Bukuria e Lules së Lotusit

detajet e luleve lotus

Lule Lotus është një nga bimët më të bukura që ka. Mund të thuhet se ato janë orkide të kënetave, duke aluduar kështu në bukurinë e luleve që kanë këto bimë, për të cilat ne kujdesemi aq shumë në shtëpi.

Soshtë kaq elegante sa është e vështirë të gjesh një pellg në të cilin nuk po rritet. Petalet e saj delikate me ngjyra të buta, të tilla si trëndafili ose e bardha, si dhe aroma e saj e ëmbël e bëjnë Lotus Flower një nga lulet ujore më të kultivuara.

Karakteristikat e Lules Lotus

Protagonisti ynë është një bimë barishtore ujore e njohur nga emrat e tjerë të zakonshëm të lotusit të shenjtë, lotusit indian ose trëndafilit të lumit. Isshtë e specieve Nelumbo nucifera, e cila i përket familjes botanike Nelumbonaceae. Nativeshtë vendas në Rusinë jugore, Lindjen e Afërme, Siberinë lindore, Kinë, Japoninë, Pakistanin, Butanin, Nepalin, Indinë, Sri Lankën, Korenë, Tajvanin, Birmaninë, Tajlandën, Vietnamin, Indonezinë, Malajzinë, Filipinet, Guinenë e Re dhe Australi.

Karakterizohet nga gjethet lundruese, me një ngjyrë të shkëlqyeshme dhe me një diametër deri në 100cm. Këto mbijnë nga një rizomë që është varrosur. Lulet, padyshim tërheqja e saj kryesore, kanë përmasa nga 16 në 23cm në diametër, me petale konkave që marrin një formë të zgjatur-eliptike, dhe masa 10 x 3,5cm. Ata mbin në pranverë dhe verë.

Sapo të pllenohen, frutat fillojnë të piqen, të cilat formohen nga një enë elipsoidale me diametër nga 5 deri në 10 cm.

Varieteteve Nelumbo nucifera

Nelumbo_nucifera_flor_rose

Varietetet janë të barabarta ose edhe më të mahnitshme se lloji i llojit (Nelumbo nucifera) Më interesantet janë si më poshtë:

 • Nelumbo nucifera »Trëndafili i plotë»: Kjo fabrikë e pabesueshme prodhon lule të buta rozë, me një diametër deri në 30cm dhe, çka është edhe më mahnitëse: ato janë dyfish. Kjo do të thotë që secila lule ka dyfishin e numrit të petaleve.
 • Nelumbo nucifera "Agimi granfiora' Lulet e saj delikate janë një ngjyrë e bardhë e pastër që sigurisht do të tërheqë vëmendjen e të gjithë syve.
 • Nelumbo nucifera "Agimi striata' prodhon lule të mëdha të bardha me buzë karmine. Ato janë të gjera 15 cm interesante.
 • Nelumbo nucifera »pekinensis Rubra »: lulet e prodhuara nga kjo larmi janë rozë karmine.
 • Nelumbo nucifera »komarovii' Këto lule zambak uji janë një ngjyrë rozë shumë e bukur dhe janë të gjera ndërmjet 15 dhe 20 cm.
 • Nelumbo nucifera »Znj. Perry D. Zhurmë' Ata kanë një ngjyrë rozë intensive që mund të kalojë mirë për një rozë të kuqërremtë që do të ndriçojë dhomën në të cilën ndodhet, pasi ajo gjithashtu prodhon lule të dyfishta.

Çfarë kujdesi keni nevojë?

lule lotus në pellg

Të jesh në gjendje të kesh një Lule Lotus është e mrekullueshme. Me anë të saj ju mund të dekoroni pellgun ose, madje mund ta keni në një kovë të kthyer në një tenxhere në oborr ose tarracë. Sidoqoftë, për ta bërë atë të duket bukur gjatë gjithë vitit do të duhet një seri kujdesi, të cilat janë:

Vend

Ajo duhet të jetë e vendosur në një zonë ku është e ekspozuar drejtpërdrejt në rrezet e diellit, idealisht gjatë gjithë ditës, por mund të përshtateni pa probleme nëse i jepni vetëm 6 orë në ditë.

