Bukuria e orkidesë së tulipanit

Orkide tulipani Anguloa_cliftonii

Nëse ju pëlqejnë orkidet, do ta dini se përtej atyre që njihni dhe i merrni lehtësisht, ekziston një lloj tjetër. Një prej tyre është orkideja e tulipanëve, një nga më të bukurat, por më pak të njohura, të paktën jashtë Kolumbisë.

Dëshironi të dini se si është? Çfarë karakteristikash ka apo kujdesin që kërkon? Pastaj hidhini një sy informacionit që kemi mbledhur.

Si është orkideja e tulipanit?

Anguloa_brevilabris

Gjëja e parë që duhet të dini për orkidën e tulipanit është se ajo është lule kombëtare e kolumbisë. Sidoqoftë, habitati i tij natyror nuk është vetëm në vendin kolumbian, por edhe në zonat e Venezuelës, Ekuadorit dhe Perusë. Atje Ata e njohin më mirë si orkide Anguloa ose Djepi i Venusit. I pari nga emrat, Anguloa, vjen nga Drejtori i Përgjithshëm i Minierave të Perusë në shekullin e 18-të, Don Francisco de Angulo.

Vizualisht, orkideja e tulipanëve ka disa ngjashmëri me një tulipan, prandaj emri. Gjinia përbëhet nga njëmbëdhjetë lloje. Karakterizohen se kanë gjethe të gjata, që variojnë nga 40 deri në 80 centimetra (ndonjëherë më shumë se një metër e njëzet), heshtak dhe me palosje. Këto lindin nga pseudobulbs mjaft të mëdha.

Nuk janë bimë shumëvjeçare, por Ata humbasin gjethet e tyre çdo vit dhe hyjnë në një gjendje gjumi. deri në sezonin e ardhshëm kur llambat mbijnë përsëri dhe prodhojnë gjethe dhe bashkë me to edhe lule.

Për sa i përket luleve, ato kanë petale dhe sepale. Ata formojnë një filxhan të vogël me një buzë të ngritur dhe të ekuilibruar. Përveç kësaj, ajo ka katër polinja në një majë të zgjatur dhe drejtkëndore. Era e saj të kujton shumë kanellën.

Këto lule për rreth një muaj. Dhe bima mund të jetojë nga tre deri në dhjetë vjet.

Kujdesi për orkidën e tulipanëve

orkide tulipani

Pasi të dini pak më shumë për orkidën e tulipanit, fakti që ajo mund të blihet në internet, ose që mund të merrni një ekzemplar përmes luleshitësve ose çerdheve është e lehtë. Por, para se ta bëni këtë, ju rekomandojmë të dini se si të kujdeseni për të në mënyrë që të mos e humbni në një kohë të shkurtër.

Ne mund t'ju ndihmojmë me këtë. Më poshtë do t'ju lëmë me gjithë kujdesin që ka nevojë kjo bimë.

ndriçim

Gjëja e parë që duhet të dini për orkidën e tulipanit është se Është një bimë që pëlqen dritën. Por jo dielli i drejtpërdrejtë. Prandaj, mund ta vendosni jashtë shtëpisë tuaj ose brenda.

Nëse e vendosni jashtë, përpiquni të zgjidhni një vend ku ka dritë, por jo diell të drejtpërdrejtë. Ndoshta në gjysmëhije ose në hije të plotë. Kjo do të varet nga moti në shtëpinë tuaj, pasi nëse jetoni në klima shumë të nxehta, gjysëmhija mund të jetë shumë.

Nëse e mbani brenda, ju rekomandojmë ta vendosni pranë dritares, por jo në rrezet e diellit direkte. Për ta ekranizuar, mund të përdorni një perde ose të ngjashme.

Temperatura

Orkideja e tulipanit është një bimë që ka nevojë, si orkide të tjera, një temperaturë të përshtatshme. Gjatë ditës do të jetë mirë nëse e keni në rreth 20-25 gradë Celsius. Gjatë natës do të jetë e mjaftueshme 12-16ºC.

