Bimë tajinaste me lule blu

Tajinaste, lulja që zbukuron më së miri kopshtet

Tajinaste është një bimë dyvjeçare endemike në Ishujt Kanarie që prodhon aq shumë lule sa është një gëzim i vërtetë për ta parë atë. Hyni dhe zbuloni se çfarë kujdesi ju nevojitet për të qenë në gjendje të dekoroni kopshtin ose oborrin tuaj.

Rrënjosja e prerjeve të jasemines

Prerje jasemini

Jasmine është një bimë mjaft e qëndrueshme, me jetë të gjatë dhe me një aromë të shijshme që mund të rritet mjaft shpejt. A doni të dini si ta çrrënjosni atë?

Kujdesuni për luledelen tuaj, në mënyrë që të mund të përfitoni prej saj

Lule lule, lulja blu më e habitshme

Zbulojmë luledelen, një bimë barishtore njëvjeçare që prodhon lule aq të bukura sa nuk do të jeni në gjendje të ndaloni t'i soditni ato.

Kënaquni me petunitë tuaja duke i mbjellë në vazo të varura

Petunia

A doni të jeni në gjendje të shijoni lule gjatë gjithë vitit? Merrni një petunia dhe sigurojini asaj kujdesin që ne ju shpjegojmë. Sigurisht që nuk do të pendoheni. ;)

Lule Hacquetia apipactis

A ka lule jeshile?

E gjelbra zakonisht nuk shihet në petale, por nëse doni të keni një kopsht tjetër, mos hezitoni të hyni për të parë lulet e gjelbra që ju rekomandojmë.

Lulëzim i një bime barishtore

Çfarë janë tufë lulesh?

Ne shpjegojmë se çfarë janë tufë lulesh dhe llojet e ndryshme që ekzistojnë në mënyrë që të mund të mësoni më shumë rreth bimëve që keni në kopshtin ose tarracën tuaj.

Mbroni Cymbidium tuaj nga i ftohti

Si të kujdesemi për orkidet në dimër?

A po vjen ftohja dhe a shqetësoheni për bimët tuaja të çmuara? Hyni dhe zbuloni se si të kujdeseni për orkidet në dimër në mënyrë që ato të arrijnë të shëndetshme në pranverë.

Galanthus nivalis në lule

Si ta lini lulen e dëborës?

Keni një lule dëbore por nuk mund ta bëni atë të lulëzojë? Siguroni këtë kujdes dhe me siguri do ta bëni së shpejti. ;)

Krizantemë

Cili është kujdesi për krizantemët?

A i keni fituar këto bimë të bukura dhe të mrekullueshme? Zbuloni se si t'i keni ato të përsosura duke siguruar kujdesin më të mirë për krizantemën.

Orkide Phalaneopsis Keiki

Si të riprodhoni orkide?

Dëshironi të dini si të riprodhoni orkide? Mos hezitoni të hyni për të marrë ekzemplarë të rinj të bimëve tuaja të çmuara.

phalaenopsis maki

Pse bien lulet e mia orkide?

A po mendoni pse orkidi im po lëshon lulet e saj? Hyni dhe zbuloni cilat janë shkaqet e mundshme dhe si ta zgjidhni atë.

Lulja e trëndafilit 'Sekret'

Trëndafilat më aromatik

Nëse ju pëlqejnë lulet që japin një aromë tepër të mrekullueshme, mos hezitoni të hyni për të zbuluar se cilat janë trëndafilat më aromatik.

lule kungujsh

Lulja e kungujve

Lulja e kungujve duket mjaft elegante dhe përdoret në shumë kuzhina në të gjithë botën. A doni të dini karakteristikat dhe përdorimet e tij?

Dendrobium kinglanum

Si të transplantoni një orkide

Ne ju tregojmë se si të transplantoni një orkide hap pas hapi, dhe ne gjithashtu ju ofrojmë disa këshilla për t'u kujdesur për të pas transplantimit.

Geranium në lulëzim

Pse barbaroza ime ka gjethe të verdha?

