Buddleia trengjyrësh, një shkurre shumëngjyrëshe

Budleia trengjyrësh

Brenda katalogut të pamasë të specieve botanike, ka shumë që janë të bukura, autentike të penelit të ngjyrave që përmbytin çdo kopsht apo tokë me gëzim, shkëlqim dhe, ndonjëherë, edhe aroma. Ka kaq shumë larmi saqë është e lehtë të gjesh bimë që arrijnë të pushtojnë më të kërkuarit. Por natyra na befason deri në ekstrem, me ekzemplarë që duken të marrë nga një histori, si vepra arti nga artisti më ëndërrimtar dhe kjo ndodh me Budleia trengjyrësh, un shkurre më shumëngjyrëshe.

Çdo person romantik do të binte në hijeshitë e një shkurre si Buddleia. Dhe ia vlen ta njohësh, jo vetëm për cilësitë estetike që ka, por sepse përveç bukurisë, kjo specie është e dobishme për ekosistemin. Nëse vendosni ta rritni në kopshtin tuaj, do t'i jepni jetë parajsës suaj private me shumësinë e nuancave të saj dhe tërheqjen e fluturave, duke e shndërruar kështu këtë cep natyror në një karusel ngjyrash.

Dëshironi të dini gjithçka rreth Budleia trengjyrësh? Ne në JardineriaOn Ne ju tregojmë, kështu që ju i dini të gjitha sekretet e tij dhe gjithashtu si ta rritni nëse ju pëlqeu aq shumë sa ne.

Karakteristikat e Buddleia trengjyrësh ose Butterfly Bush

Budleia trengjyrësh

kjo bimë trengjyrësh Nuk ekziston natyrshëm në natyrë, por është një hibrid. Ajo vjen, natyrisht, nga Buddleia, një kaçubë që e ka origjinën në Amerikë, Azi dhe Afrikë. Ka jo më pak se 100 lloje të kësaj bime. Gjinia Scrophulariaceae

Një nga karakteristikat e kësaj shkurre është edhe lartësia e saj, sepse pema e fluturës mund të arrijë 3 metra lartësi. 

Gjethet e saj janë gjithashtu të habitshme, me ngjyrë të gjelbër gri dhe në formë heshtak, që rriten nga degë të gjata dhe të harkuara. Megjithatë, një kapitull të veçantë meritojnë lulet e saj, të cilat janë protagonistët e vërtetë të këtij ekzemplari, me nuanca të bukura. trëndafila, të bardhë dhe vjollcë

L lule me tre ngjyra Ato janë aq të habitshme sa fluturat dhe insektet e tjera pjalmuese tërhiqen nga shkurret. Një formulë e bukur për të shijuar këto qenie të bukura nëse ju pëlqejnë. Në fund të fundit, fluturat janë një kafshë shumë simbolike. 

Kujdesi trengjyrësh Budleia

Budleia trengjyrësh

Duke pasur parasysh karakteristikat unike të kësaj shkurre mbresëlënëse, nuk është e pazakontë që shumë nga lexuesit tanë ta marrin në konsideratë kultivojnë Budleia trengjyrësh. A është ky rasti juaj? Atëherë, ky udhëzues për kujdesin e tij do të jetë i shkëlqyeshëm për ju.

Lajmi i mirë për këtë kaçubë trengjyrësh është se është një specie shumë rezistente. Ai përshtatet me mjedise dhe klima të ndryshme, kështu që nuk do t'ju krijojë shumë probleme kur bëhet fjalë për mbjelljen ose mbjelljen e tij dhe kujdesin për të që të rritet bukur. Në fakt, ne mund të gjejmë ekzemplarë të përhapur në të gjithë botën, madje edhe në klimat që janë larg prejardhjes së tyre aziatike dhe afrikane. 

E vetmja gjë që duhet të shmangim për speciet është i ftohti i tepërt. Nëse e rritim në një klimë shumë të ftohtë, mund të pësojmë humbjen e gjetheve, megjithëse është një specie me gjelbërim të përhershëm që nuk derdhet kurrë ose, të paktën, nuk mbetet pa gjethe. Përveç nëse, siç thamë, temperatura është shumë e ulët.

