bimë lulëzuese në natyrë

11 bimë lulëzimi në natyrë

Zbuloni një përzgjedhje të bimëve të lulëzuar në natyrë ideale për kopshte, tarraca ose ballkone, që i rezistojnë motit të keq.

zonja e natës në vazo u kujdes

Zonja në vazo e kujdesit natën

Në këtë artikull ne ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për zonjën në vazo të natës dhe kujdesin e saj. Mësoni më shumë këtu.

Gloxinia është një bimë barishtore

Gloxinia, si kujdeset për të?

Gloxinia është bima ideale për të pasur ambiente të mbyllura. A doni të dini se si të kujdeseni për të? Hyni dhe do të mësoni gjithçka për të.

Si të kujdesemi për një orkide

Si të kujdesemi për një orkide

Dëshironi të dini se si të kujdeseni për një orkide që të mos vdesë? A e dini se çfarë është më e rëndësishme për këto bimë? Zbulojeni këtu!

Galanthus mbillen në Nëntor

10 bimë me lule të vogla të bardha

Cilat janë lulet më të bukura të bardha? Nëse dëshironi të dekoroni oborrin ose kopshtin tuaj me to, mos hezitoni të hyni dhe t'i zbuloni ato.

Daisies rriten në diell

Si të kujdesemi për margaritë

A doni të mësoni se si të kujdeseni për margaritë? Këto lule janë të jashtëzakonshme për të dy kopshtin dhe tarracën. Gjeni pse.

si të ringjallni një orkide

Si të ringjallni një orkide

Të kesh një orkide është një gjë e çmuar. Por ju nuk duhet të dini vetëm se çfarë është kujdesi, por edhe se si të ringjallni një orkide dhe të mos e humbni atë.

Tulipanët janë llamba pranverore

Tulipanët (Tulipa sp)

Hyni dhe do të zbuloni gjithçka në lidhje me tulipanët, lulet me gunga që shfaqen në pranverë, duke mbushur kopshtin me ngjyra.

Zambakët janë bulbozë që çelin në pranverë

Zambakë (Lilium)

Si kujdesen për Liliums? Nëse doni të dini gjithçka në lidhje me këto bimë fantastike që janë zambakë ose zambakë, mos hezitoni të hyni.

Lule Gazania, perfekte për kopshte me tokë të kripur

Gazani

Takoni gazania, një bimë shumëvjeçare me kujdes të lehtë, lulet e së cilës hapen në diell dhe mbyllen në muzg.

Shkurre trëndafili është një kaçubë që ka lule gjatë gjithë vitit

Trëndafila (Rosa spp)

A doni të dini gjithçka rreth trëndafilave, shkurreve më të lulëzuara në botë? Hyni dhe do të mësoni të kujdeseni për ta si një ekspert.

Gerbera është një bimë barishtore

Gerberat

A doni të mësoni gjithçka në lidhje me gerbera? Hyni dhe do të zbuloni varietetet kryesore, kultivimin, kuptimin e luleve të saj, dhe më shumë.

Strelitzia janë bimë shumë të bukura me lule

Zogu i Parajsës (Strelitzia spp)

Gjinia Strelitzia përbëhet nga specie që janë shumë të ngjashme me njëra-tjetrën. Mësoni t'i dalloni ata dhe, gjithashtu, gjithçka në lidhje me kujdesin e tyre.

dianthus deltoides bimë që mbulon dyshemenë

Dianthus deltoides

Ne ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth bimës së qilimave Dianthus deltoides. Gjeni se cili është kujdesi i tyre këtu.

Orkide transplantohen në pranverë

Kur dhe si të transplantoni orkidet?

Ne ju tregojmë se kur dhe si të transplantoni orkide, bimë të bukura që duhet të ndryshohen rregullisht në mënyrë që të mund të vazhdojnë të lulëzojnë.

Ka shumë lule interesante për kopshtin

Lule të egra

Mësoni për lulet e egra më të lehta për tu rritur që mund të keni në kopshtin tuaj ose në një tenxhere. Ejani tani.

lulekuqe orientale

Papaver oriental

Ne ju tregojmë të gjitha karakteristikat, përdorimet dhe kujdesin e Papaver orientale. Mësoni më shumë rreth kësaj lule të bukur këtu.

choreopsis tinctoria

Coreopsis tinctoria

Ne ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth Coreopsis tinctoria dhe karakteristikat e saj. Mësoni për kultivimin e kësaj bime me lule të bukura.

Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë

Si të ujitni një orkide

A doni të dini se si të ujitni një orkide dhe sa shpesh? Hyni dhe zbuloni sekretin për të pasur lule të bukura çdo vit.

lule të thara

lule të thara

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth luleve të thata dhe si t'i bëni ato. Mësoni më shumë rreth tij këtu.

Afelandra

Mësoni gjithçka që duhet të dini për t'u kujdesur siç duhet për Aphelandra, një bimë që shquhet për bukurinë e luleve të saj. Hyn!

Lamprocapnos spectabilis është një bimë lulëzuese në formë zemre

Lule të rralla

Nëse doni lule të rralla dhe ekzotike, do t'ju pëlqente të dini emrat e tyre, si dhe kujdesin e tyre kryesor. Hyn!

Lulet e pulmonarisë janë të vogla

Pulmonare

Hyni dhe mësoni gjithçka rreth Pulmonarisë, bimëve shumëvjeçare që lulëzojnë gjatë pranverës dhe i rezistojnë acarit.

trëndafili i kinës

Krasitja e trëndafilit të Kinës

Ne ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për trëndafilin e Kinës, karakteristikat e saj, krasitjen dhe kujdesin. Mësoni më shumë rreth kësaj bime tërheqëse.

lule kaltërosh

Akuilegjia alpine

Ne ju tregojmë të gjithë kujdesin që i nevojitet Aquilegia alpina dhe karakteristikat e saj. Mësoni më shumë rreth kësaj bime këtu.

si të krasitni luledelet

Si të krasitni margaritë?

Ne ju tregojmë hap pas hapi se si të krasitni margaritë dhe cilat janë llojet e krasitjes që ekzistojnë për këto bimë.

lule të verdha

Henbane

Ne ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini për henbane dhe karakteristikat e saj kryesore. Njihni varietetet e kësaj bime.

kur të mbillni margarita në kopsht

Kur të mbillni margaritë

Ato janë lule që duken bukur në çdo cep, por cila është koha më e mirë për t’i blerë? Ejani dhe mësoni se kur të mbillni margaritë.

Helianthus tuberosus është një bimë barishtore

helianthus

Dëshironi të dini llojet e ndryshme të Helianthus ose lulediellit që ekzistojnë? Hyni dhe zbuloni speciet kryesore.