A do të thotë se nuk mund ta kesh përtej atyre temperaturave? Po dhe jo. Viti i parë që do ta keni do të jetë më konfliktuoz, sepse ajo duhet të përshtatet me mjedisin e saj të ri. Dhe kjo nënkupton se do të ketë nevojë për një mjedis më të ngjashëm me habitatin e tij natyror se sa juaji. Por pak nga pak mund ta përshtatni me temperaturat e reja, ndriçimin, ujitjen, lagështinë...

Tani, Nëse temperatura kalon 30 gradë, po mund të vuani, dhe e njëjta gjë nëse bie në temperatura nën 7-8 gradë pa e mbrojtur.

Nënshtresa

Toka e përshtatshme për një orkide tulipani është ajo e përbërë nga lëvorja, torfe, perliti dhe qymyri. Por nëse nuk e dëshironi diçka të tillë, gjithmonë mund të zgjidhni një substrat special për orkide, i cili gjithashtu do të funksionojë shumë mirë.

Për sa i përket transplantimit, duhet të dini se kjo bimë duhet të ndryshojë tokën dhe, ndonjëherë, tenxheren, çdo vit ose çdo dy vjet. Duhet ta bëni gjithmonë në fund të dimrit ose në fillim të vjeshtës.

Anguloa_×_ruckeri_01

Ujitja

Ujitja është një nga procedurat më të rëndësishme të kujdesit të orkideve të tulipanëve. Sidomos sepse, nëse shkoni shumë larg, e vendosni atë në rrezik. Në përgjithësi, dhe Për sa kohë që ka gjethe, duhet ta ujisni një ose dy herë në javë.

Kur gjethet bien dhe hyn në një periudhë gjumi, shumë rekomandojnë lotim çdo dhjetë ose dymbëdhjetë ditë. Por kjo do të varet nga lagështia dhe klima që keni. Dhe nëse e ujisni dhe ka shumë lagështi, mund të përfundoni duke i kalbur llamba.

Një nga shenjat që bima do t'ju dërgojë se ka shumë ujë është se në gjethe do të shfaqen njolla dhe do të shihni që rrënjët fillojnë të kalben. Nëse kjo ndodh, ndaloni menjëherë lotimin dhe kontrolloni tokën. Nëse është shumë i lagësht, është mirë që ta transplantoni me tokë të re të thatë dhe ta lini të pushojë për disa ditë para se të filloni përsëri lotimin.

lagështi

E lidhur me ujitjen është lagështia. Orkideja e tulipanit ka nevojë për lagështi mjaft të lartë. Por ka një problem, dhe ky është Nuk toleron që uji të derdhet mbi gjethet e tij. Në fakt, nëse e bëni, është normale që njolla të çuditshme të fillojnë të shfaqen në to. Pra, duhet t'i jepni lagështi në një mënyrë tjetër.

Një prej tyre mund të jetë duke vendosur poshtë tenxhere një pjatë me lekë ose zhavorr dhe duke i hedhur ujë në mënyrë që të avullojë dhe ta ushqejë. Një opsion tjetër është me një lagështues që mund ta vendosni në një distancë të caktuar në mënyrë që të mos ndikojë te gjethet.

pajtimtar

Orkide tulipani kërkon një abonent, por vetëm gjatë muajve aktiv. Është mirë që ta shtoni në ujin e ujitjes dhe ta bëni çdo tre ujitje. Kur fillon të humbasë gjethet, është mirë të mos fekondohet më shumë.

Shumëzimi

Riprodhimi i orkidës së tulipanit është mjaft i thjeshtë, megjithëse do të kërkojë kohë dhe kujdes të mirë për ta realizuar atë.

Dhe përhapja do të jetë përmes llambave që do të rriten nga të mëdha (domethënë llamba të vogla nga të cilat do të rriten bimë të reja). Në vjeshtë, kur ajo shkon në gjumë, ju mund të gërmoni llamba për të parë nëse ato kanë prodhuar "fëmijë". Nëse po, dhe i shihni të mëdha, mund t'i prisni (bëni një prerje të pastër) dhe t'i lini të shërohen përpara se t'i mbillni përsëri.

Siç e shihni, orkideja e tulipanit është një nga bimët më të bukura të lulëzuara që mund të mendoni të keni në shtëpi. A do të guxonit ta rritnit?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.