Nënshtresa

Nënshtresa duhet të ketë kullim të mirë, por në të njëjtën kohë lejo që rrënjët të zënë rrënjë mirë brenda tenxhere, kështu që është e këshillueshme që të përzieni tokën e kopshtit, mediumin universal për rritje dhe rërën e lumit në pjesë të barabarta.

Krasitja

Për të shmangur përhapjen e sëmundjeve, ju mund të shkoni duke hequr gjethet e thata dhe lulet e thara. Në këtë mënyrë do të duket gjithashtu shumë më e bukur.

Koha e mbjelljes

lule lotus në pellg

Pavarësisht nëse doni ta keni në një pellg ose në një enë me ujë, mund ta zhvendosni atë në vendin e tij të fundit në pranverë. Nëse nuk dini si ta bëni, mos u shqetësoni. Ndiqni këtë hap pas hapi:

 1. Gjëja e parë që duhet të bëni është të mbushni enën ose pellgun me ujë.
 2. Tani mbusheni atë deri në pak më shumë se gjysmën e plotë me substrate.
 3. Vendosni një gur të gjatë dhe të sheshtë brenda tij. Ky gur nuk duhet të dalë në pah, pasi bima do të kalojë mbi të dhe duhet të zhytet mjaftueshëm, në mënyrë që gjethet e tij të qëndrojnë të lundrojnë në ujë.
 4. Pastaj vendosni Lotus Lule në vendin e saj të ri.
 5. Për ta mbajtur atë të mos lëvizë, vendosni disa gurë të mëdhenj rreth tenxhere. Kjo do të ndihmojë rrënjët të zënë rrënjë.

Shumëzimi

lule e bardhë zambak uji

Për të marrë kopje të reja të Nelumbo nucifera ju duhet të fitoni fara në pranverë ose të ndani rizomat në vjeshtë. Le të shohim se si të veprojmë në secilin rast:

fara

Sapo t’i keni në shtëpi, duhet t’i skarifikoni, domethënë, kalojini me letër zmerile derisa të ndryshojnë ngjyrën, dhe pastaj zhytini ato në një gotë me ujë.

Ditën tjetër do të shihni se si ata kanë filluar të fryhen, dhe në të njëjtën javë rrënjët do të dalin, dhe shumë pak pasi gjethet e para do të mbin. Fidanët e rinj të mbirë do të rriten shumë shpejtMeqenëse fara u siguron atyre të gjitha lëndët ushqyese që do t'ju nevojiten në 30 ditët e ardhshme.

Edhe ashtu, është e rëndësishme që t'i mbillni ato në një tenxhere sa më shpejt të jetë e mundur. Përdorni si një tenxhere të tillë që është e madhe, me diametër 20-25cm dhe e thellë 60cm të paktën e mbushur me mjedis universal në rritje. Tjetra, vendosni farën në qendër dhe mbulojeni atë me pak substrate.

Pastaj, vendoseni tenxheren në një enë në të cilën keni shtuar pak ujë (ashtu që substrati të jetë ngjyhet përgjithmonë), dhe lëreni aty derisa të mbijnë gjethet, gjë që do ta bëjë pas rreth një muaji.

Pas kësaj kohe, do të jetë koha për të ri-lokalizuar Lule Lotus, duke e vendosur atë në pellg duke e lënë atë 15 centimetra nën sipërfaqen e ujit.

Rhizomes

Ndarja e rhizomeve do t'ju lejojë të keni ekzemplarë të rinj pa shpenzuar para, ose pothuajse përpjekje. Për ta bërë këtë, do t'ju duhet:

 • Një shat i vogël (mund të përdorni një dore).
 • Thikë sharre e dezinfektuar më parë me alkool të farmacisë.

