Arundina graminifolia ose orkide bambuje

Arundina graminifolia ose orkide bambuje

Ne mund të pohojmë, pa frikë se mos gabojmë, se arundina graminifolia Është një nga lulet më të bukura në botë. Nuk është diçka që ne e themi, por është një vlerësim i mbështetur nga mijëra adhurues të kopshtarisë.

E njohur edhe si orkide bambuje, orkide gjigante ose arundina, kjo është një bimë për të cilën do të dëshironit të dini më shumë. Pra, bëhuni gati për të zbuluar faktet më interesante për të.

Origjina dhe habitati natyror i arundina graminifolia

Orkideja e bambusë ose kallamishtes është një specie vendase në Azi, veçanërisht në rajonin e Himalajeve dhe ishujt e Paqësorit në Oqeani. Ne mund ta shohim atë duke u rritur në mënyrë të egër në Tajlandë, Malajzi, Filipine, Indonezi, Vietnam dhe disa pjesë të Kinës. Megjithatë, për shkak të bukurisë së saj të madhe, kjo është një bimë që tashmë është e pranishme në shumë vende të botës.

Siç ndoshta e dini tashmë, shumica dërrmuese e orkideve janë epifite, ato rriten të varura nga pemët. Epo atëherë, Një nga veçoritë e tij është se kjo varietet i përket grupit të orkideve tokësore, që duhet të mbillen në tokë që të rriten mirë

Kjo orkide rritet në habitate të lagështa si pyjet tropikale dhe subtropikale, pranë përrenjve dhe në zonat ku toka është e pasur me lëndë organike.

Arundina graminifolia është një specie shumë e vlerësuar si për bukurinë e luleve dhe për lehtësinë relative të kultivimit në krahasim me orkide të tjera. Nëse i kushtohet kujdesi i duhur, mund të rritet si në kopshte ashtu edhe në vazo. Në fakt, është një bimë me rritje të shpejtë dhe Në disa vende si Hawaii konsiderohet një specie pushtuese, sepse mund të kolonizojë hapësirat dhe të konkurrojë me speciet vendase.

Karakteristikat e arundina graminifolia

Karakteristikat e arundina graminifolia

Orkidet mund të duken shumë të ngjashme me njëra-tjetrën, por nëse shikojmë nga afër mund të dallojmë lehtësisht njëra nga tjetra. Në rastin e orkidës së kallamit, Ka karakteristika që e bëjnë atë unik.

Rrjedh

Rrjedhat e kësaj bime janë të hollë dhe të drejtë, duke u dhënë atyre një pamje si bambu, prej nga vjen edhe pseudonimi i saj.

Zakonisht ato arrijnë deri në një metër lartësi, megjithëse janë regjistruar ekzemplarë deri në tre metra, pra po flasim për një shumëllojshmëri orkide mjaft i madh në krahasim me madhësinë që kanë zakonisht bimët e kësaj specie.

Kërcelli i gjatë janë një përshtatje me mjedisin dhe i lejojnë bimës të kapë rrezet e diellit edhe kur rritet në zona me hije të dendur.

Leaves

Gjethet e arundinës janë lineare, të ngushta dhe të zgjatura, me një pamje të ngjashme me atë të bambusë.

Ata rriten përgjatë kërcellit dhe mund të masin disa centimetra në gjatësi. (afërsisht 30 cm). Ngjyra e tij është jeshile e ndezur dhe prekja e saj është e butë.

Lule

Gjëja më e habitshme për këtë bimë janë lulet e saj, të mëdha (deri në 40 cm) dhe të dukshme. Ata rriten në grupe në majë të kërcellit dhe zakonisht kanë ngjyrë rozë ose vjollcë, megjithëse ka edhe varietete të bardha dhe të verdha.

Ata shquhen për të qenë lule me një pamje shumë ekzotike. Ato hapen një nga një dhe, më së shumti, Mund të vëzhgojmë dy lule në të njëjtën kohë në secilën bimë.

fruta

Pas lulëzimit shfaqen frutat, në formë kapsule cilindrike. Ato janë të gjelbra me vija kafe, dhe ndërsa piqen ato bëhen plotësisht kafe.

