Boletus aestivis

Boletus aestivali po rritet

Një nga 4 biletat më të kërkuara për tu ngrënshëm dhe me fuqi të madhe gastronomike është Boletus aestivis. Duket në kohën e verës kur vështirë se ka një bollëk të kërpudhave të tjera. Prandaj, është një lloj kërpudhe me kërkesë të lartë në të gjithë sektorët gastronomikë.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë të gjitha sekretet e Boletus aestivis si dhe kur dhe si duhet ta mblidhni atë.

tipare kryesore

Kërpudha verore

Nga emri i vet mund të mësojmë se zhvillohet në sezonin e verës. Aty ku mbizotëron më shumë është gjatë muajve të ngrohtë dhe në shumicën e zonave ku rritet mund të mblidhet për të ngrënë. Shtë një lloj kërpudhe me një strukturë me më pak qëndrueshmëri se pjesa tjetër e biletave të tjera por ende konsiderohet si një ushqim i madh. Undshtë padyshim një nga speciet më të njohura të kërpudhave të egra në atë periudhë të vitit.

Kur shohim një lloj bilete, mund të marrim disa informacione vetëm me emrin e saj shkencor. Kur e dimë që emri i specieve tregon për kohën e vitit ku rritet ose disa nga karakteristikat e saj, mund të marrim një ide se çfarë lloji të kërpudhave po mbledhim. Për shembull, në rastin e Boletus aestivis po tregon se është mbledhur në sezonin e verës, domethënë gjatë verës.

Në mënyrë që ta dallojmë dhe mos ta ngatërrojmë me një kërpudhë tjetër të ngjashme, duhet të dimë që kapela e saj është me lajthi ose ngjyrë kafe të çelët. Këto ngjyra shpërndahen në mënyrë të barabartë dhe shpesh çahen. Këmba e saj është pak më e lehtë se kapela, por ruan të njëjtën ngjyrë. Ka një formë cilindrike dhe fryrje në qendër. Normalshtë normale që ju mund të shihni një rrjet që është ai që i jep emrin kësaj specie.

Ndryshe nga speciet e tjera të tilla si Boletus erythropus, nuk ka ngjyrë blu kur e numërojmë ose e shtypim. Sidoqoftë, posa të shtypim pak kapelën mund të shohim se si gjurma mbetet e zhytur përgjithmonë. Ka një erë dhe shije mjaft të këndshme, të ngjashme me çibanët e tjerë të ngrënshëm.

Konfuzionet kryesore të Boletus aestivis

Kërpudha që rriten gjatë verës

Ne do të tregojmë se cilat janë ndryshimet kryesore që ajo ka me llojet e tjera të biletave në mënyrë që të mos hutoheni gjatë mbledhjes. Edhe kështu, përkundër gjithë kësaj, ne e dimë se koha e vitit tashmë po bën një ndryshim si specie. Le të analizojmë ndryshimet kryesore:

  • Boletus edulis: Kjo kërpudhë ka një hije të errët të kutikulës dhe buza me të njëjtën shirit është gjithashtu më e lehtë. Nëse koha ka pak më shumë lagështirë mund ta shihni pak më të trashë. Dallimi me këmbën e Boletus aestivis është se paraqet një retikul me ton të bardhë që bie në kontrast me ngjyrën krem ​​të pjesës tjetër të këmbës.
  • Boletus pinophilus: kjo ka një ngjyrë të kuqërremtë, kështu që nuk ka asnjë ngjashmëri me Boletus aestivis.
  • boletus aereus: kjo ka një kutikulë shumë më të errët. Ndryshe nga ekzemplari tjetër, kjo këmbë nuk ka një traversë të dukshme, prandaj është ajo që mund të gjenerojë më pak konfuzion.

Kur mbledhin Boletus aestivis Interestingshtë interesante të dimë pjesën tjetër të kërpudhave në rast se mund të mbledhim ndonjë lloj kërpudhe helmuese gabimisht.

