Citrine amanita

Kapelë Amanita citrina

Sot do të flasim për një lloj kërpudhe që nuk është i ngrënshëm dhe që nuk duhet të ngatërrohemi me një specie tjetër brenda grupit të saj. Bëhet fjalë për Citrine amanita. Ky lloj i kërpudhave zakonisht ngatërrohet me të tjerët të të njëjtit grup pasi ka një pamje të ngjashme. Diçka që e bën unike këtë kërpudhë është se ajo ka një ngjyrë të verdhë citrine dhe ka erë si rrepkë. Kjo e bën identifikimin e tij disi më të lehtë, megjithatë, nuk këshillohet të ngatërrohet në kohën e mbledhjes pasi mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore nëse ngatërrohet me një specie tjetër toksike.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për të shpjeguar gjithçka që ju duhet të dini rreth Citrine amanita dhe si ta njohim atë me sy të lirë.

tipare kryesore

Citrine amanita

Kapelë dhe fletë metalike

Ky lloj i kërpudhave ka një kapelë që evoluon nga një pamje globoze në një pamje konveks të sheshtë. Në varësi të moshës në të cilën e gjejmë këtë kërpudhë, do të shohim se kapela e saj ka një formë ose një tjetër. Nëse shohim që mëndafshi tashmë ka një kapelë të rrafshuar, është se ajo ishte në fazën e saj të të rriturve. Diametri i kësaj kapele zakonisht ndryshon në diametër midis 4 dhe 12 centimetra. Në disa ekzemplarë më të zhvilluar mund të shihni madhësinë e inçit tek.

Kutikula e kapelës ka ngjyrë të verdhë dhe jep një pamje citrine. Zakonisht ekziston një ndryshim i madh në intensitetin e ngjyrave që Ato variojnë nga pothuajse të bardha në të verdhën e limonit. Ndonjëherë gjejmë disa ekzemplarë që kanë një kapelë me ngjyrë jeshile. Thisshtë kjo larmi ngjyrash që e bën atë të ngatërrohet lehtësisht me speciet e tjera brenda grupit të amanitas. Mishi mund të ndahet lehtësisht dhe nganjëherë gjejmë mbetje të mbulesës universale. Këto mbetje, ndryshe nga pjesa tjetër e kapelës, zakonisht kanë një ngjyrë të bardhë të ndyrë në pllaka shumë të çrregullta si në madhësi ashtu edhe në formë.

Edhe pse kapela është mjaft me mish dhe e brishtë, ka tendencë të bëhet disi më e butë me moshën e shtyrë. Ajo ka një diferencë të lakuar që evoluon e sheshtë, por nuk është e strijuar. Këto aspekte janë thelbësore kur mësoni të dalloni këtë kërpudhë nga pjesa tjetër.

Ka fletë të bardha që kanë reflektime të verdha. Ato janë çarçafë me përmasa mjaft të gjera, të lira dhe të shumta. Më të vegjlit kanë masën. Ata kanë një buzë me lule dhe janë gjithashtu të së njëjtës ngjyrë.

Byrek dhe mish

Rrjedha e saj është në formë cilindrike dhe e bardhë në të verdhë shumë të lehtë. Shtë një këmbë me pamje të drejtë. Gjatësia e këmbës është zakonisht midis 5 dhe 15 centimetra në lartësi. Diametri i tij është midis 1 dhe 2 centimetër në diametër. Këmba është plot kur është e re. Sidoqoftë, ndërsa zhvillohet në moshë madhore, ajo përfundon duke u bërë pothuajse e zbrazët.

Një nga mënyrat që ne gjithashtu duhet ta dallojmë këtë kërpudhë nga pjesa tjetër është se ajo ka një unazë të varur në këmbë. Ka një pozicion mjaft të lartë dhe ka të njëjtën ngjyrë si këmba. Unaza është e gjerë dhe disi me kokrra rreth buzës. Ka disa strija në pjesën e sipërme të saj. Këmba zgjerohet kur arrin në pjesën më të ulët dhe mund të gjejmë një llambë sferike të rrethuar nga një volvë e bardhë e rrethprerë. Nëse themi të presim këmbën shohim që ngjyra e saj nuk ndryshon kur ekzemplari është i ri. Sidoqoftë, nëse prerë këmbën e Citrine amanita Kur ekzemplari është i rritur mund të shohim që këmba është paksa e kuqe në pjesën e saj qendrore. Të gjithë këta janë tregues të vegjël që mund ta dallojnë këtë kërpudhë nga të tjerët.

