9 Bimët ngjitëse për të ngjitur muret

Bimë ngjitëse që ngjitet në mure

Të flasësh për bimët ngjitëse do të thotë të flasësh për një larmi të madhe speciesh. Sepse ka bimë me gjelbërim të përhershëm ose gjetherënës, bimë të gjelbra dhe me ngjyra, të afta të ngjiten në mure dhe të mbulojnë një fasadë, të dekorojnë pjergulla ose t'ju japin atë intimitetin që kërkoni në kopshtin tuaj dhe në hapësira të tjera të jashtme të shtëpisë tuaj. Tani që po afron stina e nxehtë dhe së shpejti do të përfitojmë nga pishinat tona ose, ne që nuk kemi aq fat, do të spërkasim veten me ujë të freskët në rroba banje, është koha të mendojmë për konfigurimin. Dhe ju jeni ngjitja e bimëve për t'u ngjitur në mure Ato janë vërtet të dobishme. 

Ju ftojmë të njihni lloje të ndryshme të bimëve ngjitëse që ekzistojnë, karakteristikat e tyre dhe zbuloni se cilat ju përshtaten më mirë, për të personalizuar hapësirën tuaj sipas preferencave tuaja dhe stilit që dëshironi të arrini. Për më tepër, sigurisht që do të duhet të keni parasysh kushtet klimatike të vendit, për të ditur nëse ato janë në përputhje me bimën ngjitëse. 

Para së gjithash, mendoni: çfarë doni të arrini me bimët ngjitëse, çfarë pamjeje ju pëlqen dhe çfarë specie mendoni se është e përshtatshme. Konsideroni, përveç gjithë kësaj, nëse do të jeni në gjendje të kujdeseni për speciet e zgjedhura sipas nevojës dhe do të keni kushtet klimatike optimale për zhvillimin e duhur të saj. Sepse rezultati mund të jetë katastrofik nëse bima thahet dhe efekti që mbetet do të jetë saktësisht i kundërt i asaj që kërkoni. Duke u thënë kështu, le të fillojmë të eksplorojmë opsionet.

Bimë ngjitëse që do të dëshironi të keni

Bimë ngjitëse që ngjitet në mure

Ivy, i lehtë për t'u kujdesur dhe i egër në pamje

Bimë ngjitëse që ngjitet në mure

Nuk është rastësi që dredhka është bimë ngjitëse për t'u ngjitur në mure që më së shpeshti i gjejmë në shtëpitë e vjetra. Ajo rritet shpejt dhe ngjitet mirë në mure. Për më tepër, është Me gjelbërim të përjetshëm, e cila na garanton atë mbulesë vegjetale gjatë gjithë vitit. Është e lehtë të kujdesesh për të, si nuk ka nevojë për shumë ujë y mund të rritet në hije, duke arritur mesatarisht 10 deri në 20 centimetra çdo vit.

Poto

Bimë ngjitëse që ngjitet në mure

Një tjetër nga bimë ngjitje Më e zakonshme në shtëpi është pothos. Kopshtet dhe fasadat në përgjithësi nuk janë shumë prapa dhe gjithashtu zakonisht zbukurohen me ndihmën e kësaj specie, duke i bërë ato të rriten rreth këtyre strukturave. 

Është shumë e lehtë të ngatërrosh degët dhe gjethet e saj kudo, duke përfshirë mobiljet, parmakët dhe, ku të duash, duke krijuar efektin e ujëvarës vegjetale në tonet e bukura jeshile që na jep speciet. 

Ashtu si dredhka, pothos është e lehtë për t'u kujdesur dhe ka lehtësi të madhe në rritje. Ai përshtatet me mjedise të ndryshme, megjithëse preferon vende me shumë dritë indirekte dhe kërkon pak ujë.

Plectranthus australis ose bimë parash

Bimë ngjitëse që ngjitet në mure

La plectranthus australis ose njihet më mirë si bimë parash Është një tjetër opsion i lehtë për t'u kujdesur. Është një bimë shtëpie, megjithëse nuk do të ketë probleme të rritet jashtë, për sa kohë që dielli nuk është shumë i fortë. Më shumë se një alpinist, është një bimë e varur, por për këtë arsye mund të përfitoni nga ajo për ta ngatërruar vetë në vendet që dëshironi të mbuloni dhe lehtësia e rritjes së saj do të mbulojë vendet që dëshironi të mbuloni me bimësi. 

