Chamaedorea oblongata ose Tepejilote, një palmë ideale për të dekoruar shtëpinë

Pëllëmbë tepejilote

Imazhi - Pinterest

Ju ndoshta e dini palma e dhomës së ndenjes, emri shkencor i të cilit është Elegante kameedorea, dhe ndoshta te C. metalike, e cila ka disa gjethe shumë të bukura me ngjyrë kaltërosh. Por gjinia përbëhet nga shumë specie të tjera që, megjithëse janë shumë më pak të njohura, janë po aq dekorative ... dhe ndoshta edhe më shumë, siç është rasti me protagonistin tonë.

Me një lartësi maksimale prej rreth 3 metrash, Chamaedorea oblongata është një palmë që mund të përdoret si për të dekoruar shtëpinë dhe kopshtin, pasi është në gjendje t'i rezistojë ngricave të buta. A guxoni ta zbuloni?

Karakteristikat e Chamaedorea oblongata

Palme tepejilote në kopsht

Imazh - Pacosa.org.au

Kjo palmë, e njohur si caquib, xate mashkull, tepejilote, palmilla, pëllëmbë mali, brillosa, palmita, chate ose pacayita, është vendas nga Meksika në Nikaragua. Formohet nga një bagazh i vetmuar, i ngritur që arrin një lartësi maksimale prej 3 metrash dhe një trashësi prej 2.5 cm në diametër.. Ka rreth 3-8 gjethe pendë, me gjatësi deri në 1 metër, dhe me ngjyrë jeshile të errët.

Lule janë grupuar në tufë lulesh me gjatësi deri 40 cm dhe janë të vetmuara. Sapo të pllenohen, fruti fillon të piqet, i cili do të ketë një formë vezore-elipsoidale dhe do të masë rreth 14 mm të gjatë me 8 mm të gjerë.

Si kujdesesh për veten?

Chamaedorea oblongata largohet

A do të dëshironit të kishit një të tillë? Nëse është kështu, mos hezitoni ta kërkoni në një dyqan në internet. Kur të mbërrijë, ju rekomandojmë që të kujdeseni për të si më poshtë:

 • Vend: jashtë në gjysmë hije; në ambiente të mbyllura duhet të jetë në një dhomë me shumë dritë natyrore.
 • Tokë ose substrat: nuk është shumë i kërkuar, por është e rëndësishme që të ketë kullim të mirë dhe të jetë i pasur me lëndë organike. Nëse do të jetë në vazo, mund të përzieni 70% substrat universal me 30% perlit.
 • Ujitja: dy ose tre herë në javë në verë, dhe çdo 5-7 ditë pjesën tjetër të vitit.
 • pajtimtar: nga pranvera në fillim të vjeshtës, duhet të paguhet me një pleh për palmat duke ndjekur indikacionet e specifikuara në paketim.
 • Koha e mbjelljes ose transplantimit: ne pranvere.
 • Rusticiteti: i reziston të ftohtit dhe ngricave deri në -2ºC.

A e dini se Chamaedorea oblongata?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.