Bima e Galán gjatë natës, e përsosur për t’u rritur në kopshte ose tenxhere

Lulet e gallatës natën hapen në perëndim të diellit

Bima me shkurre Galán natën Ashtë një bimë që i ka të gjitha: është e lehtë për tu kujdesur dhe mirëmbajtur, prodhon lule të vogla por aromatik gjatë verës, dhe gjithashtu mund të rritet si në kopsht ashtu edhe në një tenxhere.

Soshtë kaq zbukuruese, sa është e vështirë t'i rezistosh tundimit për të fituar një… Ose disa. Por pse? Për gjithçka që do të zbuloni këtu. 😉

Origjina dhe karakteristikat

Cestrum nocturnum, emri shkencor i gallatës natën

Imazh - Wikimedia / Cary Bass

Protagonisti ynë është një kaçubë me gjelbërim të përjetshëm (megjithëse mund të sillet si gjetherënës në klimat e buta) me origjinë nga rajonet tropikale të Amerikës emri shkencor i të cilave është Cestrum nocturnum. Arrin një lartësi prej 1 deri në 4 metra, me degë të gjata dhe gjysmë të varura deri në 70 cm të gjata. Gjethet e saj janë të thjeshta dhe alternative, kanë formë vezake dhe kanë ngjyrë jeshile.

Lule me tuba janë të bardhë ose të verdhë jeshile.. Ato shfaqen në grupe të mëdha gjatë fundit të pranverës dhe verës. Pasi të jenë pllenuar, fruti fillon të piqet, që është një kokrra të kuqe e bardhë.

Bimë e tërë eshte toksike.

Cila është kujdesi i gallatës gjatë natës?

A ju pëlqen bima? Ja se si të kujdeseni për të:

Vend

Gallanti natën Duhet të jetë jashtë, ose në diell të plotë ose mundësisht në gjysmë hije, veçanërisht nëse jetoni në një zonë me insolacion të fortë siç është Mesdheu për shembull, ose në vende afër zonave të thata ose gjysmë të thata të botës.

Pavarësisht nëse doni ta keni atë në vazo ose të mbillen në tokë, sigurisht që do të rritet mrekullisht. Për më tepër, rrënjët e saj nuk janë invazive, kështu që nuk do të shkaktojë probleme për ju në tuba, ose në dysheme të shtruara ... dhe nuk do të parandalojë që bimët e tjera të rriten pranë saj.

Tokë

Nuk është kërkuese, por është e rëndësishme që të ketë kullim shumë të mirë për të shmangur kalbjen e rrënjës. Prandaj, ne ju këshillojmë sa vijon:

 • Tenxhere me lule: përzieni torfe me perlit, gur argjile, rërë lumi të larë më parë ose të ngjashme në pjesë të barabarta.
 • kopsht: nëse toka është e aftë të kullojë ujin shpejt, asgjë nuk duhet të bëhet; Përndryshe, duhet të gërmoni një vrimë të paktën 50 x 50cm (më mirë nëse është 1m x 1m) dhe ta mbushni atë me përzierjen e tokës të përmendur më lart.

Ujitja

Gjethet e bimës Galán de noche

Imazh - Wikimedia / Forest & Kim Starr

Ujitja duhet të jetë e shpeshtë në verë, dhe disi më pak gjatë pjesës tjetër të vitit. Në përgjithësi, do të ujitet çdo 2 ditë gjatë muajve më të nxehtë, dhe çdo 3-4 ditë pjesa tjetër. Nëse keni një pjatë poshtë, duhet të hiqni ujin e tepërt 15 minuta pas ujitjes.

Kur sasia e ujit të furnizuar është e tepërt, gjethet e saj zverdhen dhe rrënjët kalben. Nëse kjo i ndodh gallatës tuaj natën, ndërpreni lotimin për disa ditë, derisa toka të thahet dhe trajtojeni me fungicid sistemik.

pajtimtar

Nga fillimi i pranverës deri në fund të verës Shtë e nevojshme për ta fekonduar, qoftë me plehra organikë të lëngshëm (guano rekomandohet shumë) ose minerale (të tilla si plehra universale për bimë për shembull). Por, pavarësisht se cilën përdorni, duhet të ndiqni udhëzimet e specifikuara në paketim, përndryshe rreziku i problemeve për shkak të mbidozimit të plehut ose plehut do të jetë shumë i lartë.

