Alpinistë idealë për klimat e thata

Bimët më të mira ngjitëse për klimat e thata

L bimë ngjitje Ato janë ideale për të gjitha llojet e kopshteve dhe tarracave. Megjithatë, jo të gjitha varietetet përshtaten mirë me të gjitha mjediset. Për shembull, nëse jetoni në një rajon të ngrohtë, duhet të siguroheni që të zgjidhni varietete që tolerojnë nxehtësinë dhe mund të ekspozohen në rrezet e diellit direkte për disa orë.

Edhe pse disa bimë janë lehtësisht të adaptueshme, ne do t'i bëjmë ato të rriten më të forta dhe më të shëndetshme nëse zgjedhim varietete të përshtatshme për klimën e vendit ku jetojmë. Prandaj, ju ftojmë të vini re këto specie për të cilat do të flasim sot, të cilat janë perfekte për zonat me mot të thatë.

Pse të zgjidhni bimët ngjitëse?

Pse të zgjidhni bimët ngjitëse?

Këto bimë kanë një model të veçantë rritjeje që do të thotë se ato mund të ngjiten në sipërfaqe të ndryshme dhe të rriten të lidhura me to. Këtu janë disa arsye që do t'ju ndihmojnë të vlerësoni nëse këto lloje bimësh janë të përshtatshme për ju.

 • Përdorimi efikas i hapësirës. Ata rriten vertikalisht, kështu që janë një opsion i mirë për hapësira të vogla ose të kufizuara. Ato mund të përdoren për të mbuluar mure, gardhe ose pjergulla, duke krijuar një efekt vertikal të kopshtit.
 • Dekorimi dhe estetika. Ata janë në gjendje të shtojnë një prekje unike në çdo peizazh. Ofron një mbulim të gjelbër të harlisur dhe ndihmon në zbutjen e strukturave arkitekturore.
 • Mbrojtje termike. Bimët ngjitëse mund të japin hije në mënyrë natyrale dhe të ndihmojnë në ftohjen e mjedisit.
 • Tërheqja e jetës së egër. Është e zakonshme që këto bimë të prodhojnë lule dhe fruta që tërheqin zogjtë, insektet, fluturat dhe pjalmuesit e tjerë. Përveç kësaj, degët dhe gjethja e saj mund të shërbejnë si strehë dhe ushqim për kafshë të ndryshme.
 • Privacy. Falë tyre, ju mund të krijoni një pengesë natyrore vizuale, duke fshehur shtëpinë tuaj nga sytë e padëshiruar.
 • Kontrolli i erozionit të tokës. Rrënjët e specieve ngjitëse ndihmojnë në kontrollin e erozionit të tokës, kështu që ato janë shumë të dobishme në zonat ku shiu ose era janë të zakonshme.
 • Shkathtësi. Ka një shumëllojshmëri të gjerë bimësh me aftësi ngjitjeje, ndaj nuk është e vështirë të gjesh atë që i përshtatet më së miri shijeve tuaja.

Bimët më të mira ngjitëse për klimat e thata

Bimët më të mira ngjitëse për klimat e thata

Nëse jetoni në një vend ku klima është mjaft e thatë, Është e rëndësishme që të zgjidhni bimë që janë rezistente ndaj thatësirës. Mund të lulëzojë edhe në kushte lagështie të ulët.

Rekomandimet tona për ju janë si më poshtë:

bignonia

Kjo bimë ngjitëse mund të mos ju njihet me këtë emër, por mund ta keni dëgjuar të quhet bori e artë. Një pseudonim që rrjedh nga aftësia e tij për të gjeneruar lule të dukshme. në formë borie që zakonisht kanë tone portokalli, të verdhë dhe të kuqe.

Një alpinist shumë i bukur dhe shumë i lehtë për t'u kujdesur. Ajo toleron mirë thatësirën dhe rritet më mirë në toka të drenazhuara mirë. Plus, do të rritet dhe do të lulëzojë më shumë nëse e keni. ekspozuar ndaj disa orësh rrezet e diellit direkte çdo ditë.

