11 alpinistët më të mirë për hije për shtëpinë ose kopshtin tuaj

Passiflora

Kur keni një cep ku nuk ka dritë të mjaftueshme, ndonjëherë nuk është e lehtë të dini se çfarë bimësh mund të vendosni, apo jo? Dhe ne priremi të mendojmë, jo pa arsye, që praktikisht të gjithë rriten të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit, pasi që në fund të fundit, atyre u duhet saktësisht drita për të qenë në gjendje të jetojnë. Por realiteti është se ka disa që gjithmonë qëndrojnë në hije, dhe në mesin e tyre, ka disa shkurre ngjitje që janë ideale për ato vende ku ne nuk dimë çfarë të vendosim.

Në këtë special do t'ju tregojmë cilat janë 11 alpinistët më të mirë të hijeve. Mos e humb atë.

Stephanotis floribunda

Stephanotis floribunda

jasemini i Madagaskarit ose Estefanote Është një bimë ngjitëse me lule të bardha shumë të bukura që lëshojnë një aromë të këndshme dhe gjethe të mëdha jeshile. Ajo rritet deri në 3 metra, dhe duke qenë vendas në Madagaskar, nuk i reziston të ftohtit; Megjithëse ky nuk është problem sepse mund të rritet brenda, në një dhomë ku hyn shumë dritë natyrore.

kulpër

Clematis patens

El kulpër o Clematis është një gjini bimësh që rritet në klimë të butë. Në varësi të specieve, ato mund të jenë shumëvjeçare ose gjetherënëse, duke u rritur deri në 6 metra. Shumica prej tyre kanë lule shumë dekorative, me ngjyra që mund të jenë të bardha, të kuqe ose rozë. Duhet të vendoset pranë mbështetësve në mënyrë që të rritet. Rezistent ndaj ngricave deri në -6ºC.

Clerodendrum thomsoniae

Clerodendron thomsoniae

El Klerodendron Është një bimë ngjitëse me hije, shumëvjeçare ose gjetherënëse nëse klima është shumë e ftohtë, e cila rritet deri në 6 metra lartësi. Është vendas në Afrikën Perëndimore, kështu që nuk i reziston temperaturave nën 5ºC. Isshtë i përshtatshëm për rritje brenda, ku duhet të vendoset në një dhomë të ndritshme.

Jaseminum

Jasminum nudiflorum

Jasminum nudiflorum

Gjinia botanike e jasemini Ai përbëhet nga bimë ngjitëse shumëvjeçare, lulet e të cilave janë të verdha ose të bardha, aromatike. Ata rriten në një lartësi prej 5 metrash. Në mënyrë që ato të zhvillohen mirë, ato duhet të vendosen pranë mbështetësve mbi të cilët mund të ngjiten. Ato i rezistojnë ngricave deri në -5ºC.

lonicera

Lonicera caprifolium

Lonicera, i njohur më mirë si Dorëzonjë, janë alpinistë gjetherënës, vendas në Evropë dhe Azi. Ata arrijnë një lartësi deri në 6 metra. Duke i rezistuar mirë ngricave deri në -7ºC, Ata rezultojnë të jenë disa nga alpinistët më të mirë për të pasur në kopshte, të mbjella pranë pemëve që janë tharë, mureve ose pjergullave.

Quinata e Akebia

Quinata e Akebia

Achaebia ose Akebia Është një bimë vreshtash në natyrë që rritet deri në 5 metra. Është vendas në Azi, ku është përshtatur për të jetuar në një larmi të gjerë klimash, duke përfshirë ato të ftohta. Për këtë arsye i reziston ngricave deri në -15ºC; po, do të rritet më mirë nëse është pak e mbrojtur nga era. Ka gjethe gjysëm të gjelbërta, që do të thotë se i humb të gjitha në muajt e freskët. Lulet e saj kanë ngjyrë të kuqe jargavan dhe janë me aromë të këndshme.

allamanda cathartica

allamanda cathartica

La allamanda është një shkurre që mund të shërbejë edhe si alpinist edhe si joalpinist 🙂, pra si shkurre. Është vendas në Amerikën tropikale. Ajo rritet deri në 5 metra e gjatë dhe ka gjethe me gjelbërim të përhershëm. Lulet e saj janë në formë borie, me ngjyrë të verdhë. Për shkak të origjinës së saj, nuk e duron dot të ftohtinPrandaj, kultivimi i tij në natyrë rekomandohet vetëm në klimat tropikale ose subtropikale. Mund të mbahet edhe në ambiente të mbyllura.

