Si të keni një bougainvillea në një kopshtar?

Bougainvillea mund të jetë në një kuti dritareje

Bougainvillea është një nga bimët ngjitëse që përshtatet më së miri për të jetuar në një enë. Me këtë rast ne do të flasim me ju se si të rritet mirë në një mbjellëse, qoftë nga puna, plastike apo material tjetër.

Pra, pa vonesë, unë do t'ju tregoj gjithçka që ju duhet të dini për të pasur bougainvillea në një mbjellës; domethënë, si kujdeseni për të, kur duhet ujitur etj.

Sa i madh duhet të jetë mbjellësi?

Mbjellës bougainvillea

Përpara mbjelljes së bougainvillea në një kuti dritareje, duhet të shohim nëse është madhësia e duhur për bimën. Dhe është ajo nëse e vendosim, për shembull, në një që është shumë i madh, mund të rrezikojmë ta mbysim, sepse do të kishte shumë tokë të lagësht dhe për një kohë të gjatë në kontakt me rrënjët e saj.

Për këtë arsye, dhe duke qenë se uji ose lagështia e tepërt është një problem shumë serioz që bimët e kanë të vështirë ta kapërcejnë, ajo që do të bëjmë është të mbjellim bougainvillea në një enë të përshtatshme për të. Dhe çfarë do të jetë kjo? mirë ta dish do të duhet të shohim se sa i madh është rrënja e tij ose buka e dheut: nëse mat, le të supozojmë, rreth dhjetë centimetra e lartë dhe e gjerë, mbjellësi duhet të masë jo më shumë se dyfishin e saj.

Në fakt, nëse bima është shumë e vogël, me një lartësi më të vogël se gjysmë metri, është shumë më e këshillueshme ta mbani në vazo derisa lartësia e saj të jetë së paku një metër, sepse atëherë mund ta drejtojmë ku jemi te interesuar..

Çfarë nënshtrese ose tokë duhet të vendoset?

La bougainvillea është një bimë që, Meqenëse nuk është shumë kërkuese, mund ta vendosim, për shembull, një substrat universal. Tani, është e rëndësishme që ajo të jetë e një cilësie të caktuar; dmth duhet të jetë i lehtë dhe sfungjer në teksturë. Unë rekomandoj të blini një që është nga një markë e njohur dhe e njohur, siç është ajo nga Lule. Kështu, ne do të bëjmë që rrënjët të rriten mirë, dhe për këtë arsye bima zhvillohet plotësisht normalisht.

Në çdo rast, ju duhet ta dini këtë si alternativë ndaj substratit universal mund të vendosim fibër kokosi (ne shitje këtu). Ky është shumë i lirë dhe, megjithëse nuk ka shumë lëndë ushqyese, ka cilësi të tjera që e bëjnë atë një substrat shumë të rekomanduar. Për shembull, lejon që rrënjët të ajrosen mirë, thith dhe filtron shpejt ujin dhe gjithashtu qëndron i lagësht për një kohë të gjatë. Ju keni më shumë informacion në videon tonë:

Si të kujdeseni për bougainvillea në një kuti dritareje?

Kujdesi që do t'i bëjmë do të jetë i njëjtë sikur të ishte në tenxhere. Por mos u shqetësoni, nëse keni dyshime, ne do t'ju shpjegojmë se cilat janë ato më poshtë:

Bougainvillea është një bimë e lehtë për t'u kujdesur
Artikulli i lidhur:
A mund të keni një bougainvillea në një tenxhere?

Ujitja

Bougainvillea është e nevojshme të përpiqeni ta ujisni rregullisht. Është një bimë që sapo toka thahet plotësisht, fillon të humbasë gjethet. Për këtë arsye, është e rëndësishme të shmangni kalimin në atë ekstrem, dhe ujitet mesatarisht dy herë në javë në verë (ose më shumë nëse është shumë nxehtë dhe shohim që toka është shumë, shumë e thatë), dhe më pak gjatë pjesës tjetër të vitit.

pajtimtar

Që të rritet mirë dhe të mos i mungojë asgjë, Do ta plehërojmë në pranverë dhe në verë me plehra ose plehra të lëngshëm. Për shembull, mund të shtojmë guano, ose një pleh universal. Natyrisht, mund të shtojmë herë pas here edhe plehra me çlirim të ngadaltë, si pleh organik nga kafshët barngrënëse ose humus krimbash; por unë insistoj: herë pas here, një herë në dy muaj ose atë, meqenëse ato zgjasin shumë për t'u dekompozuar, bugainvillea ka më shumë kohë për t'i thithur ato lëndë ushqyese.

Gjithashtu, një gjë tjetër që nuk mund ta harrojmë kurrë është ajo mos përzieni plehrat ose plehrat, përndryshe rreziku për të ndodhur një mbidozë është shumë i lartë.

Krasitja

gërshërë krasitjeje profesionale

Kur duhet të krasiten bougainvillea? Epo, kur keni degë shumë të gjata ose një pamje të çrregullt. Ne do ta bëjmë atë në vjeshtë, dhe vetëm nëse nuk ka ngrica ose ato janë shumë të dobëta. (deri në -2ºC); përndryshe, do të bëhet në pranverë.

krasitja e bougainvillea në tenxhere
Artikulli i lidhur:
Si të krasitni Bougainvillea në vazo

Mënyra për të vazhduar do të jetë thjesht kjo: ne do të duhet të eliminojmë atë që është e thatë dhe të presim ato kërcell që janë rritur shumë. Dhe do ta bëjmë me gërshërë për krasitje kudhore, ose me sharrë dore nëse kërcelli që do të krasitet është më shumë se një centimetër i trashë.

tutor/udhërrëfyes

Në rast se ne jemi të interesuar të kemi një bougainvillea si alpinist, do të na duhet ta ndihmojmë pak duke i vendosur një tutor dhe duke e lidhur me të. Është e rëndësishme që ky tutor ose udhëzues të jetë i bërë nga ndonjë material që është rezistent ndaj shiut, diellit etj., si dhe ndaj peshës së vetë bimës. Kjo është arsyeja pse përdorimi i tutorëve të çelikut që mbulohen nga goma është interesant.

Duhet të vihet kur bugainvillea të ketë të paktën gjysmë metri, pasi përndryshe kërcellet e tyre do të duken të varura pasi nuk mund të ngjiten vetë pasi nuk kanë tenda.

Pra, siç mund ta shihni, është shumë e lehtë të kujdesesh për një bougainvillea në një kuti dritareje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.