Cilat janë kërpudhat që prekin bimët?

Dëmtimi i mykut të gjetheve

Bimët kanë armiq të shumtë, por nëse ka veçanërisht të rrezikshëm, ato janë kërpudha. Këto mikroorganizma jetojnë në tokë, megjithëse ato shfaqen edhe në nënshtresa në rritje kur qëndrojnë të lagura për më shumë kohë sesa duhet.

Fatkeqësisht, kur ato bëhen të dukshme sëmundja ka përparuar shumë, aq shpesh e vetmja trajtim efektive është të disponosh me to. Me këtë në mendje, ne do t'ju tregojmë cilat janë kërpudhat që prekin bimët, simptomat e saj dhe çfarë mund të bëni për t'i parandaluar ato.

Kërpudhat që prekin bimët

Alternarioza

Dëmtimi i gjetheve të Alternaria alternata

Altenary është gjini që shkakton këtë sëmundje, e karakterizuar nga pamja e njollave të zeza ose kafe të përcaktuara mirë që po rriten dhe thahen. Shtë shumë e zakonshme sidomos në bimët që nuk po fekondohen.

TRATAMIENTO

parandalues. Plehëroni bimët gjatë gjithë sezonit të rritjes me plehra specifikë për to.

Antraknozë

Anthracnose në gështenjë kali

Imazh - Planetagarden.com

Kërpudhat e gjinive Colletotrichum, Gloeosporium dhe Coniothyrium, ndër të tjera, shkaktojnë antraknozë, një nga sëmundjet më të rrezikshme. Simptomat janë pamja e njollave kafe në gjethe, gjethe gjethesh (humbje e gjetheve) në pranverë dhe verë, njolla në fruta y gunga në shkrimet.

TRATAMIENTO

Përbëhet nga prerë pjesët e prekura y aplikoni fungicide me bazë bakri 3 herë në intervale shtatë ditore. Në raste të rënda, është më mirë të hidhni bimën për të parandaluar që kërpudhat të infektojnë të tjerët.

botritis

Dëmtimi i gjetheve nga kërpudhat Botrytis

Kërpudhat Botrytis cinerea shkaktojnë sëmundjen botrytis. Ky është një mikroorganizëm që infekton bimët përmes prerjeve të krasitjes, plagëve ose çarjeve. Simptomat janë: amyk gri në gjethe, sytha dhe / ose lule, Dhe pushqyerja e kërcellit te bimët e reja.

TRATAMIENTO

Trajtimi do të përbëhet nga eliminoni pjesët e prekura, zvogëloni frekuencën e ujitjes dhe trajtoni bimët me fungicide sistemike si Fosetyl-Al.

Kalbja e rrënjës

Ngecja në pisha

Imazh - Pnwhandbooks.org

Shkaktohet nga kërpudhat e gjinisë Phytophthora, Rizoctonia dhe Pythium. Ato janë shumë të zakonshme në shtretërit e farave, ku infektojnë dhe vrasin bimë të reja brenda pak ditësh, por edhe në ato bimë që ujiten tepër. Simptomat që do të vërehen janë: nxirja e bazës së kërcellit që po përhapet lart, gjethe të thata atë vjeshtë, ndalimi i rritjes.

TRATAMIENTO

parandalues. Nënshtresat që kanë shumë të mira sistemi i kanalizimeve, kontrolloni rreziqet dhe trajtoni ato me fungicide. Në pranverë dhe vjeshtë mund të spërkatni squfur ose bakër në sipërfaqen e substratit një herë në 15 ditë, dhe gjatë verës t'i trajtoni ato me fungicide sistemike.

Fusarium

Bimë me Fusarium

Kërpudhat Fusarium janë një nga ato që u shkaktojnë më shumë dëme bimëve. Ka më shumë se një mijë specie potencialisht të rrezikshme për ta. Kështu që, duhet të jeni të vëmendshëm ndaj simptomave, të cilat janë: kalbja e rrënjëve, vyshkja dhe nekroza e gjetheve, shfaqja e njollave në gjethe dhe / ose kërcellit dhe ndalja e rritjes.

TRATAMIENTO

Do të konsistojë në prerë pjesët e prekura dhe trajto ato me fungicide sistemike.

Sklerotonia

Kërpudhat sclerotinia në një kërcell bimore

Shkaktuar nga kërpudhat Sclerotinia, është një sëmundje që prek veçanërisht kërcellin e bimës. Shfaqet kalbëzim i bardhë dhe i holluar me ujë që nuk jep erë të keqe. Mund të shihet sikur kërcelli është i mbuluar nga pambuku, i cili nuk është asgjë më shumë se miceli i bardhë pambuku i kërpudhave.

TRATAMIENTO

parandalues. Kontrolli i ujitjes dhe mbajtja e bimëve të fekonduara si duhet do të ndihmojë në shmangien e sëmundjes.

E theksuar

Dëmtimi i kërpudhave të mykut blozë në gjethe

Kërpudhat e gjinisë së mykut Sooty shkaktojnë sëmundjen e njohur si e theksuar, e cila nga ana tjetër shkaktohet nga afide, mollëkuqe y mizat e bardha. Këto insekte nxjerrin një substancë të pasur me sheqerna, në të cilën ndodhet kërpudha. Dëmet janë kryesisht estetike: vërehet si një pluhur i zi i thatë në gjethe dhe fruta.