Ku mund të gjeni buddleia trengjyrësh

El Pema e fluturës ka nevojë për shumë dritë. Nuk ka rëndësi nëse është në diell të plotë apo merr dritë indirekte, por do të kërkojë shumë ndriçim. Sidoqoftë, nëse zona e kopshtit tuaj ku planifikoni të vendosni buddleia ofron vetëm hije të pjesshme, ajo gjithashtu mund të funksionojë.

Nga ana tjetër, është një specie që do të mbijetojë mirë për sa kohë që toka të ketë drenazhim të mirë. Nëse përveç kullimit është pak alkalik, aq më mirë, sepse do të bëhet më i bukur.

Nevojat për ujitje të Budleia tricolor

Budleia trengjyrësh

Kjo është një bimë që do të kërkojë pak lotim, kështu që rezervoni ujin dhe mos e shpërdoroni në buddleia trengjyrësh. Ujitni më shpesh vitet e para, derisa shkurret të rriten. Më pas, zvogëloni lotimin dhe bëni vetëm kur bima të jetë tharë, shumë herë pas here në dimër dhe në vjeshtë. 

A duhet të fekondoj Buddleia?

Pak e mirë nuk dëmton kurrë material organik. Në rastin konkret të buddleia, rezervoni për pranverën e vonë dhe fillimi i vjeshtës. Ne e dimë që në përgjithësi rekomandojmë fekondimin në pranverë, por te kjo specie ndodh e kundërta. 

A duhet të krasitet Budleia tricolor?

Për ta mbajtur atë të duket sa më mirë, këshillohet që ta krasitni kur të vijë pranvera dhe para se të shfaqen lulet e reja të stinës. Ne do të heqim jo vetëm lulet e thata dhe të thara, por edhe degët e thata. 

Përfitimet ekologjike të Budleia

Jo vetëm që është e lehtë për t'u kujdesur dhe e bukur si nga ana vizuale ashtu edhe nga nuhatja, por buddleia është e dobishme për mjedisin. Falë ngjyrave dhe aromës së saj dehëse, shkurret e fluturave shërbejnë për të tërhequr insekte pjalmuese të të gjitha llojeve. 

Dëmtuesit dhe sëmundjet e Budleia

Budleia trengjyrësh

Buddleia nuk është i lirë nga vuajtjet plaga dhe sëmundje. Që në moshë të re do të ekspozohet ndaj afideve dhe merimangave të kuqe. Këshillohet të tregoheni shumë të vëmendshëm për të identifikuar simptomat e para të pushtimit të çdo dëmtuesi dhe të jeni në gjendje të veproni menjëherë, duke minimizuar kështu dëmin. 

Nëse vëreni praninë e ndonjë dëmtuesi, aplikoni a insekticid ekologjik dhe të jetë këmbëngulës në trajtim, për të parandaluar shfaqjen e tij përsëri. 

Nga ana tjetër, duke shmangur lotimin e tepërt mund të luftoni dëmtuesit, kërpudhat si myku pluhur dhe sëmundjet e zakonshme të bimëve si kalbja e rrënjëve. 

Dekoroni kopshtet me trengjyrësh Budleia

Pas takimit me pemë flutur, do ta kuptoni pse një kaçubë si kjo është ideale për të dekoruar kopshtet dhe për t'i bërë këto hapësira të duken si fantazi e pastër. Ju mund t'i mbushni shtretërit tuaj me lule me këto specie dhe t'i kombinoni, nëse dëshironi, me bimë të tjera me karakteristika të ngjashme si p.sh. Rosales ose livando. Këto specie kërkojnë kujdes të ngjashëm për sa i përket dritës dhe ujitjes dhe do të jenë në gjendje të bashkëjetojnë në mënyrë të përsosur.

Është gjithashtu e nevojshme të krasitni Budlleia trengjyrësh, në mënyrë që të forcohet dhe, gjithashtu, nëse jetojmë në një zonë me shumë erë, krasitni pjesën e sipërme, për të parandaluar që era të thyejë degët dhe të shkaktojë dëme në shkurret. Do të ishte turp, pas kaq shumë përpjekjesh për t'u kujdesur për të. 


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.