Bozhure Itoh Bartzella ose Paeonia cora louise

Bozhure Itoh Bartzella

Sot kemi vendosur të flasim për një nga speciet më të bukura të luleve që ekzistojnë. Sigurisht që kjo është shumë relative dhe ka pafund lule dhe bimë të bukura që përbëjnë një listë që duket se nuk përfundon kurrë, por Itoh Peony Bartzella ose Paeonia cora louise Është shumë mbresëlënëse dhe ka një bukuri delikate që ne e duam. Voluminoze dhe në ngjyra të bukura me nuanca të ndryshme, me siguri do të dashuroheni edhe me Bozhuren Itoh. 

Është një lule që ndërthur bukurinë me një aromë të këndshme, duke e bërë një kënaqësi për shqisat. Nëse e takoni, me siguri nuk mund të mos bëni një foto dhe madje të hiqni disa lule për t'i marrë në shtëpi dhe për t'i admiruar në një vazo. Edhe pse ju këshillojmë ta lini të jetë dhe, në vend që ta shkulni, blini një tenxhere për ta parë të rritet dhe zhvillohet, që është një spektakël i vërtetë. Ne ju tregojmë gjithçka për të.

Karakteristikat e Bozhure Itoh

Siç thamë më parë, Itoh ose Cora Louise bozhure Është një lule voluminoze, e cila falë saj arrin një madhësi të madhe petale të dyfishta të bardha rozë me një të përsosur zemra në vjollcë

Një nga karakteristikat e kësaj specie është se është një hibrid midis disa llojeve barishtore dhe pemëve. Kjo bimë mund të arrijë një lartësi prej 70 deri në 100 centimetra. Gjethet e saj jeshile me madhësi mesatare janë gjithashtu të habitshme. 

Sa i përket aromës, rezulton se po, bozhure Ai lëshon një aromë, e cila dallohet për të qenë shumë e butë. 

Cilësitë e Paeonia cora louise

Karakteristikave të përmendura tashmë duhet t'i shtojmë edhe cilësi të tjera, siç është fakti që është një bimë që zakonisht rritet e fortë, e fortë dhe, përveç kësaj, është një specie shumë rezistente që nuk kërkon shumë mirëmbajtje. Kjo bimë jep shumë në këmbim të shumë pak, ndaj ia vlen të provoni ta rritni, sepse do t'ju japë mundësinë të keni në shtëpi, në kopshtin ose kopshtin tuaj, një shkurre shumë të bukur me lule që nuk do të lërë askënd indiferent. shkëlqimin e tyre. 

Si lindi bozhure Bartzella

Bozhure Itoh Bartzella

Ne kemi thënë se bozhure Bartzella është një hibrid, që do të thotë se nuk ka lindur në mënyrë spontane në natyrë, por ishte produkt i manipulimit njerëzor. Pra, tani pyesim veten, si lindi kjo lule e bukur? Ajo u shfaq në vitet 1940, megjithëse nuk filloi të bëhej e njohur vetëm pak kohë më vonë, në vitet 70, kur më në fund filloi të shitet në tregje, duke u dashuruar me të gjithë ata që e njihnin. 

"Babai" i bozhure Bartzella ishte një hibridizues i famshëm japonez i quajtur Toichi Itoh dhe kështu emri i ekzemplarit: Itoh Bartzella Bozhure. Rezultati fantastik u arrit duke kryqëzuar një bozhure barishtore, Paeonia lactiflora, së bashku me një bozhure shkurre, konkretisht Peonia delavayi. Ishte një sukses i plotë. 

Kur të mbillni dhe kur lulëzojnë bozhuret Itoh

Nëse keni vendosur tashmë rritni bozhuret tuaja Itoh, është në vjeshtë dhe pranverë koha më e mirë për t'i mbjellë ato. Lulëzimi do të bëhet në muajt maj, qershor dhe korrik, vetëm pak kohë pas mbjelljes së tyre. 

Si të rritet bozhure Itoh

Nëse më në fund keni vendosur rritet bozhure Itoh, është një vendim i mirë, sepse do të shihni që kujdesi që kërkon është shumë i lehtë për t'u dhënë dhe se do të mund të bëni një lulëzim shumë tërheqës për të dekoruar hapësirat tuaja dhe për t'i mbushur ato me një aromë shumë të këndshme. 

Këto janë çelësat për rritjen e suksesshme të bozhure Bartzella. Marrë shënim.

Ku ta gjeni bozhuren Itoh

Bartzella ka nevojë për shumë dritë, kështu që vendoseni në një vend ku do të marrë rrezet e diellit direkte për të paktën 6 orë në ditë. Nëse, nga ana tjetër, ajo që merr bima është hije, ajo mund të prodhojë më pak lule. Dhe kjo e fundit është turp. 

Si duhet të jetë toka për të rritur bozhuren bartzella?

Bozhure Itoh Bartzella

Toka është gjithashtu e rëndësishme kur përgatitni të korrat tuaja. Në këtë kuptim, ju duhet ta siguroni atë toka ku do të shkojë bozhure është pjellore, pak alkaline dhe se ka një kullimi i mirë. Sa më shumë lëndë ushqyese të marrë bima, aq më mirë, kështu që nëse shtoni një kompost të mirë që siguron lëndë ushqyese shtesë, bozhure do t'ju falënderojë. 

Çfarë nevojash për ujitje ka bozhure Itoh?

Kërkon një lotim i rregullt, sidomos kur jemi në sezonin e thatë. Por kullimi është gjithashtu thelbësor, në mënyrë që uji të mos grumbullohet dhe të shkaktojë kalbjen e bimës ose shtimin e kërpudhave dhe sëmundjeve mykotike. 

Kujdes tjetër që ka nevojë bozhure

Ju do të dëshironi të shihni bozhure Itoh tuaj të lulëzojë bukur, kështu që mos harroni të shtoni një pleh i mirë i ekuilibruar me çlirim të ngadaltë kur të vijë pranvera, duke shmangur, megjithatë, shtimin e azotit, i cili mund të bëjë që gjethja të rritet shumë, por të mos prodhojë aq shumë lule.

Kur të vijë vjeshta, rekomandojmë përgatitjen e tokës për të mbrojtur rrënjët dhe bimën në përgjithësi nga dimri i ashpër. Ju mund ta bëni këtë duke shtuar mulch organik

Dhe mos harroni as pastroni barërat e këqija dhe hiqni gjethin e vdekur, në mënyrë që të jetë i lirë nga rreziku i dëmtuesve dhe të përfitojë nga të gjitha burimet për rritjen e tij të shëndetshme. 

Cilat sëmundje zakonisht prekin bimën

Bozhure Bartzella është një bimë e fortë, kështu që nga kjo anë jemi me fat. Tani, vetëm pse është një bimë rezistente nuk do të thotë se është imun ndaj sëmundjeve dhe disa mund të vuajnë.  

Dëmtuesit dhe sëmundjet më të zakonshme në këtë specie janë myku pluhur, afidet dhe kalbja e rrënjëve kur ka lagështi të tepërt. Parandalimi është çelësi për të shmangur ose ndaluar çdo problem në rrugën e tij. 

Mundohuni të keni gjithçka në duart tuaja për t'u kujdesur për të Peonia Itoh Bartzella në mënyrën më të mirë, duke ndjekur udhëzimet e kujdesit që ju kemi mësuar në këtë artikull. Sepse nëse e bëni këtë, do të keni privilegjin të shijoni një specie spektakolare të bukur. Apo e dini tashmë këtë kopje? A keni vendosur ta rritni atë? Na tregoni përvojën tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.