TRATAMIENTO

Meqenëse mund të ndikojë edhe në rritjen normale të bimëve, rekomandohet eleminoni insektet e përmendura me insekticide specifike ose me ilaçe natyrore që i shpjegojmë në Ky artikull.

Myk pluhur

Myk pluhur në domate

Urrejtja është një sëmundje e shkaktuar nga lloje të ndryshme të kërpudhave, të tilla si Uncinula, Erysiphe ose Sphaerotheca, ndër të tjera. Prodhon simptoma të ngjashme me botrytis, por ndryshon kryesisht sepse këto kërpudha prekin vetëm gjethet, ku do të shfaqen njolla të bardha kush do te bashkohet. Ndërsa ditët kalojnë, ato do të thahen dhe do të bien.

TRATAMIENTO

Për ta kontrolluar dhe eliminuar atë, bima duhet të trajtohet me të fungicide sistemike të bazuara në bakër ose squfur.

Roya

Gjethet e prekura nga ndryshku

Rust është një sëmundje e shkaktuar kryesisht nga kërpudhat e gjinisë Puccinia dhe Melampsora. Simptomat që prodhon janë pustula ose gunga portokalli në pjesën e poshtme të gjetheve dhe kërcellit që bëhen të zeza. Në tra, mund të shihen njolla të verdha. Me kalimin e kohës, gjethet bien.

TRATAMIENTO

Mund të kurohet dhe hiqet me të Kërpudhat vrasëse me bazë oksikarboksinë, dhe heqjen e gjetheve të prekura.

Si të parandalojmë kërpudhat?

Lotim i luleve me një gete

Shmangni lagjen e gjetheve dhe luleve gjatë lotimit në mënyrë që ato të mos sëmuren.

Siç kemi parë, ka disa që mund të ndikojnë në bimë. Por ato mund të parandalohen nëse bëjmë një numër gjërash:

 • Mos e hidhni mbi ujë: duhet të ujisim vetëm kur është e nevojshme, jo më shumë, as më pak. Në rast dyshimi, është shumë e rëndësishme të kontrollohet lagështia e tokës, dhe për këtë mund të fusim një shkop të hollë prej druri (nëse del i pastër, mund të ujisim), ose të peshojmë vazon një herë të ujitur dhe përsëri pas disa ditë (kjo ndryshim në peshë mund të shërbejë si udhëzues).
  Po kështu, nëse kemi një pjatë poshtë tyre, do të heqim ujin e tepërt 10 minuta pas ujitjes.
 • Përdorni nënshtresa që kanë kullim të mirë: Veçanërisht nëse rritim succulents, është e nevojshme që t'i mbjellim në vazo me një tokë që kullohet mirë, të tilla si torfe e zezë e përzier me pjesë të barabarta perliti, akadama ose pomx.
 • Shmang lagështimin e pjesës ajrore të bimëve: kur ujisim nuk duhet të lagim gjethet ose lulet, pasi ato mund të sëmuren.
 • Paguaji ata: Gjatë gjithë sezonit të rritjes do të jetë e nevojshme fekondimi i tyre në mënyrë që ata të qëndrojnë të fortë. Në çerdhe do të gjejmë plehra specifikë për secilin lloj të bimës, por gjithashtu mund të përdorim Plehra organikë.
 • Blini bimë të shëndetshme: pa marrë parasysh sa na pëlqen një bimë e caktuar, nëse nuk është e shëndetshme, domethënë nëse ka ndonjë plagë ose ndonjë simptomë të sëmundjes siç janë ato që kemi përmendur, nuk do të duhet ta blejmë atë. Nëse e bëjmë këtë, ne do të vëmë në rrezik shëndetin e atyre që kemi në shtëpi.
 • Pastroni mjetet e krasitjes para dhe pas përdorimit: krasitja është një punë shumë e domosdoshme, por nëse nuk përdorim mjete të pastra rrezikojmë që kërpudhat të infektojnë bimët. Për t'i pastruar ato mund të përdorim alkool ose sapun të farmacisë.
 • Vendosni pastë shëruese në plagë: sidomos nëse kemi bimë drunore të krasitura, këshillohet që plaga të vuloset me pastë shëruese. Kjo pastë jo vetëm që do të përshpejtojë shërimin, por gjithashtu parandalon mikroorganizmat që t’i infektojnë ato.

Dhe me këtë kemi mbaruar. Shpresojmë që tani e tutje të mund të dini se çfarë të bëni për të parandaluar dhe / ose eleminuar kërpudhat në bimët tuaja, megjithëse nëse keni dyshime, tashmë e dini se ku mund të na gjeni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   stella dijo

  Pershendetje si jeni? Çdo kaq shpesh një lloj kërpudhe e butë e bardhë shfaqet në kopshtin tim që kthehet e fortë dhe e errët si druri në bazën e bimëve. mishi i tij është si druri dhe nuk ka erë të keqe. Sot zbulova të njëjtën gjë në tokë rreth një shenjti rite dhe po ngjitesha përpjetë, kur e nxora e pashë që lë trungun të zhveshur. Nxjerrja me lopatë kushton sepse është ngulur në tokë me forcë. Çfarë varietete do të jetë? Unë jetoj në San Juan me një klimë të thatë. Tashmë është viti i dytë që i shoh dhe i nxjerr. si t'i hiqni ato?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Stella.
   Ju mund t'i hiqni ato me squfur ose bakër në pranverë dhe në vjeshtë (përdorni fungicide spërkatëse në verë). Sasi e vogël në sipërfaqen e substratit dhe ujit.
   Një përshëndetje.