Bulbophyllum biflorum, një orkide unike

Origjina dhe habitati natyror i Bulbophyllum biflorum

La Bulbophyllum biflorum Është një nga llojet e shumta të orkideve që ekzistojnë në mbarë botën, por pamja e saj nuk është shumë e ngjashme me ato që jemi mësuar të shohim. Nëse doni të dini më shumë rreth saj, vazhdoni të lexoni për t'iu përgjigjur të gjitha pyetjeve tuaja.

Ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për t'u kujdesur për të nëse vendosni ta shtoni në koleksionin tuaj. Sigurisht, nëse e përfshini atë midis bimëve tuaja, jini të sigurt se mund të përfundojë duke vjedhur vëmendjen nga disa prej specieve tuaja më të zhvilluara, sepse është unike dhe spektakolare.

Origjina dhe habitati natyror i Bulbophyllum biflorum

Origjina dhe habitati natyror i Bulbophyllum biflorum

Kjo specie orkide është vendase në Azi. Edhe pse është shumë ekzotike për ne, është e zakonshme në rajone të tilla si Tajlanda, Malajzia, Borneo, Sumatra dhe Filipinet.

Është një varietet epifit që rritet në pyjet tropikale me një nivel të lartë lagështie dhe temperatura të ngrohta gjatë gjithë vitit. Zakonisht rritet në zonat me lartësi të ulët dhe mesatare, sepse në Në këto rajone lagështia mbetet konstante.

Të qenit epifitik do të thotë që rritet në pemë dhe shkurre, duke përdorur degët e tyre si mbështetje, pa pasur nevojë të ankorohet në tokë. Marrja e lagështisë dhe lëndëve ushqyese që ju nevojiten direkt nga ajri dhe zbërthimi i materialit organik që grumbullohet në rrënjët e tij.

Kjo shumëllojshmëri është pjesë e familjes Orchidaceae, e cila Ai përfshin më shumë se 28.000 lloje të shpërndara në 763 gjini. Kjo e bën atë një nga familjet më të mëdha të bimëve me lule në botë. Jo më kot, orkide të ndryshme gjejmë në të gjitha kontinentet, me përjashtim të Antarktidës.

Karakteristikat e Bulbophyllum biflorum

Karakteristikat e Bulbophyllum biflorum

Identifikimi i kësaj orkide nuk do t'ju kushtojë shumë, sepse ajo është shumë e ndryshme nga speciet që ne jemi më të njohur. Më poshtë mund të shihni më në detaje tiparet fizike që e identifikojnë atë.

Pseudobulbs

Kjo shumëllojshmëri lind nga një pseudobulb, forma e së cilës mund të ndryshojë nga e zgjatur në vezake, me diametër nga dy deri në pesë centimetra. Është kjo pjesë e bimës që Ai ruan ujin dhe lëndët ushqyese dhe e lejon atë të mbijetojë në periudha thatësire.

Rritja serike e pseudobulbs është ajo që bën që kjo orkide të formojë grumbuj të dendur.

Leaves

Çdo pseudobulb prodhon një ose dy gjethe eliptike deri në heshtak. Janë gjethe që mund të kenë gjatësi nga pesë deri në 20 centimetra, dhe gjerësia e tyre zakonisht nuk i kalon 5 centimetra. Tekstura e saj prej lëkure, që të kujton lëkurën, Është ajo që u jep atyre rezistencë dhe qëndrueshmëri të madhe.

Edhe pse gjëja me të vërtetë e habitshme e kësaj bime janë lulet e saj, gjethet e saj jeshile të errëta janë gjithashtu shumë të bukura.

Lule

Lulëzimi i Bulbophyllum biflorum paraqitet nëpërmjet racemeve që Ato dalin nga baza e pseudobulbs, dhe gjëja e zakonshme është se në secilën prej tyre shfaqen dy lule.

Lulet janë të vogla, maksimumi dy centimetra në diametër. Por ato kanë një formë komplekse me një strukturë që përfshin sepale, petale dhe një buzë të veçantë.

Ngjyra mund të ndryshojë në mes të verdhë, jeshile dhe kafe, dhe nuk është e çuditshme që disa varietete paraqesin shenja ose vija në tone më të errëta.