Llojet e ranunculus

Ranunculus janë bimë barishtore që zakonisht prodhojnë lule shumë të bukura gjatë sezonit të pranverës. Cikli i tij jetësor mund të jetë më shumë ...

Orkide janë bimë që lulëzojnë në pranverë

Pse bien lulet e orkidit?

Dëshironi të dini pse bien lulet e orkidit? Nëse shqetësoheni që bima juaj po mbaron, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë të bëni.

Lule Rudbeckia hirta janë me dy ngjyra

Lule si Daisy

Shikoni lulet e ngjashme me margaritarin që ju rekomandojmë dhe mos u dorëzoni për të patur një kopsht jashtëzakonisht të bukur.

livando shkurre

Krasitja e livandës

Ne shpjegojmë cilat janë aspektet kryesore që duhet të merren parasysh kur krasitni livandën. Mësoni më shumë rreth tij këtu.

Zymbylët janë bulbozë që çelin në pranverë

Cilat janë bimët me lule jargavan?

Dëshironi të keni një kopsht shumë të veçantë dhe unik? Shkoni përpara dhe vendosni bimë me lule jargavan. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se cilat janë ato. Ju do t'i doni ata.

Pamje e krokut të egër

Karakteristikat e shafranit të egër

Ne ju tregojmë gjithçka rreth shafranit të egër. Si mblidhet? Çfarë kujdesi duhet të tregohet? A jeni i prekshëm nga sëmundjet? Gjeni gjithçka këtu.

Afidet sulmojnë bimë që nuk janë trajtuar me hala

Si të hiqni afidet nga trëndafilat?

Ne shpjegojmë se si të eliminojmë afidet nga trëndafilat me mjete juridike natyrore dhe shtëpiake. Mësoni të mbroni bimët tuaja nga këta vizitorë të padëshiruar.

Aristolochia grandiflora, një alpinist me lule të mëdha

Aristolochia grandiflora

A ju pëlqen lule të mëdha dhe bimë ngjitje? Nëse përgjigjja është po, hyni për të zbuluar gjithçka në lidhje me Aristolochia grandiflora.

Geraniumet janë bimë që mund të rriten në tenxhere

Truket për lulëzimin e barbarozave

A kanë ndaluar bimët tuaja të preferuara të japin lule? Ejani dhe provoni këto truke për të bërë lulëzimin e barbarozave. Ata do t'ju befasojnë.

Shkurre trëndafili në vazo duan shumë ujë

Si të rritni trëndafila në tenxhere?

Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si të rritni trëndafila në tenxhere, duke u siguruar atyre kujdesin më të mirë në mënyrë që ato t'ju japin lule vit pas viti.

Commelina communis

Commelina communis

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë në detaje gjithçka që duhet të dini në lidhje me Commelina communis dhe kuriozitetet e saj.

Moose janë bimë barishtore

7 lloje të Alcea

Alcea janë bimë që prodhojnë lule të shumta gjatë pranverës dhe / ose verës. Hyni dhe zbuloni se çfarë ka dhe çfarë kujdesi t'u jepni atyre.

lule cynara cardunculus

Cynara cardunculus

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, habitatin dhe përdorimin që i jepet Cynara cardunculus. Mësoni më shumë rreth tij këtu.

lule të verdha të ullishtës

Ullishte (Dittrichia viscosa)

Dittrichia viscosa është një kaçubë që ka përdorime të jashtëzakonshme dhe veti të dobishme. Hyni këtu dhe dini gjithçka për të.

bimë të gjinisë erodium

Erodiumi

Në këtë artikull ne ju tregojmë karakteristikat dhe speciet kryesore të gjinisë Erodium. Mësoni më shumë rreth këtyre bimëve këtu.

Bignonia binata ka lule vjollcë

7 lloje të Bignonia

A ju pëlqen Bignonia? Pastaj hyni dhe do të zbuloni jo më shumë dhe më pak se shtatë të ndryshme që mund të rritni në oborrin ose kopshtin tuaj.

Llambat e tulipanit mbahen mirë në kuti

Si të ruani llambat e tulipanit?

Gjeni se si të ruani llambat e tulipanit në mënyrën e lehtë. Hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë të bëni nëse i keni në tenxhere apo në tokë.

Daffodils mbillen në vjeshtë

Si të mbillni daullet?

Hyni dhe zbuloni se si të mbillni daullet, si për llamba dhe për fara. Nëse dëshironi të keni një përbërje të bukur me lule, nuk mund ta humbni atë.

Krizantemat e bardha janë shumë të bukura

Krizantemë e bardhë

Në këtë postim do të flasim për krizantemën e bardhë. Nëse doni të dini karakteristikat, kuriozitetet dhe kujdesin e tij, ky është postimi juaj.

bimë plot me lule të vogla rozë

Higrid Begonia (Begonia cleopatra)

Begonia cleopatra është një bimë perfekte që mund t’i japë një pamje më natyrale brendshme të shtëpisë tuaj dhe zonave me pak rrezet e diellit. Ejani tani!

Ophrys apifera ose orkide bletësh mjalti

Orkide Bee (Ophrys apifera)

Ophrys apifera është një specie orkide që nuk ka nevojë për shumë kujdes. Sidoqoftë, dizajni i luleve tuaja është një pamje që ia vlen të shihet.

Lule të kuqe

Begonia elatior: si kujdeset për të?

Sapo keni blerë një elatior Begonia dhe nuk dini si të kujdeseni për të? Futni dhe shkruani këto këshilla për ta mbajtur atë të shëndetshëm dhe të bukur gjatë gjithë vitit.

Shkurre trëndafili janë bimë që janë kultivuar me shekuj

+7 lloje trëndafilash

A i doni lulet? Pastaj mos hezitoni dhe hyni për të gjetur se cilat janë llojet më të popullarizuara të trëndafilave, si dhe karakteristikat e tyre.

Si dhe kur të krasiten orkidet

Orkidet janë bimë shumë të bukura kur lulëzojnë, por të gjithë e dinë se kur dhe si t'i mirëmbajnë ose shkurtojnë ato. Këtu ju tregojmë, mbani shënim!

biscutella auriculata

Ne ju tregojmë të gjitha karakteristikat, habitatin dhe kujdesin e Biscutella auriculata. Mësoni më shumë rreth tij këtu.

Lupina prodhon shumë lule

Si të rritet lupina

Zbuloni se si të rritni lupin, një bimë barishtore me lule madhështore me të cilën mund të zbukuroni kopshtin ose tarracën tuaj në një mënyrë shumë të thjeshtë.

