Cili është ndryshimi midis një peme dhe një kaçube?

Në një kopsht ka shumë lloje të bimëve

Mbretëria e Bimëve përbëhet nga lloje të ndryshme të bimëve, me pemët dhe shkurret që ngatërrohen më shpesh; nuk është për t'u habitur, që të dy kanë kërcell druri dhe lule që zakonisht janë shumë të dukshme.

Sidoqoftë, ato kanë karakteristika të tjera që i bëjnë unike. Por, cilat jane? Nëse doni të dini se cili është ndryshimi midis një peme dhe një kaçube, mos harroni këtë artikull.

Çfarë është një pemë?

Pema është bimë esenciale në çdo kopsht. Mund të rritet disa metra në lartësi (ndonjëherë arrin 30, si Gështenjë kali ose Panje false banane, në 100 metra si Druri i kuq), dhe në varësi të specieve jep një hije shumë të mirë dhe / ose prodhon lule të mëdha dhe / ose shumë të dukshme.

Karakterizohet nga pasja e një kërcelli të vetëm drunor, i quajtur trung, i cili degëzohet në një lartësi të caktuar. Termi "pemë" i referohet atyre bimëve që arrijnë një lartësi të caktuar, edhe pse njëra nuk është vërtetuar ende. Disa thonë dy metra, të tjerët tre dhe të tjerët pesë.

Ajo prodhon degë të reja dytësore çdo vit, të cilat mbijnë nga bagazhi që mat një minimum prej 10 cm në diametër për moshën e rritur.. Ka një dominim të qartë apikal, domethënë, dega kryesore mund të dallohet qartë.

Jetëgjatësia është më e gjata në mbretërinë e bimëve, duke qenë në gjendje të jetojë më shumë se 4000 vjet, speciet janë Pinus longaeva ai që jeton më gjatë. Në fakt, ishte një që llogaritej 4900 vjet.

Llojet e pemëve

Ka rreth 60.065 specie pemësh në të gjithë botën. Disa janë me gjelbërim të përjetshëm (domethënë, ata mbajnë gjethet e tyre për disa muaj ose vite); të tjerët janë gjetherënës (u mbarojnë gjethet në një moment të vitit); dhe gjysmë qumeshtit ose gjysmë-gjelbërimit të tjerë, të cilat janë ato që humbin vetëm një pjesë të gjetheve të tyre në një moment.

Ka edhe të tjerë, të cilët janë marcesent. Këto janë specie gjetherënëse nga klima e butë, por kur gjethet e tyre thahen, ato qëndrojnë në pemë edhe gjatë dimrit, ndonjëherë edhe në pranverë. Ky është rasti, për shembull, i Quercus ose Fagus. Prandaj, ne do të shohim disa shembuj të pemëve:

Selvi i kënetës (Taxodium distichum)

Pamje e selvi nga kënetat

Imazh - Flickr / FD Richards

El Taxodium distichum është një halore gjetherënëse vendase në juglindjen e Shteteve të Bashkuara. Ka një trung që rritet deri në 40 metra i lartë, me një kurorë që mund të jetë pak a shumë e ngushtë në varësi të vendit ku rritet (domethënë, nëse ka pemë të tjera afër, nuk do të jetë aq e gjerë sa të jetë e vetmuar mostër me shumë hapësirë ​​për rrethinën tuaj). Përveç kësaj, në tokat kënetore lëshon rrënjë ajrore që njihen si pneumatoforë, të cilat e ndihmojnë atë të marrë frymë.

Degët janë horizontale, të populluara nga gjethe jeshile si gjilpëra që zverdhen në vjeshtë nëse kushtet e lejojnë. Frutat janë kone, të cilat mund të jenë mashkull ose femër, dhe farat janë trekëndore, të gjata rreth 4-7 mm.

Manjollë (Grandiflora Magnolia)

Magnolia grandiflora ka lule të mëdha

Imazh - Flickr / Cathy Flanagan

La Grandiflora Magnolia Isshtë një pemë me gjelbërim të përhershëm, vendas në Shtetet e Bashkuara të Juglindjes, që është rritur gjerësisht në rajone të butë të Evropës. Arrin një lartësi prej 35 metrash, dhe trungu i tij degëzohet nga baza. Gjethet e saj janë mjaft të mëdha, me gjerësi deri në 12 centimetra dhe me ngjyrë jeshile të errët.

Lulet e saj mund të jenë deri në 30 centimetra, janë të bardha dhe mbajnë erë të mrekullueshme (dhe këtë e them nga përvoja ime). Gjëja më interesante është se ajo lulëzon në një tenxhere, dhe edhe nëse është e re. Unë kam një që nuk arriti një metër në lartësi dhe filloi të lulëzojë një vit pasi e bleva. Isshtë një bimë e pabesueshme, në të gjitha mënyrat. Shumë e rekomanduar.

Oron (Opalus Acer)

Acer opalus është një pemë gjetherënëse

Imazh - Flickr / Joan Simon

El Opalus Acer është një specie gjetherënëse vendase në Evropën Jugore dhe Perëndimore, dhe Afrikën veriperëndimore. Në Spanjë gjejmë dy lloje: Acer opalus subsp opalus, e cila jeton në gjysmën lindore të gadishullit Iberik, dhe Acer opalus subsp garnatense (ndonjëherë i quajtur edhe Acer garnatense) që preferon rajonin e Mesdheut, madje duke u gjetur në disa pika të Sierra de Tramuntana (ishulli i Mallorca).

