Anemone Mona Lisa

Anemone Mona Lisa

La Anemoni i Mona Lizës Është një bimë që nuk njihet shumë me emër, por që na bën përshtypje me bukurinë e saj sa herë e shohim. Duke qenë se bie në sy falë luleve të mëdha me ngjyra të gjalla.

Ne do të mësojmë më shumë rreth tij dhe do të zbulojmë se çfarë kujdesi ka nevojë për ta bërë atë të duket vërtet spektakolare.

Origjina dhe habitati i anemonës Mona Lisa

Origjina dhe habitati i anemonës Mona Lisa

Nuk mund të gjejmë një vend të caktuar të origjinës për këtë bimë, pasi Është një hibrid që ka dalë nga kryqëzimi i llojeve të ndryshme të anemoneve.

Anemonet i përkasin gjinisë Anemone, dhe janë bimë barishtore shumëvjeçare që i përkasin familjes Ranunculaceae.

Ata shquhen për lulet e tyre tërheqëse (një ose dyshe, në varësi të varietetit), Prandaj, ata vlerësohen shumë në kopshtarinë dekorative.

Këto janë bimë tokësore që rriten nga zhardhokët ose rizomat, dhe Shumica e varieteteve të saj janë të lehta për t'u rritur.

Në rastin konkret të anemonës Mona Lisa, është e zakonshme të gjesh këtë bimë në rajone të buta të hemisferës veriore, në Evropë, Azi dhe Amerikën e Veriut. Megjithëse, duke qenë një varietet i kultivuar, Është i pranishëm në shumë pjesë të botës.

Sa i përket emrit të saj kurioz, ka të ngjarë që ai rrjedh nga pamja e veçantë dhe tërheqëse e kësaj bime, ose nga bukuria e luleve të saj, që të kujtojnë bukurinë në art.

Karakteristikat fizike të anemonës Mona Lisa

Karakteristikat fizike të anemonës Mona Lisa

Nuk është e pazakontë të ngatërroni anemonet me lulëkuqet, sepse ka mjaft ngjashmëri midis luleve të tyre. Në fakt, ekziston një larmi anemonesh që njihet si anemone me lulekuqe. Prandaj, Duhet t'i kushtojmë vëmendje dhe të kontrollojmë me kujdes lulet për të ditur saktësisht se me çfarë varieteti kemi të bëjmë.

Si rregull i përgjithshëm, petalet e anemonës janë më të gjata dhe më ovale se ato të lulekuqes, të cilat janë më të gjera. Një karakteristikë që ata kanë të përbashkët është se Petalet kanë një pamje pak të rrudhur.

Në rastin konkret të varietetit Mona Lisa, lulet janë të dyfishta, të formuara nga shtresa të shumta petale. Kjo u jep atyre një pamje të harlisur. Përveç kësaj, Ngjyra e saj mund të variojë nga e bardha dhe rozë në tone më të habitshme si e kuqja. Diçka që e bën atë edhe më tërheqës është se lulëzimi i tij është shumë i vrullshëm, prodhon një numër të madh lulesh.

Është një bimë delikate që mund të rritet mirë si brenda ashtu edhe jashtë nëse merr kujdesin e duhur. Por gjithmonë do të ketë një madhësi kompakte.

Nga kjo shumëllojshmëri mund të veçojmë:

 • Origjina hibride. Siç thamë edhe më parë, është rezultat i hibridizimit artificial midis llojeve të ndryshme të anemoneve.
 • Shumëllojshmëri ngjyrash Duke qenë një hibrid, janë krijuar varietete të shumta dhe është e mundur të gjesh disa që lulëzojnë në ngjyrë vjollce dhe madje blu.
 • Tërheqje për pjalmuesit. Lulet e tyre të mëdha tërheqin pjalmues si bletët dhe fluturat, kështu që janë një shtesë e vlefshme për kopshtet që kërkojnë të tërheqin jetën e egër.
 • Përdorni në aranzhime me lule. Është një bimë shumë e njohur në industrinë e florikulturës, ku përdoret shpesh për të bërë aranzhime me lule, sepse është një lule mjaft e qëndrueshme. Për më tepër, për shkak të madhësisë së tij kompakte, është e zakonshme ta shihni atë në shtretër lulesh, kufij dhe shtretër lule.
 • Përshtatshmëria. Edhe pse fillimisht u rrit në klimat e buta, anemona e Mona Lizës është përshtatur me një shumëllojshmëri të gjerë klimash.