Paeonia broteri është një bimë me lule rozë

+9 lloje të bozhureve

A doni të dekoroni tarracën ose kopshtin tuaj me lule të mëdha dhe të bukura? Hyni dhe hidhni një vështrim në më shumë se 9 lloje të bozhureve që ju rekomandojmë.

tenxhere me një orkide lulesh të kuqe të mbjella

Orkide me yje (Epidendrum)

E gjithë bukuria zbukuruese mund të arrihet në kopshtin tuaj nëse mbillni orkidën e quajtur Epidendrum në të. Hyni dhe zbuloni se si të kujdeseni për të.

Dahlias kanë lule me ngjyra të ndryshme

Si të kujdesemi për dahlias

Zbuloni se si të kujdeseni për dahlias, lule meksikane që do t'i japin shumë gëzim dhe ngjyrë kopshtit, oborrit ose ballkonit tuaj. Hyn.

Ka shumë bimë që prodhojnë lule të bardha

+10 bimë me lule të bardha

A i doni bimët me lule të bardha? Nëse doni të dini se cilat janë bimët që i prodhojnë ato dhe cilat janë kujdeset themelore të tyre, futni.

Osmanthus është një kaçubë me lule shumë aromatike

Lule japoneze

Dëshironi të dini se cilat janë lulet më të njohura japoneze? Hyni dhe do të zbuloni karakteristikat e tij kryesore, si dhe bukurinë e saj.

Orkide Oncidium janë tropikale

Zonja Vallëzuese (Oncidium)

Orkide Oncidium janë shumë interesante për të dekoruar brendësinë e shtëpive, por çfarë duhet të bëni për t'i mbajtur ato të shëndetshme? Ne do t'ju tregojmë.

Barku i gomarit

Në këtë postim do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, përdorimet dhe kujdesin e barkut të gomarit. Mësoni se si të kujdeseni për këtë bimë shumëngjyrëshe të lulëzuar.

Artemisia absinthium

Artemisia absinthium

Në këtë artikull ne ju tregojmë të gjitha karakteristikat, kujdesin dhe përdorimet e Artemisia absinthium. Mësoni më shumë rreth kësaj bime këtu.

Lulet e Prunus janë të bukura

Lulet më të bukura në botë

Dëshironi të dini se cilat janë lulet më të bukura në botë? Hyni dhe hidhni një vështrim në përzgjedhjen tonë ndërsa mësoni se si të kujdeseni për to.

Pelargonium hortorum është një kaçubë e vogël

Malvon (Pelargonium hortorum)

A i doni barbarozat? Shikoni Pelargonium hortorum, një varietet shumë i lehtë për tu kujdesur që prodhon lule të bukura gjatë gjithë vitit.

Cymbidium është një orkide tokësore

Cili është substrati më i mirë për orkidet?

Isshtë një nga bimët më të dashura për dekorimin e brendshëm, por cili është substrati më i mirë për orkidet? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si të zgjidhni atë më të përshtatshme.

Lulja e alkatrazit është e bardhë

Si është lulja alcatraz?

Dëshironi të dini se si duket lulja alcatraz? Epo, mos hezitoni: hyrni dhe ne do t'ju tregojmë gjithashtu nëse është toksik apo jo, dhe çfarë mund të bëni për të shmangur marrjen e ndonjë rreziku.

Gladiola është një bimë shumëvjeçare me bulbozë

13 bimë me lule të verdha

A ju pëlqen e verdha? Nëse është kështu, hyni dhe hidhni një vështrim në përzgjedhjen tonë të bimëve me lule të verdha që mund t'i përdorni për të zbukuruar kopshtin tuaj.

Begonia tamaya (Begonia coralline)

Begonia corallina është një bimë me lule dhe gjethe që rezultojnë të jenë perfekte për zbukurimin e çdo cepi të shtëpisë. Hyni dhe zbuloni ato!

Lulja Crocosmia

Krokosmia

Mësoni të kujdeseni dhe të ruani crocosmia për një zbukurim të mirë të kopshtit tuaj. Në këtë artikull ne ju japim të gjitha detajet në lidhje me të.

Lulëkuqja është e gjinisë Papaver dhe është një lule e egër

Lulëkuqja (Papaver)

Nëse ju pëlqejnë lulet delikate dhe dëshironi të mësoni gjithçka rreth Papaver ose lulëkuqes, hyni brenda dhe mos e humbni rastin të mrekulloheni me bukurinë e tyre.

Pelargonium hortorum është një lloj barbarozë që nuk ka nevojë për shumë dritë

Llojet e barbarozave

Ekziston një numër i madh i llojeve të barbarozave, dhe të gjitha kanë vlerë të madhe zbukuruese. A doni t’i njihni? Epo, mos hezitoni: hyni;)

Pelargonium peltatum i ngjan një barbaroze në një dritare

Ivy Geranium (Pelargonium peltatum)

Pelargonium peltatum prodhon lule të gëzueshme për disa muaj të vitit. Ato janë shumë dekorative, prandaj përdorni ato për të zbukuruar çdo cep.

Karafili është Lulja Kombëtare e Spanjës

Çfarë është Lulja Kombëtare e Spanjës?

Ne ju tregojmë gjithçka në lidhje me çelësin, Lule Kombëtare të Spanjës. Një bimë e bukur shumë e lehtë për tu rritur që do t’ju ​​shërbejë për të zbukuruar çdo cep.

Canna indica është një bimë rizomatoze

Canna indica, lulja e verës

Canna indica është një bimë bulboze që shkëlqen ditën tonë në verë, falë luleve të saj të bukura. Gjeni se çfarë kujdesi keni nevojë.

Gerbera portokalli

Si të mbillni farat e Gerbera?

A do të dëshironit që shumë bimë Gerbera të paguanin shumë pak? Gjeni se si të mbillni farat, dhe kur duhet të ndani fidanët.

Calceolaria është një bimë sezonale

Cilat janë kujdeset për kalceolarinë?

A doni të dekoroni shtëpinë tuaj me një fabrikë shumë kurioze? Nëse është kështu, hyni dhe mësoni për kujdesin e calceolaria, një lule pa të barabartë. ;)

Gëzimi Guinean është një bimë tropikale

Kujdesi për gëzimin Guinean

Gëzimi Guinean është një bimë që na jep lule të bukura shumëngjyrëshe. Që ata të rriten, duhet të dini si të kujdeseni për të.

Lule Clivia janë të kuqërremtë

Kujdesi kryesor i klivisë

Ne ju tregojmë se cilat janë kujdeset kryesore për clivia, një fabrikë shumë dekorative e përshtatshme për fillestarët me të cilën mund të keni një Patio idilike.

Lulja e syrit të gjelit është e verdhë

Syri i gjelit (Sanvitalia procumbens)

Njihuni me syrin e bimës së gjelit, një barishte të bukur rrëshqanorë me një cikël vjetor që do të zbukurojë kopshtin, oborrin ose tarracën tuaj me lule të shumta.