Dorëzonjë

Ndërsa alpinistët e tjerë janë gjetherënës, me dorëzonjën ju garantohet prania e gjelbërimit në kopshtin tuaj gjatë gjithë vitit, sepse është me gjelbërim të përhershëm. Përveç kësaj, Ajo dallohet për lulet e saj shumëngjyrëshe dhe aromën e ëmbël. Është pa dyshim një kënaqësi për shqisat.

Është një bimë mjaft rezistente dhe e lehtë për t'u kujdesur. Një opsion ideal për mbulimin e gardheve, pjergullave dhe strukturave të ngjashme.

Edhe pse pas mbjelljes ju duhet të siguroni një sasi të mirë uji (pa e ekzagjeruar), Pasi vendoset bëhet mjaft rezistent ndaj thatësirës.

Wisteria

Wisteria është një shkurre gjetherënëse ngjitëse që mund të arrijë një madhësi të madhe. Çdo pranverë ajo mbushet me lule vjollce, vjollce, blu ose të bardha, të cilat grupohen në grupime të mëdha. Kjo është arsyeja pse është kaq tërheqëse.

Kjo kaçubë drunore ka gjethe shumë të dendura dhe rritet shpejt, duke e bërë atë një opsion të mirë për të mbuluar sipërfaqe të mëdha. Megjithatë, mund të jetë shumë invazive. kështu që rritja e tij duhet të kontrollohet mirë në mënyrë që të mos përhapet në vende të padëshiruara.

Është një bimë që rritet shumë mirë kur është në diell të plotë, dhe është mjaft rezistente ndaj thatësirës, ​​kështu që nuk duhet të shqetësoheni për të.

jasemini yll

I njohur gjithashtu si jasemini yll, është një nga bimët ngjitëse më të zakonshme në kopshte në zonat me klimë të thatë dhe të ngrohtë. Një nga veçoritë e tij dalluese është se ndryshon pamjen e tij me kalimin e vitit.

Në pjesën më të madhe të vitit mund të shohim gjethe jeshile të errëta në këtë bimë, por kur vjen pranvera, sythat jeshilë të hapur bëhen protagonistë. Pastaj shfaqen lulet e bardha, që mbushin mjedisin me aromën e tyre të ëmbël gjatë muajve të pranverës dhe verës.

Ashtu si në rastet e mëparshme, një nga veçoritë dalluese të këtij jasemini është se ai toleron mirë kohën e thatë.

Clematis

Këto bimë ngjitje Mund të përshtaten edhe me jetesën në tenxhere, ndaj janë një alternativë e mirë për tarracat apo oborret ku nuk ka shumë hapësirë. Në çdo rast, ata arrijnë të ndriçojnë çdo cep me veçantinë e tyre lule në formë ylli me ngjyra të habitshme si vjollca, rozë, blu ose e kuqe. Disa varietete madje kanë lule nga të cilat buron një aromë e këndshme.

Në varësi të varietetit, ka clematis që lulëzojnë në fund të dimrit, pranverë, verë dhe madje edhe në fillim të vjeshtës. Por të gjithë kanë të përbashkët që përshtaten mirë me klimat e thata.

Bougainvillea

Bougainvillea

Bougainvillea është bimë ngjitëse par excellence në zonat më të thata të vendit. Një varietet që ka nevojë për shumë pak ujë për t'u rritur, dhe bën mirë të ekspozohet për orë të tëra në diell të plotë.

Shquhet për bractet e saj të dukshme në ngjyra të ndryshme si rozë, e kuqe, portokalli dhe vjollcë. Lulëzimi i tij është aq i bollshëm, se gjatë saj gjethet mund të jenë pothuajse të padukshme.

Secila prej këtyre bimëve ngjitëse është një sukses për kopshtin tuaj nëse jetoni në një zonë ku reshjet janë të pakta. Sidoqoftë, mbani në mend se megjithëse janë rezistente ndaj thatësirës, Bimët tuaja do të vlerësojnë që i ujisni ato herë pas here.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.