Cilat janë bimët hibride?

Bimët hibride janë interesante

A e dini se çfarë është një hibrid? Një hibrid, në përgjithësi, është një qenie e gjallë që ka gjene nga dy ekzemplarë aq të ndryshëm sa që i përkasin një specie të ndryshme. Mund të jetë e natyrshme, domethënë mund të ndodhë në natyrë pa ndërhyrjen e njeriut, por mund të krijojë edhe një të tillë. Në fakt, aktualisht është pikërisht ajo që ndodh me bimët: ne i hibridizojmë ato për t'i bërë ato të kenë gjenetikë më të mirë.

Por sa të mira janë bimët hibride? Unë me të vërtetë mendoj se nuk ka të bëjë me ata që janë të mirë apo të këqij; Gjatë gjithë evolucionit të të gjitha qenieve që sot banojnë në Tokë, ka pasur shumë hibridizime. Është një mënyrë që një specie mund të vazhdojë të evoluojë, pasi pasardhësit e saj mund të kenë pjesë shumë pozitive nga dy specie të ndryshme. Na tregoni më shumë.

Le të flasim për gjinitë dhe llojet e bimëve

Hibridet mund të jenë të natyrshme

Për të kuptuar atë që do të shpjegojmë më vonë, është e rëndësishme që fillimisht të sqarojmë disa koncepte, si gjinia dhe speciet:

 • Fisi: në biologji është ajo që vjen pas Familjes dhe para Gjinisë. Është ajo që përdoret për të grupuar shumë gjini të ndryshme që ndajnë shumë gjene. Për shembull, Mentheae është fisi i gjinisë Mentha, Calamintha ose Salvia, ndër të tjera.
 • gjini botanike: një gjini, në botanikë, është një grup speciesh që kanë pasur një evolucion shumë të ngjashëm, deri në atë pikë sa kanë karakteristika të përbashkëta dhe kanë një mënyrë jetese dhe mbijetese të ngjashme. Për shembull: një gjini do të ishte ajo e Prunus, disa pemë dhe shkurre ndër të cilat janë pema e bajames (prunus dulcis) ose pema japoneze e qershisë (Prunus serrulata).
 • Speciet: lloji është brenda gjinisë dhe është emri specifik që i jepet një grupi të caktuar qeniesh të gjalla që janë praktikisht identike me njëra-tjetrën. Për shembull, duke vazhduar me shembujt e mëparshëm, prunus dulcis y Prunus serrulata janë dy lloje të Prunus.

Pastaj, çfarë mund të hibridizohet? Epo, në përgjithësi, dy lloje të ndryshme që i përkasin të njëjtës gjini. Një shembull i një hibridi - dhe gjithashtu një natyror - është ai i palmës Washingtonia x filibuster. Kjo specie vjen nga kryqëzimi ndërmjet Filifera e Uashingtonit dhe Robusa e Uashingtonit, dhe ndan karakteristikat e secilit, të tilla si trungu i hollë i W. robusta, dhe që ka një numër më të madh "qimesh" ose "fijesh" të gjetheve të W. filifera - edhe pse ato janë më të pakta se ato të specieve të fundit - . Gjithashtu, është pak më i qëndrueshëm ndaj të ftohtit sesa washingtoniat e pastra.

Një fakt tjetër i rëndësishëm është se hibridet, në emër të tyre, duhet të kenë një "x" pas gjinisë. Në këtë mënyrë, vetëm duke parë emrin do të mund të kuptojmë se është një bimë hibride.

Në raste të caktuara hibridizohen edhe bimë që kanë gjini të ndryshme, por i përkasin të njëjtit Fis., si Butia dhe Syagrus, duke lindur Butyagrus; ose Pachyveria (Pachyphytum dhe Echeveria), ndër të tjera. E pra, në këto raste »x» vendoset para gjinisë: x Butyagrus, x Pachyveria etj. Por këto janë punë e njeriut, pasi është ai që përzgjedh ekzemplarët që i interesojnë dhe është i ngarkuar me pjalmimin e tyre.