Shkurre trëndafili janë shkurre

Si janë gjethet e trëndafilave

Si janë gjethet e trëndafilave? Megjithëse janë shkurre të njohura, nëse duhet të dini të gjitha karakteristikat e gjetheve të tyre, mos hezitoni: hyni.

Bimë aromatike

I urtë Clary (i urtë romak)

Në këtë artikull shpjegojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me karakteristikat dhe vetitë e Salvia clarea. Hyni për të ditur më shumë.

Dahlia është një lule që mund të ketë ngjyra të ndryshme

Si të mbillni dahlias në vazo

Ne shpjegojmë se si të mbillni dahlias në një tenxhere, lehtë dhe shpejt. Hyni dhe zbuloni se si të keni këto lule të bukura në ballkonin ose tarracën tuaj.

udhërrëfyes

Guaria morada, një orkide e çmuar

Guaria vjollcë është një orkide tropikale që të gjithë të varurit nga orkide do ta duan. Hyni dhe zbuloni se si është dhe si të kujdeseni për këtë bimë të bukur.

Pamja e Delphinium elatum në lulëzim

Larkspur (Delphinium elatum)

Njihuni me barishte Delphinium elatum, një bimë shumëvjeçare madhështore që mund ta shijoni në kopshte të mëdha dhe të vogla, si dhe në oborre ose ballkone.

Kultura e Acmella oleracea

Lule elektrike (Acmella oleracea)

Në këtë artikull ju mësojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me lulen elektrike. Mësoni më shumë rreth kësaj lule të ngrënshme këtu.

Parietaria hebraike

Parietaria hebraike

Ne ju tregojmë të gjitha karakteristikat, përdorimet dhe simptomat alergjike që jep Parietaria judaica. Mësoni si t'i zvogëloni këto simptoma këtu.

Heshtja është bimë barishtore

Sileni

A i doni bimët e vogla? Epo, nëse është kështu, hyni dhe do të zbuloni Silene, bimë që mund t'i konsumoni edhe si perime.

Lule blu delphinium

Larkspur (Delphinium)

Larkspur është një nga bimët më të mira në botë. Ajo prodhon një tufë lulesh të gjatë dhe të dendur që nuk do të jeni në gjendje të ndaloni ta admironi. Ejani dhe njiheni me të.

Pamje e lapacho rozë

Lapacho (Handroanthus impetiginosus)

Nëse ju pëlqejnë pemët tropikale me lule të bukura, hyni brenda dhe do të takoni lapacho, një bimë që mbushet me lule të mrekullueshme në pranverë.

Lotus corniculatus është një bimë e bukur

Briri (Lotus corniculatus)

Lotus corniculatus është një barishte që mund ta shijoni për disa vjet. Hyni dhe zbuloni gjithçka në lidhje me këtë fabrikë fshatare dhe madhështore.

Lulja e Xhamajkës është e bardhë

Bima e Xhamajkës (Hibiscus sabdariffa)

Bima e Xhamajkës është një bimë barishtore shumë dekorative, ideale për ta pasur në një tenxhere ose në kopsht. Hyni dhe zbuloni se si kujdeset për veten.

Lulet e arenarit janë të bardha

gur ranor

Njihuni me Arenaria, një gjini e bimëve barishtore shumë interesante për t’u rritur në tenxhere dhe kopshte të të gjitha llojeve. Hyn.

Lulet e Erodium cicutarium janë rozë

Pirunët (Erodium cicutarium)

Zbuloni gjithçka në lidhje me Erodium cicutarium, një barishte shumë e zakonshme në Evropë që mund të përdoret për të patur një kopsht të bukur dhe shëndet më të mirë;).

zbukurim me berthelotii lotus

lotus berthelotii

Ne shpjegojmë cilat janë përdorimet dhe kujdesi që i duhen berthelotii Lotus. Merrni maksimumin nga kjo fabrikë për kopshtin tuaj.

Kur lulëzojnë orkidet?

Dëshironi të dini kur lulëzojnë orkidet? A kanë ndaluar tuajat dhe a shqetësoheni se nuk do të prodhohen më? Hyni dhe ne do t'ju ndihmojmë;)

Zymbyl jargavan

Zymbyl (Hyacinthus orientalis)

A doni të mbillni lule me ngjyra të ndezura në kopshtin tuaj dhe ta bëni atë të lumtur? Ju duhet të mbillni Hyacinthus orientalis. Hyni dhe dini më shumë për këtë lule !!

Scilla janë bulboze

Scilla

Nëse i doni bimë të vogla me lule shumë të dukshme, takohuni me Scilla. Ata nuk rriten shumë, i rezistojnë acarit dhe kujdesen shumë lehtë! Hyn;)

Ylberi u ngrit

Trëndafila ylberi ose shumëngjyrësh

Trëndafilat e ylberit ose shumëngjyrësh janë një bukuri e vërtetë. Nëse dëshironi të dekoroni shtëpinë tuaj me këto trëndafila, merrni tuajin me këto këshilla.

Orkide është një bimë tropikale

Kur dhe si të vendosni orkide në pemë?

Dëshironi të dini se si të vendosni orkide në pemë? Epo, mos hezitoni: hyni dhe ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të bëni për të arritur qëllimin tuaj.

Orkide të bardha

Shumëzimi i orkidit me fara

A doni të dini se si të shumëzoni orkide me fara? Nëse është kështu, mos hezitoni të hyni dhe ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të bëni për t'i bërë ato të mbijnë.

Violeta Pirene (Viola cornuta)

Po kërkoni një fabrikë të vogël që do të jetojë për vite me radhë dhe do t'i rezistojë acarit? Ejani dhe takoni Viola cornuta, një bimë barishtore shumë e lehtë për tu kujdesur që do të pëlqeni.

Geraniumet transplantohen lehtësisht

Transplantimi i barbarozës

Ne ju themi hap pas hapi për të transplantuar barbarozë pa probleme. Vishni dorezat dhe do të shihni se sa e lehtë është për bimët tuaja të vazhdojnë të rriten të shëndetshëm;)

bimë luleradhiqe

Karakteristikat dhe përdorimet e Luleradhiqes

A i dini të gjitha sekretet e luleradhiqes? Zbuloni të gjitha përfitimet e kësaj bime të mrekullueshme dhe si mund të kujdeseni për të për të përfituar sa më shumë prej saj.

Çaj u rrit

Çaji i bukur u ngrit

Zbuloni trëndafilin e çajit, një larmi shumë e vjetër, por e çmuar që do të zbukurojë kopshtin ose ballkonin tuaj, duke marrë një sasi minimale kujdesi në këmbim.

