Bimë me myk pluhur

Cilat janë kërpudhat që prekin bimët?

Bimët mund të preken nga kërpudhat e ndryshme, ndër të cilat janë disa shumë të rrezikshme. Di se çfarë janë dhe çfarë të bësh për t'i parandaluar ato.

Kërpudhat Phytophthora në bromeliadë

Si të hiqni kërpudhat nga bimët

Këto mikroorganizma shumohen shumë shpejt, kështu që për të parandaluar shkaktimin e dëmeve të mëtejshme, ne shpjegojmë se si të eliminojmë kërpudhat nga bimët.

Cyca me bugë të vrullshëm

Pse bimët kanë dëmtues?

Ne do t'ju tregojmë pse bimët kanë dëmtues dhe çfarë mund të bëni për t'i mbajtur ato të shëndetshme dhe të forta për aq kohë sa të jetë e mundur.

Cica e verdhe

Pse bimët e mia janë të verdha?

Sigurimi i tyre i kujdesit më të mirë nuk është i lehtë. Nëse po pyesni pse bimët e mia janë të verdha dhe si t'i rikuperoni ato, mos hezitoni të hyni.

Milingonat në një gjethe

Si të eliminojmë milingonat?

Si të eliminojmë milingonat në mënyrë efektive? Ne ju propozojmë një seri mjetesh shërimi në shtëpi, në mënyrë që t’i mbani larg bimëve tuaja.

myku i hardhisë që prek të korrat

Myk i rrushit

Çfarë është myku i hardhisë, si mund ta parandalojmë atë, simptomat që mund të vërejmë dhe disa trajtime për t'i shmangur ato në të korrat tona

Dëmtimi i marimangës në një gjethe

Si të eliminoni marimangat merimangë

Shtë një nga dëmtuesit më të zakonshëm që mund të prekë bimët. Për të shmangur dëmtimin e tyre, ne ju tregojmë se si të eliminoni merimangën e kuqe.

Sëmundjet

Plagët dhe sëmundjet

Zbuloni dëmtuesit dhe sëmundjet për zhvillimin e të korrave, bimëve dhe luleve tona, në mënyrë që të shmangni dëmtimet në të ardhmen.

Tenja kineze kundër kunjit

Tenja kineze kundër kunjit

Nga kjo rrjedh se përhapja e tij është për shkak të shkëmbimit tregtar të bimëve të infektuara dhe se kjo konsiderohet si një dëmtues që ka efekte shkatërruese.

afide në domate

Dëmtuesi i afidës në kulturat e domates

Ky dëmtues duhet të kontrollohet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe pasi që është një dëmtues që përhapet me shpejtësi në të gjithë bimën dhe konsumon lëngun e saj.

algat, myshkët dhe likenet mund të jenë të dobishme

Algat, likenet dhe myshqet

Aq sa mundohet të thuhet se algat, likenet dhe myshqet janë përgjegjëse për sëmundjen e bimëve dhe pemëve të ndryshme, kjo nuk është e vërtetë.

infektimi i mealybug

Çfarë janë bugët mealy?

E dini se çfarë janë mollëzat, çfarë mund t'u bëjnë bimëve tona dhe më së miri, mësoni se si ta eliminoni këtë dëmtues të frikshëm të insekteve.

infektimi i mizave në fruta

Simptomat dhe trajtimi i mizave të frutave

Miza e frutave është një insekt i frikësuar, madje një dëmtues i shkëlqyeshëm për fermerët, duke qenë shumë i dëmshëm dhe gjendet në ushqime të tilla si frutat.

Aloe vera

Si t’i mbani slugs larg bimëve?

Slugs janë molusqe që u shkaktojnë dëme të konsiderueshme bimëve. Përdorni mjetet shëruese që ju rekomandojmë dhe mund t’i thoni lamtumirë përgjithmonë.

Faza e të rriturve Cacyreus marshalli

Si të eliminoni krimbin e barbarozës

Krimbi i barbarozës është një nga dëmtuesit më të dëmshëm që prek këtë bimë. Mësoni ta identifikoni dhe eleminoni në mënyrë që të rritet i shëndetshëm.

Si të sprapsni tenjat?

Molët mund të shkaktojnë dëme në bimë, prandaj është e rëndësishme t’i mbani larg. Si Ejani dhe ne do t'ju tregojmë për këtë.

Ferocactus gracilis

Si të shmangni dëmtuesit në bimë

Ne ju ofrojmë një seri këshillash në mënyrë që kopshti ose oborri juaj të mbetet aq i bukur sa kurrë më parë. Hyni dhe zbuloni se si të shmangni dëmtuesit në bimë.

Bimë livandoje, të bukura dhe rezistente

11 bimë për kontrollin e dëmtuesve

A e dini se bimët tuaja mund të kenë aleatë për t'u marrë me insektet më të bezdisshme? Hyni dhe takoni 11 bimë për kontrollin e dëmtuesve.

