10 bimë aromatike për kopshte që kujdesen shumë lehtë dhe përdorimet e tyre

Lulja e qepullit është trëndafili

Ka shumë bimë aromatike për kopshtin, që përveçse janë të çmuara dhe të lehta për tu kujdesur, do të na ndihmojnë të kontrollojmë dëmtuesit, duke qenë kështu në gjendje të shmangni shpenzimin e parave në trajtimet fitosanitare. Si quhen ata?

E vërteta është se këto bimë janë më të zakonshmet, diçka që është padyshim një pikë e mirë në favor, pasi kjo do të thotë që ato mund të gjenden për shitje pothuajse kudo dhe me çmime të ulëta. Njihuni me ta.

Lista e 10 bimëve aromatike për kopsht

borzilok

Borziloku në vazo

Isshtë një barishte shumëvjeçare që rritet si një vit në klimat me temperaturë të ftohtë, vendas në rajonet tropikale të Azisë, emri shkencor i së cilës është Ocimum basilicum. Rritet midis 30 dhe 130 inç i gjatë, dhe prodhon gjethe vezake ose vezake me ngjyrë jeshile të shkëlqyeshme. Ajo prodhon lule me majë terminale, të bardhë ose të purpurt.

aplikimet

 • Kulinaria: gjethet e saj konsumohen të freskëta ose të thata në sallata, supa me perime dhe në salca që shoqërojnë pjatat e makaronave.
 • Medicinale: nuk ka. Në fakt, konsumimi i tij nuk rekomandohet për gratë shtatzëna ose ato që duan të kenë fëmijë, pasi vaji esencial i borzilokut përmban estragole, një kancerogjen i fuqishëm me veprim të ngadaltë. Ekspertët nuk kanë arritur ende të vendosin një kufi të sigurt për ekspozimin ndaj kësaj toksine, por si gjithmonë, parandalimi është më i mirë se kurimi (më shumë informacion këtu).
 • Në kopshtari: largon mizat dhe mushkonjat.

Blini këtu.

E shijshme

Savoury është një bimë shumë e lehtë për tu kujdesur

Imazh - Wikimedia / Niccolò Caranti

Shtë një barishte shumëvjeçare, vendas në rajonet e butë dhe të ngrohtë të Evropës Jugore, emri shkencor i të cilit është Ngopja e Montanës. Rritet deri në 50 centimetra i gjatë, dhe prodhon gjethe të kundërta, ovale-heshtak dhe jeshile. Lulëzon në pranverë, duke zhvilluar tufë lulesh të bardha.

aplikimet

 • Kulinaria: gjethet përdoren si shoqëruese të bishtajoreve dhe mishit.
 • Medicinale: ka veti stimuluese dhe afrodiziake.
 • Në kopshtari: largon mushkonjat.

Blini këtu.

Savoury është një bimë shumë e lehtë për tu kujdesur
Artikulli i lidhur:
I shijshëm (Satureja montana)

Qepër

Pamje e gjetheve dhe luleve të qeprave

Shtë një bimë me gunga, vendase në rajonet e ftohtë të butë të hemisferës veriore. Ajo i përket gjinisë Allium, rritet në 40-50 centimetra, dhe zhvillon gjethe dhe lule shumë të holla, lineare, jeshile dhe lule të grupuara në tufë lulesh rozë në pranverë-verë.

aplikimet

 • Kulinaria: gjethet e copëtuara përdoren si përbërës në sallata, patate të pjekura, supa, tortilla dhe madje sanduiçe.
 • Medicinale: parandalon kapsllëkun, përmirëson tretjen, zvogëlon kolesterolin, ndihmon në luftimin e kancerit dhe forcon skeletin.
 • Në kopshtari: largon mizat e karotave, aphids dhe brumbujt.