Sa i përket mishit të tij, ai ka një ngjyrë të bardhë, ka tendencë të verdhë. Somethingshtë diçka e ngjashme me atë që ndodh me këmbën. Cilësia e saj është e trashë dhe e butë dhe ka një shije disi të ëmbël, por të pakëndshme. Era e saj të kujton rrepkë dhe patate në varësi të gjendjes së ekzemplarit.

Ekologjia dhe zona e shpërndarjes së Citrine amanita

Pamja e Amanita citrina

Kjo kërpudhë është një specie halore halore dhe gjetherënëse. Isshtë një specie mjaft e bollshme dhe mund të shfaqet poshtë pothuajse çdo lloj peme. Me përjashtim të kohës së dimrit kur temperaturat janë shumë më të ulëta se normalja, këtë bimë mund ta gjejmë pothuajse gjatë gjithë vitit.

Ka nevojë për një shkallë më të lartë lagështie dhe ne mund t'i gjejmë këto mostra, dhe shpesh nën pemë halore dhe të gjitha ato që kanë gjethe gjethe. Edhe pse nuk është një kërpudhë që është toksike në konsumimin e saj, ne mund ta ngatërrojmë këtë kërpudhë me speciet e tjera të amanitas që janë shumë toksike për të, konsumimi i tij nuk është i këshillueshëm. Nëse analizojmë cilësinë e tij gastronomike shohim se është e pakët. Nëse u kthyem tek kjo, është mjaft e lehtë të ngatërrohemi me kërpudhat e tjera në grupin e saj, ne shohim se nuk ia vlen të mblidhen.

Përveç kësaj, nëse arrijmë ta konsumojmë gabimisht, duhet të kemi një shije të hidhur dhe të pakëndshme.

Konfuzionet kryesore të Citrine amanita

Konfuzionet kryesore të amanitave

Ne kemi përmendur tashmë se kjo kërpudha mund të ngatërrohet lehtësisht me speciet e tjera brenda grupit të saj. Ato që mund të ngatërrohen më shumë janë amanitat e bardha. Kjo sepse është mjaft e ngjashme për nga ngjyra dhe pamja. Ne do të analizojmë secilin nga konfuzionet më të shpeshta të mundshme që gjejmë me këtë lloj kërpudhe:

  • Amanita phalloides: kjo kërpudhë është shumë e lehtë për tu ngatërruar me tjetrën pasi ka edhe një kapelë të bardhë. Dallimi kryesor me Amanita citrina është volva. Volva e tij është ky tip sakuiform, membranor dhe i parrethprerë. Gjithashtu në kutikulë mund të gjejmë disa nuanca të gjelbërta dhe disa fibrile rrezore me një ngjyrë të errët. Kjo kërpudhë është vdekjeprurëse për njerëzit. Prandaj, duhet të shmangim totalisht konsumimin e tij.
  • fly agaric: është një kërpudhë që ka një shpinë elastike dhe membranore. Ndryshe nga Amanita citrina ajo ka një këmbë me luspa dhe një kapelë të bardhë të deformuar. Këto karakteristika janë ato që duhet të përdorim në mënyrë që të dallojmë një specie nga një tjetër. Rëndësia e të dish të dallosh Amanita virosa nga citrina është se ajo është shumë toksike.
  • fly agaric: është specia brenda grupit të amanitave që i ngjan më shumë. Dallimi kryesor është se membrana volva nuk është bërë synet. Ne nuk duhet ta ngatërrojmë këtë kërpudhë pasi është shumë toksike nëse konsumohet.
  • amanita gemmata: kjo ka një kapele të verdhë si Amanita citrina në moshën e saj më të vjetër por ka strija. Përveç kësaj, ajo ka pllaka të bardha që janë të dukshme me sy të lirë dhe si një unazë që zhduket. Kjo kërpudhë është disi toksike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Amanita citrina.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.