Fitoftora

Si të hiqni kërpudhat nga bimët e brendshme

Ne ju tregojmë se si të eliminoni kërpudhat nga bimët e brendshme dhe çfarë mund të bëni për t'i parandaluar ato. Ndiqni këshillat tona për t'i pasur tenxheret tuaja të shëndetshme.

Bimë me merimangë të kuqe

Njohja dhe luftimi i marimangës

Një nga dëmtuesit më të zakonshëm të bimëve është mite merimangë, një marimangë që ndodh në grupe dhe formon një rrjetë në pjesën e poshtme të gjetheve. Isshtë një dëmtues shumë i popullarizuar dhe ka disa mënyra për ta luftuar atë.

Mollë pambuku, një dëmtues që mund të ketë elma

Si të luftoni megabinë me pambuk

Mealybug pambuku është një insekt që mund të dëmtojë seriozisht bimët tona, por me këto këshilla, ata nuk do ta bëjnë më. Hyni dhe zbulojini ato.

Acer negundo 'Aureomarginatum'

Dëmtuesit dhe sëmundjet e Acer negundo

Ne ju tregojmë se cilat janë ato dhe si i trajtojnë dëmtuesit dhe sëmundjet e Acer negundo, një pemë shumë interesante dhe rezistente për tu pasur në kopshte të buta.

Nikotina

Si të bëni insekticid nikotine

Bimët, edhe nëse kujdesen mirë, gjithmonë mund të preken nga dëmtuesit. Mësoni si të bëni insekticid nikotine dhe nuk do të shqetësoheni.

Myk

Si të parandaloni kërpudhat

Ata janë mikroorganizma të aftë për të vrarë bimë brenda pak ditësh. Por mos u shqetësoni: hyni brenda dhe do të dini se si të parandaloni kërpudhat.

sarracenia

Dëmtuesit e bimëve mishngrënëse

Strangeshtë e çuditshme që këto bimë janë viktima të parazitëve. Nëse ka gabime në kultivim ato janë të zakonshme. Gjeni se cilat janë dëmtuesit e bimëve mishngrënëse.

Gjethe të thata në pemën e ullirit

Pema e ullirit gatishmëria për Ebola

Kohët e fundit u zbulua një bakter që vriste pemët e ullirit në Itali. Ata e quajtën Ebola nga pema e ullirit pasi ajo mund të vrasë një pemë brenda pak ditësh.

Dëmtimi i kërpudhave të mykut blozë në gjethe

Bold në bimë

Bold është një kërpudhat që shkakton pluhur të errët në bimë dhe ka mënyra për ta zhdukur atë.

Zorrët

Truket për të rimarrë një fabrikë të sëmurë

Kur përballemi me një bimë të sëmurë, ndonjëherë nuk dimë çfarë të bëjmë për ta përmirësuar atë. Këtu do të gjeni sugjerime dhe truke për të rikuperuar atë bimë që ka humbur shëndetin.

Azalea

Rikuperimi i një bime

Kur të kthehemi nga pushimet tona mund të ndodhë që të gjejmë një bimë të sëmurë ose në gjendje të keqe.

Fumigatoj

10 këshilla për spërkatje

Veryshtë shumë e rëndësishme të mbani bimët pa dëmtues dhe sëmundje, kështu që duhet të dini të gjitha sekretet që të jeni në gjendje të tymosni siç duhet.

kopshtari

Bimë për të sprapsur dëmtuesit

Edhe pse nuk është një ilaç efektiv njëqind për qind, përdorimi i bimëve aromatike dhe llojeve të tjerë të bimëve për të sprapsur dëmtuesit në kopsht është një mjet shumë efektiv. Ne ju tregojmë se cilat janë varietetet më të përshtatshme për secilin lloj të dëmtuesve.

Barbarozë

Sëmundjet e barbarozës

Geraniumi është një bimë shumëvjeçare shumë e njohur që nuk kërkon kujdes të madh. Por ju duhet të kontrolloni që të mos sëmureni dhe për këtë ne ju ofrojmë të gjitha këshillat e nevojshme.

Poinsettia

Poinsettia: dëmtuesit dhe sëmundjet

Dhe ne vazhdojmë me Poisentia, Poinsettia ose Bima e Krishtlindjeve. Qëllimi ynë: mbijetesa dhe zhvillimi i tij për ta shijuar përsëri vitin e ardhshëm. Pas Poinsettia: si të mbijetojmë Krishtlindjet dhe Poinsettia: kujdes pas Krishtlindjeve, sot ne ju sjellim këstin më të fundit të kësaj miniere, me simptomat e dëmtuesve dhe sëmundjeve që mund të prekin bimën tonë me gjethe të kuqe.

