Cersis siliquastrum ose pema judeane

Cersis siliquastrum ose pema judeane

El cersis siliquastrum Është një pemë kurioze që shquhet për shumë më tepër sesa për faktin se i përket grupit të bimëve të njohura me nofka të lidhura në traditën katolike. Meqenëse shpesh quhet edhe pema e Judës (sepse ajo gjendet kryesisht në Izrael, ajo që ishte Judea e lashtë) ose pema e Judës. Nëse nuk e njihni me këta emra, mund ta keni dëgjuar të quhet karrob i çmendur ose kuq.

Sipas një historie klasike, pasi tradhtoi Jezu Krishtin, Juda u var në një pemë të kësaj specie. Për këtë arsye, sot ajo njihet më shumë si pema e Judesë sesa me emrin e saj empirik. Nëse doni të dini pak më shumë për të, vazhdoni të lexoni.

Origjina dhe habitati natyror i cersis siliquastrum

Origjina dhe habitati natyror i cersis siliquastrum

Këtë herë po flasim për një pemë gjetherënëse që Është pjesë e familjes Fabaceae ose Leguminosae., e cila rezulton të jetë një nga më të mëdhatë dhe më të ndryshmet në mbretërinë bimore. Përbëhet nga një shumëllojshmëri e gjerë bimësh duke përfshirë pemë, shkurre, barishte dhe hardhi. Për më tepër, brenda saj gjenden bimë me vlera të mëdha ushqyese, si bishtajoret.

Historia e kësaj peme është e lidhur me figurën e Judës, por e vërteta është se ekzistenca e saj shkon shumë më larg në kohë. Është një lloj vendas në Mesdheun dhe Azinë Perëndimore. Pra, habitati i tij mbulon rajone me një klimë mesdhetare me verë të thatë, të nxehtë dhe dimër të butë.

Në mënyrë të egër rritet në pyje gjetherënëse, shpatet shkëmbore, brigjet e lumenjve dhe zona të hapura pyjore. Përveç kësaj, është një specie që kultivohet si një pemë dekorative ideale për kopshte dhe të cilës i atribuohen disa përdorime terapeutike.

Karakteristikat e cersis siliquastrum

Karakteristikat e cersis siliquastrum

Ekzistojnë një sërë karakteristikash fizike që ju lejojnë të dalloni shpejt pemën judeane:

Madhësia dhe forma

Kjo është një pemë me madhësi mesatare, lartësia e së cilës zakonisht varion nga katër deri në 10 metra. Zakoni i tij i rritjes është midis rrumbullakosur dhe i gjerë, duke formuar një kurorë të gjerë dhe të zgjatur.

Kur rritet për qëllime zbukurimi, është e zakonshme që kurora të punohet përmes krasitjes për t'i dhënë një formë të rrumbullakosur.

Korteksi

Kur pema është e re, lëvorja e saj tregon një strukturë të lëmuar të një ngjyre gri në kafe të hapur. Me kalimin e kohës është e zakonshme që ajo të bëhet e ashpër dhe të shfaqë disa çarje. Prandaj, duke parë trungun e pemës, Tani mund të dimë nëse kemi të bëjmë me një ekzemplar të ri apo me një të vjetër.

Lloji i drurit që prodhon pema e Judës njihet si i fortë dhe mjaft rezistent. Ka një teksturë të hollë dhe uniforme që e bën të përshtatshëm për punë të detajuara. Megjithatë, për shkak të forcës dhe densitetit të tij, është e vështirë të punohet me mjete dore. Prandaj, Nuk është aq e zakonshme në zdrukthtari dhe në bërjen e kabineteve sa varietetet e tjera të drurit.

Leaves

Gjethet e pemës Judea janë të gjelbra të ndezura gjatë pranverës dhe verës. Ndërsa vjeshta përparon, ato bëhen ngjyrë të verdhë të artë derisa më në fund e shkëputin degën.

Janë gjethe të alternuara, të thjeshta, me buzë të lëmuara dhe formë që i ngjan pak zemrës.

