bimë e buzëve të nxehta

bimë e buzëve të nxehta

Xhungla e Amazonës është plot me mistere dhe thesare të fshehta të natyrës që vetëm aventurierët e guximshëm janë në gjendje t'i zbulojnë, domethënë ata që guxojnë të vizitojnë vendin dhe të eksplorojnë mes bimësisë së madhe të harlisur. Me pak njohuri dhe shumë kuriozitet, mund të hasni specie aq magjepsëse sa bimë e buzëve të nxehta

Sado që të jeni të orientuar drejt detajeve, pamja e saj do t'ju bëjë të këndoni, sepse po shikoni një nga këto vepra arti të mrekullueshme natyrore. Bëhet fjalë për helikoni, Një bimë pyjore amazone shumë të habitshme për formën dhe ngjyrat e saj. Këto bimë njihen edhe si kthetrat e karavidheve

Dhe madje quhen lule papagalli, për shkak të tyre ngjyrat dhe gjethet, në tonalitete intensive të kuqe dhe jeshile. Edhe pse nuk është e pazakontë t'i gjeni në ngjyra të tjera si rozë, të verdhë, portokalli dhe vjollcë dhe madje të kombinoni disa nga këto ngjyra. Heliconias kanë shumë fakte kurioze për të na treguar.

Fabrika e puthjeve në Amazon

Mos u trembni nëse dikush nga Amazona përdor shprehje si "buzët e kurvës" ose, në mënyrë më romantike, "buzët e nuses", sepse ata i referohen asgjë më pak se heliconia ose Palicourea elata

Nëse ju pëlqen të shihni botën, duhet të udhëtoni në vende si Meksika, Kolumbia, Panamaja, Ekuador dhe Kosta Rika. Dhe nëse do të shkoni ose do të ktheheni tek ata, nëse keni qenë tashmë, bëni një shënim në listën tuaj për të kërkuar ekzemplarë të buzëve të nxehta, sepse ka të ngjarë që, me pak fat, t'i gjeni. 

bimë e buzëve të nxehta

Duke parë fotot e tij do ta keni kuptuar tashmë arsyen e emrit të tij. Dhe helikonia ka gjethe bract që bien mbrapa, duke grumbulluar ujë shiu dhe duke u bërë shtëpia ideale për një shumëllojshmëri të faunës ujore. 

Por kujdes, ato buzë, megjithëse duken si petalet e lules, nuk janë në të vërtetë. Ato janë gjethet e saj! Lulet mbahen brenda dhe janë të vogla, por njëlloj goditëse, gjethet ose bractet, në një ngjyrë të kuqe të spikatur, vendosen në atë pozicion "puthjeje", pikërisht në atë që bëjnë para se të lindin lulet e tyre. 

Lulet e saj të vogla janë gjithashtu të bukura dhe në formë ylli, në të bardhë që krijojnë një kontrast të bukur dhe harmonik. 

Kur lulëzon Palicourea elata dhe si riprodhohet?

La Palicurea elata ose bima e buzëve të nxehta Lulëzon nga muaji dhjetor deri në mars. Më pas shfaqen lule të vogla në formë yjesh, pa asnjë aromë dhe me ngjyrë të çelur.

Përsa i përket riprodhimit, duhet theksuar se kjo specie ka një formë kurioze dhe komplekse pllenimi, por po aq efektive. Për shkak se nuk ka erë, i mungon ky mekanizëm tërheqës drejt faunës pjalmuese, si insektet dhe zogjtë. Por nuk ka asnjë problem që nuk mund të zgjidhet, duke e kompensuar mungesën e nuhatjes me ngjyra super goditëse. Prandaj forma dhe ngjyrat kurioze të bimës.

Buzët e nxehta të helikonisë jo vetëm që na tërheqin neve, të cilët habitemi nga ngjashmëria e gjetheve të kësaj bime me një gojë voluminoze gati për t'ju dhënë një puthje të paharrueshme, por gjithashtu arrin të tërheqë vëmendjen e kafshëve si kolibri dhe. fluturat. Janë këto kafshë të vogla që janë përgjegjëse për mbledhjen dhe mbajtjen e polenit, duke lehtësuar pjalmimin. 

Procesi vazhdon, sepse, pasi të ketë ndodhur fekondimi, pas pllenimit, bima prodhon kokrra të vogla që shërbejnë si ushqim për zogjtë. Ato janë manaferra të zeza ose ndonjëherë blu të errët. Dhe gati! Siç mund ta shihni, burimet nuk mungojnë Palicurea elata

Një bimë që fsheh dhe mbron lulet e saj duke formuar lule false me gjethet e saj të kuqe, pikërisht ato që i japin formë buzës ose puthjes së zezë në dukje (një emër tjetër popullor, me të cilin mund të gjeni edhe speciet e quajtura). 

Çfarë kushtesh mbijetese i duhen bimës së buzës së nxehtë?

Bimë e kuqe e buzëve të nxehta

Ajo vjen nga pyjet e shiut, kështu që bima e nxehtë e buzëve ose Palicourea elata kërkon një klimë të butë. Nëse një ditë keni fatin të vizitoni vendet e origjinës së saj dhe dëshironi ta kërkoni atë, shikoni me kujdes shtresat e poshtme të pyjeve tropikale. Por shikoni lart! Sepse mos u çuditni që arrin tre metra lartësi. Edhe pse, në zonat ku rrezet e diellit nuk arrijnë drejtpërdrejt, ato mund të jenë shumë më të shkurtra. Ata do të rriten, megjithatë, duke formuar hardhi me pemët.

Kërkoni zonat buzë burimeve dhe përrenjve, sepse bima P. elata ka nevojë për lagështi, duke i dhënë përparësi tokave poroze dhe të lagështa që janë edhe të pasura me lëndë organike. 

Bimë kurioze, tropikale me veti mjekësore

La bimë e buzëve të nxehta Është i njohur për shumë vite për vetitë e tij medicinale. Një xhevahir i vërtetë i natyrës, për pamjen dhe përmbajtjen e saj. Sepse Palicurea elata është pjesë e mjekësisë vendase për të kuruar dhimbje të ndryshme, duke përfshirë dhimbjet e veshit. Përdoret gjithashtu për të kuruar dispnenë, irritimin e lëkurës dhe për të lehtësuar kollën. 

Në infuzione ose zierje të bimës, merret një pomadë shëruese kundër pickimit të gjarpërinjve. 

Shkenca ka vërtetuar efektet antimikrobike dhe anti-inflamatore të Palicourea elata. Po kështu, ndonjëherë përdoret për ceremonitë e indigjenëve të vendit. Madje ka edhe përdorim ushqyes, ndaj jemi përballë një thesari nga Toka Nënë, që kënaq syrin, qiellzën dhe trupin, përveçse i shërben florës dhe faunës së vendit. 

Në rrezik zhdukjeje

Fatkeqësisht, ashtu siç themi pozitive, duhet të përmendim anën më të trishtuar të saj bimë e buzëve të nxehta dhe është në rrezik zhdukjeje. Ka deri në 200 lloje të bimës, por disa prej tyre së shpejti mund të zhduken. Dora e njeriut dhe thatësirat që lidhen me ndryshimet klimatike janë pas këtij lajmi të trishtë. Përveç kësaj, të bimë pyjore amazone Ai përmban një substancë psikotrope, e cila e bën atë edhe më tërheqës dhe të ekspozuar ndaj zhdukjes së saj për shkak të grumbullimit të tepërt. Mund të arrijmë në fund të bimë e buzëve të nxehta


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.