Alternativa më të mira për çadrat në tarraca

Alternativa më të mira për çadrat në tarraca

Me ardhjen e motit të mirë është koha për të vënë përsëri në funksion tarracën dhe për ta kthyer atë në një hapësirë ​​të këndshme dhe komode për t'u shijuar gjatë ditëve të gjata të pranverës dhe verës. Nëse dielli është problem për ju, kushtojini vëmendje alternativa ndaj ombrellave që do t'ju paraqesim.

Zgjidhje që nuk zënë hapësirë ​​dhe, në këmbim, krijojnë një zonë të këndshme me hije. Përveç kësaj, ato instalohen aq lehtë dhe shpejt sa që në një mëngjes ose pasdite do të keni gati tarracën, oborrin ose kopshtin tuaj për sezonin e ri.

Tenda të tipit vela, alternativat më të mira për çadrat

Tenda të tipit vela, alternativat më të mira për çadrat

Nëse nuk keni hapësirën ose buxhetin për të instaluar një tendë të stilit tradicional, mendoni të instaloni një tendë vela në tarracën tuaj. Jo vetëm që do ta merrni të jetë e përditësuar për sa i përket dekorimit, porDo të shijoni një zonë me hije ideale për të kaluar ditën jashtë.

Vela me hije është një pëlhurë ose tarp që përdoret për të siguruar hije në një mënyrë elegante dhe funksionale. Ky lloj tendë nuk mund të jetë më i thjeshtë, pasi përbëhet nga një pëlhurë fleksibël që shtrëngohet duke e lidhur në pika të ndryshme ankorimi.

Karakteristikat e këtij sistemi janë:

 • Pëlhurë për hije. Pëlhura është përbërësi kryesor i kësaj tende dhe zakonisht është bërë nga materiale rezistente ndaj motit, si polietileni me densitet të lartë ose poliestër i veshur me PVC. Këto materiale jo vetëm që qëndrojnë jashtë, por bllokojnë rrezet e dëmshme të diellit dhe sigurojnë një hapësirë ​​​​të freskët dhe të sigurt në hije.
 • Forma dhe dizajni. Edhe pse forma më e zakonshme është trekëndëshi, këto alternativa për çadrat mund t'i gjejmë në formë katrore, drejtkëndore, madje edhe me formë të çrregullt nëse kemi nevojë për një model me porosi.
 • Pikat e ankorimit. Janë pikat ku mbahen dhe fiksohen skajet e pëlhurës së hijes. Një gozhdë në një mur, një kolonë dhe madje edhe një pjergull mund të veprojë si një pikë ankorimi. Gjëja e rëndësishme është që pika e ankorimit të jetë mjaft e fortë për t'i bërë ballë tensionit që do të gjenerojë pëlhura pasi të jetë shtrirë.
 • Sistemi i tensionit. Për të mbajtur vela të shtrirë dhe për të parandaluar rënien ose zhvendosjen e saj, këto tenda përfshijnë një sistem tensioni që zakonisht përbëhet nga kabllo çeliku inoks, mbajtëse rrotulluese ose pajisje. Falë tyre është e mundur të rregulloni tensionin e pëlhurës.
 • Forma aerodinamike. Velat me hije janë projektuar për t'i bërë ballë kushteve të pafavorshme të motit, duke përfshirë erërat e forta. Kjo është e mundur falë formës së saj aerodinamike dhe sistemit të tensionit, të cilat sigurojnë që pëlhura të mbetet në pozicion edhe në kushtet e erës.

Ku i blini këto alternativa për çadrat?

Ku i blini këto alternativa për çadrat?

Tendat e velave janë bërë shumë të njohura dhe tani është e lehtë t'i gjeni në dyqanet e mobiljeve dhe dekorimit.

IKEA, Maison du Monde dhe Sklum kanë modele të ndryshme në katalogun e tyre pranverë-verë 2024.

Maison du Monde ka një dizajn trekëndësh që ka tre metra në secilën anë dhe çmimi i tij nuk arrin 20 euro. Është një ngjyrë bezhë e bukur dhe mund të montohet lehtësisht. Por ka edhe një model drejtkëndor që pMund të jetë ideale për të mbuluar zonën e tavolinës së jashtme. Është pesë metra e gjatë, kështu që është një version ideal për tarraca ose kopshte më të mëdha.

Në rastin e Sklum, tenda e saj e velit është kompakte dhe e lehtë. Kështu që ju mund të kombinoni disa prej tyre dhe të krijoni zona me hije krejtësisht sipas dëshirës tuaj. Edhe pse e bardha është ngjyra që shitet më shumë, ajo është e disponueshme edhe në ngjyrën jeshile dhe portokalli, për t'i dhënë tarracës tuaj një ajër veror dhe festiv.

Si mund të ishte ndryshe, Tendencës së alternativave të çadrave i është bashkuar edhe IKEA. Ka modelin e vet të tendës së velit në formë trekëndore dhe gjithashtu një tjetër drejtkëndëshe.

Nëse jeni duke kërkuar për tenda me pëlhura të cilësisë më të lartë, mund të konsultoheni me çdo prodhues afër tendës, sepse ata me siguri tashmë kanë vela hije në katalogun e tyre.

Instalimi dhe mirëmbajtja e tendave të velave

Instalimi dhe mirëmbajtja e tendave të velave

Modelet që shiten në dyqanet e dekorimit janë të dizajnuara që të mund ta bëni vetë instalimin dhe vijnë me të gjitha pjesët e nevojshme për ta bërë këtë.

Për një instalim të saktë, ndiqni këto hapa:

 • Zgjidhni vendndodhjen. Sigurohuni që është një zonë ku keni vërtet nevojë për hije dhe që ka pika të përshtatshme ankorimi aty pranë.
 • Matni dhe planifikoni. Para fillimit të instalimit, matni zonën ku do të shkojë tenda dhe planifikoni dizajnin duke marrë parasysh madhësinë dhe formën e velit. Mos harroni të merrni parasysh prirjen dhe orientimin e diellit për të siguruar sa më shumë hije.
 • Përgatitni pikat e ankorimit. Kontrolloni që pikat e ankorimit që do të përdorni janë të fiksuara mirë dhe mund të përballojnë tensionin e tendës.
 • Instaloni sistemin e tensionit. Këto kabllo veprojnë si një strukturë për vela dhe duhet të jenë të tensionuara mirë.
 • Mblidhni pëlhurën. Vendoseni leckën e hijes mbi sistemin e tensionit dhe rregullojeni derisa të jetë e njëtrajtshme dhe pa rrudha.

Për të ruajtur këtë lloj tenda, sigurohuni që të pastroni rregullisht pëlhurën për të hequr papastërtitë dhe pluhurin e grumbulluar. Është mirë ta bëni këtë me ujë të ngrohtë dhe një sapun të butë, jo gërryes.

Kontrolloni periodikisht tendën dhe pikat e ankorimit për t'u siguruar që gjithçka është në rregull. Nëse ka ndonjë element të dëmtuar, vazhdoni ta riparoni sa më shpejt të jetë e mundur.

Nëse jeni në dijeni të kushteve të pafavorshme të motit, të tilla si erëra të forta ose stuhi, Kini kujdes të hiqni tarpin në mënyrë që të mos dëmtohet. Kur të përfundojë vera, hiqni pëlhurën dhe ruajeni siç duhet për të zgjatur jetën e saj.

Çfarë mendoni për këto alternativa ndaj çadrave? A e dini tashmë për tendat e velave?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.