A po mendoni pse barbaroza ime ka gjethe të verdha? Nëse është kështu, ejani dhe ne do t'ju tregojmë shkaqet e mundshme dhe çfarë të bëni për ta rimarrë atë.

digitalis

lule vjollce

Dekoroni kopshtin ose oborrin tuaj me këto 6 bimë me lule vjollce që ju sugjerojmë. Ato janë shumë të lehta për tu kujdesur dhe të çmuara, i njihni të gjithë?

Lule të Ageratum houstonianum 'Blue Mink'

Agerato, lulja më e habitshme

A doni të dekoroni kopshtin ose oborrin tuaj me një lule veçanërisht të mrekullueshme dhe të bukur? Zbuloni agerato. Easyshtë e lehtë për tu kujdesur dhe shumë dekorative. Hyn.

Tulipanët

Kuptimi i ngjyrave të tulipanit

Ne analizojmë ngjyrën e tulipanëve dhe kuptimin e saj. Çfarë do të thotë tulipanët e kuq? Gjeni këtu së bashku me ngjyrat e tjera

Shkurre trëndafili durojnë acar dhe temperatura të larta

Si të fekondojmë lulet

Ne shpjegojmë se si të fekondojmë lulet, në mënyrë që të shijoni petalet e tyre të mrekullueshme çdo stinë. Hyni dhe zbuloni sa e lehtë është. ;)

Mbillni llambat tuaja tre muaj para se të lulëzoni

Si të ruani llambat?

Bimët bulboze janë të mrekullueshme, por çfarë të bëjmë kur lulëzimi ka mbaruar? Mbani ato, natyrisht. Ejani dhe ne do t'ju tregojmë se si të ruani llambat.

Lule blu Iris

Si të rritet lulja Iris?

Për shkak të pamjes së tyre ato zakonisht ngatërrohen me orkide, megjithatë ato kanë detaje të vogla që i bëjnë ato bimë unike dhe të veçanta.

Lule Daisy

Fotografi Daisy

Ne ju tregojmë një seri fotografish të bukura të margaritave ndërsa ju tregojmë për karakteristikat e tyre. Hyni për të mësuar më shumë rreth këtyre bimëve mahnitëse.

Lule gerbera e kuqe

Cilat janë kujdeset për gerbera?

Nëse dëshironi t’i jepni gëzim dhe ngjyrë shtëpisë tuaj, mos hezitoni të blini një bimë lulesh. Klikoni në linkun dhe zbuloni se cili është kujdesi për gerbera.

Bimë Azalea me lule të bardha

Azaleas për kopshte hije

Azaleas janë shkurre me gjethe dhe lulet e tyre priren të shfaqen në verë dhe pranverë, me ngjyra të shumta, të tilla si e kuqja, roza dhe e bardha.

ndarës kopshtesh ose gardhe të gjelbërta

Bimë për gardhe të gjelbërta

Gardhe jeshile janë ato që ne i njohim si gardhe lulesh ose thjesht gardhe natyrore, duke qenë në gjendje t'i dekorojmë ato me bimë të ndryshme.

Trëndafila të çelur

Kur të krasitni shkurre trëndafili

Nëse dëshironi të keni bimë plot me trëndafila të bukur, mos hezitoni të hyni për të gjetur se si dhe kur krasiten shkurret e trëndafilave.

kërthiza e venusit

Kërthiza e Venusit

Zbuloni karakteristikat e Kërthizës së Venusit, si përdorime të mundshme mjekësore, të përdorura në ditët e sotme nga shumë grupe etnike dhe ndoshta nga disa natyralistë.

Lule gerbera jamesonii

Fotografitë e luleve

Ne ju tregojmë një seri fotografish me lule që me siguri do t’i dashuroni. Ejani dhe kontrolloni ndërsa mësoni më shumë për secilën prej tyre.

Tulipan në lulëzim

Si të kujdesemi për tulipanin e zi?

Tulipani i zi është një prej llambave më të jashtëzakonshme që mund të keni në shtëpi ose në kopsht. Gjeni se si ta bëni atë të lulëzojë.

