Albizia ferruginea, një specie e shfrytëzuar për drurin e saj

Albizia ferruginea, një specie e shfrytëzuar për drurin e saj

Pavarësisht përparimit të shkretëtirëzimit në kontinentin afrikan, është ende e mundur të gjenden specie që arrijnë të mbijetojnë në kushte shumë komplekse. Kështu ndodh ndër të tjera si p.sh albizia ferruginea.

Kjo pemë afrikane rritet në rajonet tropikale dhe vlerësohet shumë për drurin e saj. Në fakt, kjo është një nga llojet e pemëve që shfrytëzohet më shumë për qëllime komerciale.

Si është albizia ferruginea?

Si është albizia ferruginea?

I njohur gjithashtu si akacie e rreme, është vendas në zonën e Amerikës Qendrore dhe Jugore. Megjithatë, për shkak të drurit të tij të fortë dhe të qëndrueshëm, Është futur në rajone të tjera.

Megjithatë, ka lloje të tjera të albizisë që e bëjnë këtë. Ata janë vendas në Afrikë si lebbeck ose albizia nga Siria. Po kështu, këto varietete janë eksportuar në rajonet tropikale.

Për të ditur nëse kemi të bëjmë me albizia ferruginea, do t'u kushtojmë vëmendje këtyre karakteristikave:

 • Lartësia Është një pemë e aftë për të arritur një lartësi të madhe. Zakonisht është midis 15 dhe 30 metra, por mund të jetë më i lartë.
 • Trungu dhe degët. Karakterizohet se ka një trung të drejtë në diametër deri në një metër. Degët rriten nga trungu kryesor dhe shpërndahen në shtresa.
 • Kupa. Forma e kurorës së kësaj peme është zakonisht e rrumbullakosur ose ovale kur është e re. Ndërsa plaket, mund të bëhet më i gjerë, por zakonisht do të vazhdojë të ruajë formën e tij të rrumbullakosur.
 • Gjethja. Ai është i dendur, i formuar nga gjethe dykëmbëshe që rriten në degë të kundërta përgjatë degëve. Ngjyra e saj jeshile e ndezur i jep kësaj peme një pamje të harlisur.
 • Lule. Kjo pemë prodhon tufa me lule të bardha ose rozë që janë shumë të dukshme dhe ushtrojnë një fuqi të fortë tërheqëse te pjalmuesit.
 • Frutat. Fruti i kësaj peme është një bishtajë e sheshtë, e zgjatur me ngjyrë kafe të errët, e cila mund të arrijë deri në 20 centimetra gjatësi dhe brenda së cilës gjejmë farat që lejojnë riprodhimin e kësaj specie.

Shfrytëzimi i albizia ferruginea për marrjen e drurit të saj

Shfrytëzimi i albizia ferruginea për marrjen e drurit të saj

Druri nga kjo pemë vlerësohet shumë për faktorë të ndryshëm:

shkathtësi e mendjes

Është një dru relativisht i lehtë për t'u punuar, i cili ka një strukturë uniforme dhe të lëmuar. Kjo e bën atë Shumë popullor në mesin e zejtarëve dhe prodhuesve të mobiljeve.

Prandaj, ka një numër të madh aplikimesh. Përdoret për të bërë mobilje, mbulesa, ambalazhe dhe të gjitha llojet e produkteve që nevojiten dru cilësor dhe me një përfundim të mirë estetik.

Forca dhe qëndrueshmëria

Edhe pse ky dru nuk është aq rezistent sa që vijnë nga lloje të tjera të pemëve tropikale, Mund të ketë një jetë shumë të dobishme nëse trajtohet me produktet e duhura.

Në fakt, ajo ka një shkallë të caktuar të rezistencës kur ekspozohet ndaj elementeve, dhe përballon mirë konsumimin.

Peshë e lehtë

Krahasuar me drurët e tjerë, ky është disi më i lehtë, duke e bërë më të lehtë trajtimin dhe transportin.