Passiflora alata

Lule pasioni (Passiflora alata)

Nëse jeni me fat sa të keni një kopsht ose një tarracë të bukur, zbuloni Passiflora alata ose Pasionaria, një bimë me lule me ngjyra të ndezura.

Serpol

Thymus serpyllum (trumzë sanjuanero)

Ne ju mësojmë të gjitha karakteristikat dhe vetitë medicinale të Thymus serpyllum. Hyni këtu për të mësuar se si të kujdeseni për të në kopshtin tuaj.

Grup lulesh të kozmosit

Si kujdeset lulja e kozmosit?

Lulja e kozmosit është një nga më të bukurat dhe elegante që mund të keni në kopshtin tuaj ose në një tenxhere. Gjeni se çfarë kujdesi keni nevojë.

Lule jargavan Lisianthus

Si të kujdesemi për lisianthus?

Lisianthus janë bimë që prodhojnë lule shumë dekorative, por si kujdesesh për to? Nëse dëshironi t’i keni të bukura, mos hezitoni të hyni.

Argyranthemum frutescens

Argyranthemum frutescens

Në këtë artikull do të gjeni të gjitha informacionet që ju nevojiten në lidhje me kujdesin e Argyranthemum frutescens për kopshtin tuaj.

Karakteristikat e loosestrife

Lithrum salicaria

Në këtë post ne ju tregojmë të gjitha në lidhje me karakteristikat, përdorimet dhe kujdesin e Lythrum salicaria. Mësoni se si duhet ta keni në kopshtin tuaj.

Daisies janë barëra

Daisy (Bellis)

Bellis janë bimë njëvjeçare ose shumëvjeçare me rritje të ulët që prodhojnë lule fantastike në pranverë. Gjeni se cilat janë shqetësimet e tyre.

Lule të purpurta

Phlox

Në këtë artikull ju mësojmë se si të mbillni dhe të kujdeseni për bimët kryesore të gjinisë Phlox. Mësoni gjithçka për këtë këtu.

Lamium maculatum për nëntokë

Lamium maculatum (hithër me njolla)

Ne ju tregojmë se si të përfitoni maksimalisht nga Lamium maculatum për të mbuluar zonat djerrë të nëntokës. Mësoni rreth tij në këtë artikull.

lule e bukur portokalli me pika vese

Butter (Ranunculus)

Nëse dëshironi të mbillni në kopshtin tuaj ose në një tenxhere një bimë që befason për ngjyrat, llojet dhe bukurinë e saj të ndryshme, kjo është ranunculus. Zbulojeni !!

portulakë

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë me shumë detaje karakteristikat dhe kujdesin që u duhen bimëve të gjinisë Portulaca. Mos e humb atë!

trëndafila të mbyllur dhe të hapur në trëndafil

Rosa 'Madame A. Meilland'

Nëse doni të keni lule të mëdha dhe të gjalla në kopshtin tuaj, trëndafili 'Madame A. Meilland' është ai për ju. Hyni dhe zbulojeni !!

https://www.jardineriaon.com/como-reproducir-orquideas.html

Zambak maji (Cattleya trianae)

A doni të dini gjithçka në lidhje me orkidën e quajtur Cattleya trianae ose zambak maji, siç janë karakteristikat, kujdesi dhe kultivimi i saj? Zbuloni!

Lule e madhe

Amorphophallus titan

Në këtë artikull shpjegojmë karakteristikat kryesore të lules së kufomës (Amorhophallus titanum). Njihuni me këtë fabrikë të veçantë.

tenxhere me lule orkide jargavan

Dendrobium (Dendrobium kingianum)

Dëshironi të shijoni një kopsht të bukur falë një orkide si Dendrobium kingianum? Merrni shënim dhe hidhni një vështrim në tiparet e tij.

Pamje e Digitalis obscura në lule

Foxglove (Digitalis)

Digitalis janë bimë aq të bukura saqë do të duken shkëlqyeshëm në kopshtin ose oborrin tuaj. Guxoni t'i zbuloni dhe të mësoni të kujdeseni për ta;)

një bimë që quhet emër i ngjashëm me një patate

Jam uji (Dioscorea alata)

A doni të dini karakteristikat, kujdesin dhe kultivimin e bimës Dioscorea alata? Hyni dhe zbuloni llambat e tij dhe përdorimet e ndryshme të tyre.

Pamje e semperflorens Begonia

Lule Begonia (Begonia semperflorens)

Nëse dëshironi të shijoni lulet gjatë gjithë vitit, mos hezitoni të takoni Begonia semperflorens, një bimë që mund ta keni edhe ku të dëshironi.

Dekorimi me Tillandsia cyanea

tilandsia cyanea

Hyni këtu për të mësuar të gjithë kujdesin që i nevojitet Tillandsia cyanea. Mësoni rreth kësaj bime për të përmirësuar dekorimin e kopshtit tuaj.

Orkide e bardhë është një bimë shumë e bukur

Orkide e bardhë (Phalaenopsis)

Orkide e bardhë është një bimë e bukur dhe, përveç kësaj, shumë e lehtë për t'u kujdesur. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë të gjitha sekretet e saj në mënyrë që ta keni atë të shëndetshëm.

Lobeli erinus

Lobelia erinus

Lobelia erinus është një bimë, lulet e së cilës i japin një ngjyrë fantastike kopshtit dhe një fuqi relaksuese - mësoni këtu se si të kujdeseni për të.

Pamja e Lilium candidum

Zambak (Lilium candidum)

Lilium candidum është një bimë e gjallë dhe me gunga që prodhon lule shumë të bukura. Mësoni gjithçka në lidhje me të në mënyrë që të mund ta shijoni atë në oborrin ose kopshtin tuaj.

hyrdargea grandiflora

hydrangea paniculata

Një larmi lulebore është Hydrangea paniculata. Hyni këtu për të mësuar në lidhje me kujdesin e tyre dhe mbushni kopshtin tuaj me ngjyra.

Granulata e rritur Saxifrage

Saxifraga granulata

Në këtë artikull ne ju mësojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me Saxifraga granulata. Hyni këtu për të mësuar se si të kujdeseni për të dhe të përfitoni sa më shumë prej tij.

Erupoidet Diplotaxis

Erupoidet Diplotaxis

Ne shpjegojmë karakteristikat, përdorimet dhe kujdesin e Diplotaxis erucoides, një bimë që rritet në rrugë dhe ka lule të bardha.

Saxifrage është një bimë e vogël

Sakrifraga

A ju pëlqen bimë të vogla që japin shumë lule? Hyni dhe takoni saxifraga, bukuritë me kujdes shumë të lehtë që i rezistojnë të ftohtit.

Dekorimi i tagete erecta

Tagete i ngritur

Ne ju mësojmë se si të rritni Tagete erecta si brenda ashtu edhe jashtë. Jepini kopshtit tuaj një ngjyrë më të gjallë në pranverë.