Mund të arrijë një lartësi deri në 20 metra, me një bagazh deri në 1 metër. Gjethet e saj janë të palosura palmërisht, me ngjyrë të gjelbër, edhe pse në vjeshtë ato zverdhen para se të bien. Lulet e saj janë të verdha, dhe fruti është një disámara me krahë (domethënë, dy samara të bashkuara në një skaj) e gjatë rreth 3-4 centimetra.

Çfarë është një kaçubë?

Nëse pema është, për të thënë kështu, ajo që formon strukturën e kopshtit, shkurre është ajo që e plotëson atë. Duket shumë mirë në çdo cep, pasi prodhon edhe lule me bukuri të veçantë. Por cilat janë karakteristikat e tij?

Kjo bimë, ndryshe nga pema, nuk qëndron në një kërcell të vetëm drunor, por përkundrazi nga disa nga degëzimet nga lartësia shumë e ulët, ndonjëherë nga niveli i tokës.

Jetëgjatësia ndryshon sipas specieve, por përgjithësisht zakonisht jeton rreth 20-30 vjet.

Llojet e shkurreve

Ka shumë lloje të kaçubave, por nuk mund t'ju them numrin e specieve pasi nuk e kam gjetur (nëse e dini, ju lutem thoni kështu në komente). Ajo që mund t'ju them është se ka kaq shumë sa që çdo kopsht mund të ketë të vetën. Këta janë disa shembuj:

Azalea (Rhododendron simsii o Rododendron japonicum)

Azaleas janë shkurre që prodhojnë lule shumë të gëzueshme

Azaleas mund të jenë të dy specieve: Rhododendron simsii o Rododendron japonicum. Në çdo rast, ato zakonisht janë shkurre me gjelbërim të përhershëm (megjithëse ka gjelbërim të përjetshëm, të cilat janë ato që i përkasin grupit Tsutsuji), me origjinë kryesisht nga Azia Lindore (Kina dhe Japonia, për të qenë më specifik).

Ata arrijnë një lartësi prej rreth 20 deri në 60 centimetra, varësisht nga varieteti dhe kultivari, dhe kanë gjethe jeshile në anën e sipërme. Lulet kanë një vlerë shumë të lartë zbukuruese, pasi ato maten rreth 2-3 centimetra, ato mund të jenë të vetme ose të dyfishta, dhe me ngjyra shumë të larmishme (e kuqe, e bardhë, e verdhë, rozë).

Lulebore (Hydrangea macrophylla)

Hydrangeas janë shkurre perfekte për mbjellësit

La Hydrangea macrophylla Shtë një kaçubë gjetherënëse me origjinë nga Japonia, e kultivuar gjerësisht në rajone të butë nëpër botë. Shtë një bimë me lartësi ndërmjet 1 dhe 3 metra që degëzohet nga baza e saj, me gjethe ovale të gjata deri në 20 centimetra. Lulet e saj janë grupuar në corymbs terminale, blu, të bardhë, të kuqe ose rozë.

Olivilla (Teucrium fruticans)

Teucrium është një kaçubë me gjelbërim të përjetshëm

Imazh - Wikimedia / Zidat

El Teucrium fruticans Isshtë një kaçubë me gjelbërim të përjetshëm shumë të degëzuar, vendas në rajonin e Mesdheut. Arrin një lartësi prej 50 deri në 200 centimetra, me kërcell shumë të hollë nga të cilët mbijnë gjethe vezake, jeshile ulliri dhe pubeshente ose jeshile në anën e sipërme, dhe të bardha në pjesën e poshtme. Lule janë grupuar në tufë lulesh në formë tufë dhe janë me një ngjyrë të bukur jargavan.

A ju duket interesante?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gregorio Fernandez Saborido dijo

  Për mua kaçuba është ajo që ka formën e një peme ka një madhësi më të vogël, për shembull një pemë ulliri është një pemë dhe një murriz një pemë

 2.   Ana Ruth Arias dijo

  Një pyetje pse disa bimë rriten shumë metra në lartësi dhe të tjera disa centimetra? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ana Ruth.
   Nga evolucioni i vetë bimëve. Në varësi të kushteve që janë gjetur, për të mbijetuar ata kanë adoptuar forma dhe madhësi të ndryshme. Për shembull, ata që jetojnë afër poleve, normalisht qëndrojnë shumë afër tokës, pasi era ka tendencë të fryjë e fortë dhe është gjithashtu shumë e ftohtë; Nga ana tjetër, ata që jetojnë në pyjet tropikale me lagështi, mund të arrijnë lartësi mbresëlënëse sepse kanë ujë, ushqim dhe temperatura të buta gjatë gjithë vitit.
   Një përshëndetje.

 3.   John dijo

  Monika mirëdita, do të doja të dija se si mund të përgatis një inventar të pemëve. Aty ku unë banoj, kemi pemë të mëdha, pemë frutore dhe pemë që krasiten për të formuar gardhe të gjalla (si tufë limoni), gjithashtu kaçube individuale dhe të tjera që formojnë barriera me lartësi më të ulët.

  që duhet të marr parasysh për një klasifikim të saktë.

  Shumë falemnderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje John.
   Epo, mbi të gjitha përdorimi që u jepet atyre. Për shembull, dekorativët kanë gjethe, lule dhe / ose fruta tepër dekorative; pemët frutore prodhojnë fruta të ngrënshëm dhe ato që përdoren për gardhe i rezistojnë krasitjes shumë mirë.

   Nëse keni ndonjë pyetje të mëtejshme, mund të konsultoheni.

   Një përshëndetje.

 4.   Nohelia dijo

  Cili është ndryshimi midis një peme dhe një kaçube