E kuptove? Tani vazhdoni të ndani rizomën:

 1. Gjëja e parë që duhet të bëni është të nxjerrni rizoma nga tenxherja.
 2. Tjetra, hiqni papastërtitë që i janë ngjitur asaj.
 3. Pastaj, me thikë, prisni rhizomën në copa, duke u siguruar që secili të jetë i paktën 5 centimetra i gjatë.
 4. Pastaj, vendosni pastë shëruese në të dy anët për të parandaluar kërpudhat dhe mikroorganizmat e tjerë që të ndikojnë në to.
 5. Më në fund, mbillini ato në tenxhere individuale me mjedis universal rritës të përzier me 30% perlit dhe vendosini në një enë me ujë derisa të prodhojnë gjethe. Kur të veprojnë, ju mund t'i zhvendosni në vendin e tyre përfundimtar.

këshill: për të rritur shanset për sukses, mund të shtoni në ujë disa hormone shumë të veçanta rrënjosëse: ato të marra nga thjerrëzat. Në Ky artikull Ne shpjegojmë se si merren ato.

Plagët dhe sëmundjet

lule lotus në pellg

Protagonisti ynë është një bimë shumëvjeçare ujore që është shumë rezistente ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve. Në fakt, i vetmi mikroorganizëm që mund të ketë do të shfaqet kur të jetë akoma një farë, dhe kjo është kërpudhat.

Nëse fara nuk është gjenetikisht e fortë, ose nëse nuk është mbajtur në vendin e duhur, kërpudhat mund ta sulmojnë atë, duke bërë që ajo të humbasë qëndrueshmërinë e saj. Prandaj, për ta shmangur është gjithmonë më mirë t'i jepni një banjë me insekticid para se ta mbillni. Në këtë mënyrë siguroheni që ky qiramarrës i kërpudhave nuk mund të bëjë asgjë për ju.

Probleme të tjera

Ka disa - shumë pak - probleme që Lule Lotus mund të ketë, dhe ato janë:

 • Farat nuk mbijnë: nëse pas një dite shihni që nuk fryhen, ka shumë të ngjarë që ato nuk janë zhvilluar mirë dhe, për këtë arsye, që nuk janë të qëndrueshme.
  Në këtë rast, ju mund t'i shtoni ato në grumbullin e plehut, ose direkt në tokën e kopshtit. Ndërsa zbërthehen, ato do të kontribuojnë me lëndë ushqyese në tokë.
 • Gjethet bëhen të verdha dhe / ose kafe shpejt: Mund të jetë procesi i zhvillimit natyror të bimës, por nëse kjo fillon të ndodhë gjatë dimrit, do të thotë që po bëhet ftohtë.
  Për të mos lejuar që ajo të dalë jashtë bordit, duhet ta mbroni duke mbuluar pellgun me një batanije termike, ose nëse dimri është shumë i vështirë, hiqni tenxheren prej saj, prerë gjethet, pastroni rizomat dhe mbajeni në një tenxhere me torfe lagur me ujë. Vendoseni pranë një burimi nxehtësie që të mos i vini re shumë temperaturat e ulëta.
  Shtoni gjysmë lugë gjelle Nitrofoska në të në mënyrë që të përballojë më mirë kushtet e motit.
 • Gjethet janë grisur / kafshuar: nëse keni peshk në pellg, ata pothuajse me siguri kanë dashur të shijojnë shijen e gjetheve të saj.
  Nëse kjo ju ndodh, do të duhet të zbuloni se çfarë bimësh hani speciet e kafshëve dhe të përpiqeni të mbroni Lule tuaj Lotus duke e mbështjellë me, për shembull, një leckë metalike.

Rusticiteti

Mund ta rritni jashtë nëse temperatura nuk bie nën -2ºC gjatë dimrit.. Nëse jetoni në një zonë ku është më ftohtë, mund ta mbroni pellgun duke e mbuluar atë me një batanije kopshtarie termike ose plastikë serrë transparente.

Për çfarë e përdorni?

Lule Lotus është një bimë që ka disa përdorime. Në Perëndim ne dimë vetëm përdorim, dhe është ajo e një bime zbukuruese. Dhe është se, është kaq e bukur në kopsht ... Por në vendin e tyre të origjinës si rizoma ashtu edhe farat hahen të pjekura ose të gatuara, madje përdoret në mjekësinë popullore.

Në Indi dhe Kinë, ashtu si ishte në Egjiptin e Lashtë, ajo konsiderohet si një lule e shenjtë.