Trëndafil i kuq shumë i bukur

Trëndafilat e kuq, më të bukurit

Trëndafilat e kuq janë më të popullarizuarit. Ato janë elegante dhe japin një aromë të këndshme. Rritja e tyre është një kënaqësi për t'u parë. A e dini historinë e saj? Hyn.

Trëndafili, fryt i shkurres së trëndafilit

Si mbillet bima e trëndafilit të qenit?

Trëndafili është fryti i trëndafilit të qenit, një bimë që mund ta keni në një tenxhere dhe nga e cila mund të merrni mostra të reja duke mbjellë farat e saj.

zambak i verdhë

Kujdesi për zambakun e paqes

Njihni kujdesin që i duhet zambakut të verdhë të paqes dhe arsyen për atë ngjyrë në mënyrë që të keni një lule të bukur brenda shtëpisë.

Rritni një Orkide Phalaenopsis

Rritja e një orkide Phalaenopsis

Sapo keni blerë një orkide Phalaenopsis dhe nuk e dini se çfarë lloj kujdesi i nevojitet? Ne ju tregojmë se si të kujdeseni për një orkide Phalaenopsis.

Plox arendsii në lule

Përzgjedhja e bimëve pranverore

Dekoroni kopshtin ose oborrin tuaj me bimë pranverore dhe shijoni këtë sezon si kurrë më parë. Dije se cilat janë lulet që do të zbukurojnë shtëpinë tënde.

buqeta te ndryshme lulesh

buqeta

Mësoni se çfarë janë buqetat me lule, llojet e ndryshme të buqeta që ekzistojnë, ngjyrat dhe përdorimin e tyre në dekorimin e një shtëpie, dasme, ngjarje, etj.

Vajzë e re me lule në flokë

Lule flokësh

Veshja e luleve për flokët është një kënaqësi, por a e dini se secila ngjyrë ka një kuptim? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se cila është të festoni jetën tuaj me ngjyrën tuaj.

Marrëveshje lule natyrale

Ide për aranzhimet natyrore të luleve

Dëshironi të dekoroni shtëpinë tuaj me aranzhime natyrore të luleve? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë një sërë idesh për t'i bërë ato të duken shkëlqyeshme.

Lule Ixia scillaris

Ixia, bulboza më e lumtur

Ixia sjell ngjyra dhe gëzim me lulet e tyre të mrekullueshme. Kultivimi dhe mirëmbajtja e tyre e lehtë i bën ato bimë thelbësore për kopshtin.

Pelargonium graveolens

Takoni 4 lloje të Pelargonium

Pelargoniumet prodhojnë lule të gëzueshme për disa muaj të vitit. Ato janë shumë dekorative, aq sa mund t’i përdorni për të zbukuruar çdo cep. Hyn.

Rozë jargavan

Imazhe trëndafili

Ne ju tregojmë një sërë imazhesh me trëndafila ndërsa ju tregojmë disa kuriozitete për këto bimë të mrekullueshme. Hyn.

Ngjyra blu u rrit

A ekziston trëndafili blu?

Trëndafili blu është një nga lulet më të dëshiruara. Isshtë shumë tërheqëse për sytë dhe duket në mënyrë spektakolare e mirë në çdo vazo apo vazo. Por si ta merrni atë?

Trëndafili damasken

Rosa damascena, lulja më zbukuruese

Rosa damascena është një kaçubë gjetherënëse që prodhon lule delikate shumë të bukura dhe aromatik që ju ndihmojnë kundër stresit. Zbuloni atë.

Nelumbo nucifera

Bukuria e Lules së Lotusit

Informacion në lidhje me Lule spektakolare Lotus. Ne ju tregojmë të gjitha sekretet në lidhje me kultivimin, zhvillimin, kujdesin, origjinën dhe përdorimin e saj për njerëzit.

Lule Gladiolus murielae

Kujdesi për Gladiolin Abisinas

Gladiolusi Abyssinian është një llambë që rritet në 100 cm. Prodhimi i luleve të bukura dhe aromatik është i përsosur për mbjellje në kopsht.

