Palmito, Chamaerops humilis

Chamaerops humilis

El Chamaerops humilis, një nga dy speciet vendase në Spanjë së bashku me phoenix canariensisIsshtë një pëllëmbë shumë dekorative me madhësi të mesme shumë dekorative dhe shumë rezistente. Isshtë rritur në të gjitha rajonet me klimë të butë dhe në të gjitha llojet e kopshteve, duke përfshirë ato të vogla.

Isshtë një bimë shumë e dashur, e cila ka disa përdorime shumë interesante, dhe që duket bukur kudo që vendoset.

Karakteristikat e Chamaerops humilis

Gjethe chamaerops humilis

Protagonisti ynë, i njohur nga emrat e njohur të margallón (ose margalló në katalanisht), palmetto ose palma xhuxh, i përket familjes botanike Arecaceae. Nativeshtë vendas në Ishujt Balearik, ku mund të gjendet veçanërisht në Sierra de Tramuntana, në Majorka. Ajo rritet në një lartësi prej rreth 4m (megjithëse mund të arrijë në 10 siç do ta shohim më poshtë), me gjethe palme të ndara në shumë broshura - nga 24 deri në 32 - dhe ato zakonisht janë të gjelbërta ose kaltërosh në varësi të varietetit. Petioles zakonisht kanë shpinë të drejtë deri në 3 cm të gjatë, me ngjyrë të verdhë.

Isshtë një lloj dioecious, domethënë ka këmbë mashkullore dhe femërore. Lulet shfaqen të grupuara në tufë lulesh midis gjetheve dhe prodhojnë fruta me mish, në formë të rrumbullakët, të kuqërremtë ose të zezë kur mbarojnë së pjekuri, drejt vjeshtës.

Ekzistojnë tre varietete kryesore, të cilat janë:

 • Vulcano: pjesa e poshtme e gjetheve është shkëlqyese, fletëpalosjet e saj janë më të gjera dhe nuk ka kurriz.
 • argentata: gjethe blu, me tendencë për të nxjerrë sythat bazale.
 • cerifera: ata e quajnë atë »Blue Palmito», për shkak të ngjyrës kaltërosh-glaukoze të gjetheve të saj.

Si kujdeset margalloni?

Chamaerops humilis var. Argjentinë

Chamaerops humilis var. Argjentinë

Tani që i dini karakteristikat e tij, me siguri do të jeni të interesuar të dini se si të kujdeseni për të, apo jo? Më poshtë do të shpjegojmë në detaje kujdesin që kërkon për t’u rritur të shëndetshëm:

Vend

Vendosni pëllëmbën tuaj në pamje e jashtme, mundësisht në një zonë me diell ose në gjysmë hije (ku ka më shumë dritë se hije).

Mbështet deri në -10ºC.

Ujitja

Nëse është në një tenxhere duhet të jetë i shpeshtë, lotim deri në 3 herë në javë në muajt e ngrohtë. Nga ana tjetër, nëse mbahet në kopsht, do të duhet të vaditet aq shpesh gjatë vitit të parë; Nga e dyta e tutje, rreziqet mund të përhapen.

Transplantimi

Nëse dëshironi të mbillni në tokë ose të ndryshoni tenxhere, duhet ta besh ne pranvere, pasi të ketë kaluar rreziku i ngricave.

Tokë ose substrat

Ajo rritet në të gjitha llojet e tokave, megjithëse vegjeton më mirë në ato që kanë kullim të mirë. Nëse toka ka një tendencë të ngjeshjes, mund ta përzieni atë me pearlit ose topa balte për të lejuar rrënjët të zhvillohen siç duhet.

Nëse e keni në një tenxhere, mund të përdorni mjedisin universal të rritjes të përzier me 30% perlit.

pajtimtar

Highlyshtë shumë e këshillueshme që të paguani gjatë muajve të pranverës dhe verës. Përdorni një pleh specifik për palmat, ose plehra organikë të lëngshëm, meqenëse sistemi rrënjor do t'i thithë ato më shpejt dhe efektet e tyre do të bien në sy brenda pak ditësh.

Krasitja

Nuk është e nevojshme të krasitni pëllëmbën. Vetëm gjethet e thara dhe lulet e luleve duhet të hiqen për të shmangur dëmtuesit.

Plagët dhe sëmundjet

Greminë e kuqe

Rhinchophorus ferrugineus (weevil i kuq)

Megjithëse margallón është një pëllëmbë shumë rezistente, e cila zakonisht nuk ka ndonjë problem, ajo ka tre armiq që i ndan me të gjitha bimët e familjes së saj botanike, dhe ato janë: Greminë e kuqe, Arkiv Paysandisia, dhe kërpudha, mes tyre edhe Fitoftora.

Greminë e kuqe

Ky është një weevil (një insekt i ngjashëm me një brumbull, por më i zgjatur) larvat e të cilit ata përdorin fijet e palmës për t'u mbrojtur ndërsa bëhen të rritur. Kështu, menjëherë bima zverdhet dhe vdes.