Koha e mbjelljes ose transplantimit

En pranverë. Nëse e keni në një tenxhere, do t'ju duhet një më e madhe - dhe gjithmonë me vrima në bazën përmes së cilës mund të shpëtojë uji - çdo 2 vjet.

Krasitja

Degët mund të shkurtohen pas lulëzimit të parë të vitit me gërshërë të mëdha të krasitjes. Ju gjithashtu duhet të hiqni gjethet e thata dhe lulet e thara, sa herë që është e nevojshme.

Problemet më të zakonshme

Shtë një bimë shumë rezistente, por në ambiente shumë të thata dhe të nxehta mund të sulmohet nga disa mealybug ose aphid. Të dy dëmtuesit kontrollohen me tokë diatomace ose vaj neem.

Por pa dyshim, pyetja më e zakonshme është ...:

Pse xhaketa ime e kostumit ka gjethe të verdha?

Gjethet e verdha mbi gallatën natën ato janë të shpeshta kur lotoni shumë. Për të shmangur këtë, sigurohuni që toka ose kullimi i substratit të jetë i mirë.

Nga ana tjetër, në rast se e keni atë në një tenxhere, uji duhet të jetë në gjendje të dalë, larg rrënjëve, përndryshe ato do të kalben. Kjo është arsyeja pse nuk duhet të mbillet në tenxhere pa vrima.

Shumëzimi

Shumëzohet me fara në pranverë, mbjelljen e tyre në tabaka fidanësh me substrat universal dhe vendosjen e tyre në gjysmë hije.

Ata do të mbijnë për rreth 20 ditë.

Rusticiteti

Reziston deri në -2ºC.

aplikimet

Për çfarë është gallata gjatë natës? Mirë, në parim përdoret si bimë zbukuruese në klimë të ngrohtë dhe të butë. Qoftë në një tenxhere apo e mbjellë në kopsht, kur është në lule është një kënaqësi… dhe kur nuk është shumë. Ka një kushinetë shumë elegante, dhe gjithashtu toleron krasitjen mjaft mirë.

Po kështu, ka nga ata që inkurajohen ta përdorin atë si bonsai. Rritja e tij është e shpejtë dhe, pasi është mjaft e lehtë për tu kujdesur, është sigurisht interesante ta kesh si të tillë. Sidoqoftë, për shkak të madhësisë së gjetheve të tij mund të jetë i komplikuar, pasi duhen disa vjet për ta zvogëluar atë duke e fiksuar dhe duke shmangur përdorimin e plehrave të pasura me azot.

Ku te blej?

Pamje e gallatës natën në kopsht

Imazh - Wikimedia / Forest & Kim Starr

Merrni farërat tuaja nga këtu.

Me këto këshilla, Galán de noche juaj do të rritet pa probleme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

23 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Octavia Pinera dijo

  Miremengjes. Nuk mund ta nxjerr galan natën, gjethet janë të verdha dhe bien. Në orët e mesditës dielli shkëlqen derisa të errësohet.
  A mund të të dërgoj një foto dhe të më thuash?
  Ju faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Octavia.
   A keni kontrolluar nëse ka ndonjë plagë? Kënga e natës vonë ka një tendencë të ketë Miza e bardhë y Merimangë e kuqe.
   Nga rruga, sa shpesh e ujitni atë? Tani në verë ju duhet të ujitni shumë shpesh, duke parandaluar tharjen e tokës. Nëse keni një pjatë poshtë, hiqni ujin brenda dhjetë minutash nga ujitje.
   Dhe nëse akoma nuk shihni përmirësim, na shkruani përsëri.
   Një përshëndetje.