Karakteristikat e Lules Lotus

lule lotus në pellg

Kjo bimë e mrekullueshme Astshtë astringent, diuretik, zbutës, antifungal, antimikrobik, antipiretik, antibakterial, antiviral dhe anti-helmetë. Mund të përdoret gjithashtu për të parandaluar kancerin ose për t'ju ndihmuar të humbni peshë. Por jo vetëm kaq, por mund të bëhet një aleat për ata që kanë vështirësi të bëjnë fëmijë.

Edhe pse ka akoma më shumë gjëra që duhet të dini. Në fakt, falë kësaj bime ju mund të tregoni flokët dhe lëkurën tuaj si kurrë më parë. Nga njëra anë, ajo do të rrisë vëllimin dhe shkëlqimin natyral të flokëve; dhe nga ana tjetër, ajo do të rrisë elasticitetin e lëkurës duke parandaluar njollat ​​e errëta dhe rrudhat.

Dhe nëse keni një tendencë të keni stres dhe / ose ankth, vaji i nxjerrë nga lulet e tij do të jetë shumë i dobishëm për t'i kundërvënë dhe për të qenë në gjendje të bëjë një jetë më të qetë.

Si mund ta shfrytëzoj atë?

Nëse dëshironi të shijoni përfitimet e shumta të Luleve Lotus, ju mund të bëni disa gjëra:

 • Nxirrni rizomat dhe pastrojeni me ujë dhe më pas hajeni të gjallë.
 • Përdorni lulet e saj për të përgatitur supa të shijshme.
 • Thith farat dhe hani ato sikur të ishin një meze të lehtë.
 • Shkurtoni rrënjën dhe bëni një tisane që do të konsumohet më vonë vetëm ose i përzier me bimë të tjera, të tilla si çaji jeshil.
 • Merrni një shishe me vajin e tij esencial për të qenë më të relaksuar / dhe përfitoni më mirë nga dita në ditë. Ju gjithashtu mund të blini temjan ose qirinj.

Cili është kuptimi i Luleve Lotus?

Këto lule të çmuara për shkak të bukurisë së tyre dhe kur dalin nga thellësitë kanë qenë simbolike në civilizimin e lashtë egjiptian dhe në Azi

Egjipti i lashte

Egjiptianët e lashtë i konsideronin këto lule si simbolin e ringjalljes. Për ta, duke i parë ata të dilnin nga "asgjë" dhe, duke pasur ngjyra kaq të bukura dhe të gëzueshme, ishte prova që u duhet të dinë se, pas vdekjes, edhe ata do të "rishfaqen".

Azi

Në Azi ka të njëjtin kuptim në Egjipt. Atje quhet lotusi padma në sanskrite, juShtë një nga bimët që gjithmonë do të shohim të vizatuara në përfaqësime Budiste dhe të skalitura në figura dhe tempuj të asaj feje.. Për më tepër, ata kanë një lutje rituale që pak nga pak po e njohim këtu në Kontinentin e Vjetër dhe në Amerikë: om mani padme lëvrij (Om xhevahir në humus lotus!).

Lotusi për aziatikët është pastrimi i shpirtit, dhe jo vetëm kaq, por lejon personin të largojë mendimet negative që mund të kenë.. Diçka që është mirë të dimë nëse nuk po kalojmë mirë.

Në varësi të ngjyrës së lules, ajo ka kuptime të ndryshme. Për shembull: ngjyra rozë përfaqëson karaktere hyjnore, e bardha për pastërti, e kuqja për dhembshuri dhe blu për mençuri.

Ku te blej?

lule lotus në pellg

Planta

Mund ta merrni në çerdhe dhe dyqane kopshtesh. Ato shiten ose në tenxhere ose në gota plastike me disa gjethe, të gatshme për t'u hedhur në pellg ose për t'u transferuar në një kovë me tokë.

Çmimi do të ndryshojë në varësi të kultivarit dhe madhësisë së tij, por zakonisht mund ta blini për 10 euro.

fara

Fara mund t'ju them se Unë i kam parë vetëm për shitje në dyqanet online. Në çerdhet dhe dyqanet fizike nuk i kam gjetur kurrë. Çmimi është 1 euro për 10 njësi.

Kuriozitete rreth Luleve të Lotusit

Për t'i dhënë prekjen e fundit kësaj speciale, do të flasim për kuriozitetet e kësaj lule të bukur. Një lule që konsiderohet e shenjtë për më shumë se 5000 vjet.

