Bletilla striata: një orkide me pamje delikate, por e lehtë për t'u kujdesur

Bletilla striata: Orkideja e pabesueshme e lehtë për t'u kujdesur

Orkide zgjojnë ndjenja të përziera tek ne. Është e vërtetë që ndonjë nga varietetet e shumta të saj dallohet në mesin e bimëve të tjera për bukurinë e saj, por nuk janë gjithmonë të lehta për t'u kujdesur, veçanërisht për ata që nuk kanë përvojë me këtë specie. Për fat, ka bletilla striata, e cila ka karakteristika që e bëjnë unike dhe atë Nuk është aq kërkuese në kujdes siç mund të jetë një lloj tjetër orkide.

Përveç kësaj, ajo përhapet përmes rizomave në sezonin e fjetur. Prandaj, nëse arrini t'ia dilni, do të jeni në gjendje të merrni disa bimë nga një dhe të vazhdoni të zgjeroni kopshtin tuaj ose të keni një detaj të këndshëm me dikë të veçantë.

Bletilla striata: origjina, karakteristikat dhe shumë më tepër

Gjithçka që duhet të dini për Bletilla striata

Orkide bletilla ose urn është një gjini që përbëhet nga disa lloje të ndryshme. Të gjithë nga Azia Lindore, kryesisht Kina dhe Japonia. Megjithëse shumica e specieve që përbëjnë këtë gjini janë të vështira për t'u gjetur në Evropë, varieteti striata është disi më i zakonshëm.

Llojet e tjera të bletilla janë:

 • Chartacea.
 • Cotoensis.
 • Foliosa.
 • Morrisonicola.
 • Scopulorum.
 • Sinensis.
 • Japonia.
 • Szetschuanica.
 • Yunnanensis.
 • Okracea.

Është një bimë shumë e vlerësuar për pamjen e saj ekzotike dhe sepse, siç thamë më parë, është më e lehtë për t'u kujdesur se sa varietetet e tjera të orkideve.

Aspekti i përgjithshëm i bimës

Bletilla striata lind nga një pseudobulb në të cilat gjejmë disa gjethe të ngushta heshtak, e zgjatur dhe e gjelbër argjendtë. Grupet e kërcellit mund të jenë midis 20 dhe 40 centimetra.

Lulet mund të jenë me ngjyra të ndryshme duke filluar nga vjollcë e lehtë dhe rozë livando. Ata rriten në thumba që grumbullojnë një duzinë lulesh që zakonisht kanë një diametër rreth pesë centimetra.

Pamja e saj është e ngjashme me atë të orkideve të tjera, me tre petale dhe tre sepale, së bashku me një buzë qendrore më e madhe të cilat mund të kenë disa shenja ose vija në varësi të varietetit në fjalë.

Në varësi të vendndodhjes gjeografike, bletilla striata zakonisht lulëzojnë në pranverë ose verë, dhe lulet zgjasin disa javë. Sa i përket gjethit, gjethet e saj janë gjetherënëse, ato bien në vjeshtë dhe mbijnë përsëri në pranverë.

Kujdesi Bletilla striata

Si duket orkideja Bletilla striata?

Është e vërtetë se kjo varietet është më e lehtë për t'u rritur se orkide të tjera, por ka nevojë edhe për kujdes të veçantë për ta bërë atë të duket sa më mirë.

Vendndodhja e kësaj bime

Bletilla e pëlqen dritën, por jo shumë. Vendndodhja e përshtatshme për të është ajo që është a vend i ndriçuar por gjysëm hije, ku mund të marrë dritë në mënyrë indirekte.

Mund t'i rezistojë rrezet e diellit direkte herët në ditë ose vonë pasdite, por pak më shumë. Nëse e keni në diell të plotë gjatë orëve kur shkëlqen më intensivisht, nuk do të duhet shumë kohë që të digjet.