Blini këtu.

karamele mente

Gjethet e bimës së mentes

Shtë një bimë barishtore vendase në Evropë, emri shkencor i së cilës është mentha spicata. Rritet deri në 30 centimetra i gjatë, me gjethe jeshile heshtakë dhe me shkëlqim. Lulet e saj shfaqen në tufë lulesh rozë ose të bardha gjatë pranverës.

aplikimet

 • Kulinaria: gjethet përdoren për të veshur sallata, supa dhe mish, si dhe për të bërë kokteje dhe për të aromatizuar pjata të tilla si merak.
 • Medicinale: gjethet e saj të mbushura përdoren për të përmirësuar tretjen dhe lehtëson marramendjen.
 • Në kopshtari: largon afidet e lakrës dhe minjtë.

Blini këtu.

Peppermint rritet mirë në një tenxhere
Artikulli i lidhur:
Kujdesi për mente

Folje limoni

Folje limoni

Isshtë një kaçubë me gjelbërim të përjetshëm, vendas në Amerikën e Jugut, emri shkencor i së cilës është Aloysia citrodora. Ajo rritet deri në tre metra lartësi, me gjethe jeshile heshtak, dhe prodhon lule të bardha ose rozë në pranverë.

aplikimet

 • Kulinaria: gjethet e thata dhe të copëtuara në marinata, dhe salcat.
 • Medicinale: gjethet në infuzion përdoren si tretës, karminativ dhe antispasmodik.
 • Në kopshtari: largon mushkonjat mbi të gjitha, por edhe pleshtat dhe rriqrat.

Blini këtu.

Borzilok

Marjoram, një bimë aromatike që rritet lehtë

Shtë një bimë barishtore e gjallë, vendase në Mesdheun lindor, emri shkencor i së cilës është origanum majorana. Rritet midis 20 dhe 40 inç i gjatë, me gjethe vezake, të kundërta, jeshile dhe prodhon tufë lulesh shumë të ngushta me ngjyrë të bardhë.

aplikimet

 • KulinariaPërdoret si një erëza, e vetme ose në kombinim me bimë të tjera, dhe si një majë për djathrat, salcat italiane dhe sallamet.
 • Medicinale- Përdoret për trajtimin dhe lehtësimin e kolikave dhe diarresë.
 • Në kopshtari: efektiv si ilaç kundër insekteve, të tilla si mushkonjat, afidet dhe milingonat.

Blini këtu.

Marjoram, një bimë aromatike që rritet lehtë
Artikulli i lidhur:
Ajo që të gjithë duhet të dinë për borzilokun

borzilok

Rigoni rritet shumë shpejt

Shtë një bimë shumëvjeçare me origjinë nga Euroazia dhe rajoni Mesdhe, emri shkencor i së cilës është Origanum vulgare. Rritet si një kaçubë e rrëgjuar e gjatë rreth 50-60 centimetra. Gjethet janë të kundërta, ovale dhe të gjera, me një madhësi prej 2-4 centimetra. Lulet e saj të bardha ose rozë dalin nga një lulëzim terminal në pranverë.

aplikimet

 • Kulinaria: Përdoret si erëza në shumë gatime, si pica, supë me lulelakër, bukë hudhre, patate të zier, etj.
 • Medicinale: gjethet e saj të infuzuara kanë veti antimikrobike, antitumorale, antiseptike, antioksiduese, tonike dhe tretëse. Mund të përdoret gjithashtu si një vaj.
 • Në kopshtari: është ilaç i mirë kundër milingonave.

Blini këtu.

majdanoz

Majdanoz, një bimë aromatike

Isshtë një barishte cikli dyvjeçar, vendas në rajonin e Mesdheut, emri shkencor i të cilit është Petroselinum crispumrritet në 30 centimetra. Gjethet janë shumë të ndara, dhe janë jeshile. Lulëzon në vitin e dytë, në pranverë.

aplikimet

 • Kulinaria: si gjethet ashtu edhe kërcellët përdoren në pjata të ndryshme, si p.sh në gjellë dhe salca.
 • Medicinale: gjethet e saj përdoren për lehtësimin e gazrave, si dhe simptomat e kancerit, anemisë dhe artritit.
 • Në kopshtari: largon krimbat e prerë dhe brumbujt që prekin shpargun. Ajo gjithashtu tërheq bletët dhe insektet e tjera të dobishme, të tilla si fluturat.