 • Fruti i saj është përdorur në Kinë për më shumë se 300 vjet: ka qëllime kurative.
 • Lulet e saj hapen herët në mëngjes, dhe mbyllen natën: Ashtu si për 3-4 ditë. Ndërsa një lule zbehet, një tjetër zhvillohet.
 • Sezoni i lulëzimit është shumë i gjatë: zgjat gjithë pranverën dhe gjithë verën. Për më tepër, ajo mund të lulëzojë - megjithëse më rrallë - gjatë vjeshtës nëse është në një zonë ku klima është e butë (dmth. Nëse nuk ka ngrica ose ato janë shumë të dobëta, jetëshkurtra dhe të pakta).
 • Aroma e ëmbël e petaleve të saj tërheq insekte të shumta polenizuese: bletët, zogjtë e vegjël, grerëzat, pilivesa ... Nëse dëshironi të keni një pellg plot jetë, të kesh një bimë zambak uji është një nga opsionet tuaja më të mira, pasi është shumë e mundur që këto kafshë më vonë të polenizojnë lulet e tjetrit tuaj bimë, të cilat mund t'ju vijnë në ndihmë nëse keni një kopsht perimesh.
 • Periudha juaj e qëndrueshmërisë mund të jetë shumë e gjatë: Për më tepër, janë gjetur fara që kanë mbirë pas dhjetë shekujsh. Ti nuk me beson mua? Kliko këtu.
 • Ju ndihmojnë të relaksoheniMegjithëse tashmë kemi komentuar se vaji i tij thelbësor është një ilaç efektiv për stresin, vetëm vëzhgimi i tij çdo ditë do t'ju ndihmojë të shkëputeni. Thjesht shikoje. Kushtojini vëmendje secilës prej petaleve të saj, formës dhe ngjyrës së luleve të saj, vendndodhjes ku e keni vendosur, ... Pak nga pak, por para se ta njihni, do të keni arritur të vendosni pamjet tuaja. Duke e bërë atë pak çdo ditë, ju garantoj se do të shihni se si dita juaj në ditë përmirësohet rrënjësisht. Epo, nuk ka asgjë si të jesh në kopsht, pranë një lule antike, në mënyrë që të gjitha të këqijat të zhduken.

Çfarë tjetër mund të kërkoni nga një fabrikë? Prettyshtë bukur, lehtë për tu kujdesur, nuk kërkon shumë hapësirë ​​dhe është perfekte për qetësimin e nervave. Çfarë po pret të marrësh një?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cesar Riveros dijo

  Përshëndetje
  Faleminderit shumë për një artikull kaq të dobishëm. Kam një pyetje. Unë jam nga Kili, ku ndodhem
  Dimri është shumë i ftohtë dhe algat janë rritur në bimën e lotusit, a është kjo normale? E kam në një ballkon të jashtëm në një mbjellëse plastike. Ka vetëm ujë dhe një gur në fund që mban rrënjët e tij. Në verë lulëzoi shumë më tepër tani që është dimër me ngrica, nuk ka më gjethe, vetëm fidanet afër rrënjës, më duket se fle
  Faleminderit për udhëzimin që mund të më jepni
  Cesar Riveros O. Kili

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cesar.
   Po është normale. Algat dalin në çdo enë me ujë edhe kur temperatura është e ulët.
   Gjithsesi, në dimër mund të hiqni rizomën dhe ta pastroni atë dhe tenxheren.
   Një përshëndetje.

 2.   Francisco Javier dijo

  Përshëndetje, unë kam një lule zambak uji dhe sot pyetja ime është hapur për mua është kur kalon sezoni duhet të prerë gjethet në mënyrë që ajo të dalë përsëri? Ju lutem ndihmë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Francisco.
   Jo, nuk është e nevojshme. Sezoni tjetër do të prodhojë përsëri lule flowers
   Një përshëndetje.