Gjithçka që duhet të dini për Vinca minor

Vinca minor është një bimë lulëzimi shumë dekorative, ideale për mbulimin e dyshemeve. Ne ju tregojmë se çfarë kujdesi duhet të sigurohet për ta mbajtur atë të shëndetshëm.

Campanula carpathica

Si kujdeset Feneri Karpate?

Feneri Karpate ose Campanilla është një barishte shumëvjeçare shumë e lehtë për tu kujdesur që do t'ju japë lule për pjesën më të madhe të vitit. Njihuni me të;).

Darvinia

Darwinia, kaçubë me lule të varura

Darwinia është një bimë zbukuruese që shquhet për lulet e saj të varura. Isshtë një kaçubë shumëvjeçare dhe ka më shumë se 70 lloje të Darvinias.

Gerbera në gotë

Këshilla për t'i dhuruar lule një miku

Dëshironi t’i dhuroni lule një miku, por nuk dini cilat të zgjidhni? Mos u shqeteso. Hyni dhe ndiqni këshillat tona për ta bërë atë një dhuratë shumë të veçantë.

Calceolaria në lule

Si të rriten Këpucët e Vogla

Po kërkoni një bimë vërtet unike? Nëse është kështu, merrni një Calceolaria, të njohur si Zapatitos, dhe do të keni një kënd shumë të veçantë. Gjeni se si kujdeset për veten.

Lulëkuqet

Lulëkuqet: skedari i plotë

A mendoni se dini gjithçka për lulëkuqet? Le të të befasojmë. Hyni dhe njihuni më thellë me të: përdorimet e tij, kultivimi i tij dhe më shumë.

zambak lugjeve

Zambaku i mrekullueshëm i Luginës

Zambaku i Luginës është një bimë me lule në formën e ziles me ngjyrë të bardhë ose rozë që duket bukur në çdo cep të mbrojtur nga dielli. Njihuni me të.

Muscari në lulëzim

Si të mbillni dhe kujdeseni për Muscari?

Muscari është një llambë që prodhon një numër të madh të luleve aromatike gjatë pranverës. Isshtë shumë e lehtë për tu kujdesur dhe shumë fshatar. Zbuloni

Shumëvjeçare Linum lwissi 'Appar'

4 lule blu për kopsht ose tarracë

Lulet blu janë një mrekulli e vërtetë. Ato dallohen aq shumë sa që me ta mund të merrni kënde shumë të veçanta. Këtu keni një përzgjedhje.

Ciganë të kuq

Gitanillas, një pasion shumë spanjoll

Ciganët janë bimë shumë të popullarizuara në oborre pasi ato kanë lule me ngjyra të ndezura që mund t’ju ​​zbukurojnë ditën. Dije të gjitha sekretet e saj.

Lule Amaryllis

Amaryllis, lulja e verës

Amaryllis është një nga lulet me gunga që lulëzojnë gjatë verës. Por si kujdesesh për këtë fabrikë interesante? Mos qëndroni pa e ditur. Hyn.

Echinacea

Lulet e gëzueshme të Echinaceae

Gjithçka që duhet të dini rreth kujdesit dhe vetive të Echinaceae. Disa lule shumë të spikatura që mund t’i keni në kopsht ose në një tenxhere.

Bizele ëmbël

Si të rritni bizele të ëmbla

Ato janë bimë shumë të bukura që duken bukur si në kopshte ashtu edhe në tenxhere. Gëzoni bukurinë e saj duke mësuar se si të rritni bizele të ëmbla.

alcea rosea

Moose ose mallow mbretërore

Mallow ose elcea mbretërore është një bimë spektakolare e lulëzuar që do të duket shumë mirë në kopshtin ose tarracën tuaj. Ejani dhe mësoni gjithçka rreth saj. Do ta dashuroni.