Bima e Astilbe prodhon shumë lule

astilbe

A keni nevojë për të ngjyrosur oborrin tuaj, kopshtin, ... ndoshta jetën tuaj? Ejani dhe dashurohuni me Astilbe, një bimë që prodhon lule spektakolare çdo verë.

Lulja rozë e Anemone coronaria

Anemone (Anemone coronaria)

Dëshironi lule në kopshtin ose oborrin tuaj gjatë pranverës? Njihuni me koronarinë Anemone, një barishte shumëvjeçare, shumë e lehtë për tu kujdesur;)

Zinnia shumëngjyrëshe

Zinnia

Mësoni si të rritni zinnia në kopshtin tuaj me lepujt tanë. Ju mund ta pasuroni kopshtin tuaj me këtë bimë të çmuar dhe lulet e saj të bukura.

Asfodelus fistuloz

Asfodelus fistuloz

Hyni këtu për të njohur karakteristikat, habitatin dhe si të kultivoni Asphodelus fistulosus. Përfitoni nga vlera e tij zbukuruese për zbukurim.

Lule Vinca major

vinca major

Hyni këtu për të njohur udhëzimet kryesore për mbjelljen e Vinca dhe kujdesin që i nevojitet. Shtoni këto lule në pjesën me hije të kopshtit tuaj.

Margarita Margarita

Daisy Maroon (Erigeron karvinskianus)

A i doni bimët që prodhojnë shumë lule për pjesën më të madhe të vitit? Pastaj shkoni brenda dhe zbuloni Erigeron karvinskianus. Ti do te kenaqesh.

Lib i verdhë

Cilat janë lulet e ujit?

A ju pëlqen lulet e ujit? Nëse dëshironi të keni disa në pellg ose tenxhere pa vrima, mos hezitoni të hyni dhe të zbuloni ato më të bukurat.

Lule të bardha daulle hapen plotësisht

Daffodil (Narcis)

A doni të dini karakteristikat, kujdesin, kultivimin dhe dëmtuesit e Narcisit për të qenë në gjendje ta vendosni atë në kopshtin tuaj? Ejani dhe zbuloni.

Dekorimi me Dendrobium nobile

dendrobium nobile

Hyni këtu për të njohur të gjitha karakteristikat dhe kujdesin që i nevojiten Dendrobium nobile, një lloj orkide e çmuar për zbukurim.

Toksiciteti i aconitit

Aconite

Hyni këtu për të mësuar gjithçka rreth akonitit, një prej bimëve më helmuese që ekziston. Mësoni rreth simptomave të saj dhe si t’i trajtoni ato.

Lule rozë Tigridia

Lule Dite (Tigridia)

Lulja një ditore është një bimë e bukur që rritet lehtë, por nëse doni që ajo të prodhojë një numër të madh lulesh, nuk mund të humbni këshillën tonë.

Achillea millefolium

Yarrow (Achillea millefolium)

Yarrow (Achillea millefolium) është një bimë shumëvjeçare e shkëlqyeshme për t’u përdorur në pjesë të ndryshme të kopshtit. Mësoni gjithçka rreth saj këtu.

Lulet e mos harroni janë shumë të bukura

Mos harroni-mua (Myosotis)

Hyni për të mësuar gjithçka në lidhje me harresat, bimët e vogla por shumë zbukuruese që duken bukur në kopshte dhe vazo.

Gjini Crocus

Krokus

Hyni këtu dhe mësoni në lidhje me karakteristikat, përdorimet dhe kujdesin që u duhen bimëve të gjinisë Crocus si në vjeshtë ashtu edhe në pranverë.

Dekorimi i kopshtit me nazarenas

Nazarenas (Muscari neglectum)

Ne shpjegojmë kujdesin që i duhet Nazarenes (Muscari neglectum) në detaje, si dhe ju japim këshilla për zbukurim. Ejani tani!

Tricolor Viola

Si është lulja Viola?

Zbuloni se si duket lulja Viola, një bukuri e prodhuar nga një bimë barishtore me rritje të ulët, ideale për tu rritur në një tenxhere.

Gjini Protea

protea

Hyni këtu dhe njihni të gjitha karakteristikat dhe kujdesin e bimëve të gjinisë Protea, shkurreve të afta për t'i rezistuar zjarreve.

një orkide me petale rozë që duket si një bletë

Orkide Iberike (Ophrys speculum)

A doni të dini karakteristikat, kujdesin, kultivimin, dëmtuesit dhe sëmundjet e Orkidës Iberike që të jeni në gjendje ta vendosni atë në kopshtin tuaj? Ejani dhe zbuloni.

Asters janë bimë shumë dekorative

aster

Zbuloni se si të kujdeseni për Asters, bimë të bukura të afta për të jetuar në tenxhere ose në kopshtin tuaj pa shumë mirëmbajtje.

Pamje e lules së Euryops ose margaritarit

Margariton (Euryops chrysanthemoides)

Keni nevojë për një bimë rezistente ndaj thatësirës që prodhon shumë lule? Zbuloni chrysanthemoides Euryops, një kaçubë ideale për kopshte të vogla.

margarita të verdha me petale të mëdha

Kepi ​​Daisy (Arctotheca calendula)

A doni të dini karakteristikat, kujdesin dhe kultivimin e calendula Arctotheca për të qenë në gjendje ta vendosni atë në Kopshtin tuaj? Ejani dhe zbuloni.

Krahu i Dragoit Begonia, lule të bardha

Krahu i Dragoit Begonia

Zbuloni Begonia Dragon Wing, një kultivar shumë interesant për kopshte dhe ballkone, i cili nuk është aq i vështirë për tu kujdesur sa duket. Hyn;)

Pamje e Helianthemum nummularium

Retriever (Helianthemum nummularium)

A po kërkoni një bimë që të jetë dekorative dhe të mos jetë e komplikuar për tu kujdesur? Hyni dhe zbuloni Helianthemum nummularium, një bar kopshtesh të mrekullueshëm.

Lule e purpureumit të barbarozës është rozë

Këmbë e zezë (Geranium purpureum)

A ju pëlqen barbarozë? Nëse është kështu, ejani dhe takoni Geranium purpureum, një bimë kanariane me lule të bukura dhe të lehta për tu rritur.

Bima Digitalis purpurea mund të rritet në një tenxhere

Foxglove (Digitalis purpurea)

Digitalis purpurea është një bimë që, megjithëse jeton vetëm dy vjet, prodhon lule të mrekullueshme. Dëshironi të dini se si ta shijoni atë në kopshtin tuaj?

Pamje e Lamium maculatum

Si të kujdesemi për lule Lamium?