Në varësi të shumëllojshmërisë specifike të Bulbophyllum biflorum në fjalë, lulet mund të kenë një aromë të këndshme ose të pakëndshme.

Pasuri

Rrënjët e kësaj specie dallohen qartë për cilësinë e tyre epifite. Këto janë gjithmonë në ajër dhe duken të mbuluara nga një ind sfungjer i quajtur velamen, që shërben për të ndihmuar në përthithjen e ujit dhe lëndëve ushqyese.

Rhizome

Rizoma është përgjegjëse për lidhjen e pseudobulbs me njëra-tjetrën. Zakonisht është i shkurtër dhe jo i dukshëm, sepse fshihet midis gjetheve dhe vetë pseudobulbs.

Çfarë kujdesi ka nevojë Bulbophyllum biflorum?

Kjo orkide është disi delikate, pasi kërkon kushte shumë specifike për të lulëzuar. Prandaj, Nuk është një varietet i përshtatshëm për ata që nuk kanë shumë përvojë në fushën e kopshtarisë.

Luz

Në habitatin e saj natyror, kjo orkide rritet në kushte gjysmë hije. TEPo, vendndodhja perfekte për të është një vend ku merr dritë të ndritshme indirekte, për shembull, nën një pemë ose pranë një dritareje që ka pamje nga lindja ose perëndimi dhe është e mbuluar me perde.

Ajo që nuk rekomandohet është vendosja e tij në një vend ku merr rrezet e diellit direkte, sepse kjo mund të djegë gjethet.

Temperatura

Duke qenë një bimë nga zonat e ngrohta, preferohet që gjatë ditës të jetë në një mjedis me temperatura ndërmjet 20ºC dhe 30ºC, ndërsa natën nuk rekomandohet që temperatura të bjerë nën 15ºC.

Toleron të ftohtin vetëm shumë mesatarisht. Nëse do të jeni në një vend ku temperatura zakonisht bie nën 10º C, atëherë është më mirë të sigurohet mbrojtje.

Lagështia për Bulbophyllum biflorum

Lagështia për Bulbophyllum biflorum

Kjo shumëllojshmëri orkide Kërkon lagështi të lartë mjedisore, midis 60% dhe 80%. Jashtë habitatit të tij natyror, mënyra më e mirë për të siguruar këtë nivel lagështie është përdorimi i një lagështuesi ose vendosja e tij në një serë të lagësht.

Ujitja

Për ujitje është më mirë të përdorni ujë shiu, ujë të distiluar ose ujë të filtruar, në mënyrë që të mos ketë akumulim të kripërave minerale në rrënjë.

Është e rëndësishme që nënshtresa të mbetet e lagështose, veçanërisht gjatë sezonit të rritjes aktive. Nëse është e mundur, ujisni gjënë e parë në mëngjes, në mënyrë që bima të jetë tharë para se të bjerë nata.

Nënshtresa

Kjo shumëllojshmëri kërkon një substrat cilësor dhe të drenazhuar mirë. Përdorni një tokë të përshtatshme për orkide epifite, e cila zakonisht përfshin lëvore pishe, perlit dhe qymyr druri.

Çdo dy ose tre vjet vazhdoni të bëni një ndryshim total të substratit, sepse do të ketë humbur lëndët ushqyese dhe shumë nga kapaciteti i saj kullues.

Krasitja dhe mirëmbajtja

Hiqni çdo gjethe dhe pseudobulbs që shihni se janë të ngordhura ose të dëmtuara dhe fshijini gjethet me një leckë të lagur për të hequr pluhurin dhe për të përmirësuar fotosintezën.

Gjithashtu, kontrolloni periodikisht bimën për praninë e marimangave, afideve ose insekteve të tjera. Nëse ka insekte ose sëmundje mykotike ose bakteriale, filloni trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur.

Me këtë kujdes specifik, Bulbophyllum biflorum mund të rritet i shëndetshëm dhe të mahnitë me lulëzimin e tij të jashtëzakonshëm. A guxoni ta përballoni këtë sfidë?


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.