Brenda çdo fruti ka mijëra fara të vogla që shpërndahen nga era kur fruti hapet nëpër brazda pasi të jetë pjekur plotësisht.

Pasuri

Ashtu si me shumë orkide tokësore, orkideja e bambusë ka rrënjë të tipit tuber që shërbejnë për thithjen e lëndëve ushqyese dhe ujit nga toka. Janë rrënjë të trasha dhe mishtore që lejojnë se bima mund të mbijetojë edhe në toka të varfra me lëndë ushqyese.

Kuriozitete rreth arundina graminifolia

Kuriozitete rreth arundina graminifolia

Këtu janë faktet më interesante për këtë orkide:

 • Përdorimet tradicionale. Në rajonet e Azisë Juglindore, disa pjesë të kësaj bime janë përdorur për qëllime mjekësore për mijëra vjet. Sidomos për të trajtuar sëmundje të tilla si ethet dhe problemet gastrointestinale.
 • Kultivim komercial. Jashtë habitatit të saj natyror, arundina është rritur komercialisht pothuajse në të gjithë botën për bukurinë e luleve të saj.
 • Orkide invazive. Në disa vende ku është futur, është klasifikuar si specie pushtuese. Është një bimë që përshtatet mirë dhe rritet shpejt, prandaj mund të ndryshojë ekosistemet natyrore.
 • Tërheqja e pjalmuesit. Orkideja e bambusë ka lule të mëdha, të dukshme që janë shumë tërheqëse për pjalmuesit si bletët dhe fluturat.
 • Përshtatshmëria. Pavarësisht se është një specie vendase në habitatet e lagështa dhe me hije, ajo përshtatet jashtëzakonisht mirë me kushtet e ndryshme të dritës dhe tokës.
 • Jetëgjatësi. Nëse merr kujdesin e duhur, kjo bimë mund të jetojë për shumë vite.

Çfarë kujdesi ka nevojë arundina graminifolia?

Çfarë kujdesi ka nevojë arundina?

Që ajo të rritet e fortë dhe e shëndetshme dhe të na befasojë me lulëzimin e saj, duhet t'i kushtojmë kësaj bime kujdesin e mëposhtëm:

Luz

Vendndodhja më e mirë për të është ajo ku ajo merr dritë të filtruar për pjesën më të madhe të ditës. Nëse jeni jashtë, Është më mirë që të marrë pak hije që të mos i digjen gjethet.

Temperatura

Duke qenë një specie tropikale, temperatura ideale për të varion midis 20º dhe 30º C. Nën 15º C mund të keni probleme, kështu që do të ishte e përshtatshme për ta mbuluar nëse është jashtë.

Ujitja dhe lagështia

Arundina është një specie që kërkon ujë dhe lagështi. Nënshtresa duhet të mbahet pak e lagësht, por është e rëndësishme që shtresa e sipërme të thahet ndërmjet ujitjeve.

Gjithashtu, është një ide e mirë shtoni pak lagështi duke e vendosur tenxheren në një pjatë me guralecë ose zhavorr të lagur.

Nënshtresa

Gjëja më e mirë në këto raste është përdorimi i një substrati specifik për orkide që ka kapacitet të mirë kullues dhe të pasur me lëndë organike. Nëse përdorni një substrat normal, Mund ta pasuroni me lëvore pishe ose myshk.

Këshillohet që të shtoni pak pleh për ujitje një herë në muaj gjatë periudhës së rritjes aktive. Gjatë muajve të dimrit nuk do të jetë e nevojshme, sepse bima është në gjumë.

Transplantimi

Duke qenë një bimë me rritje të shpejtë, këshillohet që vazoja të ndërrohet çdo dy ose tre vjet, pas lulëzimit.

Siç e keni verifikuar, Arundina graminifolia është një nga orkidetë më rezistente dhe më të lehta për tu kujdesur. A guxoni ta keni në shtëpi?


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.