Blini këtu.

Majdanoz
Artikulli i lidhur:
Si të kujdesemi për majdanozin

Romero

Rozmarina, një bimë aromatike me rritje të ngadaltë

Isshtë një kaçubë me gjelbërim të përjetshëm shumë të degëzuar, vendas në Mesdhe dhe Kaukaz, emri shkencor i të cilit është Rosmarinus officinalis. Ajo rritet në një lartësi maksimale prej 2 metrash, megjithëse gjëja normale është ta mbash me 1 milion e madje edhe më pak. Gjethet e saj janë të vogla, lineare, jeshile të errët në anën e sipërme dhe të bardhë në pjesën e poshtme. Lule, të cilat çelin në pranverë, kanë gjatësi rreth 0,5 cm dhe blu të zbehtë.

aplikimet

 • Kulinaria: gjethet e saj përdoren për të shtuar ose përmirësuar shijen e shumë pjatave, pjekjet në furrë, salcat e domates, paella e Valencias, zierjet, ndër të tjera.
 • Medicinale: gjethet përdoren mbi të gjitha, por ndonjëherë edhe lulet.
  • Infuzion: lehtëson kollën dhe përmirëson shëndetin e mëlçisë.
  • Në zierje: ndihmon në shërimin e plagëve dhe plagëve.
 • Në kopshtari: largon mushkonjat.

Bleni këtu.

trumzë

Trumza është një bimë mesdhetare

Shtë një nën-kaçubë vendas në rajonet e butë të Evropës, emri shkencor i të cilit është thymus vulgaris. Ajo rritet në një lartësi prej 10 dhe 50 centimetra, me kërcell të ngritur, të drunjtë dhe shumë të degëzuar. Gjethet e saj janë të vogla, në formë vezake. Lulëzon në pranverë, duke prodhuar lule të vogla rozë.

aplikimet

 • Kulinaria: Përdoret si erëza për pjatat e mishit dhe të peshkut.
 • Medicinale: gjethet e infuzionuara mund të lehtësojnë ftohjet, pasi kanë veti ekspektorante dhe antitusive. Ato gjithashtu përmirësojnë tretjen.
 • Në kopshtari: largon shumë dëmtues, të tilla si pleshtat, vemjet, mushkonjat, krimbat ose mizat e bardha.

Blini këtu.

Për çfarë kujdesi kanë nevojë bimët aromatike?

Borziloku është një bimë që mund të rritet në një tenxhere

Për të përfunduar, ju lëmë me një udhëzues të shkurtër për kujdesin për ta bërë më të lehtë për mirëmbajtjen e tyre:

 • Vend: jashtë, në diell të plotë, përveç borzilokut dhe majdanozit, të cilët preferojnë gjysmë hije.
 • Tokë:
  • Kopsht ose pemishte: Ata nuk janë kërkues, por do të rriten më së miri nëse kanë tokë që kullohet mirë.
  • Tenxhere: mund të mbushen me substrat universal për bimët (në shitje këtu) me 30% perlit (shitet ketu).
 • Ujitja: 3-4 herë në javë në verë, disi më pak pjesën tjetër të vitit.
 • pajtimtar: në pranverë dhe verë, me plehra organikë si guano, plehrash ose të tjera që ju tregojmë Ky artikull.
 • Koha e mbjelljes ose transplantimit: ne pranvere.
 • Rusticiteti: shumica i reziston ngricave deri në -7ºC, me përjashtim të borzilokut dhe majdanozit, të cilat nuk i pëlqejnë të ftohtit.

Çfarë mendonit për këtë temë? 🙂


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.