 3.   Emilin dijo

  Përshëndetje Si mund të gjej një lule në Venezuelë është e ngrohtë atje ku unë jetoj

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Emelyn.
   Lule Lotus mund të gjendet për shitje në çdo çerdhe apo qendër kopshti.
   Duke jetuar në Venezuelë mund ta keni shumë të bukur gjatë gjithë vitit 🙂, qoftë në një pellg ose në një tenxhere të madhe (me diametër rreth 40 cm).
   Një përshëndetje.

 4.   Francisco Javier dijo

  Faleminderit Mónica Sánchez kështu që gjethet e gjelbra bien vetëm dhe gjithçka është e vërtetë, nuk kam pse të bëj asgjë thjesht e lë atë në vendin që është i qetë, përshëndetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Në të vërtetë, Francisco
   Një përshëndetje.

 5.   zoraida dijo

  Hello!
  Ata më kanë dhuruar disa lule zambak uji, unë jetoj në Veracruz Meksikë dhe klima është e ngrohtë.
  Shoh që ato mund të vendosen në vazo, pyetja ime është nëse mund të jetë në tokë apo vetëm në ujë?
  Thanks in advance.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Zoraida.
   Ju duhet të vendosni shumë tokë, por gjithmonë duhet të përmbyten
   Një përshëndetje.

 6.   Francisca Garcia dijo

  Përshëndetje, unë jetoj në Santiago de Kili, disa vjet më parë, unë llogaris rreth pesë, ne kemi një pishinë me peshk, carancios dhe cois. Ne gjithashtu kemi disa bimë ujore dhe midis tyre, lule zambak uji, të cilat nuk kanë çelur kurrë. Dua të di se cili mund të jetë problemi.
  Shumë falemnderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Francisca.
   Ata mund të mos kenë shumë hapësirë ​​për tu zhvilluar mirë. Kur ka shumë bimë që rriten në një hapësirë ​​të vogël, ata përfundojnë duke luftuar për të marrë lëndë ushqyese dhe nuk harxhojnë energji për të lulëzuar, sepse nuk e kanë atë në atë kohë. Sa e madhe është pishina?
   Një përshëndetje.

 7.   Rodrigo dijo

  Mirembrema. Unë sapo mbolla tre fara lule lotus në dy tenxhere dhe i vendosa me ekspozimin në diell. Por shumë shpejt uji ka ngecur dhe gjethet janë tharë. Unë shtoj ujë pa klor për t'i mbajtur me një sasi të mirë. A është kjo normale? Si mund të zgjidhet? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Rodrigo.
   Po, ata patjetër ishin djegur nga dielli. Unë rekomandoj t'i mbash në gjysmë hije dhe t'i ekspozosh gradualisht te mbreti yll për të parandaluar që ajo të ndodhë përsëri.
   Një përshëndetje.

 8.   Pushoni dijo

  Monika, faleminderit për përgjigjen. Më në fund mbërriti vera plus lulja ime e lotusit që është në një enë me ujë të zakonshëm dhe një gur për të mbajtur rrënjët. Ka dhënë gjethe por ato janë të mbushura me alga. Çfarë të bëj? DHE
  Çfarë mund të bëj që ajo të lulëzojë përsëri?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cesar.
   Unë ju rekomandoj që ta nxirrni menjëherë nga ena dhe ta pastroni mirë. Ndryshoni ujin.
   Për të parandaluar kthimin e algave, herë pas here mund të merrni një aspirinë.

   Duke e bërë këtë, ajo së shpejti duhet të lulëzojë.

   Një përshëndetje.

 9.   Franko Lopez dijo

  Përshëndetje.

  Unë jetoj në shtetin e Meksikës, sa e vlefshme është të përshtatësh një Lotus me klimën e Shtetit të Meksikës? Dikush i është dhënë kjo bimë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Franko.
   Mund ta mbillni pa probleme. Mos u shqeteso.
   Një përshëndetje.

 10.   Ann dijo

  Pershendetje! Kam një pyetje ... a ju duhet domosdoshmërisht toka? Nuk mund të dalë duke qenë vetëm në ujë? Dua të them ... pasi të jetë mbirë, a mund ta lë gjithmonë në ujë? Pa tokë? ose lulja nuk mbahet ose nuk del ...
  falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ana.
   Po, rrënjët kanë nevojë për tokë ose rërë kopshti për të rregulluar bimën.
   Një përshëndetje.