Çfarë është një bimë hibride?

Prunus cerasifera lulëzon në pranverë

Një bimë hibride është ajo që vjen nga dy lloje ose dy gjini të ndryshme të cilat janë nga i njëjti fis. Karakteristikat që merr bima që rezulton nga ky kryq është diçka që nuk mund të zgjidhet, por ajo që është e qartë është se ajo do të ketë gjene nga secili prej dy prindërve të saj.

Kështu, në rastin hipotetik -Kjo nuk ndodh në natyrë dhe nuk është diçka që e bëjnë qeniet njerëzore- Nëse një pemë qershie do të hibridizohej me një pemë bajame, për shembull, çfarë do të arrihej? Këtu rasti mund të na japë, për shembull:

 • Një pemë që i rezistoi thatësirës si dhe bajames, por me fruta mishi si qershitë.
 • Një pemë që rritej vetëm në tokë pjellore -si qershia-, por me arra si bajame.
 • Një bajame që ishte e aftë t'i rezistonte ngricave dhe reshjeve të borës pa vështirësi, ashtu si qershia.
 • Një pemë qershie e aftë për t'i bërë ballë vapës së Mesdheut pa -shumë- probleme, ashtu si edhe bajameja.
 • Etj

Shembuj të bimëve hibride

Sot gjëja e vështirë është të gjesh bimë që janë të specieve të pastra. Këtu ju tregojmë disa:

Selvi Leylabnd (Cupressus x leylandii)

Selvia Lejland është e gjatë

Imazhi – Wikimedia/Pieter Delicat

Selvia Leyland është një hibrid natyral, i cili vjen nga kryqëzimi midis tyre Cupressus macrocarpa y Callitropsis nootkatensis. Arrin një lartësi të përafërt prej 20 metrash, dhe është një halore me gjelbërim të përhershëm që përdoret gjerësisht për të krijuar gardhe të larta në kopshte.

Gerbera x hibride

Gerbera është një bimë barishtore

Është kryqëzimi ndërmjet gerbera jamesonii dhe Gerbera viridifolia. Është një bimë barishtore që Ajo arrin lartësinë 30 centimetra dhe prodhon lule në formë margarite me ngjyra shumë të ndryshme.të tilla si portokalli, e kuqe, e verdhë ose rozë.

fuchsia hibrida

Fuchsia është një kaçubë që mund të hibridizohet

Imazh - Wikimedia / Fan Wen

La fuchsia hibrida Nuk dihet mirë se nga cila specie e Fuchsia vjen, por është ajo që shitet më së shumti aktualisht. Është një kaçubë e vogël me gjelbërim të përhershëm që arrin pak a shumë lartësinë 50 centimetra., dhe që ka lule të varura. Këto janë në formë zile dhe mund të jenë rozë, të bardhë ose jargavan.

Hije banane (Platanus x hispanica)

Banania me hije mund të shkaktojë alergji

Imazh - Wikimedia / Tiago Fioreze

El banane hije Është një pemë gjetherënëse që vjen nga kryqëzimi ndërmjet platanus orientalis y Platanus occidentalis. Ai arrin 20 metra lartësi, dhe ka gjethe të ngjashme me ato të panjeve., prandaj njihet edhe si Platanus x acerifolia (acerifolia = gjethe panje).

Grejpfrut (Qitro x paradisi)

Citrus x paradisi, grejpfrut është një hibrid

Imazh - Wikimedia / Forest & Kim Starr

El pomelo Është një hibrid natyral që gjendet mes portokallit të ëmbël (Citrus x sinensis) dhe limon (Maksimumi i agrumeve). Është vendas në Indi dhe arrin një lartësi prej 6 metrash. Frutat duken si portokall, në fakt janë afërsisht të njëjtën madhësi, por me mish të kuqërremtë..

Çfarë mendoni për bimët hibride?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.