmuara ose në grupe, dhe fruti është i rrumbullakosur, me një shije acid, por jo të pakëndshme.

Bleni këtu.

pemët portokalli shpesh janë të sëmura
Artikulli i lidhur:
Pema e portokallit (Citrus x sinensis)

Grejpfrut (Qitro x paradisi)

Grejpfruti është një pemë dekorative dhe frutore

Imazh - Wikipedia / Syrio

I njohur si pomelo, grejpfrut ose pemë grejpfrut, Shtë një pemë ose një pemë e vogël e lartë 5 deri në 6 metra, me një kurorë të rrumbullakosur dhe pak të degëzuar të përbërë nga gjethe të thjeshta, alternative dhe vezake. Lulet janë hermafrodite, aromatik dhe shfaqen në tufa të vogla ose të vetmuara. Fruti është i rrumbullakosur, i mbuluar nga një lëvozhgë e trashë që mbron 'segmentet' ose mishin me një aromë të ëmbël ose acid në varësi të varietetit.

Grejpfrut të prerë
Artikulli i lidhur:
Grejpfrut: kujdes, përdorime dhe shumë më tepër

Gëlqere / gëlqere (Qitro x aurantifolia)

Njihet si gëlqere ose gëlqere, është një pemë e lartë deri në 6 metra me një bagazh përgjithësisht të shtrembër me degëzim duke filluar shumë ulët. Degët kanë kurriz të shkurtër dhe të fortë, dhe gjethet janë vezake. Fruti është një kokrra të kuqe e modifikuar me të verdhë, me të njëjtën ngjyrë si lëvorja, edhe pse është disi më e gjelbërt. Mishi ose tuli është acid dhe me lëng.

Pemë limoni (Qitro x limon)

Pamje e pemës së limonit

E njohur si pema e limonit ose limoni, është një pemë shpesh me gjemba arrin një lartësi prej 6-7 metra të gjatë. Gjethet janë alternative, lëkure, dhe lulet e saj janë të vetmuara ose të grupuara në korime. Frutat janë të rrumbullakosura, me një shije shumë acid, aq sa ato përdoren vetëm për aromatizimin e ushqimit dhe pijeve.

Bleni këtu.

Pemë limoni
Artikulli i lidhur:
Si të kujdesemi për një pemë limoni

Cila është kujdesi që kërkon agrumet?

Klimë

Frutat agrume janë bimë që ato rriten mjaft thjesht në klimë të ngrohtë të butë. Duhet të merret parasysh që, megjithëse i rezistojnë ngricave, ato duhet të jenë të dobëta dhe të përpikta. Në zonat ku temperatura bie nën -4ºC ato do të kërkojnë mbrojtje.

Po kështu, maksimumet mund të jenë 38ºC ose edhe 42ºC, për sa kohë që toka ose substrati është i lagësht pasi ato nuk i rezistojnë thatësirës.

Tokë

 • Tenxhere me lule: rekomandohet shumë të përdorni nënshtresa të përgatitura, siç është kopshti urban (për shitje) këtu) që mbart të gjitha lëndët ushqyese që u duhen.
 • kopsht: ato rriten në toka argjilore ose pak të tharta, me kullim të mirë.

Ujitja

Duhet të jetë i shpeshtë. Gjatë verës ata mund të kenë nevojë për 4-5 ujitje në javë, dhe pjesën tjetër të vitit 1-2 në javë.

Në çdo rast, përdorni ujë shiu ose ujë pa gëlqere sa herë që mundeni, përndryshe mund të keni klorozë.

pajtimtar

Plehu i freskët i kalit

Kështu që ata janë mirë, është e rëndësishme që ju të fekondoni agrumet tuaja gjatë gjithë pranverës dhe verës me plehra organikë. Kur prodhoni fruta të ngrënshëm, preferohet të përdoren produkte natyrale (jo të përbëra), të tilla si guano, mulch, plehrash ose pleh organik nga kafshë barngrënëse për shembull.

Shumëzimi

Agrumet shumohen me fara (rrallë) dhe / ose shartim.

fara

Mbillet në vjeshtë ose në pranverë, në vazo ose tabaka fidanësh me nënshtresë për fidanë (për shitje) këtu).

Një tjetër mundësi e përdorur gjerësisht është mbjellja e tyre të mbështjellë me letër kuzhine ose pambuk të lagur dhe kur të mbijnë, transferojini në tenxhere.

Shartime

Ato përdoren nga modelet në:

 • Carrizo, i cili është shumë rezistent ndaj gurit gëlqeror dhe kripësisë, por i ndjeshëm ndaj mbytjeve të ujit dhe thatësirës.
 • Citrange troyer, e cila është një larmi jo shumë rezistente ndaj gurëve gëlqerorë, por që stimulon prodhimin e frutave.
 • Pemë e hidhur portokalli, e cila është shumë rezistente ndaj fitoftores, thatësirës dhe gurit gëlqeror, por e ndjeshme ndaj virusit të trishtimit.

Krasitja e agrumeve

E pazakontë, dhe aspak agresive. Ato janë pemë që, megjithëse tolerojnë krasitjen, nuk është mirë që t’i prisni çdo vit, pasi humbin shumë rezerva. Të paktën 3 vjet duhet të kalojnë midis krasitjes dhe krasitjes.

Degët e thata, të sëmura, të dobëta dhe ato që janë thyer duhet të hiqen, si dhe ato që hyjnë brenda dhe ato që prekin tokën. Gjithmonë përdorni mjete të krasitjes të dezinfektuara më parë me alkool nga një farmaci ose pjatalarëse dhe vendosni pastë shëruese në prerje të mëdha.

Koha e mbjelljes

Ne pranvere, kur rreziku i ngricës ka kaluar. Ata nuk kanë rrënjë invazive, por këshillohet të lini të paktën dy metra midis bagazhit dhe bagazhit në mënyrë që të mund të zhvillohet në kushte.

Si konsumohen frutat agrumet dhe çfarë vitamina kanë?

Portokalli mund të konsumohet si pije

Qitro ato zakonisht hahen si ëmbëlsirë, por ato përdoren gjithashtu për të bërë lëngje, akullore, kos dhe për të aromatizuar ushqime të tjera të tilla si pema e limonit. Ato janë të pasura me vitamina A, B1, B2 dhe C, si dhe kripëra minerale dhe acid citrik, i cili përmirëson tretjen.

Dhe ju, keni ndonjë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.