Pershkrim i detajuar

Koleksioni Boletus aestivis

Do të vëmë pak më shumë theks në përshkrimin e kësaj kërpudhe në mënyrë që të mos kemi ndonjë lloj konfuzioni kur bëhet fjalë për vjeljen e saj. Kapelën e tij mund të ketë dimensione deri në 26 centimetra në diametër. Kapelja e tij ka një pjesë gjysmësferike dhe pastaj një tjetër konveks. Ngjyra e saj e lehtë midis lajthisë dhe kafes ka tone shumë uniforme. Kërpudhat e tjera mund të kenë ngjyra jo aq të njëtrajtshme që mund të ndihmojnë në dallimin midis specieve.

Ka tuba të gjatë, pothuajse të lirë dhe ato ndahen lehtësisht nga mishi. Këto tuba janë të bardhë kur janë të rinj dhe, ndërsa piqen, ato kthehen nga të verdha në të gjelbërta. Duhet të mbahet mend se kjo lloj bilete nuk blu kur pritet.

Këmba e saj është mjaft e gjatë dhe ka një formë cilindrike në të cilën ne gjejmë një pjesë të vogël të trashur në qendër (nëse e gjejmë këtë pjesë të trashur po na tregon se ekzemplari është më i ri). Ne gjithashtu mund të vizualizojmë një rrjet më të dukshëm në krye.

Ndërsa mishi i tij është i bardhë dhe i trashë. Në pjesën ku shihet në kryqëzimin e poreve, ka tendencë të ketë një ngjyrë pak më të verdhë. Kur t’i hani do të vëreni një shije dhe erë të këndshme.

Habitati dhe mbledhja e Boletus aestivis

Boletus aestivis

Kjo kërpudhat preferon të jetojë në zona me gjethe të pyjeve më të lagësht. I gjejmë me pemë si: ahu, lisi, lisi holm, pemë gështenje dhe, megjithëse janë vetëm në disa zona, ne gjithashtu mund t'i gjejmë ato nën bredha dhe pisha. Kur ato rriten dhe zhvillohen, mund t'i gjeni në grupe të vogla.

Në lidhje me tokën, ajo preferon që në tokat silicore të kenë një zhvillim më të madh. Kjo specie tashmë mund të gjendet në fund të pranverës. Në varësi të temperaturave, regjimit të reshjeve dhe lagështisë mund të kemi një vëllim më të madh të kërpudhave për metër katror. Ata janë të aftë të zgjasin pamjen e tyre deri në fund të verës dhe madje edhe në fillim të vjeshtës. Kjo ndodh vetëm nëse kushtet e lagështisë janë optimale.

Kjo specie është perfekte për adhuruesit e mikologjisë meqenëse ato shërbejnë për të qenë në gjendje të bëjnë fotografi mjaft të bukura. Ato janë gjithashtu të lehta për t'u gjetur për shkak të tërheqjes së tyre dhe frekuencës me të cilën zakonisht gjenden gjatë kohës së verës.

Fuqia gastronomike

Nëse ju jeni një nga ata që do të duan kërpudha të ngrënshëm, Boletus aestivis është një nga më të kërkuarat. Mund të hahet pothuajse në çdo mënyrë, madje edhe i gjallë. Isshtë një lloj konsumi i përhapur dhe komercializimi i tij është mjaft i përhapur. Ashtu si pjesa tjetër e biletave, ato mund të konsumohen pa kuzhinë. Më e rekomanduara është gatimi i tij për të rritur aromën e saj. Nëse vendosni t'i ngrini në tacos për t'i mbajtur ato për një kohë më të gjatë, Do t'ju duhet t'i gatuani pa i shkrirë në mënyrë që të mos humbasë përbërja.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të dalloni mirë se çfarë është Boletus aestivis dhe përfitoni nga i gjithë potenciali i tij gastronomik me një recetë të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.