   1.    Jose Lozano dijo

    faleminderit shum =)

    1.    Monica Sanchez dijo

     Faleminderit you

 2.   Laura Perez dijo

  Përshëndetje si janë gjërat? Doja t'ju them disa pyetje nëse kam për njeriun kryesor gjatë natës. Kohët e fundit kam uritur dhe lulet kanë filluar të bien, gjethet janë tkurrur dhe janë “rrudhosur” dhe një tjetër është bërë e verdhë. Unë jetoj në një zonë mjaft të lagësht dhe të ftohtë dhe nuk e di nëse kjo është arsyeja apo çfarë. E vërteta është se unë do të doja të merrja disa këshilla se çfarë mund të bëj në lidhje me të. Faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Laura.
   E keni në diell direkt? Nëse është kështu, unë rekomandoj ta vendosni atë në gjysmë hije, në një zonë ku nuk është e ekspozuar drejtpërdrejt në dritë.
   Nëse është shumë ftohtë në zonën tuaj, është më mirë ta keni në shtëpi, në një dhomë të ndritshme, por edhe pa dritë të drejtpërdrejtë, dhe larg drafteve.
   Një përshëndetje.

 3.   MANUAL dijo

  Përshëndetje, unë kam tre gallante gjatë natës dhe meqenëse ata e mbollën për mua, gjethet e saj mjaft të vogla u përkulën kur u rritën, unë i ujitja ato dhe ato u rritën, unë gjithmonë i ujit ato çdo dy ditë në verë, por në dimër nuk ujis ato për shkak të ngricave që ka në zonën time, njolla.
  prania e tij tani në dimër është gjethe mjaft e verdhë kafe dhe vetëm në nivelin e tokës ka degëza të vogla jeshile, por pjesa tjetër e verdhë, për njohurinë time të shkurtër mendoj se ka vdekur.
  I kam në tokë dhe me ujitje me pika, por vetëm për shkak të llojit të bimës ose që ato janë bashkangjitur vetëm në një palmë të madhe, nuk i shoh që kjo pranverë do të ndryshojë shumë.
  Nuk e kam idenë se çfarë ndodh, por duket se do të duhet t'i zëvendësoj ose t'i heq ato.
  Shpresoj të këshilla do të doja të dërgoja një foto, por ju nuk e shihni opsionin.
  gracias por todo.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Manuel.
   Jo, nga këtu nuk mund ta dërgoni foton direkt. Për këtë, së pari duhet ta ngarkoni në tinypic ose imageshack, dhe pastaj kopjoni lidhjen këtu. Kjo, ose na kontaktoni përmes Facebook.
   Në çdo rast, çfarë temperature minimale keni atje? Unë ju pyes sepse nga sa thoni ju duket se janë të ftohtë (reziston deri në -2ºC).
   Një përshëndetje.

   1.    MANUAL dijo

    Përshëndetje përsëri, unë ju dërgoj lidhjen e fotove të bimëve dhe në zonën time ka deri në më shumë se 6º nën zero në shumë ditë këtë dimër, dhe e vërteta duket se kjo nuk duket shumë mirë.
    Faleminderit për këshillën tuaj, përshëndetje.
    http://es.tinypic.com/usermedia.php?uo=bpRy0IYlPgObbE8kedCLBIh4l5k2TGxc#.WpZUZfp77IU
    http://es.tinypic.com/usermedia.php?uo=bpRy0IYlPgMJJlwZUoWB6oh4l5k2TGxc#.WpZU0fp77IU

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Manuel.
     Uh po, është e gabuar
     Hiqni gjethet dhe ujiteni me të agjentë rrënjosës shtëpiak. Unë gjithashtu rekomandoj ta mbroni atë me pëlhurë anti-acar.
     Paç fat.

     1.    Veronika dijo

      Përshëndetje Monica, unë dua të di nëse fqinji duhet të jetë përballë një muri si një mbështetje, apo ai mund të qëndrojë pa ndonjë mbështetje. Faleminderit!
      Nga Argjentina një përqafim, Verónica.


     2.    Monica Sanchez dijo

      Përshëndetje Veronica.
      Po, natyrisht pa problem.
      Përshëndetje.