Çfarë kujdesi ka nevojë për anemonën e Mona Lizës?

Çfarë kujdesi ka nevojë për anemonën e Mona Lizës?

Ju mund të vendosni një ose më shumë nga këto bimë si në kopshtin apo ballkonin tuaj ashtu edhe brenda shtëpisë tuaj. Për të ndihmuar Mona Lizën tuaj të bëhet e fortë dhe e shëndetshme, ndiqni këto këshilla kujdesi:

vendndodhja dhe drita

Gjeni një vend për të ku mund të marrë dritë dhe hije të pjesshme. Është mirë që të marrë rrezet e diellit në mëngjes dhe në hije pasdite. Ose atë Vendoseni në një vend ku merr dritë të filtruar gjatë gjithë ditës.

Lulet dhe gjethet mund të dëmtohen nëse ekspozohen në rrezet e diellit direkte për shumë orë, mbani në mend këtë.

Medium mbjellës

Toka e duhur për këto bimë është ajo që është pjellore, e drenazhuar mirë dhe ka një pH midis acidit dhe neutralit.

Ju mund të mbillni anemonën Mona Lisa në një substrat universal dhe pasurojeni atë me disa lëndë organike ose kompost për të përmirësuar strukturën e tij dhe sasinë e lëndëve ushqyese në dispozicion. Është gjithashtu një ide e mirë të shtoni pak perlit ose rërë për të rritur kapacitetin e kullimit.

Sa i përket tenxheres, Zgjidhni gjithmonë një enë që ka një vrimë kullimi. Nëse është një enë balte, uji i tepërt do ta ketë më të lehtë të avullojë se sa një enë plastike.

Lotim i Anemonës Mona Lisa

Idealja për këtë bimë është që toka të jetë gjithmonë i lagësht në mënyrë të barabartë, por jo i lagur, sepse shumë ujë mund të kalbet rrënjët, siç ndodh me shumicën e bimëve.

Gjatë periudhës më të nxehtë të vitit, këshillohet të rrisni frekuencën e ujitjes dhe ta bëni atë të paktën dy herë në javë.

fekondim

Gjatë sezonit aktiv të rritjes, mund të aplikoni një pleh të tretshëm në ujë një herë në muaj. Mos e teproni me plehun, sepse nëse e kaloni sasinë e rekomanduar E vetmja gjë që mund të ndodhë është që të dëmtoni bimën dhe lulëzimi i saj të bëhet i dobët.

Përhapja e anemonisë

Në pranverë ose vjeshtë mund ta përhapni bimën duke ndarë rizomat e saj. Kjo ju ndihmon të rritni më shumë bimë dhe, në të njëjtën kohë, rinovoni bimën origjinale.

Sigurohuni që rizomat të jenë plotësisht të mbuluara, por mos i groposni shumë thellë. Aplikoni pak pleh, vendosni një frekuencë të mirë të ujitjes dhe në një kohë të shkurtër, do të ngrihen impiantet e reja.

Mbrojtje nga ngrica

Kjo bimë është e ndjeshme ndaj kushteve ekstreme të të ftohtit. Nëse e keni jashtë dhe jetoni në një vend me klimë të ftohtë, dheËshtë më mirë ta zhvendosni atë në një vend më të mbrojtur gjatë dimrit., që të mos bjerë ngrica mbi të. Nëse kjo nuk është e mundur, përpiquni ta mbuloni atë gjatë netëve të dimrit.

Një mënyrë tjetër për të mbrojtur bimën tuaj nga i ftohti është të aplikoni një shtresë mulch organik në mënyrë që rrënjët të mos ekspozohen ndaj temperaturave ekstreme.

Kujdes pas lulëzimit

Ndërsa lulet zbehen, prisni kërcellet e luleve për të nxitur prodhimin e luleve të reja. Pas sezonit të lulëzimit, përfitoni nga rasti për të prerë gjethet e thara dhe të ngordhura.dhe në këtë mënyrë stimulojnë rritjen më të shëndetshme të bimës.

Anemona e Mona Lizës është një bimë shumë e bukur, e lehtë për t'u kujdesur dhe e përshtatshme si për ambiente të brendshme ashtu edhe për jashtë. A guxoni ta keni në shtëpi?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.