Passiflora

Passiflora x decaisneana

Passiflora x decaisneana

L Passiflora Ato janë bimë që rriten si alpinistë, veçanërisht në rajonet tropikale të Amerikës. Gjethet e saj janë shumëvjeçare, dhe kanë lule aromatike që tërheqin shumë vëmendjen, me ngjyra shumë të ndezura: e kuqe, e bardhë, jargavan. Pavarësisht origjinës së saj, ekziston një specie, Passiflora caerulea, e cila mbështet mirë ftohjen deri në -5ºC. Të gjithë kanë nevojë për mbështetje atje ku mund të ngjiten.

Parthenocissus tricuspidata

Parthenocissus tricuspidata

La Hardhi e virgjër, i njohur gjithashtu si hardhia japoneze ose si Dashnori i Murit, është një bimë ngjitëse gjetherënëse me origjinë nga Kina dhe Japonia që rritet deri në 10 metra. Është një nga alpinistët më të bukur në vjeshtë, pasi gjethet e tij bëhen të kuqe para se të bien. I reziston ngricave deri në -15ºC, dhe nuk ka nevojë për ndonjë mbështetje për tu rritur.

Thunbergia grandiflora

Thunbergia grandiflora

La tumbergji blu Është një alpinist me origjinë nga India që ka gjethe shumëvjeçare dhe lule shumë dekorative në formë trombeje. Ajo rritet deri në 7 metra lartësi, me ndihmën e një mbështetëse (pjergull, mur). Shtë shumë e ndjeshme ndaj të ftohtit, duke mos mbështetur temperaturat nën 0ºC; megjithatë, mund të mbahet brenda, në një dhomë me shumë dritë natyrore.

Trachelospermum jasminoides

Trachelospermum jasminoides

El Jasemin e rremë Është një nga alpinistët më të përdorur në kopshtet me klimë të ftohtë-ftohtë. Është shumë i ngjashëm me jaseminin, edhe në aromën e luleve të tij, por është shumë më rezistent ndaj temperaturave të ulëta; në fakt, ai mbështet deri në -10ºC. Nativeshtë vendas në Kinë dhe Japoni, dhe gjethet e saj janë gjetherënëse. Ajo rritet deri në 7-8 metra në lartësi, me mbështetje.

Dhe deri më tani zgjedhja jonë e bimëve për ngjitje në hije. Cila ju ka pëlqyer më shumë? Dhe çfarë më pak? Nëse jeni ato që dëshironi hije pemësh, mos hezitoni të futni lidhjen që sapo ju lamë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paula dijo

  Përshëndetje, si jeni? Do të doja të më ndihmonit sepse dua të bëj një pjergull por po kërkoj një hardhi jo shumëvjeçare, të cilën mund ta rekomandoni.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Paula.
   Nga jeni? Artikulli rekomandon disa qumeshtit, të tilla si Lonicera ose Parthenocissus. Të dy janë shumë rezistentë ndaj të ftohtit.
   Një përshëndetje.

 2.   Dolores Magana Castillo dijo

  Pershendetje! Monika është një kënaqësi që më pëlqeu informacioni juaj rreth 11 alpinistëve të hijeve që dua t'ju kërkoj informacione për t'i marrë ata që jam nga Zacatecas Zaz, Meksikë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Dolores.
   Më falni, nuk mund t'ju them. Ne shkruajmë nga Spanja.
   Sidoqoftë, me siguri mund t'i merrni në çerdhe ose dyqane kopshtesh.
   Një përshëndetje.

 3.   Tilda dijo

  Unë i adhuroj bimët ngjitëse, kam disa nga ato që ju përmendni, kolibrat mirënjohës për formën e luleve të tyre. Unë jam nga Uruguai. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Tilda.
   Padyshim, bimët ngjitëse janë bimë që shndritin vendin ku janë pa probleme
   Ata kolibra janë të sigurt se janë shumë të lumtur.
   Përshëndetje!

 4.   Vincent dijo

  Përshëndetje, cili alpinist me lule do të ishte më i përshtatshëm për tu rritur në një tenxhere në një oborr të brendshëm, shumë i ndritshëm por pa diell të drejtpërdrejtë (zona e Valencias)

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Vicen.

   Për ambiente të brendshme të ndritshme, jasemini (çdo varietet) rekomandohet shumë. Nuk rritet shumë dhe prodhon lule të bukura.

   Përshëndetje!

 5.   David herrera dijo

  Mirëdita

  Faleminderit për të gjitha informacionet para çdo gjëje tjetër !! Doja t'ju pyes, çfarë kuptoni duke mos pasur nevojë për mbështetje?

  Thanks !!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje david

   Faleminderit shumë

   Në lidhje me pyetjen tuaj, ne nënkuptojmë se ato janë bimë që nuk kanë nevojë për asgjë për të "kapur" dhe për t'u ngjitur. Ndoshta atyre u duhet një mësues kujdestar që t'i udhëzojë, por kaq.

   Përshëndetje.