Zinnia

Lule verore

A mendonit se mund të kishit një kopsht shumëngjyrësh vetëm në pranverë? Më lejoni t'ju jap një lajm: ka lule verore. Më të mirët ju presin këtu. Hyn.

tagetes

lule pranverore

Ne ju tregojmë lulet kryesore të pranverës, në mënyrë që të mund të shijoni një kopsht ose Patio plot ngjyra. Ne gjithashtu ju mësojmë se si t'i mbillni ato. Mos e humb atë.

Lulet e barbarozës

Si të krasitni barbarozat

Ne shpjegojmë kur dhe si të krasitemi lehtë barbarozat në mënyrë që ato të rriten të shëndetshëm dhe të prodhojnë një numër të madh të luleve. Hyn.

Cymbidium 'Clarisse më e mira rozë' në lule

5 lloje orkidesh për shtëpinë tuaj

A keni qenë në një çerdhe dhe nuk e dini cilën lule të merrni në shtëpi? Futni dhe njihni 5 llojet kryesore të orkideve. Ju jeni i sigurt se do t'i doni ata.

Orkide e zezë

Kujdesi për orkidën e zezë

Ne ju tregojmë për kujdesin ndaj orkidës së zezë, një bimë shumë kurioze që, ndryshe nga të tjerët, ka lule të zeza të pabesueshme.

Lule

6 lloje lulesh për kopsht ose tenxhere

Lule janë të mrekullueshme: ata zbukurojnë kopshtin ose ballkon në një mënyrë spektakolare. Takoni 6 lloje lulesh për t’i pasur në një tenxhere ose në tokë.

Krizantemë, një bimë që çel në dimër

lule të ardhshme

A e dini se lulet e ngrënshme ekzistonin? Ka shumë më tepër nga sa mund të prisni që mund të përdorni për të bërë pjata të shijshme. Gjeni se cilat janë ato.

Lule orkide

Si të kujdesemi për orkidet

Ato janë disa nga lulet më të bukura që mund të gjeni në xhunglat tropikale, ose brenda shtëpisë tuaj. Gjeni se si kujdesen orkidet.

Lule e bardhe calla

Cala blanca, një bimë madhështore

Libi i bardhë është një lule shumë e popullarizuar që do të veshë kopshtin ose tarracën, duke i sjellë asaj pastërti. Ne ju tregojmë se çfarë kujdesi duhet për të qenë perfekt.

penta lanceolata

Bimë lulëzuese gjatë gjithë vitit

Në pritje të pranverës për të shijuar lulet? Ju mund të ndaloni ta bëni atë: ka bimë lulëzuese gjatë gjithë vitit ideal për tenxhere ose kopsht. Zbuloni ato.

Celosia Argentea

Duke u rritur dhe kujdesur për Cockscomb

Cresta de Gallo është një lule vërtet kurioze dhe e mrekullueshme, por a dini si të kujdeseni për të? Jo Mos u shqetëso: hyr brenda dhe ne do të të mësojmë gjithçka për të.

Leucanthemum vulgare 'Filigran'

Si janë lulet brenda

Ato janë pjesa më e dukshme e bimëve angiosperm, dhe gjithashtu më e rëndësishmja. Le t'i njohim më hollësisht. Zbuloni se si janë lulet brenda.

Trëndafili i kuq

Si të krasitni një kaçubë trëndafili

Shkurtimi është një punë që duhet ta bëjmë që bimët tona të jenë të shëndetshme dhe të forta. Hyni dhe zbuloni se si të krasitni një kaçubë trëndafili siç duhet.

Trëndafili i kuq

Si dhe kur të krasitni trëndafilat

Ne ju tregojmë se si dhe kur të krasitni trëndafilat për të marrë një sasi më të madhe të luleve. Nëse nuk dini si të krasitni shkurret tuaja të trëndafilave, hyni brenda dhe ne do ta shpjegojmë atë.

Daisies në fushë

Çfarë do të thotë margaritë

Këto janë disa lule që na kthejnë në fëmijëri. Kush nuk ka luajtur më dua / nuk më do me ta? Gjeni se çfarë do të thotë margaritë.

aster

Cilat lule e durojnë të ftohtin

Nëse keni menduar që me mbërritjen e vjeshtës lulet do të mbarojnë ... hyni brenda dhe do të zbuloni se lulet e durojnë të ftohtin. Me siguri disa ju befasojnë!