E para Sintomas që do të shohim janë:

 • Bima do të ndalojë së rrituri.
 • Mund të lulëzojë jashtë kohe.
 • Gjethet zverdhen dhe thahen shpejt.
 • Fijet mund t’i shohim me sy të lirë.

Trajtimi më efektiv është me Imidacloprid një muaj dhe tjetri me Chlorpyrifos. Duhet të trajtohet në pranverë dhe verë. Sidoqoftë, duhet ta dini se ka edhe trajtime të tjera, siç ju themi në këtë një artikull tjetër.

Arkiv Paysandisia

Mostrat e të rriturve nuk shkaktojnë ndonjë dëm, por vemjet e tyre shkaktojnë, gjë që mund të gërmojnë galeri me gjatësi deri në 1m në bagazh. Ata ushqehen me lastarët e butë të palmës.

L Sintomas që do të shohim janë:

 • Harku i syrit të palmës.
 • Pamja e vrimave të daljes në bagazhin.
 • Lë me vrima në formë tifozi.

Trajtimi është i njëjtë si në rastin e ujkut. Rekomandohet gjithashtu ujitja duke drejtuar zorrën në syrin e bimëve gjatë muajve të ngrohtë; kështu vemjet do të mbyten.

kërpudha

Megjithëse nuk janë të zakonshme, nëse ujitemi tepër ose nëse toka nuk ka kullim të mirë, rrënjët kalben dhe bima vdes nga kërpudhat. Për të ditur nëse palma jonë është e sëmurë, ka diçka që mund të bëjmë dhe është merrni tehun më të ri dhe butësisht tërhiqeni atë lart. Nëse del lehtë, kjo është për shkak se fatkeqësisht keni pasur një sulm mykotik.

Këta armiq të kërpudhave shpejt sulmojnë këto lloj bimësh. Zakonisht, kur zbulohen simptomat e para, siç janë gjethet e verdha ose ndalimi i rritjes, zakonisht është vonë. Prandaj, lotimi i tepërt duhet të shmanget, dhe gjithashtu është shumë e këshillueshme të bëni trajtime parandaluese me bakër ose squfur në pranverë dhe në vjeshtë.

Shumëzimi

Farat e Chamaerops humilis

Për të pasur kopje të reja, mundeni mbillni farat tuaja në pranverë. Ju duhet të pastroni mirë frutat, t'i vendosni në një gotë me ujë për 24 orë dhe më pas në një qese plastike me një vulë hermetike që do të keni mbushur me vermikulit të lagur.

Ata do të mbijnë për 10 ditë në një temperaturë midis 20 dhe 30ºC.

Përdorimet e zemrës së pëllëmbës

Kjo palmë e çmuar kultivohet për të vlera zbukuruese, por edhe për frytet e saj dhe sythat e saj, të cilat janë ushqime. Në Afrikën e Veriut, rrënjët e saj hahen gjithashtu, pasi ato janë të pasura me sheqer.

Curiosities

Palma e Gëtes

A e dini se zemrat e palmës mund të jetojnë për disa shekuj? Në fakt, në Padova (Itali) jeton një ekzemplar që është mbjellë rreth vitit 1585. Quhet "La palma di Goethe" dhe është e vendosur në një serë të veçantë në Portën e Veriut. Aktualisht rrjedhjet e saj janë 10 metra. Një lartësi mbresëlënëse për këtë specie.

El Chamaerops humilis është një palmë që duket bukur në çdo kopsht. A keni ndonjë? 🙂


4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Noemi dijo

  Faleminderit shumë për këtë post të qartë dhe ilustrues. Unë kam një zemër të palmës në Majorka dhe kam muaj që po kërkoj një zgjidhje për njollat ​​e gjetheve. Në fakt, njëri prej tyre tashmë ka vdekur dhe që atëherë tjetri nuk ka dhënë asnjë fryt. Sapo zbulova se ka këmbë mashkullore dhe femrash !! kështu që unë kam një "të ve" ...

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Noemi.
   Possibleshtë e mundur që ajo ka një atraknoza. Unë rekomandoj trajtimin e tij me një fungicid (për kërpudhat).
   Përshëndetje.

 2.   mollëkuqe dijo

  Unë kam një në një tenxhere të madhe në kopsht. Ai është 40 vjeç, është i gjatë rreth dy metra dhe do të donte të dinte nëse frutat e tij janë të ngrënshëm apo janë të dobishëm për diçka. I heq ato në mënyrë që të mos dëmtoj bimën.
  Thanks,
  Marietta.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marieta.

   Ju nuk keni nevojë t'i hiqni ato. Pema e palmës është e përgatitur të prodhojë fruta, pasi që, në fakt, një nga funksionet e saj kryesore është të 'krijojë' një brez të ri, që të ketë pasardhës.

   Frutat janë të ngrënshëm, po.

   Përshëndetje.