A keni nevojë për bimë barishtore në kopshtin tuaj? Nëse është kështu, zbuloni Lamium, shumë të lehtë për tu kujdesur për bimët që prodhojnë lule të bukura.

Alyssum është një bimë madhështore e kopshtit

Alder (Alyssum)

Alyssum janë bimë barishtore ose me shkurre që prodhojnë lule të mrekullueshme. Mirëmbajtja e tij është shumë e thjeshtë. Kështu që tani e dini, ejani dhe i takoni :)

Lule Dianthus janë shumë të gëzueshme

Karafil (Dianthus)

Karafili është një nga bimët më të njohura, ndoshta më të popullarizuara. Dëshironi të dini se si kujdeset për veten dhe dëmtuesit që ndikojnë më shumë në të? Hyn.

Pentas lanceolata me lule, me ngjyrë të kuqe

Pentas (Pentas lanceolata)

Hyni dhe takoni Pentas lanceolata, një bimë me lule të bukura që tërheqin insektet po aq të mëdha: fluturat.

Paeonia lactiflora

Paeonia lactiflora

A po kërkoni një lule që i reziston të ftohtit dhe ngricës? Hyni dhe më lejoni t'ju njoh me Paeonia lactiflora, ndoshta ajo që mund të durojë më shumë ato kushte.

Lule Primula obconica

primula obconica

A e dini se Primula obconica është një nga bimët më të mira për lulëzim që ka brenda? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si të kujdeseni për të.

Pamje e lules së Vinca difformis

Vinca difformis

Vinca difformis është një bimë madhështore mbulesë që prodhon lule që do të duken veçanërisht bukur në dimër dhe pranverë. Mos hezitoni ta takoni.

Pamje e Hedychium gardnerianum

Hedychium gardnerianum

Bima Hedychium gardnerianum është një bimë shumë e bukur, por është gjithashtu shumë e dëmshme për mjedisin. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si mund ta identifikoni atë.

trëndafila anglisht nga afër

English Roses ose David Austin

Nëse doni të dini historinë se si kanë origjinën të ashtuquajturat English Roses ose David Austin dhe kush ishte artisti i luleve, hidhni një sy.

Ornithogalum dubium prodhon lule portokalli

Ornithogalum (Ornithogalum)

A e konsideroni veten një adhurues të bimëve bulboze? Atëherë Ornithogalum ka të ngjarë të të shkatërrojë. Hyni dhe zbuloni se si t’i keni ato perfekte.

Daffodils e egër (Narcissus jonquilla)

Daffodils e egër janë endemike me gunga në Spanjë që japin një erë shumë të këndshme. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si ata kujdesen për veten e tyre.

Strelitzia reginae është një bimë shumë e bukur

Strelitzia reginae

Strelitzia reginae ose zogu i parajsës është një bimë madhështore, e cila prodhon lule shumë të bukura dhe kjo. përveç kësaj, është e lehtë për tu kujdesur. Ejani dhe njiheni me të.

Rugosa agastache

agastache

Agastache janë bimë shumëvjeçare, që përveç që janë të çmuara, janë medicinale dhe rezistente. Hyni dhe njihuni me ta.

Laelia tenebrosa me lule tipike orkide vjollce

Laelia e errët (Laelia spp)

A doni të dini karakteristikat, kultivimin, sëmundjet dhe dëmtuesit e Laelia tenebrosa për të qenë në gjendje ta vendosni këtë bimë në Kopshtin tuaj? Ejani dhe zbuloni.

Anthemis tinctoria

Anthemis tinctoria

Anthemis tinctoria është një bimë madhështore që mund ta keni si në tenxhere ashtu edhe në kopsht. Atëherë, çfarë po pret ta takosh? Hyn;)

Aquilegia vulgaris është e lehtë për tu kujdesur

Aquilegia vulgaris

A do të dëshironit të kishit një bimë me lule të bukura blu ose të bardha në kopshtin tuaj? Epo, mos hezitoni! Hyni dhe takoni Aquilegia vulgaris.

Coryanthes speciosa

Coryanthes speciosa

A ju pëlqen orkide kurioze? Ejani brenda dhe takoni Coryanthes speciosa, një fabrikë përrallore që prodhon lule me erë të këndshme nenexhiku.

Bouvardia ternifolia

Bouvardia ternifolia

Bouvardia ternifolia është një kaçubë me lule të kuqe të kuqe që rrit vlerën zbukuruese kudo që të mbillet. Mësoni gjithçka rreth saj këtu.

Martagon në lulëzim

Martagon (Lilium martagon)

Martagoni është një bimë e bukur me gunga, shumë e lehtë për tu kujdesur që mund ta keni në cepat ku nuk ka shumë dritë. Ejani dhe njiheni me të.

Silene vulgaris

Koleksione të egra (Silene vulgaris)

Nëse nuk keni shumë përvojë në kujdesin për bimët dhe dëshironi një që prodhon lule shumë origjinale, shkoni dhe takoni kolegjet e egra. ;)

Bima e Adonis vernalis

Syri i thëllëzave (Adonis vernalis)

Adonis vernalis është një nga ato bimë që, nëse përdoret mirë, është interesante. Por është shumë e rëndësishme ta njohësh atë në mënyrë që të mos ketë probleme. Njihuni me të.

Lule lulekuqe mbretërore

Lulëkuqja mbretërore (Papaver somniferum)

Lulëkuqja mbretërore është një barishte shumë dekorative dhe e lehtë për tu kujdesur që mund ta keni në oborrin ose kopshtin tuaj. Hyni dhe mësoni se si mund ta merrni.

Dimorfoteca është një bimë shumë dekorative

Dimorfoteka

Dimorphoteca është një bimë barishtore shumë interesante: dekorative, e lehtë për tu kujdesur dhe gjithashtu e aftë të përballojë ngricat e buta. Ejani dhe njiheni me të.

Lulja jargavan e Impatiens është shumë dekorative

Balsamina (Impatiens Walleriana)

Impatiens walleriana është një bimë shumë e bukur dhe e lehtë për tu kujdesur që mund ta keni në një tenxhere ose në kopsht. Dëshironi të dini gjithçka për të? Hyn!

Cambria në lulëzim

Orkide Cambria

Orkide Cambria, megjithëse janë rezultat i kryqëzimeve të zhanreve të ndryshme, janë të mrekullueshme. Hyni dhe zbuloni se si të kujdeseni për to.

Fritillaria imperialis Rubra

Kujdesi i bimëve me bulbozë

Dëshironi të dini se cili është kujdesi për bimët bulboze të vjeshtës? Mos hezitoni: hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si mund të keni lule të bukura në pranverë.

Babiana strikte

babiana

Babiana është një gjini e bimëve bulboze që prodhojnë lule shumë të bukura. Hyni dhe njihuni me ta që të mund t'i shijoni në kopshtin tuaj.