Nëse, përveç kësaj, jeni një person supersticioz, mund të ndiheni të mbuluar me atë pasuri që thonë se bima tërheq, duke pasur parasysh pseudonimin e saj kurioz. 

Sa i përket kujdesit, mjafton ta ujisni nja dy herë në javë dhe kaq. 

Ngjitja u ngrit

Bimë ngjitëse që ngjitet në mure

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë se jeshile, ka ngjitja e bimëve për t'u ngjitur në mure që prodhojnë lule. Më e njohura është trëndafili në ngjitje. Ruan bukurinë e trëndafilave por me veçantinë se ky varietet është alpinist dhe do të zgjerohet duke u kapur pas mureve dhe strukturave. Përmbytni hapësirën tuaj me ngjyra të verdha, të kuqe, rozë ose të bardhë për shije. 

Është një bimë që mund të arrijë deri në 20 metra lartësi, ndonëse gjëja më e zakonshme është se qëndron në rreth 5 metra. Ajo do të ketë nevojë për krasitje dhe ju do të duhet të kujdeseni mirë për tufën tuaj të trëndafilit në mënyrë që trëndafilat të rriten bukur dhe të dekorojnë hapësirat tuaja gjatë verës kur ato lulëzojnë. 

Ajo do të ketë nevojë për shumë diell, lotim të rregullt rreth katër herë në javë dhe shumë pleh në mënyrë që të marrë lëndët ushqyese të nevojshme. 

Tunbergia dhe portokallia e saj intensive

Bimë ngjitëse që ngjitet në mure

I reziston dritës dhe hijes intensive, kështu që është një tjetër opsion i mirë. tunbergia që do të zbukurojë çdo cep me të lule portokalli të ndezura me një qendër të mrekullueshme kafe. Ky dizajn kurioz dhe lojë ngjyrash i kanë fituar nofkat origjinale si Syri i Venusit, Susanna me sy të zinj apo edhe Syri i Zogut. 

Ai do të vlerësojë një pleh të mirë dhe është e rëndësishme që toka ku e rritim të jetë e drenazhuar mirë për të shmangur mbytjen me ujë.

Jasemini aromatik dhe i bukur

Bimë ngjitëse që ngjitet në mure

Ata që vlerësojnë erën, përtej bukurisë vizuale, do të gjejnë në jasemini alpinisti juaj ideal. Nëse kujdeseni mirë për të, pamja juaj e jashtme do të jetë aromatike dhe e bukur. nga maji deri në shtator, që është kur lulet e saj lulëzojnë. Por do t'ju duhet të ujitni shpesh për të parandaluar që nxehtësia t'i vyshket. 

Bugambilia, alpiniste mjekuese dhe e bukur

Bimë ngjitëse që ngjitet në mure

La bugainvillea është një bimë mjekësore dhe me një bukuri spektakolare që do të dekorojë çdo mur apo fasadë me tonet e saj të purpurta. Si bimë tropikale Domethënë e do diellin dhe i reziston mirë nxehtësisë, kështu që nuk do të keni probleme me të kur të vijë vera dhe mjafton ta ujisni një herë në javë.

Këmbana e purpurt

Bimë ngjitëse që ngjitet në mure

Më shumë ngjyra për muret tuaja do t'ju jepet nga Zile e purpurt. Mund të arrijë deri në 3 metra lartësi dhe jep lule gjatë verës. Ai toleron diellin dhe gjysmëhijen dhe ka nevojë që nënshtresa të mbetet pak e lagësht.

Hardhia

Bimë ngjitëse që ngjitet në mure

Është gjithashtu shumë e zgjedhur hardhinë për të mbuluar muret, megjithatë, megjithëse kanë nxitjen e shtuar të rrushit të shijshëm, edhe ky është një problem, sepse do të duhet të keni shumë kujdes kur të dalin frutat, që të mos pushtojnë insektet dhe dëmtuesit. 

Këto 9 ngjitja e bimëve për t'u ngjitur në mure Ata janë të bukur dhe i rezistojnë mirë kushteve të ndryshme të motit. Me përjashtim të hardhisë, e cila është më delikate. Ata do të mbulojnë muret tuaja dhe strukturat e tjera, duke u dhënë atyre bukuri dhe duke i mbushur me jetë. Cilen preferoni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.