 11.   Marvin dijo

  Përshëndetje, kam shumë pyetje, a ka ndonjë mënyrë për t'ju kontaktuar më drejtpërdrejt

 12.   julieth duken dijo

  Unë dua që nuk i dija të gjitha këto informacione.
  Përshëndetje Monica, ajo që ndodh është që unë do të blej disa fara javën tjetër mendoj, dhe unë do të doja të kisha njërën nga ato në tryezë në zyrën time dhe tjetrën në apartamentin tim, por e vërteta është se është pak e vështirë për mua që të ndjek udhëzimet mirë pasi që unë nuk kam shumë njohuri. Në një farë mënyre në të cilën ju mund të më ndihmoni, nuk e di nëse mund të kontaktoj me ju nga whatsapp.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Julieth.
   Kjo fabrikë duhet të jetë jashtë, në diell të plotë. Nuk jeton mirë brenda.
   Artikulli shpjegon se si mbillen farat. Nëse keni dyshime, mund të na pyesni këtu ose nga facebook.
   Një përshëndetje.

 13.   Sebastiani dijo

  Lulja e lotusit mund të jetë në ambiente të mbyllura?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hey.
   Jo, nuk është e përshtatshme për të qenë në ambiente të mbyllura.
   Një përshëndetje.

 14.   Anabella dijo

  Unë jetoj në Kanada dhe natyrisht ka dëborë në dimër, bleva fara lotus në internet dhe ata tashmë kanë lakër, tani i kam në ujë në një dritare, dhe në pranverë i nxjerr jashtë por si të bëj në dimër nëse nuk mund t'i marr brenda? Mund t'i mbuloj, por këtu në dimër ka temperatura deri në -40 gradë, ndonjë ide që mund të më ndihmojë?, faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Anabella.
   Unë mendoj se ju jeni personi i parë që na shkruani nga Kanada

   Unë i përgjigjem pyetjes tuaj: në mënyrë që bima të mos pësojë dëme, ju rekomandoj ta hiqni nga vendi ku e keni dhe ta vendosni në enë të vogla (pa kapak) me ujë. Imagjinoj që edhe nëse ata tashmë kanë filiz, ata do të jenë përsëri të vegjël.

   Dhe akoma, kur ato të rriten, ju mund të hiqni gjethet dhe ta zhytni rizomën (kërcellin nga vijnë gjethet) në ujë deri në pranverë.

   Një përshëndetje.

 15.   Ann dijo

  Pershendetje! Bleva një lule tashmë të madhe zambak uji nga një çerdhe një javë më parë. E shoh që keni disa kërmij të vegjël dhe insekte si morrat. Cfare duhet te bej?

  Unë gjithashtu shoh që disa nga lulet e saj erdhën tashmë të zhvilluara, por ato nuk hapen, ato bëhen kafe dhe dëmtohen.

  Ju faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ana.

   Unë rekomandoj heqjen e tyre, për çdo rast. Kërmijtë, pavarësisht nga madhësia e tyre, janë kafshë që mund të dëmtojnë shumë bimët (ata hanë gjethet dhe të gjitha lastarët e butë; unë madje hëngra disa kaktus edhe pse kanë ferra).

   Lidhur me ato insekte që duken si morra, a mund të jenë ato afide? Nëse është kështu, është gjithashtu më mirë t'i hiqni ato. Meqenëse është një bimë ujore, është më efektive pastrimi i gjetheve me ujë dhe një leckë. Nëse është në një tenxhere ose nuk i ka gjethet të zhytura, mund të shtoni tokë diatomace (ata e shesin atë këtu për shembull). Ky është një produkt natyral, i cili çfarë bën bën të shpojë trupin e insekteve, duke i bërë ata të vdesin nga dehidrimi. Totalshtë plotësisht e padëmshme për bimët; në fakt, përdoret si plehrash natyrale.

   Nëse keni dyshime, na tregoni. Pershendetje!

 16.   GemKys dijo

  Lulja e zambakut, siç e përmendët ju, ka një kuptim shumë të thellë për sa i përket simbolizmit tuaj, duke qenë kështu shumë e rëndësishme në Budizëm dhe kështu përdoret edhe në meditim dhe joga.