Tulipanët e kuq

Cili është kuptimi i tulipanit të kuq

Lule gjithmonë kanë tërhequr vëmendjen tonë. Ata janë shumë të bukur, dhe gjithashtu përcjellin një mesazh unik. Gjeni se cili është kuptimi i tulipanit të kuq.

Lule

Si të ruani lulet në një vazo

Ka shumë njerëz që e zbukurojnë shtëpinë e tyre me lule, pasi ato i japin shumë jetë. Hyni dhe ne do të shpjegojmë se si të mbani lule në një vazo.

Trëndafili blu

Cili është kuptimi i trëndafilave blu

Trëndafilat janë shkurre shumë dekorative. Secila prej luleve të saj transmeton një mesazh. Hyni për të zbuluar se cili është kuptimi i trëndafilave blu.

Lule e Zogut të Parajsës

Si të kujdesemi për një Zog të Parajsës

Shtë një nga bimët më mirënjohëse dhe dekorative me lule. Përdoret gjerësisht në kopshte për lulet e saj të bukura. Gjeni se si të kujdeseni për një zog të parajsës.

Tulipa '' Papagayo '' në lule

Cilat janë varietetet e tulipanit

Janë lule shumë luksoze dekorative, të cilat mund t’i kemi si në tenxhere, ashtu edhe në kopsht. Gjeni se cilat janë varietetet e tulipanit.

Rudbeckia hirta në lule

Cilat janë lulet që çelin në vjeshtë

Nëse keni menduar që kur të përfundojë vera nuk do të mund të shijoni më lule, hidhni një sy dhe do të zbuloni se cilat janë lulet që çelin në vjeshtë.

Zymbyl jargavan

Si të kujdesemi për zymbylët

Ata janë një nga lulet më të kultivuara me bulbozë në të gjithë botën. Ejani dhe ne do t'ju tregojmë se si të kujdeseni për zymbylët. Ju do të jeni në gjendje t'i shijoni ato për vite me rradhë.

narcis

Si të kujdesemi për daulles

Pas përfundimit të verës, temperaturat fillojnë të ulen. Timeshtë koha për të mbjellë llamba. Hyni dhe do të mësoni se si të kujdeseni për daffodils dhe t'i keni ato të bukura.

lulebore

Si të mbillni prerje lulebore

Ato janë kaçube me bukuri të jashtëzakonshme të përshtatshme për kopsht, dhe gjithashtu për tenxhere. Nuk jeni i sigurt se si të mbillni prerje lulebore? Ne ju mësojmë.

Phalaenopsis

Cili është kuptimi i orkideve

Ato janë disa nga lulet më elegante që ekzistojnë, ideale për zbukurimin e hapësirave të brendshme. Gjeni se cili është kuptimi i orkideve.

viola odorata

Si të kujdesemi për manushaqet

Ato janë lule të jashtëzakonshme për të mbuluar dyshemetë, për të mbjellë në kopshtet e tokës, apo edhe për t'i pasur në tenxhere. A doni të dini se si të kujdeseni për manushaqet? Hyn.

Luledielli

Cilat janë lulet që çelin në verë

Keni një kopsht shumëngjyrësh gjatë gjithë vitit. Mos hiqni dorë prej tij gjatë periudhës së verës dhe zbuloni se çfarë lule çelin në verë.

Petunia x hibrida a1

Si të kujdesemi për surfinias

Ato janë bimët më të njohura të varura sezonale, pasi rriten dhe mirëmbahen shumë lehtë. Hyni për të ditur se si të kujdeseni për surfinias.

Orkide

Si të rriten orkide blu

Ato janë lule shumë të bukura, aq sa ka nga ata që i konsiderojnë ato si më elegante në botë. Hyni dhe mësoni se si të rritni orkide blu.

