Regjimi Boletus

Regjioni i plotë i boletusit

Sot do të flasim për një specie të kërpudhave që është e pagabueshme. Bëhet fjalë për Regjimi Boletus. Njihet gjithashtu me emrin e kërpudhave mbretërore. Unshtë e pagabueshme duke pasur parasysh se ajo ka një ngjyrë të kuqërremtë ose rozë në kapelën e saj dhe një ngjyrë të verdhë limoni si në këmbë ashtu edhe në poret. Quhet me emra të ndryshëm siç është madeirudo në Galician, onddo erregea, në Baske, Mataparent reial, në Katalonje dhe Pugigons, në Aragonese.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me Regjimi Boletus.

tipare kryesore

Mostrat e Boletus regius

Kapelja e tij ka formën tipike që zotërojnë të gjitha speciet e gjinisë Boletus. Në fillim është hemisferike e gjallë që evoluon drejt një forme konveks. Ka disa raste kur mund të shndërrohet në një kapelë pothuajse totalisht të sheshtë. Sipërfaqja e tërë lëkurës së kësaj kërpudhe është e pabarabartë. Shpesh mund të gjejmë disa dhëmbëzime që nuk tregojnë se kërpudhat janë në gjendje të keqe. Justshtë vetëm një pjesë e strukturës së saj.

Ka një madhësi mjaft e dukshme, me përmasa deri në 18 centimetra. Ka shumë mish dhe është konsistent. Sa i përket kutikulës së saj, ajo është plotësisht e ndashme nga mishi dhe me një ngjyrë rozë pak a shumë intensive, ndonjëherë duke u bërë vjollcë. Baza e kësaj kapele është paksa e butë. Kjo është ajo që i jep asaj një ngjyrë shumë të veçantë dhe pse zakonisht është e pagabueshme. Ndërsa plaken, është normale të shohësh lëkurën e tyre të çarë., veçanërisht nëse ambienti ku ato po rriten nuk ka lagështi të mjaftueshme.

Tubat që ajo ka në himenin e tij kanë një ngjyrë të verdhë të bukur ose limoni dhe janë afërsisht 5 deri në 10 milimetra të gjata. Poret janë mjaft të vogla në madhësi dhe në formë rrethore. Ndërsa kërpudhat zhvillohen në moshë madhore, ngjyra e tyre bëhet jeshile autonome dhe poret e tyre bëhen pak më të mëdha.

Shtë një specie e gjinisë Boletus që nuk bluhet kur preket ose pritet. Megjithëse ka disa njerëz që pretendojnë se është dhe ata blu, por ata e bëjnë atë shumë pak. Ka një këmbë mjaft të shkurtër, por të fortë ose rezistente. Ka një ngjyrë të verdhë limoni ashtu si poret. Isshtë vetëm 5 deri në 10 centimetra i gjatë dhe 2 deri në 6 centimetra në diametër. Quiteshtë mjaft e shpeshtë që sulmohet nga larvat si brenda ashtu edhe jashtë dhe ato shkaktojnë shfaqjen e njollave rozë.

Më në fund, mishi i tij është i verdhë dhe mjaft i trashë. Shkalla më e madhe e trashësisë gjendet në këmbë. Ka një erë mjaft të këndshme dhe të butë dhe është mjaft i famshëm për shijen që ka. Përdoret në gastronomi sepse aroma e saj e shijshme të kujton lajthitë.

Ekologjia dhe zona e shpërndarjes së Regjimi Boletus

Kërpudha mbretërore me kapelë të kuqërremtë

El Regjimi Boletus shfaqen në fund të verës dhe madje në mes të vjeshtës. Kjo për aq kohë sa vjeshtat janë mjaft me shi, por të nxehta. Ata nuk mbajnë shumë të ftohtë, kështu që ne e klasifikojmë këtë specie të kërpudhave si termofile. Verat më të nxehta dhe vitet e larta janë ato që pretendojnë rritje edhe më të madhe të kësaj specie.

