Çfarë janë bugët mealy?

infektimi i mealybug

Bugs të butë Ato janë insekte të ngjashme me lapidarin që ushqehen duke thithur lëngun e një game të gjerë bimësh, përfshirë bimët e brendshme, bimët serë dhe shumë fruta, në disa raste ndikojnë në bimët zbukuruese të rritura jashtë.

Insektet mund të dobësojë bimët dhe disa lëshojnë një substancë ngjitëse në gjethe, e cila lejon rritjen e kërpudha të zeza.

Di se çfarë mund të bëjnë bugs mealy në bimët tuaja

problem me mealybugs

Ekziston një larmi e madhe e specieve të insekteve që sulmojnë bimët e kultivuara. Këto dëmtues të insekteve që thithin lëng mund të dobësojë rritjen e një game të gjerë bimësh. Shumë specie lëshojnë një substancë ngjitëse dhe me sheqer, e cila ka emrin e mjaltit, në kërcellin dhe gjethet mbi të cilat ushqehen.

Disa specie gjithashtu prodhojnë më shumë vezore të bardha, të dylli në kërcell dhe gjethe të ulëta. Një gamë e gjerë e bimë zbukuruese, pemët frutore dhe shkurret e krijuara nga bimët mund të sulmohen. Shumë specie të insekteve ndikojnë në bimët e brendshme ose ato që rriten në serra ose vende të tjera të mbrojtura.

Ndër simptomat që mund të tregojnë se ka një sulm nga këto organizma që mund të gjejmë shkallët ose guaskat në formën e gungave në kërcellin e bimëve dhe në pjesën e poshtme të gjetheve, këto janë rreshtimet e jashtme të mollëzave të miellit. Infeksionet e rënda mund të rezultojnë në rritje të dobët, e cila grumbullohet në sipërfaqet e sipërme të gjethes. Nën kushte të lagështa kjo mund të kolonizohet nga a kërpudhat e zeza jo parazitare e cila njihet si myk blozë, ku disa insekte vendosin vezët e tyre nën një mbulesë të fibrave të bardha gjatë verës.

Kontrolle të ndryshme për të vrarë mealybug

ushqyerit e mollëzave

Kontrollet biologjike mund të kryhen gjatë verës në serra me grerëzat parazitare, këto sulmojnë dy specie insektesh që prekin bimët, coccus hesperidum dhe kafe Saisettua.

Një spërkatje kimike është më efektive kundër nimfave të sapobërtuara. Me organizmat që ndikojnë në natyrë ka një fekondim të ri në vit dhe shumicën e kohës vezët shfaqen në fund të qershorit. Bugs të butë në serra ose në bimë shtëpie ato riprodhohen gjatë gjithë vitit në mënyrë që të gjitha fazat e ciklit jetësor të jenë të pranishëm në të njëjtën kohë.

Bugs të butë mund të mbetet i bashkangjitur në fabrikë shumë kohë pasi ata të kenë vdekur, por rritja e re duhet të jetë pa insekte pasi të jenë nën kontroll. Pemët frutore dhe trëndafilat gjetherënës mund të trajtohen me pastrimin e pemëve përmes vajra bimorë dhe në një ditë të thatë dhe të butë në dhjetor të jetë në gjendje për të kontrolluar nimfat në letargji që shfaqen gjatë dimrit.

L bimë zbukuruese me gjethe mund të spërkatet me insekticidin e quajtur acetamiprid, ku disa nga spërkatjet e bëra nga kjo llak mund të përdoren në disa fruta, duke përfshirë mollën, dardhën dhe pjeshkën.

Spërkatjet e bazuara në substanca natyrore dhe që konsiderohen organike janë plot acide yndyrore dhe vajra bimorë. Këto kanë shumë pak qëndrueshmëri, kështu që mund t'ju duhen shumë aplikime gjatë periudhës së inkubacionit të mealybug, por ato mund të përdoren në të gjitha pemë frutore dhe shkurre.

Të gjitha speciet e insekteve kanë një shtresë që mbulon trupat e tyre kur pjekin vezët, por me mollëza vezët vendosen jashtë e kësaj dhe pak më poshtë një masë e fibrave të bardha. Duhet ta dini këtë të rriturit janë të ulur, por nimfat e sapo çelura zvarriten në mënyrë aktive në sipërfaqen e bimës dhe përhap infektimin.

Insektet mealybug në serrë mund të riprodhohen vazhdimisht gjatë gjithë vitit, por speciet që infektojnë bimë në natyrë kryesisht kanë një riprodhim në vit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.