Kjo gjendje e bën atë ideal për aplikimet ku Është e rëndësishme të lehtësoni peshën. Për shembull, në prodhimin e mobiljeve ose paneleve.

estetikë

Druri i albizia ferruginea Ka një ngjyrë natyrale duke filluar nga kafe e hapur në tone më të errëta me vena. Prandaj është një zgjedhje e zakonshme në prodhimin e mobiljeve dhe sendeve të dekorimit.

Çfarë kujdesi ka nevojë kjo pemë?

Çfarë kujdesi ka nevojë kjo pemë?

Kjo është një specie shumë e vlerësuar për drurin e saj, por gjithashtu ka një vlerë të lartë dekorative. Sepse është një pemë me pamje shumë të bukur. Kështu që Nuk është një ide e keqe të mendoni ta shtoni atë në një kopsht.

Mbjellja e duhur

Për të siguruar që pema të rritet mirë, është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje dhe kujdes aktit të mbjelljes.

Duhet ta vendosim në një vend që ka tokë të kulluar dhe pjellore, duke i varrosur rrënjët në mënyrë që ato të mbulohen mirë, por jo shumë të thellë.

Kjo është një pemë, rrënjët e së cilës zgjerohen ndërsa rritet, ndaj duhet t'i japim hapësirë ​​dhe të mos e vendosim shumë afër pemëve të tjera. Meqenëse në këtë rast juJu do të duhet të konkurroni me të tjerët për të hyrë në lëndët ushqyese që ju nevojiten.

Ujitja e albizia ferruginea

Vitin e parë pas mbjelljes, është e rëndësishme që të ujitet rregullisht, pa lënë tokën të thahet plotësisht.

Pasi të vendoset pema, Bëhet mjaft rezistent ndaj thatësirës, por nuk dhemb kurrë të kesh pak ujë.

fekondim

Kjo pemë rritet më së miri në tokë pjellore. Nëse ai nënshtresë është e varfër në lëndë ushqyese, këshillohet që të fekondoni gjatë pranverës, por gjithmonë me kujdes për të mos shkaktuar dëme në lisin e rremë.

Krasitja

Krasitja është e nevojshme për t'i dhënë formë pemës, për të stimuluar rritjen e saj duke hequr degët e vdekura ose të sëmura dhe për të parandaluar pengimin e pamjeve ose Degët mund të pengojnë kalimin.

Gjatë viteve të para, krasitja e trajnimit bëhet për të përcaktuar strukturën e degëzimit. Kjo përfshin heqjen e degëve të kryqëzimit ose Ata rriten shumë vertikalisht.

Më pas kalojmë në krasitjen e mirëmbajtjes, e cila mund të bëhet në çdo kohë të vitit. Por çfarë këshillohet të bëni në dimër për të minimizoni stresin që do të pësojë pema.

Për të ruajtur formën e pemës, ne rekomandojmë heqjen e pinjollëve (lastarët vertikalë që dalin nga trungu ose degët kryesore).

mirëmbajtjen e tokës

Përveç shtimit të plehrave nëse toka është e varfër me lëndë ushqyese, Këshillohet që të krijohet një shtresë mbrojtëse e mulch organik për të ndihmuar në ruajtjen e lagështisë.

Për më tepër, këshillohet heqja e barërave të këqija që rriten rreth pemës, në mënyrë që ajo të mos ketë nevojë të konkurrojë me speciet e tjera për lëndë ushqyese.

mbrojtje dimërore

Kjo pemë nuk ka shumë tolerancë ndaj të ftohtit. Kur të vijë dimri, aplikoni një shtresë mulch në bazë për të siguruar ngrohtësi në rrënjë dhe për të mbrojtur degët me pëlhurë ose mbulesa mbrojtëse për bimësinë kur e dini se do të ngrijë natën.

Gjatë stinës së dimrit, përpiquni të mos ujitni shumë, sepse toka është e ngopur Mund të rrisë ndjeshmërinë e pemës ndaj të ftohtit. Uji në mënyrë sporadike dhe, nëse është e mundur, gjëja e parë në mëngjes, në mënyrë që lagështia të avullojë gjatë gjithë ditës.

Me këtë kujdes, ju mund të merrni një Albizia ferruginea aq të bukur sa të bëhet ylli i kopshtit tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.