Udhëtime

Thrips

Thrips janë insekte të vegjël 1-2 milimetër, si veshë miniaturë. Ato shkaktojnë dëme në një mori bimësh kopshtesh, pemësh frutore dhe perimeve tona. Megjithëse dëmtimi nuk është serioz, është e rëndësishme t'i eliminoni ato, pasi ato janë gjithashtu transmetuese të viruseve.

Hithra

Bimët kundër dëmtuesve: mjete juridike ekologjike

Ndër mjetet juridike ekologjike kundër dëmtuesve, ekzistojnë shoqata shumë efektive të kultivimit ose ilaçe shtëpiake të bëra me bimë të tjera. Çfarë ndodh spontanisht në Natyrë, ne mund ta rikrijojmë në kopshtin tonë ose në vazon tonë.

Afida

Afida

Afida është një nga ato dëmtuesit që është një makth kur të ulet në vazon tonë. Ato insekte të vogla ngjitëse duket se pushtojnë gjithçka. Mbi të, pranë tyre, vijnë milingonat që kujdesen për ta sikur të ishin kopeja e tyre, sepse ata përfitojnë nga melasa që sekretojnë afidet. Shtë e vështirë për të luftuar ata pa përdorur insekticide sistemike. Por mundet. Ka zgjidhje ekologjike që mund të zbatohen si parandaluese ose si trajtim.

Shtëpi druri

Sapun kaliumi: insekticid natyral

Sapuni i kaliumit është një insekticid natyral i bërë nga vajra bimorë, efektiv për kontrollin e dëmtuesve, i parrezikshëm për njerëzit dhe kafshët dhe me respekt për mjedisin. Especiallyshtë veçanërisht e efektshme në luftimin e dëmtuesve të insekteve të tilla si afidet, mizat e bardha, mollëzat, marimangat dhe insektet me lëkurë të butë.

Kërpudhat më të zakonshme në kopshtin urban

Myk pluhur, myk, ndryshk, kalb gri ... Ato janë katër kërpudhat më të zakonshme në kopshtin urban. Lagështia e tepërt, mungesa e ajrosjes ose azoti i tepërt mund të shkaktojë shfaqjen e tij. Njihni simptomat dhe karakteristikat e tij.

Kërpudhat e mykut pluhur

Myk pluhur

Myku me pluhur është kërpudhat që mbulojnë gjethet me një pluhur të ngjashëm me hirin. Zhvillohet me temperatura të ngrohta dhe lagështi të lartë. Zona Mesdhetare në pranverë dhe vjeshtë është veçanërisht e prirur. Në pranverë ajo sulmon pjeprat, kastravecat, shalqinjtë dhe kungull i njomë; në verë, është copëza dhe lakër. Jashtë kopshtit urban, hardhia dhe trëndafilat janë bimë të tjera më të prirura. Njihni simptomat e saj, parandalimin dhe trajtimet jo-kimike.

banane, e pasur me kalium

Pleh organik shtëpiak i pasur me kalium

Kaliumi është një nga lëndët ushqyese thelbësore për lulëzimin dhe frytëzimin e të korrave tona. Ne mund t'i sigurojmë bimëve tona kaliumin që u nevojitet përmes çajit të bananes, një pleh organik organik i pasur me kalium, shumë i lehtë për tu përgatitur.

lakuriq guano

Bat guano, një pleh ekologjik

Bat guano është një pleh natyror, ekologjik dhe organik, i pasur me fosfor dhe kalcium, i cili do të ndihmojë bimët tona në vazo për të arritur zhvillimin dhe frytëzimin e duhur.

Bishti i kalit-fungicid

Bëni një fungicid ekologjik në shtëpi

Bishti i kalit është një aleat i shkëlqyeshëm si një fungicid. Një përgatitje e bazuar në këtë fabrikë do të na ndihmojë të luftojmë kërpudhat dhe disa dëmtues.

Miza e bardhë

Miza e bardhë

Fluturimi i bardhë është një insekt i vogël me krahë që sulmon shumë nga bimët dhe perimet tona. Njihni simptomat që prodhon kjo murtajë, si dhe parandalimin, kontrollin dhe eliminimin e saj.

Gjethet e thata

Rikuperoni bimët e thata

Gjethe të thata, substrate të thatë, bimë të thata ... Kur kthehemi nga pushimet mund të gjejmë probleme të thatësisë në bimët tona. Me një kujdes minimal, ata mund të shërohen.

gjethe patëllxhani me zverdhje

Ushqyesve minerale: përfitimet dhe simptomat e mungesës

Secila prej lëndëve ushqyese minerale që u nevojiten bimëve tona u siguron atyre një përfitim specifik dhe mungesa e tyre u shkakton atyre një simptomë tjetër. Duke ditur simptomat, ju mund të identifikoni dhe të siguroni bimën me mineralin që mungon.