Substrat për bletilla striata

Ashtu si me varietetet e tjera të orkideve, bletilla ka nevojë për një substrat që është të pasura me lëndë organike. Për ta arritur këtë, mund të shtoni pak lëvorja e pishës ose e kokosit.

Këta elementë do t'i sigurojnë bimës lëndë ushqyese dhe do të rrisin kapacitetin kullues të tokës, duke parandaluar që rrënjët të ngopen me ujë.

Për një rezultat të mirë, provoni të përzieni tre pjesë të tokës së zezë fibroze për secilën prej torfe, mulch dhe rërë. Gjithashtu, nëse e mbillni në një tenxhere, sigurohuni që të përdorni një enë me vrima që lejojnë që uji i tepërt të kullojë pas ujitjes dhe zbrazni diskun.

Frekuenca e ujitjes

Në sezonin aktiv të rritjes (pranverë dhe verë) kërkoni ujë rregullisht. Nënshtresa duhet mbajtur gjithmonë pak e lagur, por jo i njomur. Sapo të vini re se shtresa e sipërme e nënshtresës është tharë, është koha për të ujitur përsëri.

Në vjeshtë dhe dimër bima kalon në një fazë pushimi dhe nuk rritet, kështu që nevojat e saj për ujitje nuk janë më aq intensive dhe do të mjaftojë të ujitet një herë në dhjetë ditë.

Temperatura optimale për këtë bimë

Kjo është një bimë që mund të mbahet jashtë nëse mbrohet siç duhet në dimër (do ta shohim më vonë). Por zakonisht përdoret si bimë shtëpie.

Që të fillojë të rritet pas dimrit, temperatura duhet të jetë ndërmjet 13º dhe 18º C.

Mbrojtje në dimër

Mësoni se si të kujdeseni lehtësisht për Bletilla striata-n tuaj

Bletilla nuk i përballon mirë temperaturat e ulëta. Nëse e keni jashtë, aplikoni para se të fillojë i ftohti mulch ose një shtresë gjethesh në nënshtresë, për të ndihmuar rrënjët të ruajnë temperaturën.

Nëse jeni në një zonë ku zakonisht bie ngrica, këshillohet që ta mbroni bimën me a Manta. Nëse e keni të mbjellë në vazo, është mirë që kur të vijë dimri ta vendosni direkt brenda në shtëpi.

Mirëmbajtja e bletillas

Mund të krasitni gjethet e thata ose të dëmtuara të bletilla striata sa herë që është e nevojshme.. Nëse doni të ruani qëndrimin tuaj, ose shihni se është koha për ta bërë këtë transplantoni atë, bëjeni në fillimi i pranverës, përpara se bima të rritet përsëri.

Bletila lulëzon kur rrënjët e saj janë të mbushura fort, kështu që transplantet duhet të bëhen me kujdes dhe të mos zgjidhni enë shumë të mëdha. Transplantimi duhet të kryhet vetëm kur është rreptësisht e nevojshme.

Nëse nuk keni pasur kohë për të transplantuar në pranverë, mund ta lini atë deri pas lulëzimit, midis fundit të verës dhe fillimit të vjeshtës.

Gjithashtu në në vjeshtë ju mund të shumoni bimën. Merrni një thikë ose prestar të mprehtë dhe ndani zhardhokën. Mos harroni të mbuloni pjesën e prerë me pluhur fungicid me bazë squfuri për të parandaluar që bima të sëmuret.

Vendoseni bimën e re në a kompost normal dhe sigurohuni që ta mbani të lagësht në një temperaturë minimale prej 10º C. Pasi të shihni se ajo është vendosur, mund t'i jepni pjesën tjetër të kujdesit që kemi shpjeguar në këtë artikull.

Bletilla striata është një orkide rezistente që nuk është e komplikuar për t'u kujdesur pasi të dini katër gjëra themelore për ta mbajtur atë të bukur. Nëse na dëgjoni, me siguri së shpejti do të shijoni lulet e saj të bukura në kopshtin tuaj ose brenda shtëpisë tuaj.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.