Sprekelia formosissima

Si të rritet fleur de lis

Shtë një nga bimët më elegante dhe më të bukura me gunga. Nëse doni të dini se si të rritni fleur de lis, dhe lini veten të dashuroheni me të, hyni.

Calas

Si të kujdesemi për limane

Ato janë bimë të jashtëzakonshme lulëzuese. Ata japin një aromë shumë të këndshme që të gjithë do të dëshironim ta kishim në shtëpi. Gjeni se si të kujdeseni për limanet.

Petunia e lule jargavanit

Si të kujdesemi për petunitë

Këto janë lule me ngjyra shumë të larmishme: e kuqe, rozë, dyngjyrësh, blu ... Hyni dhe do të zbuloni se si të kujdeseni për petunitë që ato të jenë perfekte.

Lobelia erinus

Si është një lobelia

Kjo bimë ka lule shumë kurioze që tërheqin vëmendjen e kujtdo që kalon pranë. Gjeni se si duket lobelia dhe si ta keni.

Phalaenopsis

Si të kujdesemi për orkidet në verë

Këto janë lule shumë elegante dhe dekorative. Hyni dhe do të mësoni se si të kujdeseni për orkidet në verë, me këshilla dhe truket për t'i mbajtur ato të bukura.

Hortensia rozë

Si të kujdesemi për lulebore

A po mendoni të dekoroni kopshtin tuaj me lule të bukura? Hyni dhe do të mësoni se si të kujdeseni për lulebore. Disa shkurre që do t’i dashuroni.

Lib i bardhë

Dekoroni kopshtin tuaj me zambakë calla

Më lejoni t'ju jap një këshillë: zbukuroni kopshtin tuaj me zambakë calla. Ata janë shumë mirënjohës dhe nuk kërkojnë bimë bulboze, lulet e të cilave kanë një parfum shumë të këndshëm.

Diantusi

Si riprodhohen karafilat

A po mendoni se si riprodhohen karafilat? Këto lule të bukura kanë një bukuri të pashembullt, dhe ato janë gjithashtu shumë të lehta për tu kujdesur dhe për tu rritur.

Tulipanët janë bimë të shkëlqyera kopshtesh

Kur të mbillni tulipanët

A keni menduar ndonjëherë se kur të mbillni tulipanë? Këto lule të bukura me gunga kanë vlerë të madhe zbukuruese dhe janë ideale për vazo ose kopshtari.

lavatera thuringiaca

Lulet e çmuara të Lavatera

Lavatera është një gjini e bimëve të egra, lulet e të cilave janë shumë zbukuruese, të denja për të qenë në një kopsht informal ose në një tenxhere duke dekoruar ballkonin tuaj.

Crocus, një lule që mbin në dimër

Crocus sativus

Crocus sativus, i njohur më mirë si shafran, është një bimë bulboze që kujdeset shumë lehtë dhe gjithashtu ka një lule jargavan spektakolare.

Anigozanthos manglesii

Lulja unike e Kangaroo Paw

Kangaroo Paw është një bimë rizomatoze, vendase në kontinentin Australian, lulja e së cilës nuk lë askënd indiferent. Mësoni si të kujdeseni për të.

Tulipanët

Mania e Tulipanit, biznesi i Tulipanit

Disa shekuj më parë, tulipanët u bënë shumë të popullarizuara në Holandë dhe kështu lindi Tulipomania, një periudhë në të cilën shitja e tulipanëve u rrit në qiell dhe tulipanët u shitën me çmime të tepruara.

Aster

Lule sezonale

Sot ne ju tregojmë se cilat bimë dhe lule mund të rritni në vjeshtë.

linum grandiflorum

Lulja e Panjohur e Lirit të Kuq

Liri i kuq, emri shkencor i të cilit është Linum grandiflorum, është një bimë barishtore shumë e lehtë për t'u rritur që do t'i japë ngjyrë kopshtit ose tarracës tuaj.

Lantana

Bimë rezistente ndaj diellit

Ne ju rekomandojmë disa bimë që janë rezistente ndaj diellit në mënyrë që atëherë t’i tregoni ato edhe gjatë verës.