Trëndafili i përafërt është një lule spektakolare

Trëndafil i përafërt

Rosa rugosa është e bukur, rezistente, e lehtë për tu kujdesur ... Çfarë prisni për të marrë një ekzemplar? Ejani dhe mësoni gjithçka rreth saj

Sëmundjet e orkideve

Kujdesi i orkidit pas lulëzimit

Të gjithë e dimë shumë mirë kujdesin që duhet të ketë një orkide, por a e dini kujdesin që i duhet një orkide pas lulëzimit?

Orkide janë bimët më të sulmuara nga mollëkuqet

Si të eleminoni mollëzat në orkide?

Orkidea është një bimë që prodhon lule shumë të bukura, tropikale që mbushin çdo kopsht me ngjyra, megjithatë, bukuria nuk i ndihmon ato. A i pëlqeni orkidet, por a jeni lodhur duke u dashur të luftoni kundër mollëzave? Hyni dhe zbuloni këto këshilla.

Coleus blumei

Cretonne (Coleu Blumei)

Cretonne (Coleu Blumei) është një bimë e përdorur gjerësisht për ambientet e brendshme. Mësoni se cilat kërkesa dhe kujdes ju nevojiten këtu.

karakteristikat e Rosa bankia

Rosa bankia (Rosa bankiae Lutea)

Jo vetëm pallatet meritojnë të kenë Rosa Banksia (Rosa bankiae Lutea) në kopshtet e tyre, ju gjithashtu duhet ta keni atë në shtëpi për gjethet e saj të harlisura dhe Zbuloni dhe shijoni karakteristikat dhe kujdesin e këtij lloji të trëndafilave të quajtur Rosa bankia. Ju do të impresionoheni!

Lule trëndafili Sevillian

Trëndafili Sevillian (Rosa 'La Sevillana')

Trëndafili i trëndafilit Sevillian është një kaçubë që prodhon një numër të madh lulesh gjatë pranverës dhe verës. Nëse dëshironi të shijoni bukurinë e saj, hyni dhe njiheni me të.

Në pyjet me pisha, pyjet dhe livadhet e lagura të Shteteve të Bashkuara, rritet kjo orkide e madhe e bukur dhe e rrallë

Orkide me shirita të verdhë (Palanthera ciliaris)

Në pyjet me pisha, pyjet dhe livadhet e lagura të Shteteve të Bashkuara, rritet kjo orkide e madhe e çmuar dhe e rrallë, e cila është kërcënuar dhe në A e njihni ciliaris Palanthera? Kjo është një orkide me vija të verdha që do të pëlqeni. Shikoni veçoritë e tij.

llojet e llambave dhe ndryshimet

Llojet e llambave dhe ndryshimet e tyre

Kur flasim për llamba ose bimë me bulbozë, të vijnë në mendje bimë të bukura si tulipanët, gladiolët, irisët, dahlias, kaladiumet etj. Disa janë llamba.Nëse doni të njihni llojet e ndryshme të llambave që ekzistojnë sot dhe ndryshimet e tyre, futni artikullin tonë dhe zbuloni.

lulet më të mira për të dhënë në një ditëlindje

Çfarë lule për të dhënë në një ditëlindje?

Në shumë raste dhe kur afrohet ditëlindja e një miku ose një anëtari të familjes, ekziston pasiguria se cila do të jetë dhurata ideale për të bërë. Ato janë A keni dyshime se cilat lule t'i dhuroni një personi? Hyni dhe zbuloni se cila është lulja më e mirë për të dhënë sipas muajit të djalit të ditëlindjes.

Celandine majus

Celandine (Chelidonium majus)

Celandine është një bimë barishtore shumë dekorative dhe medicinale që kultivohet shumë lehtë. Hyni dhe zbuloni të gjitha sekretet e saj.

Tuberoza është një lulëzim me lule të bardha

Tuberoza (Polianthes tuberosa)

Tuberoza është një bimë e bukur tuberoze që mund ta keni si në tenxhere ashtu edhe në kopsht, madje edhe si një lule e prerë. Ejani dhe njiheni me të.

bougainvillea glabra

Bougainvillea (Bougainvillea glabra)

Bougainvillea (Bougainvillea glabra) është një bimë me vlerë të lartë zbukuruese, por kërkesa të rrepta. Mësoni se si të kujdeseni për të këtu.

Scadoxus multiflorus

scadoxus

Scadoxus janë bimë shumë dekorative dhe me kujdes të lehtë me të cilat lehtë mund të dekoroni oborrin ose kopshtin tuaj. Zbuloni ato.

Tagetes patula është një lloj karafili kinez

Karafil kinez (Tagetes)

Karafili kinez është një bimë e bukur me të cilën mund të keni një kopsht ose ballkon të bukur. Hyni dhe dini të gjitha sekretet e saj.

Pamje e bimës Alstroemeria aurantiaca

Astromelia (Alstroemeria)

Po kërkoni një bimë lule që të kujdeset lehtë? Merrni një alstromelia. Me siguri me këshillat tona mund të mburreni me të për vite me rradhë.

Campanula carpathica

Campanula carpathica (zile blu)

Campanula carpathica është një bimë me bukuri të madhe që çel në pranverë. A doni të dini se si të kujdeseni për të që ta shijoni atë në kopshtin tuaj?

Heliotropum arborescens

Heliotrope (Heliotropium)

Heliotrope është një bimë e mrekullueshme: jo vetëm që është e lehtë për tu kujdesur por gjithashtu mund të shihni se si lëviz në diell! Ejani dhe njiheni me të.

Anemone (Anemone)

Anemona është një bimë shumë e bukur dhe e përdorur gjerësisht për fuqinë e saj zbukuruese. Mësoni se si ta kultivoni atë dhe të kujdeseni për të në mënyrë korrekte në këtë artikull.

Campanula carpathica

Zemra e kaltër (Campanula carpatica)

Campanula carpathica, e njohur si zilja e kaltër, është një bimë shumëvjeçare e bukur që duket bukur në çdo cep ... dhe nëse i jepni kujdesin që ju tregojmë, aq më tepër. Hyn. ;)

Kamomil ose kamomil

Kamomil (Chamaemelum nobile)

Mësoni për karakteristikat dhe përdorimet medicinale për të cilat kamomili ose kamomili janë kaq të famshëm. A doni të mësoni se si t'i rritni ato? Ky është postimi juaj.

Gerbera portokalli

Si kujdesen gerberat portokalli?

Gerberat portokalli janë lule të mrekullueshme: pasi janë vetëm rreth 30 inç të gjata, ato janë ideale për tu pasur në një tenxhere ose në kopsht. Hyni dhe zbuloni se si ata kujdesen për veten e tyre.