Shtë një kërpudhat mikorizale e pemëve me gjethe të rrafshëta. Mund t’i gjejmë në pyjet ku lisat janë me bollëk. Ajo është e lidhur gjithashtu me pyjet e lisit të holm edhe pse jo aq të bollshme. Ndër lisat në të cilat më shpesh mund të gjejmë al Regjimi Boletus kjo Quercus pyrenaica.

Ajo rritet kryesisht në tokë silicore dhe gjithashtu mund të rritet nën lloje të tjera lisi të tilla si Quercus petrea dhe Quercus robur. Lidhur me zonën e tij të shpërndarjes, ajo gjendet kryesisht në veri të gadishullit, Sistema Central, Sistema Ibérico, Pirenees dhe në jugperëndim të gadishullit. Aty ku ka më shumë bollëk është në Palencia, Zamora, León, Salamanca dhe Ávila. Sidoqoftë, në Kataloni disa pemë ahu shfaqen në mënyrë sporadike në shoqëri. Në Sierra de Guadarrama mund të gjejmë disa ekzemplarë nën pemët e lisit. Por këto nuk duhet të mblidhen sepse nuk janë të ngrënshme.

Edible dhe konfuzionet e Regjimi Boletus

Kërpudha mbretërore me kapelë të kuqërremtë

Ngjyra e kuqërremtë ose rozë që ka në kapelë mund të çojë në konfuzion si me atë me Satana Boletus. Për të shmangur këto konfuzione, duhet të shikoni nga afër për të kontrolluar që Satana Boletus është një kërpudhat helmuese dhe ka këtë ngjyrë të kuqe në këmbët e saj dhe poret, ndërsa Regjimi Boletus ato kanë ngjyrë të verdhë. Dallimi kryesor është se kapela e Satana Boletus është e bardhë ose krem, ndërsa ajo e Regjimi Boletus ka ngjyrë të kuqërremtë ose rozë.

Një konfuzion tjetër që mund të keni është se është i ngjashëm me Boletus pseudoregius. Ky ekzemplar blof butësisht kur pritet dhe kapelja ka një ngjyrë pak më të zbehtë. Ndoshta është konfuzioni më i madh që mund të keni. Sidoqoftë, nuk është e rrezikshme ta ngatërrosh pasi që ky ekzemplar është gjithashtu i ngrënshëm. Dallimi gjithashtu mund të rishkruhet në atë el Boletus pseudoregius rritet mundësisht në pyjet e lisit të tapës, ndërsa Regjimi Boletus e bëri në pemishte lisash.

Duket gjithashtu Boletus speciosus e cila ka kutikulën më të kuqe dhe gjithashtu është blu kur pritet kapela. Kur baza pritet bëhet më e skuqur. Kjo specie shfaqet më shumë në pyjet e ahut sesa në pyjet e lisit. Gjithashtu nuk ka nevojë të ngatërrohet pasi kjo është gjithashtu një ushqim i mirë.

Së fundmi, mund të ngatërrohet edhe me Boletus apendikulatus. Kjo specie ka një kutikulë kafe dhe është gjithashtu blu kur shtypet.

Për sa i përket ngrënies është e shkëlqyeshme. Shtë në nivelin e kërpudhave të gjinisë Boletus siç është Edulis. Isshtë një delikatesë gastronomike e përdorur gjerësisht në shumë pjata. Përdoret kryesisht si zbukurim në pjatat, ushqimi kryesor i të cilave është mishi. Duhet të theksohet se këmba është pak e vështirë dhe është e dehur të përgatitet ndryshe nga kapelja.

Si një kuriozitet, mund të themi se, duke qenë një specie e rrallë në disa pjesë të gadishullit, ka administrata që janë përgjegjëse për kontrollimin dhe kufizimin e mbledhjes së tij. Në vitet më të nxehta është kur bëhet një specie më e bollshme se të tjerët.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Regjimi Boletus dhe mund ta njohë atë për mbledhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mario soria dijo

  Shpjegime shumë të mira, të sakta dhe të qarta. Një kënaqësi.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit Mario.