 4.   Lucy dijo

  Përshëndetje Manuel
  Unë kam 02 bimë galan natën, ata kanë erë të pabesueshme pas orës 6:16, por jam i shqetësuar se njëra prej bimëve ka degë të dredhura dhe tjetra ka degë shumë të gjata, nuk e di nëse duhet t’i krasis ato. Gjithashtu ato nuk japin lule! .. falë përgjigjes, temperatura varion midis 26 ° dhe XNUMX °.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lucy.
   Duket se keni marrë emrin e gabuar, por asgjë nuk ndodh (nuk kemi asnjë Manuel në blog 🙂).
   Po, rekomandohet shumë që t’i krasitni kur të kenë mbaruar lulëzimin, në mënyrë që të kenë një formë më kompakte. Shkurtoni aq sa është e nevojshme dhe hiqni çdo degë që kryqëzohet gjithashtu.
   Nëse keni pyetje, na kontaktoni përsëri.
   Një përshëndetje.

 5.   Mariajose serna dijo

  Mirëmëngjes, Dr. Mónica Sanchez
  Unë jam një nxënës i klasës së 6-të dhe po hetoj zemërmbrojtësin e natës sepse është shumë e bukur dhe interesante dhe dua ta bëj të njohur për një projekt shkollor, do të doja të më ndihmonit me disa pyetje duke përfituar nga njohuritë tuaja rreth kjo bimë.
  sepse ajo lulëzon natën?
  pse e lëshon atë aromë?
  Çfarë lloj insektesh tërheq?
  kush përfiton nga lulëzimi dhe aroma e saj?
  A ka ndonjë efekt aroma e saj tek ata që e rrethojnë, qofshin njerëzit, insektet, etj?
  aroma e saj përdoret për të bërë një parfum?
  Cila pjesë e bimës ka ndonjë përfitim për njerëzit apo etj?
  Kam parë disa lule të ndryshme, a janë ato të njëjtat copa të sheshta të natës?
  si do ta përshkruanit aromën e saj?
  Unë do të vlerësoja çdo informacion që keni në lidhje me të dhe ju falënderoj për bllokun tuaj të shënimeve të shkëlqyera. FALEMINDERIT !!

 6.   ELSA dijo

  Pershendetje do te doja ta dija nese GALANI I NATES MUND TE MBLEDHET NE ZONEN E DETIT 3 BLLOKE NGA DETI, A DO T BE adaptohet në tokën e kripur dhe me rërë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Elsa.
   Jo, nuk mund ta duroja. Po, ju mund të vendosni, për shembull - në një tenxhere, po - oleanders, të cilat gjithashtu japin lule të bukura.
   Një përshëndetje.

 7.   Carmen dijo

  Naten e mire. Unë kam një zonjë të natës për 1 vit. Ka qenë gjithmonë shumë e bukur, por për disa muaj, fidanet e reja kanë ndaluar së rrituri, dhe gjethet e vjetra janë të verdha me maja të thata. Unë shtoj plehrash dhe lotimi po shkon mirë. Çfarë mund të ndodhë me të? Unë nuk kam parë ndonjë defekt apo ndonjë gjë ..

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje karmen.

   Nëse bima duket mirë, është normale që gjethet e vjetra të zverdhen dhe të bien. Mos u shqetëso, është pjesë e ciklit të tyre natyror.

   Përshëndetje.

 8.   Camilo dijo

  A mund të përdoret kjo bimë si një hardhi për një mur të gjelbër?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje camilo.

   Ne nuk e rekomandojmë, pasi nuk është një hardhi
   Si një mbrojtje e ulët (maksimumi 4 milion) po, por jo për të mbuluar një mur sikur të ishte një hardhi.

   Përshëndetje.

 9.   Francesc dijo

  bima ime duket e mirë, e madhe dhe me gjethe në dukje të shëndetshme. E kam mbjellë para një viti dhe nuk ka syth apo lule?
  falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Francesc.
   Mund të ketë nevojë për pleh, nëse nuk e keni paguar kurrë. Në mënyrë që ajo të lulëzojë, guano, ose një pleh për bimët e lulëzuara, do të vijnë në ndihmë.

   Megjithatë, mbani në mend se ajo lulëzon në muzg. Po ju them këtë sepse mund të ketë lulëzuar, por lulëzimi i saj ka kaluar pa u vënë re (më ka ndodhur me një yucca, dhe kjo është një bimë që lulëzon gjatë ditës dhe që përveç kësaj i ruan lulet. për disa ditë).

   Një përshëndetje!