Hyacinthoides jo-scripta

Zymbylët e bukur të egër

Në Britaninë e Madhe, përveç vendeve të tjera në kontinentin Evropian, lulet e zymbylëve të egër. Disa llamba, lulet blu të të cilave janë shumë të bukura.

Phalaenopsis

Si kujdesen orkidet në dimër?

Orkide në dimër kanë nevojë për kujdes të veçantë, veçanërisht nëse jetojmë në klimë të ftohtë. Ne ju tregojmë se si të kujdeseni për ta në këtë artikull.

Primula farinoze

Pse nuk më hapen lulet?

Ndonjëherë ne presim kohën e lulëzimit të bimëve tona, por rezulton se lulet nuk hapen. Ne ju tregojmë pse dhe si ta rregulloni atë.

Lule e kuqe Azalea

Si të kujdesemi për azaleas

Azalea është një kaçubë me origjinë nga Azia që është bërë shumë e popullarizuar në kopshtet e butë në të gjithë botën. Ne ju tregojmë se si të kujdeseni për azaleas në këtë artikull.

Aroma vjollcë

Bota e manushaqeve

Mësoni rreth varieteteve të ndryshme të manushaqes për të dalluar lulet e vërteta nga ato false.

Begonia

Begonia si bimë shtëpie

Shumë prej nesh, dhe gjithnjë e më shumë, zgjedhin të kenë një Begonia brenda. Këto bimë kanë provuar se janë shumë të adaptueshme në këto kushte.

Gerbera lule portokalli

Si të rriten gerbera

Gerbera, e njohur gjithashtu si margarita afrikane, është një bimë e gjallë, lulet e së cilës janë shumë dekorative. Ne ju mësojmë se si të rritni gerbera pa ndërlikime.

Tulipanët

Historia e tulipanëve

Mania e tulipanit ishte një fenomen masiv që bëri që çmimi i tulipanëve të rritet dhe një flluskë e madhe ekonomike.

Fuchsia regia në lule

Fuchsia: në kopsht apo në një tenxhere?

Fuchsia është një bimë shkurre, lulet e së cilës tregojnë elegancë të jashtëzakonshme. Ato janë bimë shumë zbukuruese që mund të jenë si në tenxhere ashtu edhe në tokë.

Flutura në lule

Lule që tërheqin fluturat

Fluturat janë insekte të bukura polenizuese që i japin shumë jetë çdo kopshti. Kjo është arsyeja pse ne ju prezantojmë me lule që i tërheqin ato.

Lillium kanadez

Llamba kryesore e luleve, pjesa e dytë

Në këtë pjesë të dytë dhe të fundit të llambave kryesore të luleve, ne ju bëjmë një përzgjedhje të vogël të luleve me gunga që do të lulëzojnë në verë.

Dhelpra

Foxglove, një bimë për të gjithë

Në Evropë mund të gjejmë një bimë të bukur dyvjeçare ose shumëvjeçare të quajtur Digitalis purpurea, e njohur më mirë si Foxglove, e cila tërheq bletët.

Tulipanët

Tulipanët më të bukur

Ka shumë varietete të tulipanëve në varësi të formave dhe ngjyrave të tyre. Këtu ju themi se cilat janë më të bukurat.

Gerberat

Lule për çdo moment

Lule të bardha jepen për dasma, lule të kuqe për datat e para ... Çdo moment i rëndësishëm i jetës sonë ka lulen e saj që e përfaqëson atë.

Peonies

Kujdesi për bozhure

Peonies janë bimë që duhet të ekspozohen në diell për t'u zhvilluar dhe lulëzuar.

Baccharis pilularis

Ashtë vajzë!

Një bimë dioecious është ajo që ka lule femra dhe meshkuj në ekzemplarë të ndryshëm. Ka bimë dioecious që është e këshillueshme për të identifikuar.

Shafran

Si të rritet shafrani

Shafrani është një bimë bulboze që mbillet në vjeshtë dhe çel në pranverë. Ne ju mësojmë se si të rritni shafranin.