Lule

Koha e lulëzimit të kësaj peme është fillimi i pranverës. Sapo temperaturat rriten, është e zakonshme të shohësh lulet e saj, edhe para se gjethet të fillojnë të mbijnë.

E veçanta është se këto rriten direkt në trung, dhe kanë një ngjyrë vjollce-rozë të habitshme dhe forma e tyre ngjan me atë të një fluture.

Duke vazhduar me legjendën rreth kësaj peme, thuhet se lulet e saj përfaqësojnë lotët e Krishtit dhe Ngjyra rozë shumë e gjallë vjollcë përfaqëson turpin e tradhtarit.

fruta

Pas lulëzimit shfaqen bishtaja të sheshta që piqen gjatë gjithë verës dhe vjeshtës. Këto bishtaja janë plot me fara që shpërndahen ose bien gjatë dimrit dhe lejojnë shfaqjen e ekzemplarëve të rinj të cersis siliquastrum.

Pasuri

Rrënjët e kësaj peme janë të cekëta, gjë që e bën këtë varietet të ndjeshëm ndaj thatësirës, ​​pasi nuk mund të kërkojë ujë dhe lëndë ushqyese në shtresat më të thella të tokës.

Përdorimet terapeutike të cersis siliquastrum

Kjo shumëllojshmëri nuk është veçanërisht e njohur për përdorimet e saj terapeutike, por disa pjesë të tij janë përdorur në mënyrë anekdotike në mjekësinë popullore.

Disa studime sugjerojnë se ekstraktet e marra nga gjethet dhe lulet e saj kanë veti antioksiduese dhe anti-inflamatore për shkak të pranisë së komponimeve fenolike dhe flavonoideve. Komponime që janë gjithashtu me interes për formulimin e produkteve kozmetike dhe suplementeve dietike.

Në fushën e fitoterapisë, infuzionet ose zierjet e gjetheve dhe luleve të pemës së Judesë përdoren për të trajtuar kushte të tilla si kolla ose problemet e tretjes.

Në kuadër të terapisë me gurë të çmuar, sythat e kësaj peme përdoren për të lehtësuar dhimbjet që lidhen me qarkullimin e gjakut.

Kujdesi thelbësor për cersis siliquastrum

Kujdesi thelbësor për cersis siliquastrum

Kjo është një specie që kultivohet kryesisht për qëllime zbukurimi. Nëse po shqyrtoni mundësinë për ta pasur atë në kopshtin tuaj, mbani në mend disa pyetje themelore në lidhje me kujdesin e tij:

  • Vendndodhja. Vendoseni pemën në një vend me diell. Vendoseni pranë bimëve të tjera, sepse ka veçorinë e fiksimit të azotit atmosferik në tokë, i cili rezulton të jetë një pleh natyral i shkëlqyer për bimët që ndodhen aty pranë. Nëse keni një pemëtore, mendoni ta mbillni në afërsi, sepse mund të jetë një ndihmë e madhe për të luftuar siloset e llojeve të tilla si pemët e mollës ose ullirit.
  • Ujitja. Në vitet e para ka nevojë për ujitje të rregullt. Pasi të krijohet, mund të tolerojë thatësirën, por vetëm për periudha të shkurtra kohore. Prandaj këshillohet që gjatë verës të ujitet rregullisht.
  • Krasitja. Nuk kërkon krasitje të rregullt, por mund ta krasitni në fund të dimrit ose në fillim të pranverës për t'i dhënë formë dhe për të hequr degët e vdekura ose të dëmtuara.
  • Mbrojtje ndaj të ftohtit. Mund të përballojë ngricat e lehta, por temperaturat jashtëzakonisht të ftohta mund ta dëmtojnë këtë pemë. Për ta mbrojtur atë, aplikoni një shtresë mulch rreth bazës së pemës dhe mbuloni kurorën gjatë netëve të ftohta.

Cersis siliquastrum është një pemë jo shumë kërkuese për sa i përket kujdesit të saj dhe ia vlen të vëzhgohet kur është në lule. A guxoni ta keni në kopshtin tuaj?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.